
Wilno
Wilno jest miastem idealnym właśnie na kilkudniowy pobyt. Z łatwością dolecicie tu samolotem, dojedziecie autokarem lub własnym samochodem. To jedynie kilka godzin jazdy z Warszawy czy Białegostoku. Na miejscu czeka na Was mnóstwo atrakcji i oczywiście przepyszna litewska kuchnia. Co robić podczas city break’u w Wilnie? Jakie miejsca zwiedzać? Kiedy jechać do Wilna?
Weekend w Wilnie z TUI
W ofercie biura podróży TUI znajdziecie kilkudniowe i weekendowe pobyty w Wilnie. Wszystkie dostępne hotele w Wilnie to sprawdzone obiekty, cieszące się bardzo dobrymi opiniami wśród dotychczasowych klientów. Rezerwując pobyt w Wilnie z większym wyprzedzeniem zyskujesz nie tylko możliwość wyboru z wielu dostępnych propozycji noclegów w Wilnie, ale również gwarancję najniższej ceny. W celu potwierdzenia rezerwacji należy wpłacić jedynie minimalną zaliczkę.
Co robić podczas pobytu w Wilnie?
Wilno jest stolicą Litwy, jednak wielkością bliżej mu do Lublina lub Białegostoku niż Warszawy. To średniej wielkości miasto może poszczycić się długą listą zabytków, przepięknymi parkami i restauracjami serwującymi wyśmienitą miejscową kuchnię. Będąc w Wilnie koniecznie:
• Wybierzcie się na zwiedzanie zamku. Dzieli się on na dwie części. Górna to pozostałości zamku wybudowanego w XIII wieku, Dolna powstała w XVIII wieku. Obie są udostępnione do zwiedzania.
• Pójdźcie na spacer po parku. Wilno to jedna z najbardziej zielonych stolic w Europie. Znajdziecie tu kilka dużych i bardzo zadbanych parków oraz niezliczoną ilość drzew imponujących rozmiarów. Za jeden z najpiękniejszych parków w Wilnie uznaje się Park Bernardyński. To ogromny kompleks przepełniony kwiatami i zadbanymi trawnikami. Idealne miejsce na odpoczynek w upalny dzień lub romantyczny piknik we dwoje.
• Wejdźcie na Basztę Giedymina. To jedna z najstarszych zabytkowych budowli w Wilnie. Rozpościera się z niej przepiękna panorama miasta.
• Szukając mniej oczywistych atrakcji pójdźcie na spacer po Uzupis. To dzielnica Wilna, która w latach 90. XX wieku została przekazana w ręce artystów. Na każdym kroku można trafić tu na różne ciekawe eksponaty, galerie sztuki i ślady różnorodnej twórczości. Mieszkańcy Uzupis ogłosili niepodległość, uznając to miejsce za niezależną republikę. Posiadają własną konstytucję, która gwarantuje wolność wszystkich mieszkańców.
• Zjedzcie coś pysznego – Litwa to kraj wyśmienitej kuchni, a w Wilnie na każdym kroku czekają na Was bary i restauracje serwujące jej specjały. Cepeliny, chłodniki, kołduny... To tylko niektóre z propozycji. Do tego pyszny litewski chleb i piwo. Z Wilna raczej nie wrócicie szczuplejsi.
Kiedy jechać do Wilna?
Na weekend do stolicy Litwy warto wybrać się o każdej porze roku, jednak miasto najpiękniej wygląda wiosną i latem. W Wilnie jest wtedy bardzo zielono i ciepło. A jeśli uznacie, że jest zbyt gorąco możecie wybrać się na całodniową wycieczkę do pobliskich Troków, położonych kilkadziesiąt minut jazdy od Wilna. W okolicy znajduje się kilka jezior, piękny zamek i mnóstwo pysznych restauracji.
Zwiedzanie
Ostra Brama
Jedna z najbardziej przyciągających turystów atrakcja Wilna. Jest to gotycka brama wzniesiona na początku XVI w. Obraz znajdujący się w środku stanowi ogromną atrakcję, szczególnie dla wielbicieli sztuki sakralnej – w środku znajdziemy bowiem obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej.
Starówka
Cudowne miejsce pełne wąskich, klimatycznych uliczek, zabytkowych budynków oraz uroczych kawiarenek i restauracji. Stare Miasto w Wilnie wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co czyni ją jeszcze bardziej wyjątkową. Warto udać się tam na długi spacer – samemu lub w towarzystwie przewodnika.
Dzielnica żydowska
Przed wojną ludność żydowska w Wilnie była bardzo liczna, dlatego obecność dzielnicy żydowskiej nie jest zaskakująca. Kręte uliczki z licznymi sklepami czy kawiarniami przypominają o historii tej społeczności w Wilnie.
Uniwersytet Wileński
Jeden z najpopularniejszych uniwersytetów europejskich to idealne miejsce dla wszystkich fanów architektury – ogromny kompleks uczelnianych budynków robi ogromne wrażenie. Wśród bliskich Polakom absolwentów znajdują się między innymi Adam Mickiewicz czy Czesław Miłosz.
Kuchnia
Cepeliny
Cepeliny to podłużne pyzy nadziewane mięsem, rybą bądź grzybami. Będą stanowić świetne wprowadzenie do litewskiej kuchni.
Chłodnik litewski
Robiony jest z kwaśnego mleka, śmietany, ogórków oraz buraków. Najczęściej podawany jest z gotowanym jajkiem i świeżym koperkiem. Stanowi podstawę kuchni litewskiej i z całą pewnością będzie można go spróbować w wielu wileńskich restauracjach.