
Tunezja kontynentalna
„Grzeczność nic nie kosztuje, a dzięki niej otrzymasz wszystko” – to stare przysłowie arabskie doskonale oddaje charakter gościnnych, uprzejmych i otwartych Tunezyjczyków. Wakacje nad afrykańskim wybrzeżem Morza Śródziemnego pełne będą słońca, spokoju i uśmiechu.
Magreb – Maroko, Algieria i Tunezja – przeżywa swój prawdziwy renesans. Tunezja jednak wiedzie prym. Jej historia liczy kilka tysięcy lat. Zabytki i te z czasów Fenicjan i te rzymskie i wreszcie rdzenne arabskie czy berberyjskie rozsiane są po całym kraju. Na Listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO wpisano między innymi ruiny Kartaginy oraz trzy medyny czyli starówki w Tunisie, Susie i Kairuanie. Niezapomnianym przeżyciem będzie wizyta w amfiteatrze w Al-Dżamm czy zwiedzanie ruin rzymskiego miasta Dougga. Najcenniejszym jednak skarbem Tunezji dla większości turystów jest morze i cudowne, piaszczyste plaże. Hammamet jest największym, tunezyjskim ośrodkiem turystycznym. Dziesiątki hoteli, kilkadziesiąt restauracji, dwa pola golfowe, marina i dwie medyny – zabytkowa i współczesna – czekają na turystów 12 miesięcy w roku. Park atrakcji Carthage Land, oprócz rozrywki dla całej rodziny, oferuje interesujący program edukacyjny o historii Tunezji. Setki statystów odgrywa sceny życia codziennego sprzed setek lat, a pieczołowicie odtworzone, dawne stroje budzą podziw na perfekcyjnie wyrzeźbionych figurach woskowych dawnych żołnierzy czy dam muzułmańskich dworów. Z Hammamet wreszcie można popłynąć w rejs na pobliski półwysep Al-Watan al-Kibli z ruinami Kairuanu. Charakter drugiego wielkiego ośrodka turystycznego, czyli Susy, jest inny. Wybrzeże jest nowoczesne, usiane współczesnymi hotelami i restauracjami. Ale prawdziwa Tunezja jest gdzie indziej. Wystarczy zanurzyć się w malutkie uliczki Susy, by wejść w świat innych zapachów, smaków i kolorów. Tam mężczyźni spokojnie piją swoją ulubioną, miętową herbatę i palą tradycyjne fajki wodne. Ale Tunezja jest najbardziej liberalnym krajem arabskim na świecie. Równouprawnienie kobiet i mężczyzn jest tam faktem. Toteż w lokalnych kawiarenkach siedzą również arabskie kobiety, a turyści i turystki są zawsze mile witani w miejscach, do których przybysze z innych krajów rzadko trafiają. Jedna z najbogatszych dzielnic Susy, Port El Kantaoui, szczyci się supernowoczesną mariną, w której cumują najdroższe jachty świata. Trzecim ośrodkiem turystycznym jest Monastyr, nad którym góruje piękny ribat, czyli wojskowy klasztor muzułmański, jeden z piękniejszych zabytków całego Magrebu. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się kilkukilometrowa faleza, miejsce romantycznych spacerów. Plaże i hotele rozsiane są na całym półwyspie. Turyści, którzy wolą aktywny wypoczynek, by podróżować po okolicy, nie muszą wynajmować samochodu. Susa z Monastyrem połączona jest podmiejską kolejką. Miłośnicy natury powinni wybrać się do Parku Narodowego Aszkal wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ten bagnisty rezerwat skrywa cudowne jezioro Aszkal i ponad 200 gatunków niezwykle rzadkich ptaków (m.in. marmurki i modrzyki). Miłośnicy miast muszą pojechać do stolicy Tunezji – Tunisu. Zwiedzanie tamtejszej medyny, prawdziwego miasta w mieście, wymaga co najmniej jednego, pełnego dnia.
Atrakcje
British Bar (Hammamet)
British Bar (Hammamet) - typowo tunezyjski bar (choć nazwa mówi inaczej), bardzo popularny wśród turystów i tutejszych mieszkańców. Miejsce to charakteryzuje się prawdziwą mieszanką muzyczną – algierskie rai i rytmy arabskie z odrobiną R&B. Można pobawić się w środku lub udać do ogrodu, gdzie jest więcej miejsca do tańca.
Friguia Park
Friguia Park - pierwszy w historii Tunezji park safari z 53 gatunkami zwierząt, istniejący od 2000 roku. Celem parku jest ochrona zwierząt zagrożonych wyginięciem. Zobaczyć tutaj można miedzy innymi: tygrysy, lwy, żyrafy, słonie, flamingi, zebry czy łabędzie. Dużą atrakcją są pokazy fok, które spodobają się nie tylko najmłodszym. Doskonała rozrywka dla całej rodziny. Po obszarze parku jeździ się autokarami lub jeepami. Wstęp – około 5 TND.
Bonaparte Pub (Sousse)
Bonaparte Pub (Sousse) - przytulna atmosfera pubu przyciąga turystów spragnionych relaksu i zabawy. Najlepsi, lokalni DJe, wieczory tematyczne i tak zwane Happy Monadays, kiedy piwa, koktajle i przekąski są za połowę ceny. Zdecydowanie warto tutaj wstąpić.
El-Kantaoui Golf
El-Kantaoui Golf - miejsce idealne dla miłośników golfa. 36-dołkowe pole znajdujące się w Port El Kantaoui nie zawiedzie nawet najbardziej wymagających. Uroku temu miejscu nadają wyjątkowe krajobrazy rozciągające się od morza do gór oraz piękne podświetlane fontanny.
Międzynarodowy Festiwal Kultury (Monastir)
iędzynarodowy Festiwal Kultury (Monastir) - na przełomie lipca i sierpnia w Monastirze odbywa się ciekawe wydarzenie kulturalne. To czas spotkania z teatrem i folklorem na promenadzie nadmorskiej i w teatrze miejskim. W ribacie organizowane są przedstawienia w stylu „światło i dźwięk”.
Suk
Suk - kolorowe, egzotyczne targowisko znajdujące się w ocienionych uliczkach. Można tutaj znaleźć i kupić różnorodne towary: biżuterię, dywany, plecione kosze, wyroby z miedzi, przyprawy, perfumy i wiele wiele innych. Miejsce to jest zdecydowanie zatłoczone, ale przepełnione jednocześnie prawdziwą, orientalną atmosferą.
Souala Center
Souala Center - 3-piętrowe centrum handlowe, w którym można kupić wiele ciekawych rzeczy – wspaniałe pamiątki, torebki, skórzane ubrania, dywany, ręczniki i biżuterię. Miejsce idealne dla zakupoholików, ale i tych, którzy lubią gromadzić wyjątkowe pamiątki z wakacji.
Muzeum Sztuki Islamskiej
Muzeum Sztuki Islamskiej - muzeum znajdujące się na terenie Monastiru (obszar ribatu) prezentujące bogatą kulturę arabską. Należy do jednej z najstarszych sal modlitwy w Tunezji, która udostępniona jest turystom. Zobaczyć tutaj można monety z okresu wczesnoislamskiego, teksty Koranu, dzieła pochodzące z Egiptu, ciekawą ceramikę, biżuterię oraz zabytkowe, drewniane meble. Warto zwrócić również uwagę na stare fotografię przedstawiające nieistniejące już budowle na Starym Mieście.
Amfiteatr w El-Dżemie
Amfiteatr w El-Dżemie - rzymski amfiteatr wzniesiony jeszcze w starożytności, wykorzystywany wielokrotnie do celów obronnych. Jak podaje legenda, właśnie tutaj ukryła się księżniczka Al-Kahina wraz ze swoimi zwolennikami, aby schować się przed wojskami Hasana. Rozgrywały się tu także igrzyska i walki gladiatorów. Obecnie w miejscu tym odbywają się koncerty muzyki klasycznej. Niedaleko znajduje się muzeum wypełnione wyjątkowymi mozaikami.
Hammamet Medyna
Hammamet Medyna - zbudowana w latach 1463-1474 zajmuje centralną część miasta. Największą atrakcją jest ogromny fort w jednym z narożników – kazba XII-wieczna, która chroniła niegdyś miasto oraz port rybacki. Z jej odrestaurowanych murów rozciąga się widok na wybrzeże i cały ośrodek. Suki wokół kazby pełne są sklepów z pamiątkami. Warto pospacerować wąskimi uliczkami medyny i przy okazji zwiedzić muzeum Dar Hammamet, w którym zobaczyć można tradycyjne stroje wesele oraz przedmioty codziennego użytku.
Międzynarodowe Centrum Kulturalne
Międzynarodowe Centrum Kulturalne - niegdyś znana willa należąca do rumuńskiego milionera George’a Sebastiana, zbudowana z myślą o organizowanych przyjęciach. Głównymi atrakcjami posiadłości są basen, wielki stół z czarnego marmuru i czteroosobowa wanna. Po II wojnie światowej mieszkał tutaj nawet Winston Churchill. Cały obiekt został wykupiony przez państwo po odzyskaniu przez Tunezję niepodległości i razem z amfiteatrem przekształcony w Międzynarodowe Centrum Kulturalne, w którym każdego roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Kulturalny (spektakle teatralne i koncerty muzyki klasycznej). Centrum otwarte jest od 8.00 – 19.00, a wstęp kosztuje około 2 TD.
Mahdia Skifa el-Kahla
Mahdia Skifa el-Kahla - masywna brama znajdująca się w mieście Mahdia. Określana jest również Czarną Bramą ze względu na długi, ciemny tunel. Obiekt ten stanowił niegdyś fragment murów obronnych. Skifa el-Kahla jest tak naprawdę odbudowaną, XVI-wieczną bramą, wysadzoną w powietrze przez Hiszpanów. Na jej północnym i południowym krańcu widać pozostałości zniszczonych wież. W czasie dni targowych cały tunel zapełniony jest kramami. Z dachu bramy roztaczają się wyjątkowe widoki na całą medynę.
Bordj El Kebir
Bordj El Kebir - górująca nad starówką twierdza w miasteczku Mahdia. Wzniesiona w najwyższym punkcie przylądka forteca pochodzi z 1595 roku. Bastiony (bulwary) dodane zostały w XVIII wieku – obecnie możliwe jest wejście wewnątrz wyłącznie przez jeden z nich. Podstawowy łuk z ciekawymi motywami geometrycznymi prowadzi do środka bastionu, skąd przejść można na wewnętrzny dziedziniec. Tu stoi niewielki meczet i stąd roztacza się wyjątkowy widok na półwysep.
Wielki Meczet
Wielki Meczet - XX-wieczna obiekt będący rekonstrukcją budowli zniszczonej jeszcze w 1554 roku przez Hiszpanów. Stoi on na pustym placu , a prowadzi do niego piękne, monumentalne wejście. Nad meczetem rozciąga się wielki łuk w kształcie podkowy. Szeroki, wewnętrzny dziedziniec otacza kolumnada. Sala przeznaczona do modlitw ma aż dziewięć naw. Osoby nie będące muzułmanami mogą podziwiać w przerwach między modłami jedynie dziedziniec. Wstęp – ok. 2 TD.
Ribat
Ribat - obiekt pochodzący z VIII wieku należący do jednego z najstarszych zabytków islamskiej architektury. Jego nazwa oznacza muzułmański klasztor. Niegdyś służył on do obrony granic przed najazdami chrześcijan. Piękne wejście do twierdzy ze sklepionym tunelem prowadzi na wewnętrzny dziedziniec, który otoczony jest dawnymi celami mnichów oraz magazynami. Obecnie w przebudowanym ribacie (ostatnią renowację przeprowadzono w latach 60. XX wieku) organizowane są wystawy oraz spektakle teatralne.
Sousse Medyna
Sousse Medyna - w 1988 roku została wpisana na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Otoczona jest przez mury obronne (niestety niedostępne dla turystów) o łącznej długości 2 km. Niegdyś chroniły one ośrodek przed najazdami chrześcijańskimi. Budowę medyny rozpoczęto w 859 roku. Na początku do miasta prowadziło sześć bram, z których zachowały się jedynie dwie. Tutejsze, wąski i kręte uliczki zachęcają do spacerów.
Wielki Meczet
Wielki Meczet - budowę tego obiektu rozpoczęto w 850 roku. Sala przeznaczona do modłów powstała w X wieku. Niemuzułmanie mogą wejść jedynie na teren dziedzińca, a do środka popatrzeć wyłącznie przez otwarte wrota. Wstęp. – ok. 1 TD.
Ribat
Ribat - uznawany często za jedną z najstarszych islamskich budowli znajdujących się w Afryce Północnej. Położony jest niedaleko Wielkiego Meczetu, a jego wieżę widać z wielu punktów w mieście. Wybudowany został jako zamek obronny – była to niegdyś jedna z najpotężniejszych fortec na tunezyjskim wybrzeżu chroniąca muzułmanów przed chrześcijańskimi najeźdźcami. Ribat stanowił miejsce zamieszkania mnichów-wojowników, którzy odprawiali tutaj praktyki religijne. Gdy panował pokój, klasztor pełnił funkcje swoistej uczelni, w której studiowano Koran i nauczano zasad wiary. Ribat był jednocześnie schronieniem dla pielgrzymów, a nawet uchodźców. Na parterze obiektu znajdowały się pomieszczenia gospodarcze i cele mnichów, natomiast w górnych częściach – sala modlitw.
Muzeum Dar Essid
Muzeum Dar Essid - obiekt gromadzący eksponaty powiązane z życiem najbogatszych mieszkańców miasteczka Sousse. Dawny dom jednej z rodzin mieszczańskich prezentuje wnętrza XIX-wiecznych budowli – zdobione drzwi, tunezyjskie meble czy specjalne sprzęty sprowadzane z Europy. Takie wyposażenie świadczyło o zamożności rodziny niegdyś zamieszkującej ten dom. Z tutejszej wieży roztacza się wyjątkowy widok na starówkę. Wstęp do Muzeum Dar Essid dla dorosłych – 2 TD, a dla dzieci – 1 TD.
Muzeum Oliwy
Muzeum Oliwy - obiekt przybliżający proces produkcji oliwy. Muzeum należało niegdyś do lokalnego kupca, a obecnie gromadzi narzędzia i maszyny. W cenę biletu wstępu wliczona jest degustacja oliwy. Tuż przy placówce znajduje się też sklepik, w którym można dodatkowo zakupić prawdziwą tunezyjską oliwę.
Katakumby
Katakumby - atrakcja turystyczna znajdująca się w północnej części miasta. Katakumby wraz z umieszczonymi w ścianach grobami chrześcijan zostały odkryte w 1888 roku. Labirynt podziemnych sal, korytarzy stworzono w miękkiej skale około II-IV wieku z przeznaczeniem na nekropolię. Pochowanych zostało tutaj około 15 tysięcy chrześcijan. Dla turystów udostępniony jest jedynie fragment – 1,5-kilometrowe katakumby Dobrego Pasterza z 6 tys. grobów (nazwa wzięła się od odkrytego wewnątrz napisu „dobry pasterz”). W blasku pochodni można zobaczyć symbole wczesnego okresu chrześcijaństwa. Wstęp – ok. 2 TD.
Kuchnia
Kuchnia tunezyjska
Kuchnia tunezyjska - należy do jednej z najbardziej pikantnych na świecie. Wszystko za sprawą harissy – pikantnej pasty z suszonej, bardzo ostrej papryki połączonej z solą i czosnkiem. Zwykle do harissy dodaje się oliwy – im jej więcej, tym mniej ostra staje się potrawa. Bardzo często stanowi dodatek do kuskusu, makaronów czy po prostu kanapek.
Kuskus
Kuskus - jest najważniejszą, narodową potrawą tunezyjską. To grysik przygotowywany ze startych ziaren, gotowany na parze ponad gulaszem z baraniny, kury lub też ryby z warzywami. Można również podawać go na słodko z rodzynkami oraz migdałami. Dobrze przygotowana potrawa powinna być sypka.
Time out Restaurant (Hammamet)
Time out Restaurant (Hammamet) - lokal położony zaledwie 15 minut spacerkiem od medyny. 3-daniowy posiłek składa się z pikantnej zupy z ciecierzycą, cytryną i kminkiem (blebdż), następnie przychodzi kolej na Bric – trójkąt z cienkiego ciasta wypełniony masą jajeczną, a na koniec danie główne – dobrze przygotowane mięso z grilla. Aby dostać rodzinną porcję kuskus, trzeba złożyć zamówienie dzień wcześniej – tak, aby mama właściciela restauracji zdążyła przygotować danie.
Brauhaus Le Berbere (Hammamet)
Brauhaus Le Berbere (Hammamet) - będąc na głównym placu w mieście, ciężko przeoczyć lokal z dużym kuflem piwa na dachu. Wnętrze w całości pokryte drewnem stwarza ciekawy klimat. Można tutaj wybrać jedno z europejskich piw lub spróbować jednego z lokalnych browarów - Dunkel, Weizen i Hell – wszystkie są strzałem w dziesiątkę. Idealne miejsce na orzeźwienie w upalne dni.
Chez Achour (Hammamet)
Chez Achour (Hammamet) - restauracja w ogrodzie ze specjałami z ryb i baraniny. Wszystko gotowane w glinianym garnku i doskonale przyprawione. Miejsce, które pokochają szczególnie wielbiciele mięs.
Le Mediterranee (Port El Kantaoui)
Le Mediterranee (Port El Kantaoui) - elegancka restauracja, w której prawdziwymi gwiazdami są ryby. Można spróbować łepaka (dużej śródziemnomorskiej ryby), dorady czy po prostu krewetek. Jeśli ma się ochotę na dobrą, tunezyjską potrawę, warto wybrać jagnięcinę, która posmakuje nawet najbardziej wymagającym.
La Bella Marina Restaurant (Hammamet)
La Bella Marina Restaurant (Hammamet - lokal z prawdziwie wyrafinowaną kuchnią – godne polecenia są szczególnie potrawy rybne, chociaż danie z owoców morza również doskonale smakuje. I co najważniejsze, ceny, jak na taki lokal, nie są wysokie. Warto tutaj wstąpić chociaż raz.
Le Lido (Sousse)
Le Lido (Sousse) - restauracja znajdująca się tuż przy promenadzie portowej. Drewniane wnętrze lokalu stwarza wyjątkowy klimat. Obok tradycyjnej kuchni tunezyjskiej, znajdziemy tutaj smakowite rybne dania i owoce morza
Ciekawostki
Baklava
Baklava - Tunezyjskimi przysmakami są: baklava – francuskie ciasto przekładane orzechami i miodem, makhroud – ciastka przygotowywane z grysiku oraz miodu i nadziewane daktylami, cornes de gazelle – rożki z ciasta połączone z migdałami. Bardzo popularną przekąską jest cassecroûte – bagietka z tuńczykiem, warzywami oraz dodatkiem harissy. Słynnym napojem alkoholowym jest natomiast boukha – wódka produkowana z fig, która najlepszy smak ma jako składnik drinków z dodatkiem lodu.
Waluta
dinar tunezyjski (TND), 1 TND = ok. 2 PLNDodatkowe informacje
Zgodnie z decyzją rządu tunezyjskiego, będzie pobierany podatek turystyczny w TunezjiDługość lotu
ok. 3 godz. 40 minStrefa czasowa
w okresie letnim czas lokalny wynosi - 1h w stosunku do PolskiKomunikacja
taksówka ok. 6-10 TND w obrębie miejscowości wypoczynkowejPrzepisy wjazdowe
Język
arabski, w miejscowościach turystycznych możliwość porozumiewania się w język angielskim, włoskim, francuskim, niemieckim