
Polska
Polskie góry cieszą się niesłabnącą popularnością wśród rodzimych turystów. Piękna przyroda Sudetów, klimatyczne kurorty narciarskie oraz słynna góralska gościnność czynią każdy wyjazd narciarski niezapomnianym. Warto spróbować swoich sił na Szrenicy bądź na Kopie, a po szaleństwach na stoku posmakować lokalnych przysmaków w restauracji albo podczas kuligu.
Polskie góry idealne na narty
Polska to nie tylko doskonały kraj na letnie wakacje, lecz także idealny wybór na spędzenie ferii zimowych. Wbrew pozorom posiadamy bogate zaplecze do uprawiania sportów zimowych. Na wypoczywających w Sudetach czeka kilkadziesiąt kilometrów tras narciarskich – zarówno zjazdowych, jak i biegowych. Biegowe na niektórych odcinkach posiadają homologację FIS-u i w większości prowadzą przez piękne tereny. Narciarze mogą skorzystać z 65 wyciągów, w tym jednej kolejki gondolowej i pięciu kolejek krzesełkowych. Doskonale odnajdą się tu także miłośnicy jazdy na łyżwach, snowboardzie oraz fani zjazdów w bobslejach. W Świeradowie Zdroju na wszystkich czeka snowpark ze skoczniami i rampami, a w Karpaczu Alpine-Coaster "Kolorowa".
Pyszne regionalne przysmaki
Po zimowych szaleństwach warto zatrzymać się w jednej z lokalnych restauracji i spróbować serwowanych tu dań. Jeśli lubicie kuchnię tradycyjną, zdecydujcie się na zupę cebulową. Nie przypomina ona francuskiej wersji tego dania – serwowana z oscypkiem i tostem nawiązuje do regionalnych górskich smaków. Z zup można także skusić się na krkonosskie kyselo, czyli żurek po karkonosku z wędzonką albo z suszonymi grzybami. Grzyby wykorzystuje się również do przygotowywania hubnika – zapiekanki z kaszą jaglaną, rogalikami i owczym serem.
Infrastruktura narciarska, strzeliste turnie i malownicze jeziora. Do tego stylowe knajpki, tradycyjna kuchnia góralska oraz klimatyczne miejscowości. To wszystko czeka na Was w Tatrach.
Malowniczy region w środkowej Polsce zachwyca bogactwem krajobrazowym i folklorystycznym.
Dolny Śląsk to część historycznej krainy Śląska, położona w południowo-zachodniej Polsce, nad Odrą.
Zlokalizowany w północnej części kraju region to doskonałe miejsce zarówno dla miłośników spokojnego odpoczynku, jak i dla tych, którzy lubią spędzać czas aktywnie. Piękne, piaszczyste plaże odznaczone Błękitną Flagą przyciągają zwłaszcza osoby marzące o kąpielach słonecznych i długich spacerach brzegiem morza.
Małopolska – kraina historyczna Polski, która obejmuje obecnie południowo-wschodnią część kraju, w górnym i częściowo środkowym dorzeczu Wisły oraz w dorzeczu górnej Warty.
Malownicza Wielkopolska to miejsce, w którym każdy turysta znajdzie coś dla siebie, zarówno przepiękne jeziora i rzeki, jak i piękne zalesione tereny. W tym województwie historia spotyka się z przyrodą, dlatego też Wielkopolska jest tak chętnie odwiedzana przez ludzi poszukujących odpoczynku i tych, którzy uwielbiają poszerzać swoją wiedzę historyczną.
Jeśli urlop zimowy planujecie spędzić w kraju, to powinniście wybrać Sudety. Szklarska Poręba, Karpacz czy Świeradów Zdrój to ośrodki, w których doskonale poczują się amatorzy narciarstwa klasycznego, zjazdowego, a zwłaszcza rodziny z dziećmi spędzą tutaj mnóstwo miłych chwil. „Wszędzie dobrze, lecz w domu najlepiej", to słowa które najlepiej uzasadniają wybór tego regionu.
Pasmo górskie położone przy granicy z Czechami i Słowacją, wchodzące w skład Beskidów Zachodnich i prowincji Karpat Zachodnich. Składa się z Pasma Czantorii oraz Pasma Baraniej Góry oddzielonych od siebie doliną rzeki Wisły. To jeden z najchętniej odwiedzanych regionów turystycznych w Polsce.
Ośrodek narciarski w Karpaczu ma wiele do zaoferowania narciarzom i snowboardzistom. Malownicze położenie nad rzeką Łomnicą u stóp najwyższego szczytu Sudetów, czyli Śnieżki (1602 m n.p.m.) działa na turystów jak magnes. Przyciągają także komfortowe hotele i pensjonaty, w których można odpocząć po zimowych szaleństwach.
Szklarską Porębę tworzą: piękne położenie, alpejski klimat oraz widok górującej nad miastem Szrenicy. Ta wyjątkowa kompozycja sprawia, że to miejsce od lat cieszy się niesłabnącą sympatią narciarzy, którzy korzystają tu z różnych tras zjazdowych i biegowych.
W Świeradowie Zdroju miłośnicy białego szaleństwa zdecydowanie nie będą narzekać. Warto skorzystać z kolejki gondolowej Ski&Sun, udać się do snowparku albo spróbować swoich sił w narciarstwie biegowym. Na najmłodszych czekają atrakcje w ogródku narciarskim SunKid. Doskonałe miejsce na zimowe wakacje.
Atrakcje
Park linowy Trollandia
Park linowy Trollandia – park w centrum miasta Szklarskiej Poręby, gwarantujący niezapomniane atrakcje dla całej rodziny. Do dyspozycji przybyłych gości jest trasa zielona - przeznaczona dla dzieci oraz trasa czerwona dostępna dla nieco bardziej zaawansowanych. Atrakcji tutaj nie brakuje – mosty, zjazdy, siatki, liny. Nad całością czuwa wyspecjalizowana kadra, dzięki czemu rodziny mogą czuć się bezpiecznie. Cała trasa ma około 400 metrów i zapewnia ciekawą, wakacyjną przygodę. Cena biletu wynosi 25 zł dla dorosłych, dla dzieci 20 zł.
Morska Odyseja w Kołobrzegu
Morska Odyseja w Kołobrzegu – kompleks basenowy zapewniający nieograniczone wodne atrakcje – baseny sportowe, jacuzzi, bicze wodne oraz sauny. Tutaj dorośli mogą wypoczywać i relaksować się na przykład w jacuzzi, a dzieci oddać się niezapomnianej zabawie w basenie czy rynnie wodnej. Morska Odyseja to świat relaksu, jak również doskonałej zabawy dla starszych i młodszych.
Aquapark w Świeradowie Zdroju
Aquapark w Świeradowie Zdroju – park wodny zapewniający wiele atrakcji rekreacyjnych oraz zabiegowych stworzonych z myślą o dzieciach i dorosłych. Basenów jest tutaj pod dostatkiem – rekreacyjny, wypoczynkowy, solankowy, a do tego huśtawki wodne, gejzery czy zjeżdżalnie. Ogromu aktywnego wypoczynku dostarczają sale sportowe oraz sale fitness. Tutejszy Aquapark jest zaprojektowany tak, aby zapewnić rozrywkę każdemu – bez względu na upodobania czy pływackie umiejętności.
Oceanarium w Kołobrzegu
Oceanarium w Kołobrzegu – miejsce, w którym można podziwiać wyjątkowy podwodny świat. Ekspozycja oceanarium obejmuje ryby w różnych kolorach i rozmiarach - rekiny, piranie, płaszczki, mureny, rozgwiazdy i wiele innych. Dla najmłodszych przeprowadzane są specjalne konkursy z nagrodami. Doskonały pomysł na spędzenie wakacyjnego popołudnia z całą rodziną.
Łeba Park (park dinozaurów)
Łeba Park (park dinozaurów) – miejsce odtwarzające minioną epokę życia dinozaurów. Tutaj najmłodsi mogą poznawać szkielety wymarłych dawno zwierząt, jak również zdobywać specjalnie przygotowane miniścieżki czy ruchome pomosty. Dostępne są też ciekawe pojazdy napędzane są pedałami, przypominające nieco te z bajki Flinstonowie. Na terenie Łeba Parku warto przespacerować się ścieżką edukacyjną, gdzie oprócz ogromnych, pozujących dinozaurów rozstawione są tablice informacyjne opisujące dawną faunę i florę. Atrakcją ścieżki jest kino, w którym wyświetlane są filmy przyrodnicze. Dorośli mogą dodatkowy wypocząć w lokalach gastronomicznych, sklepach z pamiątkami czy galeriach – wszystkie obiekty utrzymane są w charakterystycznym stylu minionej epoki. Łeba Park to połączenie relaksu, dobrej zabawy i edukacji.
Wyprawy rowerowe
Wyprawy rowerowe – dla miłośników rowerów nie zabraknie specjalnie oznakowanych tras – jest ich 19. Szlaki rowerowe przebiegają po malowniczych drogach Karkonoszy oraz Gór Izerskich i przeznaczone są zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Pokonywanie wyznaczonych tras gwarantuje niezapomniane widoki oraz przeżycia. Szklarska Poręba, troszcząc się o cyklistów, zapewnia liczne wypożyczalnie rowerów, sklepy z akcesoriami i potrzebnym sprzętem. Większość tras prowadzi przez leśne drogi, kamienistymi ścieżkami, w bliskim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego, dlatego warto być dobrze przygotowanym do takiej wyprawy.
Wędrówki piesze
Wędrówki piesze – Sudety Zachodnie to teren wyróżniający się bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. Sieć urozmaiconych szlaków turystycznych stwarza bardzo przyjazny klimat dla górskich wędrówek zarówno dla piechurów początkujących, jak i wprawionych. Poprzez Góry Izerskie oraz Karkonosze przechodzi Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza, który oznaczony jest czerwonym kolorem. Trasa prowadzi przez najciekawsze partie Sudetów – rozpoczyna się w Świeradowie Zdroju i kończy w Paczkowie. Na terenie Szklarskiej Poręby odnaleźć można szlaki tematyczne, które pozwalają zapoznać się z bogatą historią, kulturą oraz tradycjami mieszkańców Gór Izerskich oraz Karkonoszy.
Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski Park Krajobrazowy – par krajobrazowy utworzony w 1977 roku, jeden z największych w Polsce. We wschodniej części parku leży jezioro Śniardwy (pow. 11 460 ha), natomiast połowę jego powierzchni zajmują lasy Puszczy Piskiej. Przez Mazurski Park Krajobrazowy przepływa Krutynia stanowiąca jedną z najpopularniejszych tras spływów kajakowych. Dobra wiadomość jest taka, iż zwiedzanie parku jest bezpłatne.
Zamek Kliczków
Zamek Kliczków – odrestaurowany obiekt przyciągający magią i tajemnicą średniowiecznej historii, zachwycający pięknem architektury dobrze komponującej się z nowoczesnymi udogodnieniami. Zamek powstał około XIII wieku z dala od zgiełku miasta, wśród malowniczych jeziorek, w otoczeniu zieleni i sąsiedztwie dzikiej przyrody. Wnętrza budynku składają się z sal konferencyjnych, restauracji i oranżerii, a w otaczającym zamek parku znajdzie się centrum jeździeckie, korty tenisowe oraz plac zabaw dla dzieci. Spragnieni wakacyjnego relaksu oraz rozrywki mogą udać się do zamkowego spa, wziąć udział w lokalnych festynach czy podziwiać pokazy rycerskie. Zamek Kliczków to jeden z największych tego typu obiektów pałacowohotelowych, cieszący się niesłabnącą popularnością.
Sowiński Park Narodowy
Sowiński Park Narodowy – atrakcją tego parku są ruchome wydmy, które nieraz osiągają wysokość kilkudziesięciu metrów. Obok wydm występują tu torfowiska, jeziora oraz lasy zasypywane przez piasek. Na obszarze parku znajduje się ponad 250 gatunków ptaków, m.in. orzeł bielik, puchacz czy kormoran czarny. Największymi zbiornikami wodnymi są jezioro Łebsko i Gardno. Ze względu na swoją atrakcyjność i różnorodność przyrodniczą Słowiński Park Narodowy widnieje na Liście Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery. Warto wybrać się tu wcześnie rano, kiedy teren ten nie jest przepełniony turystami, a my możemy do woli cieszyć się niesamowitymi widokami i relaksującym spokojem.
Muzeum Zabawek w Karpaczu
Muzeum Zabawek w Karpaczu – muzeum stworzone na początku lat 90. przez Henryka Tomaszewskiego – twórcę Teatru Pantonimy. Obiekt gromadzi ponad 2000 eksponatów – lalek i zabawek z różnych stron świata – będących owocem wieloletniej kolekcjonerskiej pasji artysty. Muzeum mieści się w wyremontowanym budynku dawnego dworca. Miejsce pozwala przenieść się w świat dzieciństwa i poczuć wyjątkową magię zabawek. Bilet wstępu dla dorosłych 10 zł, dla dzieci 5 zł.
Kuchnia
Restauracja U Petiego (Karpacz)
Restauracja U Petiego (Karpacz) – restauracja malowniczo położona w centrum miasta. Królują tutaj dania mięsne, szczególnie z wołowiny. Można spróbować także coś tradycyjnego – pierogi, sałatki, dania rybne, zupy i przekąski. Na deser warto spróbować sernika czcigodnego.
Kawiarnia Fantazja (Szklarska Poręba)
Kawiarnia Fantazja (Szklarska Poręba) – lokal stworzony dla tych, którzy szukają chwili wypoczynku w domowym klimacie. Fantazja to doskonale miejsce, aby zjeść dobre śniadanie, napić się doskonałej kawy czy czekolady oraz skosztować wyjątkowych w smaku deserów, naleśników i gofrów. Gustownie stworzone wnętrze, relaksująca muzyka, kącik dla dzieci i ciepła atmosfera sprawia, że ciężko opuścić to miejsce.
Herbaciarnia/Winiarnia Galeria (Ustka)
Herbaciarnia/Winiarnia Galeria (Ustka) – lokal dzieli się na dwie części – w zabytkowej piwnicy znajduje się winiarnia, a na parterze herbaciarnia z produktami w 100 procentach naturalnymi. Zachwyca wystrój wnętrza i niepowtarzalny klimat przenoszący do odległych czasów. Warto zamówić deser – galaretkę z wina z bitą śmietaną.
Domek Kata (Kołobrzeg)
Domek Kata (Kołobrzeg) – lokal o charakterystycznej nazwie powstały na ruinach XVII-wiecznego budynku. Piękne, stylowe wnętrze połączone z miłą atmosferą i świetnie przygotowanymi potrawami czynią to miejsce wyjątkowym. W menu znaleźć można tradycyjne dania kuchni polskiej oraz potrawy kuchni europejskiej.