Kreta – wyspa różnorodności

shutterstock_113724493

Przepiękna i malownicza Kreta jest największą wyspą grecką, liczącą około 250 km. Mówi się o niej, że jest krajem wewnątrz kraju. Wyspa posiada własny charakter i tradycje, oferując przy tym doskonałe kurorty i zapewniając idealny odpoczynek w czasie urlopu.

Kreta jest poprzecinana czterema masywnymi łańcuchami górskimi, ciągnącymi się przez całą długość wyspy. Kreta to wyspa niezwykle różnorodna. Każdy turysta znajdzie tutaj coś dla siebie. Na aktywnych i głodnych zwiedzania czekają niesamowite budowle i ruiny, mniej aktywni mogą rozkoszować się w hotelowych basenach, natomiast wielbiciele lokalnych miejsc obserwować przepiękne Morze Egejskie w jednej z urokliwych Tawern. Sprawdźmy jednak co warto zobaczyć na Krecie. Przedstawiamy 5 najciekawszych miejsc na Krecie.

1. Pałac w Knossos

Ściślej rzecz ujmując fragment ruiny pałacu odkrytego w 1878 roku przez Minosa Kalokairinosa. Pałac w Knossos związany jest z greckim mitem o Minotaurze i legendarnym królu Minosie, panującym w starożytnej Krecie. Możemy tutaj w całej okazałości obejrzeć salę tronową. Bilet normalny kosztuje około 15 €.

2. Muzeum Archeologiczne w Heraklionie

Zaraz obok Pałacu w Knossos, muzeum to obowiązkowy punkt na liście do zobaczenia. Muzeum jest drugim co do wielkości obiektem gromadzącym greckie zbiory antyczne, zaraz po Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach. W muzeum możemy zobaczyć niesamowite eksponaty pochodzące od czasów neolitycznych do okresu rzymskiego. Uwaga jednak na tłumy!

3. Jaskinia Psychro

70-metrowa jaskinia Psychro, zwana również jaskinią Zeusa, związana jest z legendą, według której Rea ukryła swojego syna Zeusa, aby uchronić go przed pożarciem przez ojca Kronosa. Jaskinię wypełniają niezwykłe stalagmity i stalaktyty, tworząc labirynt godny podziwu. Warto zabrać ze sobą latarkę lub wynająć przewodnika.

4. Spinaloga

Spinaloga to grecka wyspa, która powstała podczas trzęsienia ziemi i tym samym odłączając się od półwyspu w ok. 1500 r. p.n.e. Na wyspie znajduje się fort wybudowany w 1579 roku przez Wenecjan, greckokatolicka kaplica i pozostałości po ostatnim w Europie leprozorium, czyli domu dla trędowatych.

5. Samaria

Na koniec coś dla aktywnych. Wycieczka przez najdłuższy wąwóz Europy może zająć nawet cały dzień. Turyści mają do wyboru zejście w dół wąwozem lub dla bardziej zaawansowanych – pod górę. Warto pamiętać, że podczas wycieczki nie wraca się do punktu wyjścia, mogą być problemy z zasięgiem GSM i wąwóz znajduje się na terenie Parku Narodowego. Na trasie znajdują się punkty medyczne, toalety i punkty widokowe. Koniecznie należy zabrać buty powyżej kostki.