
Transylwania
Transylwania, nazywana również Siedmiogrodem, to historyczna kraina położona na Wyżynie Siedmiogrodzkiej znajdująca się w samym sercu Rumunii.
Kraina ta obejmuje obszar miast, takich jak: Braszów, Kluż-Napoka, Sybin czy Târgu Mureș. Nazwa Siedmiogród wywodzi się od niemieckiego słowa Siebenürgen, które w wolnym tłumaczeniu oznacza siedem warowni, czyli siedem miast założonych przez Sasów siedmiogrodzkich w tym rejonie. Kraina ta jest regionem zdominowanym przez tereny górskie i podgórskie, a najwyższe jej obszary znajdują się w paśmie Karpat Południowych – Alp Transylwańskich. Siedmiogród to miejsce pełne natury, bogate w liczne doliny porośnięte lasami. Przede wszystkim jest to kraina idealna dla spacerowiczów ceniących sobie kontakt z naturą.
Zwiedzanie
Braszów
To jedno z najpiękniejszych miast w Rumunii ma do zaoferowania wiele zabytków architektonicznych z epoki średniowiecza. Spacerując między uliczkami, warto wybrać się pod Czarny Kościół uznawany za największy późnogotycki kościół halowy na wschód od Wiednia. Zachowały się tu również: średniowieczne systemy obronne miasta, Brama Katarzyny, która wyglądem przypomina miejsce z bajek Walta Disneya oraz Bastion Tkaczy, a w nim muzeum przybliżające barwną historię tego miasta.
Sibin
Miasto posiada dwa rynki staromiejskie. Główny plac grodu, czyli Duży Rynek oferuje m.in. Narodowe Centrum Brukenthala, Kościół św. Trójcy czy sybińską wieżę Ratuszową stanowiącą bardzo dobry punkt widokowy na miasto oraz okoliczne Góry Fogaraskie. Spacerując wokół Małego Rynku warto wybrać się do Muzeum Historii Farmacji, Saskiego Muzeum Etnograficznego, a wycieczkę zakończyć na Moście Kłamców.
Kluż-Napoka
Miasto Kluż-Napoka wyróżnia się doskonałą atmosferą i otwartością panującą w miejscowości oraz ciekawym nocnym życiem. W tym miasteczku znajdziesz balans. W ciągu dnia możesz spacerować i poznawać wiele inspirujących miejsc i zabytków, a wieczorem oddać się w wir spotkań towarzyskich w pięknym otoczeniu. Miejsca warte uwagi to m.in. plac Avrama Iancu, liczne muzea, Park Centralny oraz Ogród Botaniczny.
Atrakcje
Góra Tampa
Góra Tampa to jedno z nielicznych naturalnych punktów obserwacyjnych, z którego widać panoramę na całe miasto. Dla osób lubiących wysiłek rekomendujemy wybranie się ścieżką za Bastionem Tkaczy, która prowadzi na sam szczyt. Istnieje również możliwość wjazdu na górę kolejką linową, która sama w sobie może być świetnym urozmaiceniem zwiedzania miasteczka. Na szczycie góry znajduje się kawiarnia.
Kopalnia soli
Jedną z najpopularniejszych atrakcji okręgu Kluż w miejscowości Turdza jest kopalnia soli. Podziwiać można tu wiele niesamowitych formacji skalnych, a także przepłynąć się łódką po podziemnym słonym jeziorze. Miejsce to ma wiele do zaoferowania dzięki bogatej ofercie rozrywkowej. Znajduje się tu m.in. diabelski młyn, pole do minigolfa, amfiteatr, tory do kręgli czy plac zabaw dla dzieci.
Zamek Corvin w Hunedoarze
Wzniesiony na najbardziej wysuniętym na wschód wzgórzu Poiana Ruscă zamek stanowi obowiązkowy punkt turystyczny dla każdego. Podziwiać tu można bardzo dobrze zachowaną architekturę gotycką, w tym: Salę Rycerską, Salę Rad czy kaplicę. W zamku znajduje się również studnia, z ciekawą legendą powstania.
Kuchnia
Gulasz Transylwański
Transylwański gulasz jest daniem niezwykle rozgrzewającym i pożywnym, i zasmakuje wszystkim miłośnikom potraw bazujących na kiszonej kapuście. Aromat duszonego na wolnym ogniu mięsa oraz przyprawy komponują niebanalny smak, który w połączeniu z gotowanymi ziemniakami tworzy idealne danie.
Zupa w chlebie
Zupa w chlebie jest jedną z transylwańskich specjalności, której można skosztować w wielu restauracjach tego regionu. Najbardziej popularną wersją tego dania jest gęsta zupa fasolowa podawana z czerwoną cebulą oraz aromatycznymi ziołami.
Kürtőskalács
Stanowi słynny, lokalny deser, którego bazą jest ciasto drożdżowe owijane wokół drewnianego wałka, a następnie pieczone nad żarzącym ogniem. Przysmak ten serwowany jest najczęściej z cukrem, cynamonem czy orzechami włoskimi.
Ciekawostki
Drakula
Przypuszcza się, że jednym z mieszkańców Zamku w Branie, stanowiącym od wieków symbol Rumunii, była kluczowa postać XIX-wiecznej gotyckiej powieści irlandzkiego pisarza Brama Stokera. Zamek co roku odwiedzają tysiące turystów w nadziei na spotkanie z legendarnym hrabią wampirem.
Ukryte piękno
Transylwania słynie nie tylko z piękna architektonicznego stworzonego przez człowieka. Bardzo głęboko pod powierzchnią ziemi skrywa się tu wiele skarbów. Góry Apuseni to obowiązkowa wycieczka po bogactwie natury, czyli jaskiniach, w tym jaskiniach lodowych, wywierzyskach, ścianach skalnych oraz podziemnych rzekach. Nie ma drugiego takiego miejsca w Karpatach!
Węgierski folklor
W Transylwanii po dziś dzień zachowało się wiele węgierskich obyczajów ludowych, które są rzadkością nawet w rodowitym państwie. W czasie 150-letniej niewoli tureckiej to Siedmiogród był ojczystą ziemią dla węgierskiej ludności, ich centrum myśli i działań dotyczących uzyskania niepodległości.