
Rumunia
Ten jakże blisko położony kraj jest wciąż nieznanym i rzadko odwiedzanym przez turystów zakątkiem Europy. A to duży błąd. Eleganckie, średniowieczne miasteczka Transylwanii, bajkowe zamki, drewniane cerkwie i monastyry Bukowiny otoczone nieskażoną przyrodą tworzą z Rumunii krainę niezwykłą, piękną i tajemniczą.
Transylwania, nazywana również Siedmiogrodem, to historyczna kraina położona na Wyżynie Siedmiogrodzkiej znajdująca się w samym sercu Rumunii.
Czytaj więcejRiwiera Rumuńska to malowniczy region rozciągający się od Delty Dunaju (na północy) aż do granicy z Bułgarią (na południu). Miejsce charakteryzują piaszczyste plaże, ciepła woda Morza Czarnego oraz wspaniała pogoda w sezonie
Czytaj więcejBukareszt jest zarówno stolicą, jak i największym miastem w Rumunii, położonym w południowo-wschodniej części kraju, nad rzeką Dymbowica. W przeszłości określany był mianem „Małego Paryża” lub „Paryża Wschodu” ze względu ogromną inspirację architektoniczną stolicą Francji.
Czytaj więcejZwiedzanie
Timisoara, czyli mały Wiedeń
Timișoara została założona w XIII wieku. Miasto nazywane jest „małym Wiedniem”. Większość budynków i kamienic pamięta czasy baroku, ale centralny plac miasta, Unirii, pełen jest średniowiecznych zabytków. Odpocząć warto w Parku Róż wypełnionym po brzegi ponad 800 gatunkami tych kwiatów. W Timisoarze urodził się Johnny Weissmuller, pływak i aktor, przedwojenny odtwórca roli Tarzana. Niedaleko Timisoary, już w okolicach granicy węgierskiej, w Sânnicolau Mar, mieści się muzeum kompozytora Beli Bartoka.
Cerkwie w Marmarosz
Kraina historyczna Marmarosz, położona na północy Rumunii, szczyci się drewnianymi cerkwiami wybudowanymi w XVII i XVIII wieku. Do tego niedostępnego, górskiego terenu rzadko docierali architekci i rzemieślnicy wyspecjalizowani w konstrukcjach murowanych. Stąd duża liczba drewnianych świątyń zbudowanych przez mistrzów ciesielskich. Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisano osiem obiektów sakralnych, w tym Cerkiew Narodzenia Matki Bożej w Ieud, której wyjątkowe zdobienia i malowidła ścienne ściągają tłumy wiernych i turystów z całego świata. Pozostałe cerkwie mieszczą się w Bărsana, Budeşti, Deseşti, Plopiş, Poienile Izei, Rogoz i Surdeşti.
Kulturalny Sybin
Sybin, miasto które w 2007 roku pełniło funkcję Europejskiej Stolicy Kultury, położone jest w środkowej Rumunii, w Siedmiogrodzie. To urokliwe miejsce, z malutkimi uliczkami tworzącymi malowniczy labirynt barokowych kamieniczek jest siedzibą wielu muzeów, głównie etnograficznych i folklorystycznych. Odbywają się tu również coroczny festiwal filmowy i festiwal muzyki rockowej. Miasto znane jest z ożywionego życia nocnego.
Warowne Viscri
Viscri, położone w Siedmiogrodzie, wraz z siedmioma innymi wsiami, wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To jedno z bardziej malowniczych miejsc w całej Rumunii. W tym kolorowym miasteczku zbudowanym przez Sasów mieści się jeden z najbardziej spektakularnych, gotyckich kościołów warownych w Europie.
Atrakcje
Zabawowe Vama Veche
Vama Veche leży na wybrzeżu Morza Czarnego, w południowej Dobrudży, przy granicy z Bułgarią. Ta dawna wioska rybacka dziś jest kultowym miejscem zarówno dla rumuńskiej młodzieży, jak i turystów szukających życia bliżej natury. W czasach przed upadkiem Muru Berlińskiego była to enklawa hippisów. Dziś odbywa się tu letni festiwal muzyki rockowej i alternatywnej Stufstock. Plaża w Vama Veche, nazywana najbardziej dziką plażą Rumunii, to raj dla miłośników nocy spędzanych pod gwiazdami – przy ognisku, gitarowej muzyce i nieskrępowanej atmosferze. Do Vama Veche przyjeżdża wielu naturystów.
Wodny raj
Rumunia słynie z balneoterapii. Znajduje się tutaj ponad 3000 źródeł, z których można skorzystać w ponad 70 kurortach i uzdrowiskach, niektórych założonych jeszcze za czasów Cesarstwa Rzymskiego. Bogactwo podziemnych wód wykorzystuje się tu do leczenia m.in. chorób reumatycznych, schorzeń układu krążenia i niewydolności serca. Te największe to Felix, Covasna, Herculane, Calimanesti Caciulata i Balvanyos.
Kuchnia
Kraj mamałygi
Historycy kulinarni zwyczajowo łączą kuchnię rumuńską z kuchnią mołdawską. Najczęściej występujące potrawy w tych dwóch krajach to ardei umpluți, czyli papryka faszerowana ryżem i wieprzowiną, mamałyga, czyli potrawa z kaszy kukurydzianej, z którą podawana jest często sarmala, czyli rodzaj lokalnych gołąbków, bulz, czyli zapiekana mamałyga z serem, a często z jajkami i kiełbasą mititei. Na deser Rumuni podają alivenci, czyli sernik ze śmietaną lub plăcintă, czyli rodzaj tarty z jabłkami i serem feta. W cukierniach bez problemu kupimy ciasta drożdżowe oraz chałwę.
Wołowa danina
W Rumunii króluje wieprzowina. Ma to swoje uzasadnienie historyczne. Księstwa rumuńskie przez wieki były wasalami Imperium Osmańskiego. W daninie, ludy zamieszkujące współczesną Rumunię, płacili Turkom wołowiną i jagnięciną. Dla mieszkańców Wołoszczyzny, Mołdawii i Transylwanii pozostawały świnie i drób.
Wszechobecna palinka
W Rumunii w pełni legalne jest pędzenie własnego bimbru, zwanego tam z węgierska palinką (po rumuńsku: palincă). Robiony jest ze wszystkiego: jabłek, gruszek, śliwek, wiśni. Legalna też jest jego sprzedaż. Prawie każde wiejskie gospodarstwo ma swoją tajną recepturę na ten mocny i aromatyczny alkohol. Rumuni, naród gościnny i gadatliwy, zazwyczaj każdego gościa zapraszają na kieliszek owocowego trunku.
Napój z bzu
Socată to tradycyjny, słodzony napój niskoalkoholowy, wytwarzany ze sfermentowanych kwiatów bzu. Kwiaty zalewa się wodą, cukrem i sokiem z cytryny. Po czterodniowej fermentacji napój osiąga 1% alkoholu. W Rumunii sprzedawana jest Fanta o smaku socaty.
Ciekawostki
Wesoły Cmentarz
W okręgu Marmarosz, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ze względu na liczne kompleksy starych cerkwi, znajduje się miejscowość Săpânța, a w niej niezwykły Wesoły Cmentarz - Cimitirul Vesel. Miejscowość leży 2 kilometry od granicy z Ukrainą. Cmentarz powstał w 1935 roku, gdy lokalny artysta, Stan Ioan Pătraș, postanowił ozdabiać groby wesołymi scenkami z życia zmarłych oraz zabawnymi wierszykami- epitafiami. Dziś cmentarz liczy ponad 800 „wesołych” nagrobków. Warto też wiedzieć, że w Rumunii nie ma Święta Zmarłych. Każdy indywidualnie wybiera sobie dzień, aby czcić pamięć swoich bliskich. Tego dnia wyprawia się na cmentarzu uroczystą kolację, dzieląc się jadłem i napitkiem z ubogimi.
Prawda o Drakuli
Vlad Țepeș lub Vlad Drăculea, czyli hospodar wołoski Wład III Palownik, był pierwowzorem hrabiego Drakuli. Ten najsłynniejszy z wampirów urodził się w 1431 roku w Sighișoarze, czyli w Segieszowie, w Siedmiogrodzie. Drakula oznacza „syn smoka” lub „syn diabła”, a przydomek ten został nadany dlatego, że jego ojciec wsławił się obroną chrześcijaństwa przed Imperium Osmańskim. Sam Wład Palownik walcząc o wolność wszedł w konflikt m.in. z bogacącymi się zagranicznymi kupcami, którym zakazał wstępu na miejscowe targi. Rozpoczęta przez nich kampania oszczerstw z biegiem lat przeistoczyła się w legendę o krwiożerczym wampirze. Legenda w pełni odżyła, gdy stała się inspiracją do powstania książki Brama Stokera „Drakula”, o hrabim-wampirze z Transylwanii, wydanej w 1897 roku. W książce siedzibą Drakuli jest zamek w Branie. Prawdziwą siedzibą Włada Palownika był zamek Poenari.