Loading...Loading...

Szwajcaria zachwyca swym pięknem i różnorodnością. Fascynujący krajobraz tworzą imponujące góry ze słynnym Matterhorn na czele, malownicze wioski oraz rozległe jeziora odbijające w swym wodach najpiękniejsze szwajcarskie miasta. To kraj nieprzebranych możliwości dla aktywnych wędrownych i zapalonych narciarzy. Na tych drugich czekają doskonałe trasy narciarskie otoczone wyjątkową scenerią Alp.

World map

Tutejszy krajobraz zdominowany jest przez góry. Wśród nich króluje szczyt Matterhorn stawiany na równi, jako europejska ikona, z wieżą Eiffla czy Bazyliką św. Piotra. Z charakterystycznie zakrzywionym nosem skalnym i niemal 1000-metrowej wysokości ścianami stanowi duże wyzwanie nawet dla zaawansowanych wspinaczy.


Kraj ten może się też poszczycić największą, wśród krajów alpejskich, liczbą szczytów wznoszących się powyżej 4 tys. metrów. W tak wysokich górach zima trwa prawie cały rok – sezon na białe szaleństwo trwa od wczesnej jesieni do późnej wiosny.


Szwajcaria to jednak nie tylko góry, ale też rozlewające się wokół nich jeziora – można ich naliczyć niemal 100. Najsłynniejsze z nich, Jezioro Genewskie, uznaje się za namiastkę morza. W jego wodach odbijają się najpiękniejsze szwajcarskie miasta – Genewa, Montreux czy Lozanna. Niespodzianką w tutejszym krajobrazie są rozległe plantacje winorośli – jedna z nich, Lavaux, widnieje nawet na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Surowy górski klimat podyktował tutejsze zwyczaje kulinarne. Szwajcarska kuchnia jest syta, a przy tym kaloryczna. Słynne sery oraz czekoladowe specjały są chyba najlepszym na to dowodem. Szwajcaria to także kraj tradycji i prawdziwej perfekcji. Szwajcarzy uwielbiają bicie rekordów. Dla przykładu mają usytuowany najwyżej na świecie bankomat, najwyżej położoną w Europie stację kolejową i nastraszy na świecie hotel górski.


Jak Szwajcaria, to oczywiście zegarki. Tradycje zegarmistrzowskie w tym kraju sięgają połowy XVI wieku. Warsztaty powstawały początkowo w Genewie, później przeniosły się także na prowincję. Szczególnie znany jest region Jury, określany często Doliną Zegarów. W czasie odbywających się tu pokazów Swiss Watch Tours możecie zwiedzić wybrane zakłady, a nawet wziąć udział w warsztatach i stworzyć swój własny model. Jeśli chodzi o ceny zegarków, to mogą bardzo zaskoczyć... szczególnie na aukcjach w Genewie. Dla przykładu Patek Philippe sprzedano za 2,2 mln USD, a Rolex Daytona za 1,1 mln USD. Ceny są wysokie, ale za szwajcarską jakość i precyzję trzeba po prostu zapłacić.

Regiony
Ośrodki narciarskie