
Azory
Azory, czyli portugalski archipelag 9 głównych wysp i kilku mniejszych wysepek, zachwycających niezwykłymi krajobrazami, spokojnymi wioskami i wyśmienitą kuchnią, o łagodnym klimacie sprzyjającym podróżom przez cały rok. To atrakcyjny cel przede wszystkim dla miłośników przyrody, aktywnego wypoczynku i poszukiwaczy autentycznych, nieodkrytych miejsc, z daleka od tłumów. Azory słyną z nieziemskich widoków – malowniczych jezior wulkanicznych, bujnych zielonych dolin i imponujących klifów. Archipelag jest także znany jako doskonałe miejsce do obserwacji wielorybów oraz trekkingu w dziewiczej przyrodzie.
Azory – informacje praktyczne
Azory to archipelag położony na Oceanie Atlantyckim, należący administracyjnie do Portugalii, w przybliżeniu znajdujący się na wysokości Lizbony. Walutą obowiązującą na Azorach jest euro. Wyspy mają swoją własną strefę czasową (AZOT), gdzie zegarki należy przestawić o 2 godziny w stosunku do czasu środkowoeuropejskiego.
Lot na Azory trwa w okolicach 5-7 godzin. Chociaż Azory są mniej znane niż inne europejskie destynacje, coraz większe zainteresowanie turystów sprawia, że liczba połączeń lotniczych na główne wyspy archipelagu stale rośnie.
Na wyspach można porozumiewać się w języku portugalskim, a w turystycznych miejscach również po angielsku. Ponieważ Azory należą do Unii Europejskiej, do wjazdu na ich teren wystarczy ważny dowód osobisty.
Nazwa „Azory” pochodzi prawdopodobnie od słowa „açor”, które oznacza myszołowa – ptaka drapieżnego, który według dawnych przekazów miał licznie zamieszkiwać wyspy. W rzeczywistości ptaki te były prawdopodobnie błędnie rozpoznane, jednak nazwa pozostała.Pogoda na Azorach
Azory znajdują się w klimacie oceaniczno-subtropikalnym, z wyraźnym wpływem wód Atlantyku, co zapewnia łagodne temperatury przez cały rok, ale także większą zmienność pogody i możliwe częstsze opady deszczu. Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień, kiedy temperatury osiągają okolice 25 stopni, natomiast do najchłodniejszych należą styczeń i luty, z temperaturami oscylującymi wokół 12-15 stopni Celsjusza.
Na Azorach przez cały rok można cieszyć się umiarkowaną pogodą, jednak trzeba być przygotowanym na częste zmiany aury, nawet w ciągu jednego dnia. Średnia temperatura dzienna rzadko spada poniżej 14 stopni. Co ciekawe, Azory bywają nawet porównywane do Hawajów, ponieważ warunki klimatyczne panujące w tych miejscach są zbliżone, a pełne bujnej roślinności wyspy zdecydowanie należą do najbardziej zielonych na świecie.
Co zjeść na Azorach?
Kuchnia Azorów opiera się na świeżych, lokalnych produktach, takich jak ryby, owoce morza, mięso i wyroby mleczne oraz doskonałe sery.
Azory słyną ze starannie przygotowywanej wołowiny, której można skosztować w potrawach takich jak Alcatra, czyli tradycyjnym daniu głównym z wyspy Terceira – gulaszu wołowym duszonym przez ok. 3-4 godziny. Warto też spróbować aromatycznej zupy rybnej znanej pod nazwą sopa de peixe. Przygotowywana jest z różnorodnych rodzajów ryb i owoców morza, a przez wzgląd na swoją popularność danie można znaleźć w wielu lokalnych restauracjach. Innym specjałem archipelagu są torresmos, to smażone kawałki wieprzowiny, podawane zwykle z maniokiem lub batatami. Nie można nie wspomnieć o bife à regional, czyli steku po azorsku, tradycyjnie serwowanym z jajkiem sadzonym na wierzchu i podawanym z lokalnymi ziemniakami.Koneserzy wina będą zachwyceni wyprawą na wyspę Pico, gdzie produkowane jest wulkaniczne, azorskie wino. Tamtejsze winnice są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a to za sprawą winorośli rosnących na czarnych, wulkanicznych kamieniach, co nadaje alkoholowi unikalnego smaku.
Na deser polecane są Queijadas – delikatne babeczki serowe, sprzedawane prawie we wszystkich lokalnych kawiarniach, a dla miłośników owoców – słodkie ananasy rosnące w azorskich szklarniach, będących atrakcją turystyczną samą w sobie.
Wakacje na Azorach – co zobaczyć?
Azory oferują niesamowite krajobrazy i unikalne atrakcje, będące wizytówką archipelagu. Na wyspie São Miguel nie można przegapić Sete Cidades – imponujący krater wulkanu z dwoma jeziorami o różnych kolorach: jednym niebieskim, a drugim zielonym. Furnas, znane z gorących źródeł i wulkanicznych fumarol, to idealne miejsce na relaks w termalnych wodach. Trzeba także zobaczyć Lagoa do Fogo, jedno z najpiękniejszych jezior na wyspie, położone w wulkanicznym kraterze.
Na wyspie Pico warto spróbować wspinaczki na wulkan Montanha do Pico – najwyższy szczyt Portugalii (2351 m n.p.m.). Wyspa słynie także z winnic wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejnym punktem na mapie zwiedzania jest wyspa Faial, gdzie można podziwiać zachwycający, księżycowy krajobraz wulkanu Capelinhos.
Na miłośników przyrody czeka wyspa Flores, z niesamowitymi wodospadami i klifami oraz Corvo, najmniejsza z wysp, słynąca z wyjątkowej fauny i pięknego wulkanicznego jeziora. Azory to także raj dla obserwatorów wielorybów i delfinów – wody wokół archipelagu są jednym z najlepszych miejsc w Europie do podziwiania tych morskich stworzeń.
Każda z archipelagu wysp oferuje coś wyjątkowego, a ich dziewicza przyroda i spokojna atmosfera sprawiają, że Azory są idealnym miejscem na wakacje dla miłośników natury, aktywnego wypoczynku i relaksu z dala od tłumów.
Przewodnik
Geotermalne kąpiele
Znakiem rozpoznawczym Furnas są gorące źródła, fumarole oraz… gotowanie potraw wulkanicznym ciepłem! Znajduje się tu również ogród botaniczny Terra Nostra z termalnymi basenami, gdzie można skorzystać z gorącej kąpieli w otoczeniu egzotycznych roślin. Ciężko o lepsze miejsce na relaks.
Pocztówka z Azorów
Sete Cidades to jedno z najbardziej ikonicznych miejsc na Azorach, będące znakiem rozpoznawczym archipelagu. Idealne na piesze wędrówki i podziwianie spektakularnych widoków. Zobaczyć tu można wulkaniczny krater z dwoma jeziorami: Lagoa Azul (niebieskim) i Lagoa Verde (zielonym). Pełen zachwyt nad urokiem natury – gwarantowany.
Jezioro w kraterze wulkanu
Mowa o Lagoa do Fogo na wyspie São Miguel. Swoją spektakularność zawdzięcza położeniu bezpośrednio w kraterze wulkanu i bujnej roślinności, którą jest otoczone. Jest to jedno z najbardziej dziewiczych miejsc na wyspie, z ograniczonym dostępem turystycznym, co zapewnia odwiedzającym spokój i naturalną przyrodę niemalże na wyłączność.
Najwyższy szczyt Portugalii
Znajduje się właśnie na Azorach, a dokładnie na wyspie Pico, pod nazwą Montanha do Pico (2351 m n.p.m.). Widok z samego szczytu pozwala zobaczyć całą wyspę Pico, a także inne należące do archipelagu – Faial i São Jorge. Wschodu oraz zachód słońca z tego miejsca są uważane za jedno z najbardziej spektakularnych doświadczeń na Azorach.
Kosmiczny krajobraz
Capelinhos to monogenetyczny wulkan tworzący surrealistyczny krajobraz. Za sprawą pozostałości po jego erupcji, w tym złóż popiołu, lawy i wulkanicznych skał, miejsce to emanuje surowym, niemal kosmicznym charakterem, niespotykanym nigdzie indziej. Znajduje się tu również muzeum wulkanologiczne.
W sercu wulkanu
Będąc na Azorach warto zwiedzić Algar do Carvão, aby dosłownie zajrzeć do wnętrza wulkanu. Wejście prowadzi przez naturalny otwór na szczycie jaskini, który powstał po tym, jak wulkan przestał być aktywny, a lawa wypłynęła, pozostawiając pustą przestrzeń. Niezapomniane przeżycie dla miłośników natury i doświadczenie unikalne na skalę światową!
Ponta Delgada
Stolica archipelagu i zarazem największe miasto Azorów. Spacer po historycznym centrum pozwala odkryć urocze uliczki, klimatyczne kościoły, a także słynne Portas da Cidade, czyli charakterystyczne łuki miejskie. Warto odwiedzić tu Kościół Świętego Sebastiana i Fort São Brás.
Angra do Heroísmo
Miasto wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, będące jednym z najstarszych na Azorach. Zachwyca kolonialną architekturą, kolorowymi kamienicami oraz licznymi zabytkami, jak Twierdza São João Baptista i Katedra Sé.
Vinhas da Ilha do Pico
Obowiązkowym punktem na mapie zwiedzania są tradycyjne winnice na wyspie Pico, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na ich unikalność. Winorośle są tutaj uprawiane na wulkanicznych glebach, nadając winu niepowtarzalny smak i charakter. Prawdziwa gratka dla koneserów kulinarnych podróży.
Muzeum Wulkanów Capelinhos
Fascynujące muzeum poświęcone erupcji wulkanu Capelinhos w 1957 roku. Wybudowane bezpośrednio na terenie dotkniętym erupcją, zawiera wiele multimedialnych ekspozycji, projekcję filmu 3D oraz wstęp na latarnię morską z widokiem na wulkaniczne krajobrazy.
Chá Gorreana
To najstarsza europejska plantacja herbaty, znajdująca się na wyspie São Miguel. Napój stanowi unikalny azorski produkt – jest to jedna z nielicznych herbat produkowanych na naszym kontynencie, a jednocześnie będąca symbolem portugalskiego archipelagu.
Wyspa Corvo
Warto poświęcić jeden dzień na zwiedzenie najmniejszej z wysp archipelagu, aby wspiąć się na krawędź krateru Caldeirão, skąd rozciąga się imponujący widok na wulkaniczne jezioro. Zachwyca również urokliwe wyspiarskie miasteczko Corvo z tradycyjnymi białymi domkami.
Cozido das Furnas
Potrawa duszona pod ziemią w gorących wulkanicznych fumarolach, złożona z różnych mięs, warzyw i kiełbas. Danie jest gotowane przez kilka godzin dosłownie w ziemi, dzięki czemu składniki zachowują pełnię smaku i aromatu, a zarazem stanowią niecodzienne kulinarne doświadczenie.
Lapas
Pod tą nazwą kryje się flagowe danie kuchni azorskiej czyli lokalne ślimaki morskie, grillowane i najczęściej z masłem oraz czosnkiem. Ich wyjątkowy smak dorównuje sposobowi podania, gdyż często serwowane są bezpośrednio na patelni.
Azorski afrodyzjak
Czyli cracas – rarytas dla wielbicieli owoców morza, gdyż dosłownie smakuje oceanem. To słone, delikatne skorupiaki, o niespotykanym wyglądzie, serwowane w formie przystawki. W niektórych miejscach można zamówić je na sztuki, a zdecydowanie warto ich spróbować, bowiem tak smakują Azory.
Ananasowa wyspa
Azory są jedynym miejscem w Europie, gdzie uprawiane są ananasy w szklarniach. Wykorzystywane są głównie do lokalnej konsumpcji oraz sprzedawane turystom, rzadko przeznaczane są na eksport. Owoce z São Miguel odbiegają nieco od ich znanych odpowiedników zarówno smakiem, jak i wyglądem – są mniejsze i znacznie słodsze. Absolutnie przepyszne.
Obserwacja wielorybów
Wody wokół Azorów to jedno z najlepszych miejsc w Europie do obserwacji wielorybów i delfinów. Można tu spotkać wiele gatunków, w tym humbaki, płetwale, a nawet orki. Sezon na obserwację wielorybów trwa od marca do października, a wycieczki organizowane są z różnych wysp, z najpopularniejszymi z São Miguel i Pico.
Miejsce bez elektryczności
Fajã da Caldeira de Santo Cristo na wyspie São Jorge jest miejscem słynącym z braku dostępu do tradycyjnej infrastruktury, w tym prądu z sieci energetycznej. Do tej osady nie prowadzą żadne drogi asfaltowe, można tu dotrzeć jedynie pieszo, na rowerze lub łodzią. Brak prądu na Fajã de Santo Cristo nie wynika z przypadku, ale z celowego wyboru – miejsce to zachowało swój odizolowany charakter, co czyni je atrakcyjnym dla osób poszukujących ciszy, spokoju i bliskości natury.
Warto wiedzieć
Strefa czasowa
czas polski -2 godz.Przepisy wjazdowe
Język
portugalski, w większych miastach i turystycznych miejscach można porozumieć się również po angielskuWaluta
euro (EUR)Długość lotu
Lot z Polski na Azory trwa około 5-7 godzin, w zależności od wybranej trasy i przesiadek.Komunikacja
Na Azorach podróżowanie między wyspami jest możliwe dzięki regularnym połączeniom promowym oraz lotniczym. Na wyspach można korzystać z lokalnych autobusów, jednak w mniejszych miejscowościach nie zawsze mogą być one dostępne. Droższą alternatywą są taksówki. Popularnym rozwiązaniem jest wynajem samochodu, zwłaszcza na większych wyspach, takich jak São Miguel i Pico.