
Sycylia
Sycylia to skrzyżowanie kultur. Pod tym samym słońcem zgodnie żyło tu wiele narodów, tworząc współczesny świat piękna, harmonii i beztroski. Kto chociaż raz odwiedził południe Włoch, niewątpliwie będzie chciał tutaj wrócić.
Sycylia - informacje praktyczne
Sycylia jest największą wyspą Morza Śródziemnego. Zamieszkana jest przez 5 milionów osób. Stolicą wyspy jest Palermo. Ale Sycylia to przede wszystkim wielonarodowe bogactwo kulturowe. Grecy pozostawili tutaj wspaniałe świątynie i teatry. Rzymianie upiększyli miasta mozaikami. Architektura mauretańska to spuścizna po mieszkających tu Arabach. Katedra Santa Maria Nuova w Monreale, katedra w Cefalu i zabytki w Palermo to niezwykłe przykłady sztuki normańskiej wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.Sztuka i architektura Sycylii
Ludy hiszpańskie przyozdobiły fasady wielu budynków barokową ornamentyką widoczną na wielu kościołach i pałacach Sycylii. Agrigento, między migdałowcami i drzewami pistacjowymi, skrywa prawdziwy cud architektury greckiej, czyli Valle dei Templi. Na tym terenie w VI i V wieku p.n.e. wzniesiono siedem monumentalnych greckich świątyń w stylu doryckim (świątynie: Junony, Concordia, Herkulesa, Zeusa Olimpijskiego, Kastora i Polluksa, Wulkana i Asklepiosa). Kilka kilometrów od Piazza Alemerina mieści się zachowana w doskonałym stanie Villa Romana del Casale. Była to letnia rezydencja możnego rzymskiego senatora. Zachowały się tam przepiękne mozaiki podłogowe przedstawiające sceny z życia codziennego Rzymian.Sycylia niezwykłe dziedzictwo Włoch
Wyspy Liparyjskie, zwane inaczej Eolskimi, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, powstały wskutek wybuchów podwodnych wulkanów. Wyspy zwiedza się wodnymi taksówkami, a największymi atrakcjami jest wciąż czyny wulkan Stromboli oraz kąpiele w siarkowym błocie na wyspie Vulcano.
Również doceniona przez ekspertów UNESCO nekropolia w Pantalico leży niedaleko Syrakuz. W czasach między XIII a VII wiekiem p.n.e wydrążono tu w skałach ponad 4000 grobów. Turyści zwiedzają je specjalnie przygotowaną ścieżką.
I wreszcie miasta w dolinie Neto. W Caltagirone, Militello in Val di Catania, Katania, Modica, Noto, Palazzolo Acreide, Ragusa i Scicli zachwyca architektura okresu baroku.
A kilka kilometrów od Noto mieści się Park Narodwy Vendicari, w którym żyją różowe flamingi. Jest tam również wiele dzikich i pięknych plaż. Trzeba pamiętać tylko, że wybrzeże Sycylii jest kamieniste. Ale w San Vito lo Capo plaża jest piaszczysta.To modny dziś kurort sycylijski.
Dwadzieścia kilometrów od Taorminy wśród bazaltowych skał wije się rzeka Alcantare. Położone tam dwie plaże z czarnym wulkanicznym piaskiem przyciągają turystów spragnionych niebywałych widoków.
Nocne Życie na Sycylii
Na Sycylii życie nocne toczy się raczej jedynie wśród turystów. Rdzenni mieszkańcy wyspy wolą bawić się w swoich domach. Ale znane kurorty, takie jak Taormina czy Cefalu, oferują mnogość wieczornych atrakcji. Palermo nocą raczej zasypia. Jednak przez cały dzień miasto oferuje swoje piękno i bogactwo kulturowe, które przyciąga turystów z całego świata.Zwiedzanie
Palermo
O Palermo krąży wiele stereotypów. Nie przejmując się żadnym z nich, trzeba zanurzyć się w jego gwarne uliczki i zrozumieć, że nie ma takiego drugiego miasta na świecie. Większość zabytków znajduje się na Starym Mieście. Palazzo dei Normanni był siedzibą królów Sycylii. Znajdująca się w nim XII-wieczna Kaplica Palotyńska jest wyjątkowo pięknym przykładem architektury arabsko-normańskiej. Sztukę gotycką reprezentują liczne kościoły, m.in. S. Agostino, della Gancia, delle Ree Pentife i della Catena. Z tego okresu pochodzą też pałace Chiaromonte, Sclafani, Pietratagliata, Abbatelli, Aiutamicristo i Marchesi. Równie wiele jest kościołów renesansowych i barokowych. A targ Ballaro przeniesie was w klimaty Afryki Północnej. Tam można poczuć się jak w na prawdziwym targu tunezyjskim.
Cefalù
Piękny port Morza Tyrreńskiego i malownicze, średniowieczne miasteczko jest jednocześnie cenionym kurortem z piaszczystymi plażami. Stare Miasto przypomina arabską medynę. Katedra w Cefalù, zbudowana w XII wieku, zachwyca bizantyjską mozaiką przedstawiającą Chrystusa Pantokratora (Wszechwładcę). Sanktuarium di Gibilmanna, franciszkański klasztor wybudowany w XVI wieku, wznosi się na wzgórzu o wysokości 600 metrów i w swych murach mieści założone przez mnichów muzeum sztuki sakralnej.
Syrakuzy
Położone na wschodnim wybrzeżu wyspy Syrakuzy zalicza się do jednego z najważniejszych stanowisk archeologicznych w całym basenie Morza Śródziemnego. To miasto z bogatą przeszłością – od 2005 roku widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do dziś zachowały się ruiny świątyni Apollina, amfiteatr grecki i rzymski oraz grób wielkiego naukowca – Archimedesa.
Taormina
Miasteczko Taormina jest wyjątkowo pięknie położone – z jednej strony widok Morza Jońskiego, z drugiej imponujący zarys Etny. Krajobrazy są tutaj naprawdę niesamowite – według Goethego Taormina „to najwspanialsze dzieło sztuki i natury!”. Rosną tutaj palmy, drzewa cytrusowe, bujna roślinność podzwrotnikowa oraz winorośl, z której powstałe wspaniałe sycylijskie wino. Zwiedzanie Taorminy warto rozpocząć od głównej ulicy miasta, przy Porta Messina, i zatrzymać się przy najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscu – Piazza IX Aprile – widokowym placu pełnym kawiarni, barów i sklepików. Najcenniejszym zabytkiem jest grecki teatr z III w. p.n.e., położony na wzgórzu – do dziś zachowały się jedynie jego fragmenty. Warto wstąpić również do średniowiecznego zamku – Castello – zbudowanego na miejscu dawnego akropolu. Rozciągają się stąd wyjątkowe widoki na okolicę.
Zingaro
Park Narodowy Zingaro rozciąga się wzdłuż wybrzeża od miasta Scopello na południu w kierunku San Vito Lo Capo na północy. Zingaro to pierwszy na Sycylii rezerwat tematyczny zajmujący 1650 ha. Najwyższy punkt –Monte Speziale – wznosi się na wysokość 923 metrów n.p.m. Na terenie rezerwatu wyznaczono i oznakowano 6 szlaków o długości od 6 do 19 km. Turystów zachwyca nietknięta przyroda, 800 gatunków roślin i wiele gatunków drapieżnych ptaków. Zingaro to również raj dla pasjonatów nurkowania.
Segesta
Segesta leży w południowo-zachodniej części Sycylii. Miasto założyli Elymowie, lud który przybył z Grecji na Sycylię najprawdopodobniej po wojnie trojańskiej. Zbudowany tam w III wieku p.n.e teatr może pomieścić 4 tysiące widzów. Niedokończona dorycka świątynia Hery ocalała z rąk Wandali, którzy zaatakowali Sycylię w 440 roku, gdyż nie była poświęcona bogowi greckiemu.
Atrakcje
Solny szlak
Via del Sale, czyli Solny Szlak ciągnie się między Trapani a Marsalą. Utworzono tu rezerwat przyrody Saliny Trapani i Paceco. Tu bowiem od wieków wydobywana jest w tradycyjny sposób sól. Wiele salin należy do prywatnych właścicieli, którzy wykorzystują tradycyjne techniki pozyskiwania soli. Pejzaż salin upiększają liczne wiatraki, które służą do przepompowywania wody miedzy solnymi zbiornikami. Teren rezerwatu zamieszkuje ponad 200 gatunków ptaków. Jest to też miejsce wypoczynku dla ptaków wędrownych zmierzających do Afryki. Symbolem rezerwatu jest szablodziób.
Sycylia się bawi
Sycylia to wyspa świąt i festiwali. W Noto od kilkudziesięciu już lat odbywa się w trzeci weekend maja Festiwal Kwiatów. Każdego roku setki florystów pracują nad innym, narzuconym przez organizatorów tematem, by upiększyć na 3 dni to niezwykłe sycylijskie miasto. Na Sycylii odbywa się też wiele festiwali kuchennych zwanych sagre. Sagra del Pistacchio, czyli festiwal pistacji, odbywa się w Bronte, na zboczach wulkanu Etna. Sagre della Ricotta odbywają się w niejednym sycylijskim miasteczku, ale najbardziej znany jest festyn w Vizzini. Sagra degli Antichi Sapori, czyli święto starożytnych smaków, odbywa się w Aci San Antonio w Katanii. I wreszcie coś dla miłośników sportów wodnych. Podczas Światowego Festiwalu na Plaży (World Festival on the Beach) w Mondello, jednej z dzielnic Palermo, można podziwiać pokazy windsurfingowe, kitesurfingowe, na katamaranach oraz w wiosłowaniu na deskach surfingowych (tzw. Stand Up Paddle).
Kuchnia
Na grubym cieście
Pizza sycylijska nazywana jest sfincione. Skosztować jej można jedynie w Palermo i okolicach. Pizza robiona jest na podwójnie wyrośniętym cieście chlebowym. To ciasto grube, sprężyste i gąbczaste. Na wierzch tradycyjnie nakłada się sos pomidorowy i cebulę oraz sycylijski ser caciocavallo ragusano. Czasami dodaje się anchois. Pizza nie jest okrągła, lecz prostokątna.
Piąta ćwiartka
Stigghiole (w języku sycylijskim "budella") to potrawa tylko dla miłośników podrobów. Kiedyś było to danie dla ubogich, dziś jest dumą Sycylii. Są to bowiem solone owcze jelita przyprawione natką pietruszki i pieczone w formie szaszłyków. Niekiedy jelitami owija się pory i piecze na grillu. Jest to typowe jedzenie ulic Palermo, sprzedawane na licznych straganach lub foodtruckach.
Sycylijski tort
Cassatę jada się tradycyjnie na Wielkanoc. Ten sycylijski deser przygotowuje się z sera ricotta, biszkoptów, masy migdałowej i konfitowanych owoców. Przepisy i formy tego swoistego rodzaju tortu zależą od regionu i koncepcji kucharza. Ale najsłynniejsza cassata pochodzi z miasta Catane. Tam, ku czci świętej Agaty, ciasto przybiera kształt piersi.
Dziwne, ale pyszne
To chyba jedyne danie na świecie, gdzie używa się konkretnych części wołowego żołądka. Oddzielnie kroi się na kawałki żwacz, trawieniec i dwunastnicę. Czasem dodaje się krowie jajniki. Caldune, czyli quarume można zjeść na całej Sycylii. Sprzedawane jest przez tzw. quarumaru głównie na targach i bazarach. Potrawę gotuje się w wielkich kotłach, w bulionie z dodatkiem cebuli, selera, marchwi i pietruszki.
Ciekawostki
Sycylijskie podatki
Na Sycylii, podobnie jak w niektórych krajach Afryki Północnej, zdziwienie turystów budzą liczne niewykończone budynki i wille. Dwu-, trzy- czy czteropiętrowe domy zamieszkane są jedynie na parterze czy pierwszym piętrze. Wyżej świecą pustką, nawet przez kilkanaście lat, niewykończone mury. Wynika to z lokalnego prawa podatkowego. Dom uznaje się za wykończony, gdy ma dach. A wtedy jego właściciel zobowiązany jest do płacenia podatku od nieruchomości. Jeśli budynek nie jest wykończony, podatku się nie płaci.
Wyprawa na Etnę
Etna, wulkan który wciąż budzi grozę, w rzeczywistości jest dość łatwy do zdobycia. Na zboczach wybudowano kolejkę linową, która dociera na wysokość 2500 metrów n.p.m. Dalej, aż do 2900 metrów, można pojechać wynajętym samochodem terenowym. Niestety pozostał 440 metrów trzeba już pokonać na własnych nogach. Wulkan wciąż jest aktywny i stanowi realne zagrożenie dla mieszkańców pobliskich wiosek i miasteczek. Jednak wycieczki na Etnę są w pełni bezpieczne, gdyż erupcje są dziś łatwo przewidywalne. Etna jest wpisana na Światową Listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO.
Waluta
euro (EUR)Długość lotu
2,5 godz.Strefa czasowa
czas polskiKomunikacja
komunikacja miejska ok. 1,4 EURPrzepisy wjazdowe
Język
włoski