
Riwiera Bułgarska
Przepiękne piaszczyste plaże, ciepłe i czyste wody Morza Czarnego. Riwiera Bułgarska to gościnna kraina z malowniczą architekturą nadmorskich miasteczek, średniowiecznymi zabytkami, smaczną kuchnią i sympatycznym usposobieniem mieszkańców.
Riwiera Bułgarska to miejsce gwarantujące delikatny klimat, krystalicznie czyste morze oraz ciągnące się kilometrami złociste plaże. Najnowsze kurorty zapewniają szeroki wybór obiektów hotelowych i rozrywkowych, a nowo powstałe wioski, na przykład Elenite, zdecydowanie nie ustępują w niczym ośrodkom wypoczynkowym w krajach śródziemnomorskich. Riwiera oferuje wiele atrakcji – zarówno dla starszych, jak i dla dzieci – na wielbicieli zabawy i tańca czekają dyskoteki, parki wodne przyciągają najmłodszych, atrakcyjne zabytki spodobają się miłośnikom zwiedzania, a piękne, turkusowe morze przypadnie do gustu amatorom sportów wodnych. Wybór atrakcji jest tak wielki, że wszyscy będą zadowoleni.
Atrakcje
Złote Piaski
Ten piękny kurort znajduje się na terenie Parku Narodowego „Złote Piaski”. Największą atrakcją tego regionu są: długa plaża, ciepłe morze, lecznicze źródła mineralne oraz niepowtarzalny klimat wakacyjny. Według legendy to właśnie tutaj piraci zakopali ogromną ilość złota, które z czasem zostało zamienione w złocisty piasek.
Festiwal Folklorystyczny w Obzor
Wydarzenie idealne dla tych, którzy lubią wszystko, co związane jest z folklorem. Festiwal jest prawdziwą mieszanką międzynarodowych śpiewaków, tancerzy i muzyków, których łączy prawdziwy talent. Wydarzenie to przyciąga wszystkich spragnionych dobrej zabawy.
Jazda konna
W kraju bułgarskim tradycje jeździectwa są bardzo silne. Zwiedzanie podczas jazdy konnej to jeden z najlepszych i najatrakcyjniejszych sposobów na lepsze poznanie ciekawych, wiejskich obszarów państwa. W niektórych miejscach organizowane są nawet „wczasy w siodle”.
Przylądek Kaliakra
Ten legendarny przylądek jest wdzierającym się 2 km w głąb morza półwyspem i jednocześnie rezerwatem przyrody (ponad 150 gatunków roślin oraz ptaków). Na terenie twierdzy Kalikra zachowały się ruiny grobowców, łaźni i cerki. W wysokich na ok. 70 m skałach znajdują się liczne jaskinie z częściowo wkomponowanym w nie muzeum.
Zwiedzanie
Nessebar
To niewielkie miasteczko jest jedną z najciekawszych atrakcji Bułgarii. Pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie pochodzą z VI w. p.n.e. W Nessebarze można znaleźć wiele kamienno-drewnianych domków oraz pozostałości świątyń pochodzących z początków chrześcijaństwa. Oprócz zabytków architektury, warto zwrócić uwagę na klimatyczne, urokliwe knajpki z lokalną kuchnią (miejsca niezwykle popularne i chętnie odwiedzane przez turystów). Zabytkowa część Nessebaru została wpisana na listę UNESCO.
Sozopol
Sozopol to letnia stolica Bułgarii i najstarsze miasto na wybrzeżu Bułgarii. Starówka znajduje się na skalistym półwyspie i jest poprzecinana krętymi uliczkami, przy których stoją tradycyjne, kamienno-drewniane domy. Sozopol słynie również z piaszczystej plaży oraz krystalicznie czystej wody.
Warna
To jedno z największych miast Bułgarii. Miłośnicy historii zwykle odwiedzają Warnę po to, by zobaczyć słynne pola bitewne oraz symboliczny grobowiec Władysława Warneńczyka. Ważnym zabytkiem jest Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy z XIX wieku, wybudowana jako dowód wdzięczności za wyzwolenie kraju spod okupacji tureckiej. Turyści chętnie odwiedzają również Park Nadmorsko (Primorski Park) tworzony przez wspaniałe ogrody, lasy i winnice.
Kamienny Las
To formacja skalna zlokalizowana niedaleko Warny, złożona z kamiennych kolumn rozmieszczonych na obszarze ok. 7 km2. Przez długie lata naukowcy formułowali rozmaite teorie dotyczące pochodzenia Kamiennego Lasu. Podejrzewano nawet, że są to pozostałości niezidentyfikowanej antycznej budowli. Obecnie wiemy już, że kamienne filary są wytworem natury i powstały w wyniku naciekania wapienia w głąb piaszczystej łachy.
Ciekawostki
Taniec na ogniu
Taniec na ogniu - Taki rytuał odprawiany jest w dzień św. Konstantyna i św. Eleny. Sztukę takiego tańca, zwanego „nestinari”, przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Dla turystów organizowane są nawet specjalne pokazy. Tancerz lub tancerka tańczą wówczas boso na gorących, rozżarzonych węglach, nie odnosząc przy tym żadnych obrażeń.
Olejek różany
Symbol Bułgarii oraz jej główny towar eksportowy. Tradycja uprawy róż sięga tutaj XVII w. a powierzchnia pól w słynnej Dolinie Róż to ponad 10 tys. hektarów. Aby uzyskać kilogram olejku różanego, trzeba zebrać aż 700 kg kwiatów. Liczba ta wydaje się ogromna, jednak róże nigdzie nie rosną tak obficie, dlatego Bułgarzy mogą pochwalić się zbiorami rzędu 4-5 ton surowca rocznie. Olejek różany to od dawna najlepsza pamiątka, jaką można przywieźć z Bułgarii.
Kuchnia
Bułgarskie wina
Podczas pobytu w Bułgarii należy koniecznie spróbować lokalnych win, które w ostatnich latach z powodzeniem stają w szranki z francuskimi, włoskimi czy hiszpańskimi. Szczególnie znane są czerwone wina, np. mełnik, trakija, kadarka oraz merło. Wśród białych win królują: riesling, tamianka i iskra.
Sałatka szopska
Prawdopodobnie najsłynniejsza potrawa kuchni bułgarskiej, prosta w przygotowaniu i doskonała w smaku. W sałatce znajdziecie ogórki, pomidory, paprykę i cebulę, lecz jej najważniejszym składnikiem jest maczany w solance owczy ser sirene. Sałatkę tradycyjnie podaje się z kieliszkiem rakiji.
Rakija
Tradycyjna bułgarska wódka produkowana głównie z winogron, jednak z szeroką gamą dodatków, m.in. anyżem, mirrą czy nawet różą. Picie rakiji jest częścią lokalnego folkloru i towarzyszy Bułgarom przy okazji wielu uroczystości.
Kawarma
Kawarma jest znaną potrawą serwowaną najczęściej w tradycyjnych, bułgarskich naczyniach. To swoisty gulasz z mięsem i warzywami. Najlepiej smakuje z chlebem i czerwonym winem.
Waluta
lev bułgarskiDługość lotu
1, 5 godzStrefa czasowa
czas polski + 1 godz.Komunikacja
taksówki: w dzień – 0, 39 do 0, 50 leva za 1 km, w nocy – 0, 95 leva za 1 kmPrzepisy wjazdowe
Język
bułgarski, w miejscowościach turystycznych możliwość porozumiewania się w języku angielskim lub niemieckim