Kreta – wyspa prawidziwych podróżników

Własne nogi, skuter, kolejka turystyczna, rower, samochód, a nawet statek – możliwości podróżowania po Krecie i wodach ją okalających są ogromne. Każdy może wybierać dogodną formę dla siebie, w zależności od tego co chce zobaczyć i ile poświęcić na to czasu. To kolejny argument potwierdzający tezę, że Kreta jest idealną wyspą dla każdego turysty.

Kreta jest jedną z tych wysp, które zdecydowanie warto zwiedzać na własnych nogach. Dobrze wyznaczone szlaki oraz liczne ścieżki wzdłuż wybrzeża wręcz zachęcają do tego typu rekreacji. Biura podróży oferują liczne wycieczki piesze, dla mniej i bardziej doświadczonych turystów, po najciekawszych miejscach na wyspie. Bez wątpienia najpiękniejsze są trasy wzdłuż wąwozów np. Samaria lub wzgórz okalających malownicze zatoki np. Balos. Ze względu na skaliste podłoże, planując piesze wędrówki na Krecie, koniecznie należy zabrać ze sobą odpowiednie obuwie. Sandały, nawet te na najgrubszej podeszwie, nie ochronią bowiem stóp przed ostrymi kamykami i kłującą roślinnością. Absolutnie nie można też zapomnieć o nakryciu głowy, kremie z wysokim filtrem ochronnym oraz odpowiednim zapasie wody.

Taką formę zwiedzania najlepiej połączyć z dojazdami komunikacją publiczną w pobliże interesującego nas miejsca lub bezpośrednio zapisać się do grupy turystów, którzy udają się tam na wycieczkę z biurem podróży. W przypadku mniej popularnych tras, może się zdarzyć, że biuro organizujące nasze wczasy nie organizuje fakultetu obejmującego dany fragment wyspy. Wówczas możemy skorzystać z jednej z lokalnych agencji specjalizujących się w wyprawach trekkingowych.

Trekking w wąwozie Samaria (Fot. flickr.com; Fiore S. Barbato).
Trekking w wąwozie Samaria (Fot. flickr.com; Fiore S. Barbato).

Zwiedzanie wyspy komunikacją publiczną oraz prywatną

Komunikacja publiczna na Krecie – Ktel, jest dość dobrze rozwinięta, jednak w mniej popularne miejsca kursuje niezwykle rzadko. Trasy dla poszczególnych linii są zazwyczaj krótkie i chcąc przejechać z jednego krańca wyspy na drugi często trzeba się przesiadać. O ile przesiadka następuje w większym mieście to nie stanowi to większego problemu, jednak na mniej uczęszczane przystanki autobusy przyjeżdżają dość nieregularnie, a ich czas odjazdu podany w rozkładzie jest raczej orientacyjny. Pojazd zatrzymuje się w określonych miejscach oraz jeżeli pomachamy do kierowcy ręką. Choć w tym drugim przypadku wiele zależy od uprzejmości kierującego i tego jak bardzo się mu spieszy. Bilety można zakupić w oznaczonych punktach lub u kierowcy. Na ten rodzaj transportu powinniśmy się zdecydować gdy zależy nam na zwiedzaniu w dużym stopniu pieszo miejsca docelowego, biura nie organizują tam wycieczek, a wynajęcie samochodu wychodzi znacznie drożej niż bilety na autobus lub zwyczajnie nie mamy w naszej grupie kierowców.

kreta2
Autobus komunikacji publicznej – KTEL (Fot. Flickr.com; currybet).

Jeżeli zależy nam na zwiedzeniu okolicznych atrakcji możemy skorzystać z prywatnej komunikacji w postaci taksówek czy kolejek turystycznych. Zwłaszcza te ostatnie oferują świetną formę zwiedzania i sprawdzają się przy podróżowaniu z dziećmi. Funkcjonują kolejki, które mają wydzielone trasy w obrębie danego miasta oraz takie, które dojeżdżają do konkretnej atrakcji podmiejskiej. Te pierwsze jadą dość powoli, co pozwala na zaobserwowanie najciekawszych miejsc. Te drugie są wakacyjną alternatywą dla autobusów miejskich. Na Krecie jeżdżą również autobusy firm, które dowożą klientów do swoich atrakcji np. do aquaparku. Warto więc przed wyjazdem zapoznać się ze stronami internetowymi poszczególnych parków rozrywki.

Podróżowanie skuterem po magicznych zakątkach Krety

Najpopularniejszymi pojazdami dzięki, którym dostaniemy się do niemal każdego zakątka wyspy, są skutery. Część dróg na Krecie jest wysokiej jakości, jednak dotyczy to tylko głównych tras. Zdecydowana większość, które prowadzą na dzikie plaże i do malowniczych miejsc, nie nadaje się do jazdy samochodem i jedynie wynajmując jeepa jesteśmy w stanie je pokonać bez uszkodzenia pojazdu. Skuter daje nam praktycznie nieograniczone możliwości zwiedzania. Bez problemu zaparkujemy nim na poboczu nawet stromej drogi czy w wąskiej uliczce starego miasta. Do tego niewiele spala paliwa i można go wypożyczyć nawet w małych miejscowościach. Jest to idealny pojazd dla par, które chcą poczuć ducha romantycznych i szalonych wakacji.

Dzika plaża na Krecie (Fot. Flickr.com; Iain Farrell)
Dzika plaża na Krecie (Fot. Flickr.com; Iain Farrell).

Wygodne podróżowanie samochodem

Dla wygodnych niezawodnym środkiem podróżowania będzie samochód. Wypożyczalnie prześcigają się w ilości modeli, którymi możemy zwiedzać wyspę. Możemy wynająć małego citroena, wygodnego jeepa lub nawet ekskluzywny kabriolet. Parkingi na Krecie zazwyczaj są bezpłatne. Tylko w dużych miastach pobierana jest opłata postojowa. Drogi na Krecie są dość kręte i poza główną drogą krajową mają różny stan. Jednak w najbardziej popularne miejsca dojedziemy bez problemu nawet małym samochodem. Gdy chcemy penetrować górskie szlaki lepiej wybrać auto terenowe. W pobliżu większych miast trasy są dość proste, w górach ciągną się drogi niczym serpentyny i osoby, które mają lęk wysokości lub silną agrofobię powinny zrezygnować z prowadzenia pojazdu na wyżej położonych drogach. Zwłaszcza w rejonie najwyższych kreteńskich gór w okolicach wąwozu Samaria.

Koniecznie trzeba dokładnie sprawdzić jakie ubezpieczenie ujęte jest w cenie wynajmu samochodu. Jeżeli wybierzemy trasę niedostosowaną do możliwości danego auta i coś nie objęte ubezpieczeniem ulegnie zniszczeniu, musimy się liczyć ze sporymi kosztami naprawy. Trzeba również uważać na stada kóz, które często wskakują na maski samochodów. Zwłaszcza jeżeli zatrzymamy się i będziemy przywoływać zwierzęta do okna lub je dokarmiać. Wszelkie rysy i wgniecenia, jakie mogą wówczas powstać nie są zazwyczaj uwzględnione w zakresie ubezpieczenia.

Kozy na jednej z kreteńskich dróg (Fot. Flickr.com; storem).
Kozy na jednej z kreteńskich dróg (Fot. Flickr.com; storem).

Statki, łodzie i promy

Oprócz lądowych form podróżowania na Krecie popularny jest transport drogą morską. Dotyczy to nie tylko przemieszczania się na inne wyspy jak Chrissi czy Santorini oraz rejsów wycieczkowych wzdłuż wybrzeża. Są miejsca, do których dostaniemy się tylko tą drogą lub na własnych nogach np. do miasteczka Loutro. To ukryte w zatoczce urocze miejsce niemal odcięte jest od świata i nie prowadzą do niego żadne porządne drogi lądowe. Płynie tutaj za to statek z sąsiedniego Schora Sfakion. Miejsce magiczne. Koniecznie trzeba je odwiedzić.