Lombardia
Lombardia to historyczna kraina przy granicy Włoch i Szwajcarii. Swoją nazwę zawdzięcza germańskiemu plemieniu Longobardów, zamieszkujących dawniej te tereny. To jeden z bogatszych regionów Włoch. Największym miastem jest stolica mody, czyli Mediolan.
Szaleństwa na stoku
Znajduje się tutaj wiele ośrodków alpejskich, wśród nich najbardziej znane to Bormio i Livigno.
Livigno
Jeszcze 60 lat temu to położone wśród alpejskich szczytów miasteczko było odciętą od świata, zagubioną w górach wioską. Obecnie jest jednym z najbardziej znanych i chętnie odwiedzanych kurortów narciarskich nie tylko we Włoszech, ale i w całych Alpach. Trasy zlokalizowane są tutaj na dwóch masywach: Carosello i Mottolino. Ponadto można tu zrobić atrakcyjne zakupy, Livigno jest bowiem strefą wolnocłową. W miejscowości znajduje się ponad 200 ekskluzywnych butików, perfumerii i salonów znanych marek (najmłodszych z pewnością ucieszy ogromny sklep firmy LEGO).
Bormio
Z kolei Bormio to rozległa kotlina pośrodku parku narodowego Stilfser Joch, w której spotykają się 3 doliny: Valdidentro, Valdisotto i Valfurva. Panuje tu bardzo korzystny klimat, w wielu miejscach typowo transalpejski. Niebo nad Bormio rzadko bywa zachmurzone. Miejscowość leży na wysokości 1220 m n.p.m.
Kraina górskich jezior
Lombardia słynie z pięknych jezior, ukrytych w górskich dolinach. Najbardziej znane to Lago di Garda. Okolice jeziora Garda to idealne miejsce dla ceniących kontakt z naturą i aktywny wypoczynek. Jezioro leży w Alpach, między Mediolanem a Wenecją. Ma naprawdę imponujące wymiary: 55 km długości, miejscami nawet 12 km szerokości, 370 km kw. powierzchni, średnia głębokość to ponad 130 m, a najgłębsze miejsce znajduje się 346 m pod powierzchnią wody.
Innym alpejskim jeziorem chętnie odwiedzanym przez turystów jest Como. To trzecie co do wielkości jezioro Włoch (po jeziorach Garda i Maggiore). Zarazem jest to najgłębsze jezioro Alp i jedno z najgłębszych w Europie. Kształt jeziora przypomina odwróconą literę "Y", ma ono bardzo długą linię brzegową. Region jeziora Como był jednym z ulubionych miejsc, jakie odwiedzali XIX-wieczni artyści. Gościł tu m.in. Flaubert, Stendhal, Goethe czy Rossini. To tutaj szukali natchnienia, obcując z niezwykle piękną, a wtedy także dużo bardziej dziką i niedostępną alpejską przyrodą.