Atrakcje turystyczne Turcji Egejskiej

Nie ulega wątpliwości, że Turcja jest idealnym miejscem na wymarzony wypoczynek. Z jednej strony zachwyca postępem i nowoczesnością, z drugiej intryguje odrębną kulturą oraz pielęgnowaną tradycją. Nad Turcją długo nie trzeba się zastanawiać, jedynym dylematem jest: który region wybrać?

Zacznijmy od regionu zachodniego, gdzie najpiękniejsze odcienie błękitu Morza Egejskiego podmywają mieniący się na złoto piasek najpiękniejszych tureckich plaż, gdzie soczyście zielona i bujna roślinność uzupełnia krajobraz tajemniczych gór, gdzie fauna i flora budują harmonię i oazę spokoju (Park Narodowy Półwyspu Dilek, „Ptasi Raj” w Izmirze) i gdzie duch historii minionych cywilizacji oraz mnogość kultur miesza się z atmosferą nowoczesnych miast…

Taka jest właśnie Turcja Egejska!

Zamek Bodrum, źr. sxc.hu, autor: skaletto

Nowoczesne kurorty – Cesme, Kusadasi, Bodrum, Marmaris

Zgodnie z kierunkiem ruchu zegara pierwszym popularnym ośrodkiem wypoczynkowym w Turcji Egejskiej jest Cesme, niedaleko Izmiru. Cesme to wyjatkowe miejsce – pełne spokoju i bardzo klimatyczne. W tym sennym miasteczku zachowały sie budowle architektury osmańskiej takie jak meczety, XVI-wieczny karavanserai Sulejmana Wspaniałego (obecnie mieści się w nim nowoczesny hotel) oraz królująca nad portem twierdza, dzisiaj muzeum archeologiczne. Urokliwe uliczki Cesme upiększają tradycyjne domki oraz fontanny, które są nie tylko ciekawym elementem ozdobnym, ale też zbawieniem w upalne dni (stąd miasto zawdzięcza nazwę – Cesme, czyli fontanna, źródło). Dla pragnących spokoju, chwili wytchnienia i regeneracji sił polecane są bardzo dobrze wyposażone, profesjonalne centra SPA (większość znajduje się na trasie Izmir – Cesme), wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Balçova – jedno z największych gabinetów odnowy biologicznej w Turcji. Miłośników idealnej opalenizny oraz kąpieli słonecznych zainteresują plaże – bardzo piękne, idealnie piaszczyste z nieskazitelnie czystą wodą. Region Izmiru to ponad 100km piaszczystych plaż, najpopularniejsze to Akkum, Ilica, Pamucak, oraz Pirlanta („diamentowa”, tzw. „crowd-free”, czyli nieskażona masową turystyką). Natomiast sprzyjające w zatoce wiatry (dzięki którym nie odczuwamy wielkich upałów) stwarzają idealne warunki do sportów wodnych, przede wszystkim windsurfingu. Światowej sławy ośrodek sportów wodnych oraz profesjonalna szkoła windsurfingu znajduje się 7 km od Cesme, w miejscowości Alacati.

Miasto Kusadasi

Przesuwając palcem niżej na mapie, zatrzymamy się w Kusadasi, czyli na „ptasiej wyspie”. Nowoczesne i kosmopolityczne miasto stanowi definicje idealnego kurortu wypoczynkowego. Nowoczesny port regularnie przyjmuje potężne statki wycieczkowe, a sąsiadujące z portem plaże uznawane sa za najczystsze i najpiękniejsze w całej Turcji (oznaczone „błękitną flagą” – gwarancja jakości). Ale największą zaletą Kusadasi jest bardzo bliskie sąsiedztwo stanowisk archeologicznych – prawdopodobnie przy żadnym innym kurorcie nie znajdziemy tylu historycznych miejsc. Antyczne miasto Efez, jeden z siedmiu kościołów apokalipsy Św. Jana, zlokalizowane jest zaledwie kilkanaście kilometrów od Kusadasi. Na trasie pomiędzy Efezem i Pamukkale znajdują się pozostałości po Afrodyzji, będącej niegdyś ważnym ośrodkiem sztuki oraz nauki. Muzeum Afrodyzji przechowuje głównie wykute z niesamowitą precyzją marmurowe posągi – dzieła największych artystów, którzy swój kunszt doskonalili w szkołach rzeźbiarskich Afrodyzji.

Tetrapylon, Afrodyzja

Region Kusadasi to również doskonałe miejsce wypadowe, aby zobaczyć pozostałości po trzech wielkich miastach wyjątkowej doliny rzeki Meander: Priene, Milecie, oraz Didymie. Ulubione miasto Aleksandra Wielkiego – Priene, położone jest na malowniczym wzgórzu, i mimo, że dojście jest troszeczkę utrudnione, widoki rekompensują włożony trud. Wizytówką tego bardzo ważnego niegdyś miasta jońskiego są dumnie stojące kolumny świątyni Ateny, teatr, bouleterion, oraz prytaneion – czyli odpowiednik dzisiejszego ratusza. Drugim miastem po drodze jest Milet, czyli antyczna stolica filozofii, kultury oraz sztuki. To właśnie tu urodził się wielki myśliciel i prekursor filozofii – Tales; z Miletem związana jest też postać Hippodamosa – autora przestrzennego planowania miast. Największy zachwyt wśród turystów wzbudza sanktuarium w Didymie, znajdująca się tam świątynia Apolla, będąca niegdyś jedną z najważniejszych wyroczni, nadal utrzymuje charakter powagi oraz mistycyzmu. A świetnie zachowana głowa meduzy (część architektoniczna) – postaci ze szponami zamiast palców oraz jadowitymi wężami zamiast włosów, zawsze wzbudza grozę.

Pozostałości po świątyni w Didymie

Kolejnym popularnym kurortem jest rodzinne miasto historyka Herodota – Bodrum. Miasto króla Mauzolosa, znane z antycznych czasów jako Halikaranossos, było stolicą królestwa Karii. To właśnie tu znajdują się pozostałości po jednym z siedmiu cudów antycznego świata – mauzoleum. Dziejsze Bodrum jest nie tylko nowoczesnym kosmopolitycznym kurortem, lecz również stolicą tureckiej bohemy – gromadzi artystów oraz pasjonatów sztuki (w mieście znajdują się liczne galerie obrazów). Wizytówką Bodrum jest zamek Św. Piotra, przekształcony w Muzeum Archeologii Podwodnej wpisane do kategorii „naj” wśród wszystkich tego typu muzeów na świecie. Ale nie tylko miłośnicy archeologii poczują się tu jak w domu; okolice Bodrum zachwycą miłośników pieszych wędrówek po okolicy, „profesjonalnych” plażowiczów oraz tych, którzy potrzebują odrobiny szaleństwa. Okoliczne wioski (Bitez, Gumbet, Yalikavak, Ortakent) porośnięte winoroślą oraz drzewami mandarynkowymi stanowią świetne miejsce na relaks w samotności, zdala od zgiełku tętniącego życiem kurortu. Szerokie piaszczyste plaże półwyspu Bodrum oznaczone zostały gwarancją Błękitnej Flagi (Aktur, Ortakent), a stałe wiatry gwarantują idealne warunki do uprawiania sportów wodnych.

Szlakiem Świętego Jana

Perełką zachodniej częsci Anatolii jest bez wątpienia szlak św. Jana, czyli Siedem Kościołów wymienionych w Apokalipsie: Efez, Smyrna, Pergamon, Tiatyra, Sardes, Filadelfia, oraz Laodycea.

Antyczne miasto Efez – znaczący ośrodek portowy ówczesnych czasów, klejnot w koronie cesarstwa rzymskiego, jest jednym z najlepiej zachowanych miast w tej części basenu Morza Śródziemnego. W doskonałym stanie zachowały się: wielki teatr, biblioteka Celsusa, bouleterion, droga Kuretów oraz domy na zboczu, termy oraz latryny.

Antyczna Smyrna, rodzinne miasto Homera, to dzisiaj nowoczesne olbrzymie miasto w Turcji, nazywane przez lokalnych mieszkańców „pięknym Izmirem”. Kościół Św. Polikarpa w Izmirze, który symbolizuje jeden z siedmiu kościołów Apokalipsy, zachwyca wyjątkowo pięknymi wnętrzami.

Kolejnym kościołem wspomnianym przez św. Jana jest Pergamon. Pięknie odbudowane oraz zrekonstruowane miasto przypomina o potędze Pergamonu. Już same widoki z akropolu robią niesamowite wrażenie. Tutejsza biblioteka miała rzucił wyzwanie bibliotece Alesandryjskiej, a wkomponowany w zbocze góry wielki teatr może spokojnie konkurować z tym w Efezie. Kilka kilometrów od głównego stanowiska archeologicznego znajdują się pozostałości po asklepionie (antycznym spa), gdzie pierwsze kroki w dziedzinie chirurgii stawiał Galen.

Akropol, Pergamon

Antyczne Sardes w historycznej krainie Lidii (w prowincji Manisa) w karty historii wpisało się jako nie tylko jeden z siedmiu zborów Apokalipsy, ale również jako jedno z najbogatszych miast ówczesnych czasów – to właśnie tu wybijano pierwsze na świecie monety. Dzisiaj odwiedzających antyczne Sardes zaskoczą pozostałości po synagodze oraz monumentalna fasada gimnazjonu, w którym niegdyś szkolono i nauczano retoryki.

Kolejna wspólnota, do której zwrócił się św. Jan, to Filadelfia (również prowincja Manisa). I ostatnim wspomnianym w Apokalipsie kościołem jest Laodycea, w prowincji Denizli.

Z Turcji Egejskiej organizowane są również wycieczki do Pamukkale oraz miasteczka Dalyan.