Jaka pogoda jest w Kenii? Kiedy warto jechać?

640x420_2

Kenia to bez wątpienia obecnie jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych, jeśli pod uwagę mielibyśmy wziąć Afrykę. Przede wszystkim kojarzy nam się ona z upalnym słońcem. Czy rzeczywiście słonce w Kenii świeci przez cały rok i termin wyjazdu do tego kraju jest mało istotny?

Temperatury i opady

Zacząć trzeba tutaj od tego, że klimat w Kenii jest raczej suchy. Wyłączność stanowi tutaj pas około czterdziestu kilometrów od wybrzeża oraz góry, gdzie jest wilgotny. W związku z tym, że Kenia jest położona w strefie tropikalnej, roczna amplituda temperatur jest tu jednak dosyć równa. Tak więc na wybrzeżu średnie temperatury wahają się w granicach 25-28 stopni Celsjusza, podczas kiedy w górach są o około 10 stopni niższe.

Jeśli pod uwagę mielibyśmy wziąć natomiast opady, to te mają tutaj tendencję zwyżkową, rosnąc z północnego wschodu na południowy zachód i wynoszą średnio od 150 do 1000 mm, choć w południowej części wybrzeża wielkość opadów wynosi nawet 1200 mm, a w wysokich partiach gór aż 1500 mm.

Poza tym na większości terytorium Kenii panują dwie pory deszczowe trwające od marca do maja i od października do listopada. Wyjątkiem są wschodnie niziny, gdzie pora deszczowa jest jedna i trwa ona od kwietnia do czerwca.

Kiedy jechać do Kenii?

Biorąc pod uwagę Wybrzeże Mombasy i Wybrzeże Malindi, a więc najpopularniejsze regiony, jeśli chodzi o ośrodki wypoczynkowe, to najcieplejszymi miesiącami są tutaj w luty i marzec, kiedy to słupki temperatur rosną do 34-35 stopni Celsjusza.

Sam wybór terminu wyjazdu musi być oczywiście uzależniony od jego celu. Jeśli zależy Wam na tym, aby poleżeć na plaży i ponurkować, to najlepiej wybrać się tutaj w okresie od grudnia do marca. Ci z kolei, którzy nie lubią wysokich temperatur, a jednocześnie miłują się w sportach wodnych, postawić powinni na wycieczkę w lipcu, sierpniu lub wrześniu. Ten sam okres w roku proponujemy tym, którzy mają zamiar pozwiedzać Kenię. To idealny czas, aby wybrać się na safari i zwiedzić to, co w Kenii najpiękniejsze, a więc znajdujące się tu parki.