Egipt praktycznie – dla tych którzy (nie) pierwszy raz

egipt

Egipt to jedno z tych miejsc, które po prostu choć raz w życiu trzeba zobaczyć. Co ważne można tu przyjechać o każdej porze roku: najprzyjemniej jest wiosną i jesienią, latem temperatury są tak wysokie, że najlepiej odpoczywać przy basenie, za to zima jest idealna do zwiedzania. W styczniu i lutym mogą wiać zimne wiatry (to nie najlepszy czas na nurkowanie, za to przy zabytkach jest pusto). W związku z aktualną sytuacją polityczną warto sprawdzić strony MSZ (www.msz.gov.pl) oraz na stronach Travelbit (www.travelbit.pl), jednak należy pamiętać, że turystyczne enklawy to oazy bezpieczeństwa – nawet jeśli coś się dzieje w Kairze czy Aleksandrii to w tym samym czasie w Hurgadzie czy Szarm el-Szejk będzie zapewne spokojnie. Oficjalna strona kraju: www.pl.egypt.travel.

Pieniądze

Walutą kraju jest funt egipski 1 Le = 0,44 zł. Na podróż nie trzeba zabierać gotówki – w miastach są bankomaty (lepiej korzystać z należących do renomowanych banków). Warto też pamiętać, że napiwki to ważna część egipskiej tradycji i często głównie źródło dochodów. Zawsze warto mieć przy sobie 5 Le lub banknot jednodolarowy by podziękować za wniesienie bagażu, sprzątnięcie pokoju (w nagrodę wasze ręczniki zmienią się w fantazyjne łabędzie!), pokazanie ciekawego miejsca w świątyni czy pozowanie do zdjęcia. Zamiast monet euro (Egipcjanie mają  problemy z ich wymianą) lepsze są banknoty: egipskie funty lub inne waluty wymienialne. Za niektóre usługi (np. wycieczki fakultatywne) zapłacimy w USD lub Euro.

Podstawowe informacje

Egipt to doskonałe miejsce na wypoczynek z dziećmi, bo piasek i ciepła woda dają im maksimum radości. Nie miejmy złudzeń: frytki czy lody nad basenem będą dla nich znacznie bardziej atrakcyjne niż najwspanialsze zabytki dlatego planując program dajmy też dzieciom szansę na odpoczynek. Zwykle rodzice obawiają się „klątwy faraona” czyli zatrucia pokarmowego połączonego z biegunką. By tego uniknąć warto korzystać z umiarem z bufetów all inclusive i jeść to, co wygląda na świeżo przygotowane. Bezwzględnie należy myć ręce i owoce przed jedzeniem by uniknąć żółtaczki pokarmowej (można zaszczepić się przed wyjazdem). Generalnie jednak jedzenie w renomowanych hotelach jest pyszne i należy je traktować jako bezpieczne. Często dla dzieci są przygotowane specjalne bufety w stylu „kid’s corner” gdzie same mogą sobie nałożyć wybrane dania. Jeśli jedziemy na całodzienną wycieczkę warto zgłosić to dzień wcześniej w recepcji hotelu i poprosić o przygotowanie jedzenia na wynos (to samo dotyczy śniadań przy wczesnych wyjazdach, gdy nie ma szans dobudzenia dzieci). W hotelach są zwykle place zabaw, animacje dla dzieci, atrakcje w postaci stołów do ping-ponga, piłkarzyki, szachy, gry i materiały plastyczne w klubach dla najmłodszych więc o nudzie nie ma mowy!

Pamiątki

Kupując rzeczy na straganie najlepiej podziel cenę przez dwa i zacznij targowanie się, bo kilkukrotne zawyżanie cen pamiątek jest tu normą. Najlepiej najpierw odwiedzić sklep ze stałymi cenami, to samo na targu z pewnością kupimy taniej. Warto przywieźć na pamiątkę: zakładkę do książek z papirusu (1 Le), podręczny atlas ryb (ok 10 Le), długie laski cynamonu (20 Le). Za pareo zapłacimy ok 25 Le, w podobnej cenie bywają podkoszulki (trzeba się potargować). Zapoznaj się z kampanią WWF „Pamiątka, która nie krzywdzi” (www.wwfpl.panda.org) – pamiętaj, że zakup wyrobów z zagrożonych roślin i zwierząt jest zakazany, a z Egiptu nie wolno wywozić muszli ani koralowców.

Warto zabrać ze sobą:

 • Dużą ilość kremu z filtrem.
 • Czapkę od słońca (doskonale sprawdzi się kepi, osłaniające też kark).
 • Zapas kremu nawilżającego i sztyft do ust.
 • Okularki basenowe i maskę do pływania (można też kupić je na miejscu, ale rozmiary dla dzieci mogą nie być zbyt łatwo osiągalne)
 • Pływaczki dla dziecka, które samodzielnie nie pływa.
 • Zabawki basenowe (pompki wodne, piłki, materace etc dostaniesz też na miejscu).
 • Crocksy lub klapki: świetnie chronią stopy przed gorącym piaskiem, sprawdzą się też w Aqua Parku.
 • Nad wodą zakładaj ubierz dziecko w specjalne koszulki do pływania (do kupienia w sklepach sportowych nawet dla kilkumiesięcznych dzieci) by uniknąć poparzenia słonecznego (sprawdzi się też zwykły podkoszulek).
 • Zimą może przydać się cienka pianka do kąpieli w morzu (są rozmiary dla dzieci).
 • Ubrania lekkie i przewiewne, ze dwie pary z dłuższym rękawem (dla ochrony przed słońcem lub na wieczór).
 • Książki dla dzieci związane z Egiptem: komiks z Asterixem i Obelixem, Scooby Doo i mumia, „Bajki i legendy starożytnego Egiptu”, „Egipcjanin Sinhue” czy też „Z legend dawnego Egiptu” to tylko kilka z propozycji.

Jak podróżować po Egipcie?

Przede wszystkim – z głową, bo nie ma szans, by podczas jednego wyjazdu zobaczyć wszystko! Najlepiej wybrać co jest w miarę łatwo dostępne z danego hotelu. Szarm el-Szejk czy Dahab to punkt wypadowy do oglądania Góry Synaj, klasztoru św. Katarzyny i kolorowych kanionów. Hurgada świetnie się sprawdzi jako baza do wycieczek na pustynię, do Kairu oraz Karnaku i Luksoru. Z Marsa Alam natomiast warto podjechać do Karnaku i Luksoru, Awanu i Abu Simbel. Wbrew powszechnej opinii po Egipcie można też podróżować samodzielnie, ale jeśli nie masz ochoty zajmować się organizacją wyjazdu we wszystkich hotelach są oferowane wycieczki fakultatywne: quady po pustyni, zwiedzanie czy też nurkowanie. Wart uwagi jest też rejs Nilem – podróż w stylu Agaty Christie z odwiedzinami w najsłynniejszych miejscach kraju to niezapomniana przygoda.

Jak zwiedzać z dzieckiem?

Skoro jesteście w kraju o tak bogatej przyszłości, warto się pokusić o jej przybliżenie najmłodszym podróżnikom. Poza lekturami można też zabrać encyklopedie dla dzieci poświęcone Egiptowi: odczytywanie hieroglifów i zgłębianie tajemnic mumii są wspaniałą przygodą. Generalnie dzieci do lat pięciu mają bezpłatny wstęp do zabytków: jeśli masz dziecko na swój wiek nie wyglądające zabierz dokument z datą urodzenia (paszport). Studenci oraz nauczyciele na karty ISIC (ITIC) mają 50% zniżki, jeśli tylko masz taką możliwość koniecznie zabierz tą kartę ze sobą! Bezwzględnie trzeba pamiętać o zabieraniu wody na wycieczki. Nie ma nic gorszego niż odkryć w środku zabytkowego obiektu, że dziecko chce pić, a my nic ze sobą nie mamy!

TOP 5 dla najmłodszych w Egipcie:

Kair – Pharaonic Village

Wioska Faraonów (wyspa Jacob Island w Kairze, www.pharaonicvillage.com) to okazja do poznania świata wierzeń, zwyczajów i rzemiosła dawnego Egiptu. Płynąc łodzią widzimy osoby odtwarzające scenki obyczajowe a potem zwiedzamy świątynię, dom bogacza i biedaka oraz cztery muzea. Dodatkowe muzea (to w istocie sale poświęcone danemu tematowi) są płatne 5 Le (np. muzeum koptyjskie, Nasera, napoleońskie, islamskie, historii najnowszej i kilka innych), niestety program jest tak ułożony, że w jednym wariancie jest replika grobowca Tutanchamona, a w drugim najbardziej dzieci interesujące Muzeum Mumii i Muzeum Piramid. Poza tym jest tu plac zabaw, restauracje, sklepy z pamiątkami i warsztaty rękodzieła, zatem spokojnie można spędzić tu cały dzień. Dzieci do lat 5 mają wstęp wolny. Całość trochę kiczowata, ale dzieciom się spodoba. Jeśli zechcecie potem zobaczyć prawdziwe piramidy to pamiętaj, że poza Gizą jest jeszcze ciekawa nekropolia w Sakkarze (schodkowa piramida Dżesera, wokół dużo miejsca do biegania dla dzieci) oraz Dahszur (Czerwona Piramida Snorfu) gdzie turystów praktycznie nie ma i poczujesz prawdziwy klimat dawnego Egiptu.

Hurghada

Tu z pewnością nie będziecie się nudzić. Poza kąpielami w morzu i basenie można wybrać się na rejs na wyspę Giftun lub poznawanie raf, pływanie z wolnymi delfinami, rejs łodzią podwodną lub łodzią ze szklanym dnem i odwiedziny w Aqua Parku. Dla odmiany od wody warto wybrać się na pustynię: w programie przejażdżka wielbłądem, quadem, spider buggy oraz show w beduińskiej wiosce. W każdym hotelu są oferowane wycieczki, dodatkowo wszędzie są biura podróży zatem nie ma problemu ze znalezieniem odpowiadającego nam programu. W Hurghadzie korzystaliśmy z usług biura Nash Express Tours prowadzonego przez Dagny Gajewską oferującego liczne wycieczki po Egipcie. Ponieważ mają kilka lokalizacji swego biura warto spytać, które jest najbliżej twego hotelu www.narshexpresstours.com Tel +2 010 636 11 48 (polski, angielski)

Luksor, Karnak i Zachodni Brzeg

Dorosłych zafascynują świątynie w Karnaku i Luksorze, dzieciom znacznie bardziej spodoba się rejs feluką po Nilu. Koszt godzinnego rejsu to ok 50 Le, popularną atrakcją jest rejs na Wyspę Bananową (czas ok 3 godziny) oraz oglądanie zachodu słońca z łodzi. Na brzegu czekają właściciele feluk, ze znalezieniem odpowiedniej nie ma problemu.

Zachodni Brzeg czyli nekropolię najprościej jest zwiedzić wynajmując taksówkę (koszt na cały dzień to ok. 150 Le), bilety do większości świątyń kupuje się w jednym miejscu, warto dobrze się zastanowić co zamierzamy zobaczyć, bo bilety są ważne tylko jeden dzień. Z pewnością warto zwiedzić Medinet Habu, Ramasseum oraz świątynię Hatszepsut. Natomiast zastanów się dobrze, nim zabierzesz malucha do Doliny Królów bo może się tam mocno znudzić. Wokół pustynne góry (brak cienia!) a w komorach grobowych nie można biegać ani niczego dotykać. Zwiedzając Karnak pamiętaj, że to tu kręcono sceny do filmu z Bondem „Szpieg, który mnie kochał”, a Buźka przewracał tutejsze kolumny. Na starszaku zrobi to wrażenie.

Szarm el-Szejk

W dzielnicy Hadaba czeka Aqua Park, doskonały na cały dzień z dziećmi (weź krem z filtrem, czapkę, koszulki pływackie, klapki). Za wstęp można płacić kartą (dorośli 30 USD, dzieci do lat 4 bezpłatnie, starsze zniżki). Teoretycznie nie wolno wnosić swojego jedzenia i picia, w praktyce nie jest to przestrzegane. Wieczorem można odwiedzić położoną w pobliżu Alf Leila Wa Leila z baśniową architekturą medyny w stylu 1001 nocy. Życie na dobre rozkręca po 21.00, czekają podświetlane fontanny, tancerki brzucha, szisze i przeróżne restauracje. Wstęp 5 USD. Koniecznie zajrzyj na Old Market czyli targowisko ze wszystkim. Na obrzeżach bardziej pamiątki, wewnątrz bardziej lokalnie. Choć raz warto się tu przespacerować (i wrócić z pluszowym wielbłądem). Natomiast odradzamy wizytę w egipskich delfinariach ze względu na bardzo złe opinie o warunkach w jakich delfiny są tu przetrzymywane. Coraz częściej mówi się też, że z racji inteligencji delfinów i stresu jakim jest dla nich niewola, delfinaria są nader nieetyczną rozrywką.

Pod-wodny świat

Dzieci uwielbiają wodę, zwłaszcza jeśli tyle się w niej dzieje! Warto wykorzystać ciepłe morze, by pokazać maluchowi gdzie mieszka Nemo (a także Arielka, Rybki z Ferajny czy też Żółwik Sammy). Na początek można wyruszyć łodzią z przeszklonym dnem (glass boat) lub zanurzyć się na 3 metry w łodzi podwodnej. Jednak nic nie przebije możliwości zanurzenia się samemu w wielkim błękicie. Praktycznie w każdym hotelu działa centrum nurkowe: oferta ich usług jest podobna, choć ceny bywają różne (zwykle wysokie!) stąd jeśli nastawiasz się na nurkowanie najlepiej wykupić pakiet w renomowanym centrum nurkowym. W przypadku nurkowań z łodzi rodzice mają do wyboru: podzielić się opieką, wynająć kogoś by miał dzieci na oku lub jeśli dzieci są starsze pozostawić je na łodzi (zawsze jest na niej sporo osób). W Szarm el-Szejk działa polska baza Nautica (www.nautica.pl), w Dahab jest renomowana polska baza Planet Divers (www.planetdivers.pl). Młodsze dzieci mogą odkrywać sekrety rafy z maską, fajką i płetwami, starsze dzieci (powyżej 10 lat) mogą mieć swoje pierwsze nurkowanie z instruktorem a nawet zrobić kurs PADI. W obu bazach można wykupić safari nurkowe, nurkowania z łodzi (i wielbłąda!) oraz wycieczkę do PN Ras Mohammed połączoną z nocowaniem na pustyni (świetna przygoda!).