Co przywieźć z wakacji w Turcji? Wybieramy pamiątki dla bliskich

Turcja kryje mnóstwo skarbów, które możemy przywieźć ze sobą do domu. Oprócz złotej opalenizny, pięknych zdjęć oraz wspomnień zabieramy ze sobą coś, co przypomni nam Turcję i wakacyjne chwile, oraz coś czym obdarujemy również naszych bliskich.

Ale zanim przejdziemy do zakupów, należy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. Po pierwsze, płacimy lokalna walutą, czyli turecką lirą (1 lira = ok. 1,5 zł). Nie oznacza to, że nie można płacić w euro, dolarach czy tez funtach; wręcz przeciwnie – sprzedawcy w Turcji przyjmą wszystko, ale po niekorzystnym kursie. Po drugie, zamiast butików idziemy na bazar! Najlepiej na taki cotygodniowy, który odbywa się wybranego dnia, ale każde miasto ma tez taki stały codzienny bazar. I kolejna zasada, skoro jesteśmy już przy bazarach – targujemy się! Mimo, że zasmucimy tym sprzedawcę, zawsze pytamy o ostatnią cenę. A przy targowaniu należy również pamiętać, że nigdy nie robimy tego, jeżeli nie planujemy zakupu – czyli nie targujemy się dla zabawy!

Kupowanie pamiątek należy do jednych z najprzyjemniejszych rzeczy, a w Turcji wybór jest przeogromny. A więc, co przywieźć z Turcji? Co kupić mamie, tacie, córkom, synom, wnuczkom… ? – przed Wami przewodnik po zakupach w Turcji!!

Czym obdarować łasuchów oraz miłośników gotowania?

Ponieważ Turcja znajdowała się niegdyś na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych, a Konstantynopol z czasem stał się ważnym ośrodkiem handlu przyprawami, warto zaopatrzyć się w tutejsze aromaty. Najlepsze przyprawy, takie jak mielona papryka (pul biber), sumak, kmin rzymski  (kimyon), mielone ziele angielskie (yeni bahar), szafran (najdroższa przyprawa świata) dostaniemy na bazarach lub w specjalnych sklepach z przyprawami „na wage”. Nie zapominajmy o bakaliach: rodzynkach sułtańskich, orzechach nerkowca, laskowych, włoskich, pistacjach oraz innych przegryzkach, takich jak prażona słona kukurydza (soslu misir).

Miłośników wędlin zachwyci oryginalna turecka mocno przyprawiona kiełbasa (sucuk) oraz suszone mięso wołowe, czyli pastirma. W naszej kuchni zastosowanie znajdzie również salca, czyli mus z pomidorów lub papryki przypominający koncentrat pomidorowy, ale o wiele lepszym smaku :) Babcie, mamy oraz przyjaciółki ucieszy turecka kawa (plus akcesoria i instrukcje do parzenia tradycyjnej kawy), dobrej jakości oliwa z oliwek oraz sok z granatu (nar eksisi) – doskonały dodatek do sałatek. Mężczyzn uraczy buteleczka alkoholowego trunku narodowego Turków, czyli Raki (np., Yeni Raki).

Nie zapominajmy o tureckich słodyczach: o chałwach, które występują we wszystkich możliwych smakach, o słodkich kłębkach „wełny” Pişmaniye, oraz o kolorowych galaretkach, czyli lokum… bo jak głosi tureckie powiedzenie: „Tatlı yiyelim, tatlı konuşalım” – jedzmy słodko i rozmawiajmy słodko!

 Namiastka tureckiej kultury przekazana w przedmiotach

Najczęściej nabywaną pamiątka z Turcji jest charakterystyczny amulet przypominający oko, nazywany potocznie „okiem proroka” (w Turcji Nazar). Turcy wierzą, że ten prosty amulet wykonany ze szkła ochroni nas przed złym i zazdrosnym spojrzeniem. Nazar występuje w różnej formie: jako samodzielny amulet, w biżuterii lub w breloczkach. Warto pomyśleć o obdarowaniu bliskich taką oryginalną magiczną pamiątką.

Kolekcjonerom i miłośnikom sztuki Turcja oferuje bardzo szeroką gamę pożądanych przedmiotów. Jeżeli pragniemy posiadać drogocenną pamiątkę, możemy skusić się na oryginalny, wysokiej jakości dywan. W wielu wioskach tureckich znajdują się fabryki dywanów wspierające wyrafinowaną tradycję ręcznego tkania dywanów. Zanim przejdziemy do transakcji, przedstawiona zostanie bardzo ciekawa prezentacja różnego rodzaju dywanów, łącznie z latającymi :) Proszę również pamiętać, aby przed zakupem koniecznie zdjąć buty i bosymi stopami sprawdzić jakość poszczególnych dywanów.

Równie piękną pamiątką, z długą tradycją, bo sięgająca aż do czasów seldżuckich jest ceramika turecka. Dawniej kunsztowne płytki ceramiczne zdobiły wnętrza pałaców bogatych władców, upiększały meczety oraz łaźnie. Współczesne wyroby ceramiczne stylizowane na te tradycyjne zachwycają oryginalnym wzornictwem, kolorami i jakością wykonania; a wybór przedmiotów jest przeogromny: od naczyń, takich jak dzbany, filiżanki, talerze, miski – po kafelki i przedmioty dekoracyjne.

Dużym zainteresowaniem wśród turystów cieszą się również wyroby z onyxu, który występuje w różnych kolorach i poddawany jest różnej formie. Ciekawa jest sama demonstracja, która przedstawia w jaki sposób onyx poddawany jest obróbce. Zaskakujące jest jakie przedmioty można z niego utworzyć: telefony stacjonarne, przedmioty dekoracyjne, naczynia, biżuterię. Pamiątki z onyxu są, bez wątpienia, bardzo oryginalne.

 Co podarować dbającym o wygląd i urodę?

Nikogo nie zaskoczę, jeżeli wspomnę o tureckich skórach, które coraz częściej zagraniczni turyści doceniają za jakość wykonania oraz ciekawy krój. Tureckie wyroby skórzane, bardzo lekkie i wygodne w noszeniu, wykonane są w większej mierze ze skóry jagnięcej, która jest bardzo delikatna, ale jednocześnie bardzo wytrzymała.

Warto też zwrócić uwagę na tureckie wyroby bawełniane, zwłaszcza będąc na wycieczce do Pamukkale, gdyż region ten słynie z najlepszej gatunkowo bawełny w całym kraju. Nie tylko ubrania, ale również dobrej jakości grube ręczniki, misterne narzuty, czy też eleganckie obrusy. Turcja jest też rajem dla miłośników tzw. „pierwszych kopii”. Wykonane z wielką starannością stylowe torebki, eleganckie portfele, modne koszulki oraz buty znanych światowych marek znajdziemy na każdym bazarze. Bardzo często są to wyroby, które nie odbiegają wyglądem oraz jakością od oryginałów – a w Turcji sprzedawane są w przystępnych cenach.

Lista zakupów w Turcji nigdy się nie kończy.. Moim osobistym „must have” z Turcji są naturalne kosmetyki z oliwy z oliwek: szampony, balsamy, kremy do rąk oraz mydła. Koleżanka Turczynka, która ma piękne mocne włosy, zdradziła mi pewnego dnia swoją tajemnicę: myć włosy mydłem oliwkowym, który sprawi, że włosy będą zdrowe i lśniące. Do rąk i ciała polecam owocowe mydła zapachowe, np. figowe bądź z owoców granatu. Kolorowe i aromatyczne mydełka mogą być też doskonałym pomysłem na prezent bliskim oraz przyjaciółkom.