
Rumunia
Ten jakże blisko położony kraj jest wciąż nieznanym i rzadko odwiedzanym przez turystów zakątkiem Europy. A to duży błąd. Eleganckie, średniowieczne miasteczka Transylwanii, bajkowe zamki, drewniane cerkwie i monastyry Bukowiny otoczone nieskażoną przyrodą tworzą z Rumunii krainę niezwykłą, piękną i tajemniczą.
Riwiera Rumuńska to malowniczy region rozciągający się od Delty Dunaju (na północy) aż do granicy z Bułgarią (na południu). Miejsce charakteryzują piaszczyste plaże, ciepła woda Morza Czarnego oraz wspaniała pogoda w sezonie
Czytaj więcej »Bukareszt jest zarówno stolicą, jak i największym miastem w Rumunii, położonym w południowo-wschodniej części kraju, nad rzeką Dymbowica. W przeszłości określany był mianem „Małego Paryża” lub „Paryża Wschodu” ze względu ogromną inspirację architektoniczną stolicą Francji.
Czytaj więcej »Transylwania, nazywana również Siedmiogrodem, to historyczna kraina położona na Wyżynie Siedmiogrodzkiej znajdująca się w samym sercu Rumunii.
Czytaj więcej »Zwiedzanie
Timisoara, czyli mały Wiedeń
Timișoara została założona w XIII wieku. Miasto nazywane jest „małym Wiedniem”. Większość budynków i kamienic pamięta czasy baroku, ale centralny plac miasta, Unirii, pełen jest średniowiecznych zabytków. Odpocząć warto w Parku Róż wypełnionym po brzegi ponad 800 gatunkami tych kwiatów. W Timisoarze urodził się Johnny Weissmuller, pływak i aktor, przedwojenny odtwórca roli Tarzana. Niedaleko Timisoary, już w okolicach granicy węgierskiej, w Sânnicolau Mar, mieści się muzeum kompozytora Beli Bartoka.
Cerkwie w Marmarosz
Kraina historyczna Marmarosz, położona na północy Rumunii, szczyci się drewnianymi cerkwiami wybudowanymi w XVII i XVIII wieku. Do tego niedostępnego, górskiego terenu rzadko docierali architekci i rzemieślnicy wyspecjalizowani w konstrukcjach murowanych. Stąd duża liczba drewnianych świątyń zbudowanych przez mistrzów ciesielskich. Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisano osiem obiektów sakralnych, w tym Cerkiew Narodzenia Matki Bożej w Ieud, której wyjątkowe zdobienia i malowidła ścienne ściągają tłumy wiernych i turystów z całego świata. Pozostałe cerkwie mieszczą się w Bărsana, Budeşti, Deseşti, Plopiş, Poienile Izei, Rogoz i Surdeşti.
Kulturalny Sybin
Sybin, miasto które w 2007 roku pełniło funkcję Europejskiej Stolicy Kultury, położone jest w środkowej Rumunii, w Siedmiogrodzie. To urokliwe miejsce, z malutkimi uliczkami tworzącymi malowniczy labirynt barokowych kamieniczek jest siedzibą wielu muzeów, głównie etnograficznych i folklorystycznych. Odbywają się tu również coroczny festiwal filmowy i festiwal muzyki rockowej. Miasto znane jest z ożywionego życia nocnego.
Warowne Viscri
Viscri, położone w Siedmiogrodzie, wraz z siedmioma innymi wsiami, wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To jedno z bardziej malowniczych miejsc w całej Rumunii. W tym kolorowym miasteczku zbudowanym przez Sasów mieści się jeden z najbardziej spektakularnych, gotyckich kościołów warownych w Europie.
Atrakcje
Zabawowe Vama Veche
Vama Veche leży na wybrzeżu Morza Czarnego, w południowej Dobrudży, przy granicy z Bułgarią. Ta dawna wioska rybacka dziś jest kultowym miejscem zarówno dla rumuńskiej młodzieży, jak i turystów szukających życia bliżej natury. W czasach przed upadkiem Muru Berlińskiego była to enklawa hippisów. Dziś odbywa się tu letni festiwal muzyki rockowej i alternatywnej Stufstock. Plaża w Vama Veche, nazywana najbardziej dziką plażą Rumunii, to raj dla miłośników nocy spędzanych pod gwiazdami – przy ognisku, gitarowej muzyce i nieskrępowanej atmosferze. Do Vama Veche przyjeżdża wielu naturystów.
Wodny raj
Rumunia słynie z balneoterapii. Znajduje się tutaj ponad 3000 źródeł, z których można skorzystać w ponad 70 kurortach i uzdrowiskach, niektórych założonych jeszcze za czasów Cesarstwa Rzymskiego. Bogactwo podziemnych wód wykorzystuje się tu do leczenia m.in. chorób reumatycznych, schorzeń układu krążenia i niewydolności serca. Te największe to Felix, Covasna, Herculane, Calimanesti Caciulata i Balvanyos.
Kuchnia
Kraj mamałygi
Historycy kulinarni zwyczajowo łączą kuchnię rumuńską z kuchnią mołdawską. Najczęściej występujące potrawy w tych dwóch krajach to ardei umpluți, czyli papryka faszerowana ryżem i wieprzowiną, mamałyga, czyli potrawa z kaszy kukurydzianej, z którą podawana jest często sarmala, czyli rodzaj lokalnych gołąbków, bulz, czyli zapiekana mamałyga z serem, a często z jajkami i kiełbasą mititei. Na deser Rumuni podają alivenci, czyli sernik ze śmietaną lub plăcintă, czyli rodzaj tarty z jabłkami i serem feta. W cukierniach bez problemu kupimy ciasta drożdżowe oraz chałwę.
Wołowa danina
W Rumunii króluje wieprzowina. Ma to swoje uzasadnienie historyczne. Księstwa rumuńskie przez wieki były wasalami Imperium Osmańskiego. W daninie, ludy zamieszkujące współczesną Rumunię, płacili Turkom wołowiną i jagnięciną. Dla mieszkańców Wołoszczyzny, Mołdawii i Transylwanii pozostawały świnie i drób.
Wszechobecna palinka
W Rumunii w pełni legalne jest pędzenie własnego bimbru, zwanego tam z węgierska palinką (po rumuńsku: palincă). Robiony jest ze wszystkiego: jabłek, gruszek, śliwek, wiśni. Legalna też jest jego sprzedaż. Prawie każde wiejskie gospodarstwo ma swoją tajną recepturę na ten mocny i aromatyczny alkohol. Rumuni, naród gościnny i gadatliwy, zazwyczaj każdego gościa zapraszają na kieliszek owocowego trunku.
Napój z bzu
Socată to tradycyjny, słodzony napój niskoalkoholowy, wytwarzany ze sfermentowanych kwiatów bzu. Kwiaty zalewa się wodą, cukrem i sokiem z cytryny. Po czterodniowej fermentacji napój osiąga 1% alkoholu. W Rumunii sprzedawana jest Fanta o smaku socaty.
Ciekawostki
Wesoły Cmentarz
W okręgu Marmarosz, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ze względu na liczne kompleksy starych cerkwi, znajduje się miejscowość Săpânța, a w niej niezwykły Wesoły Cmentarz - Cimitirul Vesel. Miejscowość leży 2 kilometry od granicy z Ukrainą. Cmentarz powstał w 1935 roku, gdy lokalny artysta, Stan Ioan Pătraș, postanowił ozdabiać groby wesołymi scenkami z życia zmarłych oraz zabawnymi wierszykami- epitafiami. Dziś cmentarz liczy ponad 800 „wesołych” nagrobków. Warto też wiedzieć, że w Rumunii nie ma Święta Zmarłych. Każdy indywidualnie wybiera sobie dzień, aby czcić pamięć swoich bliskich. Tego dnia wyprawia się na cmentarzu uroczystą kolację, dzieląc się jadłem i napitkiem z ubogimi.
Prawda o Drakuli
Vlad Țepeș lub Vlad Drăculea, czyli hospodar wołoski Wład III Palownik, był pierwowzorem hrabiego Drakuli. Ten najsłynniejszy z wampirów urodził się w 1431 roku w Sighișoarze, czyli w Segieszowie, w Siedmiogrodzie. Drakula oznacza „syn smoka” lub „syn diabła”, a przydomek ten został nadany dlatego, że jego ojciec wsławił się obroną chrześcijaństwa przed Imperium Osmańskim. Sam Wład Palownik walcząc o wolność wszedł w konflikt m.in. z bogacącymi się zagranicznymi kupcami, którym zakazał wstępu na miejscowe targi. Rozpoczęta przez nich kampania oszczerstw z biegiem lat przeistoczyła się w legendę o krwiożerczym wampirze. Legenda w pełni odżyła, gdy stała się inspiracją do powstania książki Brama Stokera „Drakula”, o hrabim-wampirze z Transylwanii, wydanej w 1897 roku. W książce siedzibą Drakuli jest zamek w Branie. Prawdziwą siedzibą Włada Palownika był zamek Poenari.