Podróżniczy savoir vivre

760x433_blog_4

Wybierając miejsce, do którego chcemy udać się na wakacje, kierujemy się przede wszystkim tym, by w okolicy było sporo atrakcji i aby miejsce zapewniło nam odpowiednią dawkę wypoczynku i relaksu. ­Jednak decydując się na zagraniczny kierunek, a w szczególności ten egzotyczny, warto zapoznać się także z zasadami panującymi w danym regionie. W poniższym tekście przedstawimy kilka porad, z którymi warto się zapoznać przed rozpoczęciem urlopu.

 

WSZYSTKO ZACZYNA SIĘ W DOMU, CZYLI O PRZYGOTOWANIACH

 

ZRÓB ROZEZNANIE

Przed wyjazdem na swoje wyczekane wakacje, warto zrobić rozeznanie dotyczące danego kraju, by nieco lepiej poznać panujące tam obyczaje. Jak zachowywać się w przestrzeni publicznej, a jak w transporcie miejskim? O czym pamiętać, idąc zwiedzać zabytki w Grecji, a czego unikać przechadzając się uliczkami w Maroku? Warto pamiętać, że jadąc w zupełnie nowe i odmienne kulturowo miejsce, nawet niewielki gest dłonią może być odebrany zupełnie inaczej, niż w naszym kraju.

Wybierając się na wycieczkę, można pomyśleć także o nauczeniu się kilku bardzo podstawowych zwrotów w obcym języku – „dzień dobry”, „proszę” i „dziękuję” wystarczą, by nie tylko zrobić dobre wrażenie, ale także by okazać szacunek ludziom mieszkającym w danym kraju. Przypomnij sobie, jak uśmiechnąłeś się, gdy spotkałeś w Polsce obcokrajowca, który mimo swojego mocnego akcentu spróbował powiedzieć choćby kilka słów po polsku.

GROSZA DAJ… OBSŁUDZE HOTELU

Dobrą praktyką w hotelach jest zostawianie obsłudze niewielkich napiwków za pomoc czy po prostu za dobrze wykonaną pracę. Rzecz wydaje się oczywista i zazwyczaj wszyscy o niej pamiętamy, dopóki nie idziemy do kantoru wymienić pieniędzy na obcą walutę i w hotelu okazuje się, że mamy w kieszeni same duże nominały. Wymieniając walutę, warto zapytać pracownika kantoru, czy posiada mniejsze nominały – często zdarza się, że nie jest to dla nich problemem, a my nie będziemy musieli przejmować się brakiem drobnych.

 

CZAS NA PODRÓŻ, CZYLI SAVOIR VIVRE NA LOTNISKU I NA DESTYNACJI

 

IRYTUJĄCA KOLEJKA

Właśnie zaczął się nasz pierwszy dzień urlopu – po kilku godzinach pakowania walizek oraz po podróży na lotnisko, jesteśmy już o krok od rozpoczęcia upragnionego urlopu. W porcie lotniczym czeka nas jednak jeszcze trochę formalności i… kolejki. Nikt nie lubi czekać w kolejkach, to doskonale zrozumiałe. Warto jednak pamiętać, że wszyscy jesteśmy w dokładnie tej samej sytuacji – czekamy na ekscytujący lot na słoneczne Kanary czy do pięknej Bułgarii i jedyne o czym marzymy, to odrobina relaksu. Niech ta myśl towarzyszy nam, gdy niecierpliwimy się, stojąc w oczekiwaniu na odprawę czy na wejście do samolotu. Starajmy się zachować spokój i nie irytować na innych podróżnych – w końcu nikt nie chciałby rozpoczynać swojego urlopu od kłótni z innym współpasażerem. Spróbujmy się wyciszyć i po prostu cieszyć perspektywą nadchodzącego wypoczynku.

ZAKAZY I NAKAZY

Co kraj to obyczaj, ale także zbiór nakazów i zakazów. Warto o nich pamiętać, będąc w krajach, które znacznie odbiegają kulturowo od tego, co znamy z naszej codzienności. Należy pamiętać, że chcąc odwiedzić miejsca kultu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich  należy mieć na sobie odpowiedni strój. W Tajlandii z kolei powinno unikać się kierowania stóp w stronę przedstawień Buddy. Na liście najbardziej zaskakujących zakazów śmiało można umieścić Singapur i zakaz żucia gumy do życia.

Te i inne zasady warto mieć w pamięci, odwiedzając egzotyczne miejsca.

TYLKO UŚMIECH NAS URATUJE

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest stosunek do pracowników hotelu i miejscowych, z którymi mamy styczność. Nasze wakacje to głównie relaks i odpoczynek – nie należy jednak zapominać o dobrych manierach. Pracownicy hotelowi są tam, by nam pomóc i sprawić, że nasz wyjazd przebiegnie w przyjaznej atmosferze – odpłaćmy się im miłym słowem czy uśmiechem, a jeśli chcemy ich wesprzeć, także napiwkiem. Nie bądźmy niemili i starajmy się utrzymywać dobre kontakty z napotkanymi ludźmi.

Nikt z nas nie chce wspominać swojego urlopu, myśląc o nieprzyjemnościach czy sporach, jakie nas tam spotkały. Warto zatem przestrzegać tych kilku prostych zasad, by upewnić się, że nasze wakacje będą pełne tego, czego najbardziej wyczekujemy – pozytywnych emocji, odpoczynku i radości.