Zaplanuj podróż po Maderze

760x483_mapka_madera

Położona na Atlantyku portugalska Madera to istna perełka wśród europejskich wysp. Zachwyca każdym szczegółem począwszy od niesamowitej fauny i flory, poprzez iście wiosenną aurę panującą tam przez cały rok, a skończywszy na  pysznej kuchni, która połechce nawet najbardziej wybredne kubki smakowe (ryba z bananem naprawdę dobrze smakuje). Zwiedzanie Madery równa się napiętemu harmonogramowi, dlatego spieszę z pomocą i przedstawiam Ci propozycje miejsc, których nie możesz pominąć w urlopowym grafiku.

Porto Moniz

Turcja ma swoje Pamukkale, Baleary Ses Salines, a Madera? Dwa naturalne baseny znajdujące się w położonym w północno-zachodniej części wyspy regionie Porto Moniz. Te wydrążone przez lawę wulkaniczną baseny to najsłynniejsze miejsce na całej wyspie i jedyne w swoim rodzaju kąpieliska. Robią niesamowite wrażenie, są również świetną rozrywką zarówno dla dużych, jak i małych. Znajdziesz tu przebieralnie, łazienki i miejsca, w których można coś zjeść. Baseny oddzielone są od siebie promenadą – te zachodnie przystosowane są do zażywania bezpiecznych kąpieli, natomiast wschodnie bardziej przypadną do gustu miłośnikom opalania.

Santana

Nie ma nic wspólnego z dźwiękami gitary (Carlos urodził się w Meksyku). To miasteczko przywołuje raczej na myśl bajkową krainę i z tego powodu jego nazwa z pewnością utkwi w Twojej pamięci. Urocze, kolorowe, niewielkich rozmiarów chatki, przed którymi rozpościerają się małe ogródki to znak rozpoznawczy Santany. Poza tradycyjnymi domkami, niekiedy skrytymi w wąskich uliczkach miasteczka, warto wybrać się do znajdującego się 2 km dalej parku tematycznego, w którym szczegółowo zapoznasz się z historią i tradycją całej wyspy.

Praia de Calheta

Nie samym zwiedzaniem człowiek żyje, dlatego spieszę z poradą, na którą plażę warto się wybrać i zaznać zasłużonego odpoczynku. Na Maderze znajduje się niewiele piaszczystych plaż, głównie królują tam plaże kamieniste. Jedną z najsłynniejszych jest publiczna plaża położona w miejscowości Callheta na południu wyspy. Została uformowana sztucznie z piasku importowanego z północnej Afryki. Nieopodal niej znajduje się przystań z promenadą i wiele udogodnień dla amatorów plażingu.

Pico Ruivo

Pico Ruivo to górujący 1862 m n.p.m. najwyższy szczyt na Maderze. Warto go zdobyć, co można uczynić wyłącznie pieszo – ekscytacja i satysfakcja gwarantowane. Trekking poleca się rozpocząć z innego szczytu uchodzącego za najpiękniejszy punkt widokowy na wyspie, czyli Pico do Arieiro. Zaopatrz się w odpowiednie obuwie, zabierz ze sobą dużo wody (czeka Cię do pokonania 11 km) i… zdobywaj szczyty!

Cabo Girão

Na mniej zapalonych piechurów czeka jeszcze jeden punkt widokowy. Cabo Girão, na który można wjechać samochodem, to jeden z najwyższych klifów w Europie. Bez wątpienia zachwycające miejsce. Roztacza się stąd zapierający dech w piersiach widok na całą wyspę. Klif położony jest 589 m n.p.m. – tę wysokość odczujesz w szczególności, gdy staniesz na przeszklonej podłodze.


Półwysep św. Wawrzyńca

Charakterystyczny cypel ulokowany we wschodniej części Madery to Półwysep św. Wawrzyńca. Ten najdalej wysunięty fragment wyspy zmienia się w zależności od pory roku. Jeśli zdecydujesz się na pobyt na Maderze latem, miejsce to przeobrazi się w niemal pustynny krajobraz, zimą zaś będzie obfitować w zieloną roślinność. To przepiękne miejsce, idealne do uprawiania trekkingu. Można tu połączyć aktywność ze zwiedzaniem tego, co na Maderze najlepsze – natury.

Ogród Palheiro Ferreiro

Jednym z pierwszych skojarzeń, które przywołuje na myśl Madera jest przepiękna przyroda. Wyspa słynie z pięknych kwiatów i ogrodów, które kwitną w najlepsze przez cały rok z uwagi na sprzyjające warunki klimatyczne. Miejscem, w którym zetkniesz się z prawdziwym królestwem roślinności jest ogród Palheiro Ferreiro. Znajduje się tu niezliczona liczba zachwycających i wyjątkowych kwiatów, krzewów i drzew. Ogród został zaaranżowany na modłę ogrodów angielskich i francuskich. Palheiro Ferreiro znajduje się nieopodal stolicy wyspy, a skoro już o niej mowa…

Funchal

Miasto położone jest tuż nad oceanem, na południu wyspy. Zwiedzanie warto rozpocząć od starówki, jak na każdą stolicę przystało. Zachwycą Cię tu oryginalne, pomalowane przez lokalnych artystów drzwi, spróbujesz też lokalnych przysmaków w barach i restauracjach i zakupisz pamiątki w sklepikach, których największe skupisko znajduje się na głównej ulicy Rua de Santa Maria. Jedną z atrakcji jest przejazd kolejką linową z Funchal do Monte głównie za sprawą przepięknych widoków na miasto. Położone niedaleko Monte słynie z  zachwycającego Ogrodu Tropikalnego Pałacu Monte. Znajduje się tu zarówno endemiczna roślinność, jak i przybysze z Chin i Japonii. Drogę powrotną z Monte do Funchal możesz pokonać… na sankach. Stolica kryje w sobie również liczne muzea czy kościoły, na przykład słynną katedrę z pięknym sufitem. Podczas pobytu w Funchal czeka na Ciebie jeszcze jedno – selfie z Crisitano Ronaldo gwarantowane.