Smaki Tajlandii – czego spróbować w azjatyckiej krainie uśmiechu?

shutterstock_242323132

Tajlandia nazywana jest Krainą Tysiąca Smaków, różnorodne przyprawy, niespotykanie nigdzie indziej warzywa czy owoce, sprawiają, że kuchnia tajska jest jedną z najbardziej znanych na świecie.

Na turystów czekają malownicze plaże, maleńkie wysepki, rafy koralowe oraz różnorodna fauna i flora. W kraju żyje ponad 500 tygrysów, a mieszkańcy modlą się w niemalże 30 tysiącach świątyń buddyjskich. Bez względu na to, czy wybierzemy się do Bangkoku czy na Phuket, podczas wakacji warto skosztować wszystkich lokalnych przysmaków.

Pikantna, zdrowa kuchnia

W Tajlandii podstawę posiłków stanowią ryż i makaron. Najsłynniejszym daniem tajskim jest phad thai, które przygotowuje się ze smażonych klusek, jajek, tofu i kiełków soi. Tom yam jest natomiast zupą, którą przyrządza się w formie bulionu z krewetek. Wszystkie dania są pełne aromatu, uzyskiwanego dzięki bogactwu lokalnych przypraw. Ostre curry na bazie mleka kokosowego jest doprawiane papryczkami chilii, a kaeng hang le, czyli curry łagodne, przygotowuje się z wieprzowiny z dodatkiem orzechów ziemnych, imbiru i czosnku. Na świecie znana jest również kaeng lueng pla, czyli pikantna zupa rybna z chili, czosnkiem i kiełkami bambusa.

Podczas wakacji w Tajlandii warto spróbować świeżych owoców. Gujawa, sapodilla i durian są pozycjami obowiązkowymi w menu turystów. Durian może nieco zniechęcać ze względu na nieprzyjemny zapach, jednak jego smak jest wyjątkowy i niespotykany nigdzie indziej na świecie. Ponadto przyjezdni mogą spróbować piwa Singha, które warzy się wyłącznie w Tajlandii. Piwo, świeże owoce oraz tajskie przyprawy można kupić na pływających targach od kupców, którzy sprzedają towary bezpośrednio z niewielkich łódek cumujących przy brzegu.

Wszystkich lokalnych specjałów można spróbować na wyspie Phuket, którą warto wybrać jako miejsce pobytu ze względu na piaszczyste plaże, malownicze zatoczki i tropikalną roślinność. Lazurowe wody kryją w sobie piękne rafy koralowe. Miłośnicy plażowania przyjemnie spędzą czas zwłaszcza na spokojnej Karon Beach, gdzie znajdują się liczne bary i restauracje, albo na Patong Beach, gdzie atmosferę ożywiają dyskoteki.