
Riwiera Rumuńska
Riwiera Rumuńska to malowniczy region rozciągający się od Delty Dunaju (na północy) aż do granicy z Bułgarią (na południu). Miejsce charakteryzują piaszczyste plaże, ciepła woda Morza Czarnego oraz wspaniała pogoda w sezonie
Znajduje się tu wiele kurortów, które z roku na rok zyskują coraz większą popularność wśród turystów. Kurort Mamaia umiejscowiony na mierzei co roku przyciąga tłumy odwiedzających. W tym miejscu nie ma czasu na nudę! Wolny czas można spędzić relaksując się na długich, piaszczystych plażach, takich jak: Kudos, Myrtos czy plaża Vega. Eforie Nord, czyli kurort znajdujący się w mieście Eforie, może pochwalić się między innymi bardzo szeroką, piaszczystą plażą. Miejsce to jest szczególnie polecane dla rodzin z dziećmi ze względu na bezpieczne wybrzeże morskie. Warto wybrać się tu na lecznicze kąpiele borowinowe pozyskiwane z niedalekiego jeziora. Venus z kolei jest kurortem nazwanym na cześć rzymskiej bogini miłości. Zlokalizowany we wschodniej części okręgu Konstanca kurort jest miejscem, które nawet w szczycie sezonu letniego nie powinno być zatłoczone.
Przewodnik
Mamaia
Czyli największy oraz cieszący się ogromną popularnością kurort wypoczynkowy w całej Rumunii stanowi idealne miejsce dla turystów nastawionych na plażowanie i zabawę do rana. Umiejscowiona w wąskim pasie lądu między Morzem Czarnym a jeziorem Siutghol miejscowość ma do zaoferowania przede wszystkim wiele atrakcyjnych miejsc do spędzania czasu w ekskluzywnych barach i klubach, przyciągających co roku tłumy turystów z całego świata.
Eforie Nord
Kurort ten jest rekomendowany przede wszystkim osobom, które chcą zregenerować swoje ciało. W położonym na klifie między jeziorem Technirghiol a Morzem Czarnym mieście rozwija się przede wszystkim sektor uzdrowiskowy. Kąpiele borowinowe cieszą się tu dużym uznaniem ze względu na właściwości lecznicze. Dla turystów-odkrywców warto wybrać się na wycieczkę do pobliskiego kościoła i cerkwi z XVIII wieku w Techirghiol.
Venus
Warto wybrać się również do kurortu Venus, gdzie osoby ceniące spokój i spacery będą mogły korzystać z nich w pełni. Spacerując po plaży można dojść do miejscowości Saturn (około 3 kilometrów) lub odwiedzić hipodrom Mangalia.
Konstanca
Konstanca jest uznawana współcześnie za miasto kontrastów ze względu na burzliwą historię z czasów obu wojen. Mimo to jest miejscem wartym zwiedzenia ze względu na ciekawą architekturę i zabytki. Swój wolny czas można spędzić w Muzeum Archeologicznym (Muzeul de Istorie Națională și Arheologie), Delfinarium (Delfinariu Constanta) oraz Miejskim Akwarium (Acvariu Constanța). Obok muzeum znajduje się również meczet Mahmuda z widokiem na panoramę miasta.
Aqua Magic
Park wody Aqua Magic Mamaia jest rajem dla osób, które uwielbiają spędzać czas w wodzie. Zostało w nim zaprojektowanych kilka stref tematycznych, tak by każdy znalazł coś dla siebie. Z myślą o najmłodszych powstał ogromny plac zabaw ze zjeżdżalniami, mniejszymi basenami i natryskami, a na dorosłych czeka między innymi 50-metrowa rwąca rzeka oraz gigantyczna zjeżdżalnia o wysokości 11 metrów.
Kolejka linowa
Dla osób, którym nie straszna jest wysokość może być to ciekawa alternatywa dla zwiedzania i podróżowania. Trasa licząca długość 2,2 kilometra i osiągająca wysokość 50 metrów łączy park wodny Aqua Magic z środkową częścią Mamaia i stanowi świetne urozmaicenie spędzania czasu i daje możliwość podziwiania miasteczka z lotu ptaka.
Mamałyga
Kulinarną przygodę z prawdziwą rumuńską kuchnią warto rozpocząć od mamałygi. Jest to nic innego jak rozdrobniona kasza manna bazująca na mące lub kaszy kukurydzianej. Stanowi ciekawy dodatek do potraw, choć najczęściej jest serwowana jako solowe danie. Co ciekawe, alternatywą chleba w kuchni rumuńskiej jest właśnie ten przysmak.
Sarmale
Wyglądem przypominające polskie gołąbki, są rumuńską potrawą której farsz (najczęściej mięsny oraz mięsno-ryżowy) jest zawijany w liście kiszonej kapusty lub liście winogron. Serwowane z wcześniej wspomnianą mamałygą stanowią ciekawą wycieczkę smakową po regionalnej kuchni i świetnie się dopełniają.
Ciorbă de burtă
Zupa ta jest jednym z tradycyjnych dań kuchni rumuńskiej. Charakteryzuje się kwaśnym smakiem oraz bardzo delikatną konsystencją. Zabielana jest śmietaną z dodatkiem masła, a głównym składnikiem tej zupy są flaki. Oprócz tego tradycyjnie zestawiana jest z ostrą papryczką, chlebem oraz dodatkiem kwaśnej śmietany podawanymi osobno, tak by dopasować jej smak pod swoje preferencje.
Jezioro Techirghiol
Jezioro Techirghiol, z którego pozyskiwane jest błoto wykorzystywane w kąpielach borowinowych, ma kilkukrotnie większe zasolenie od Morza Czarnego.
Vama Veche
Niegdyś opuszczona i niczym nie przyciągająca turystów wioska stała się esencją wolności i uzyskała miano hippisowej wioski. Jedną z ciekawych historii była inicjatywa „Ocalić Vama Veche”, której to pomysłodawcy zorganizowali Festiwal Muzyczny Stufstock w 2003 roku. Celem tego wydarzenia był bunt przeciwko zmianie infrastruktury, czyli wykreowaniu kolejnego miejsca wypoczynkowego dla turystów.
Kasyno w Konstancy
Zamknięty od 1990 roku budynek, niegdyś bardzo popularne miejsce dla mieszkańców Konstancy, znajduje się na południowym krańcu dzielnicy portowej. Istnieje wiele legend na temat tego miejsca. Najpopularniejsza z nich dotyczy samej budowy kasyna. Głosi ona, że miejsce to powstało ku czci młodo zmarłej córki nawigatora, który był odpowiedzialny za budowę tego miejsca, aby młodzi ludzie mogli cieszyć się rozrywką, w której jego córka nie mogła już uczestniczyć.