Jakie wycieczki fakultatywne wybrać podczas pobytu na Krecie?

1

Choć urlopowe wylegiwanie się na plaży brzmi kusząco, to jednak aktywna forma wypoczynku i zwiedzanie sprawiają, że nasz urlop wykorzystamy w 100%. Oprócz samodzielnego poznawania okolicy, biura podróży oraz lokalne agencje turystyczne oferują tzw. wycieczki fakultatywne. Jest to świetna forma spędzania czasu i warto z niej skorzystać. W ten sposób bezstresowo i komfortowo odkryjesz najpiękniejsze miejsca na Krecie.

Z kim jechać na wycieczki?

Na Krecie, zwłaszcza w większych miejscowościach turystycznych, można znaleźć lokalne biura sprzedaży wycieczek fakultatywnych. Wiele osób zastanawia się czy korzystanie z ich usług jest bezpieczne i czym różnią się one od fakultetów, które oferuje rezydent. Zasada jest prosta – biuro podróży, które zorganizowało nasze wczasy, ma sprawdzonych kontrahentów i grupę na wycieczce stanowią turyści tylko tego organizatora.

W lokalnych biurach „polska grupa” często oznacza, że przewodnik m.in. zna język polski, ale towarzystwo będzie prawdopodobnie i tak międzynarodowe. Najczęściej Polaków łączy się z Rosjanami, gdyż przewodnik zazwyczaj jest w stanie porozumieć się w obu tych językach. Musimy się więc liczyć z tym, że inne nacje mogą w różny sposób spędzać czas na wycieczce. Z innych różnic należy wspomnieć o jakości posiłków, autokaru czy miejscach postojów. Oczywiście możemy trafić na świetnego organizatora lokalnego i wszystko będzie zgodne z ofertą, często się jednak zdarza, że obiecany polski przewodnik mówi po rosyjsku, bo Kreteńczykom wydaje się, że i tak go zrozumiemy.

W kwestii organizacyjnej faktycznie bariera językowa nie stanowi tutaj dużego problemu, jeżeli jednak chcemy posłuchać ciekawych faktów o danym zabytku, to nie znając rosyjskiego lub angielskiego niewiele się dowiemy. Również w sytuacjach kryzysowych przewodnik miejscowego biura może nie sprostać naszym oczekiwaniom. Dlatego wycieczki krajoznawcze najlepiej zarezerwować u rezydenta. Jeżeli chodzi o lokalne agencje śmiało można skorzystać u nich z oferty obejmującej: rejsy spacerowe, jazdę konną, wycieczki kolejką turystyczną itp., których często nie ma w pakiecie proponowanym przez rezydenta, gdyż są to fakultety rekreacyjne, kilkugodzinne o lokalnym charakterze i nie wymagają polskiego przewodnika. Zawsze należy się upewnić czy lokalne biuro posiada wszelkie pozwolenia, ubezpieczenia i co zawarte jest w cenie.

Zdarza się bowiem, że niska cena wycieczki jest jedynie pozorna, gdyż nie zawiera wielu obowiązkowych dopłat np. biletów wstępu czy posiłków. Czas jednak obalić pewien mit: „będąc na wycieczce z lokalnym biurem nie jest się ubezpieczonym”. Obojętnie z kim wybieramy się na wycieczkę fakultatywną obowiązuje ubezpieczenie z umowy zawartej podczas rezerwacji wczasów, w zakresie określonym w wykupionym pakiecie, np. jeżeli nieszczęśliwie skręcimy kostkę podczas rejsu wykupionego od sprzedawcy w porcie, to koszty leczenia będą pokryte z ubezpieczenia wykupionego u organizatora naszych wczasów.

Wycieczki na Krecie dla całej rodziny

Propozycją dla rodzin jest rejs na wyspę Chrissi, na której na najmłodszych czeka moc zabawy z animatorami, lub wycieczka na Spinalongę. Obie wycieczki nie wymagają dużej sprawności fizycznej i łączą rejs z wypoczynkiem. O ile pierwszy fakultet to typowy leniwy dzień na świeżym powietrzu,  o tyle drugi zawiera już elementy zwiedzania. Jest go jednak niewiele, więc nawet mniejsze pociechy nie zdążą się znudzić. Zobaczyć można na tej wycieczce wyspę, na której w ubiegłym wieku znajdowała się osada trędowatych oraz w dalszej części programu przepiękne miasto Agios Nikolaos.

Czytaj także: Co robić podczas długiego lotu?

Jeżeli podczas urlopu towarzyszą nam starsze pociechy, to koniecznie trzeba się udać na wycieczkę safari jeepami. Pozwala ona na poznanie najpiękniejszych miejsc wyspy itradycyjnych wiosek oraz dostarcza adrenaliny dzięki szalonej jeździe górskimi trasami. Możemy też się wybrać na wycieczkę „Gramvousa” z przepiękną laguną Balos. Musimy tutaj jednak pamiętać o kremie z wysokim filtrem i nakryciu głowy, gdyż przebywa się tutaj niemal cały czas w pełnym słońcu. Widoki zapierają za to dech w piersiach.

Dla spragnionych historii

Kto ma ochotę poznać bliżej antyczną Grecję powinien się udać na wycieczkę obejmującą zwiedzanie Knossos. Znajdujący się tutaj pałac Minosa pochodzący nawet z 2000 r. p.n.e. zachwyci każdego miłośnika mitologii. Który bowiem amator historii nie chciałby na własne oczy zobaczyć słynnego labiryntu kreteńskiego? Na tym fakultecie odwiedza się również stolicę wyspy – Heraklion, z piękną fontanną Morosini oraz Rocca al Mare, czyli fortecą wenecką mieszczącą się w porcie. Ponadto na tej wycieczce jest też okazja do skosztowania tradycyjnych kreteńskich win.

Czytaj także: City break – 6 powodów żeby wybrać hotele miejskie

Dla fanów pieszych spacerów

Kreta jest rajem dla piechurów i nie może w tym zestawieniu zabraknąć propozycji i dla nich. Najpiękniejszym miejscem do spacerów są na tej wyspie wąwozy. W ramach fakultetów odwiedzić można wąwozy: Samaria i Imbros. Oba zachwycają i warto znaleźć czas na ich przejście. Możliwość napotkania kozic górskich, wysokie ściany skalne, obłędna przyroda – to wszystko czeka na przybywających tutaj turystów.

Dla romantyków

Któż nie zna słynnego pejzażu Santorini? Tą piękną wyspę można odwiedzić w ramach wycieczki fakultatywnej z Krety i grzechem jest tego nie zrobić! Choć cena tej podróży nie jest niska, ze względu na drogą przeprawę katamaranem, to jednak wrażenia jakie na nas czekają warte są każdej wydanej złotówki. Ta romantyczna wyspa, będąca często miejscem podróży poślubnych rozkochuje w sobie każdego, kto pierwszy raz ją zobaczy. Czas wolny na jej zwiedzanie można sobie tak rozplanować aby zdążyć zjeść obiad w jednej z urokliwych restauracji z widokiem na oblepiające stoki górskie maleńkie biało-błękitne domki. Pobyt na malowniczym Santorini zostaje w pamięci na zawsze! Jeżeli ktoś nie może sobie pozwolić na tą wycieczkę lub boi się rejsu promem, w ramach wieczoru we dwoje, może udać się na wycieczkę „wieczór kreteński”. Tutaj, przy beczce wina i tradycyjnej greckiej muzyce, można spędzić wyjątkowo udaną randkę.