Litwa
Bogata i ciekawa historia łącząca naród polski i litewski, której powiew czuć w wielu zabytkowych miastach. Do tego krajobrazy, o których nie bez powodu nasz narodowy wieszcz pisał z nostalgią w „Panu Tadeuszu”, kreśląc tym samym językowy i malowniczy pejzaż Litwy. To nadbałtyckie państwo stanowi idealne miejsce na wypoczynek dla entuzjastów historii i kultury Bałtów oraz miłośników przyrody.
Litwa jest krajem nizinnym, z dostępem do Morza Bałtyckiego. Znaczną część terenu pokrywają parki narodowe i rezerwaty przyrody. Co ciekawe, w 1989 r. naukowcy ustalili, że w odległości ok. 25 km od Wilna znajduje się geograficzne centrum Europy. Na wybrzeżu panuje morski klimat sprzyjający zdrowiu. Dlatego też jednym z najczęściej i najchętniej odwiedzanych regionów Litwy jest rejon neryński. Nerynga – miasto, na które składają się 4 pomniejsze miejscowości to jedno z uzdrowisk znajdujących się na tym obszarze.
Nasi sąsiedzi to kraj zróżnicowany etnicznie i kulturowo, podzielony na 5 głównych regionów etnograficznych: Auksztotę, Żmudź, Dzukiję, Suwalszczyznę oraz Małą Litwę. Każdy z nich wyróżnia się na tle pozostałych. Przykładowo Mała Litwa, fragmentarycznie położona również na terenie Polski, to przede wszystkim wspaniałe miasto portowe Kłajpeda i Mierzeja Kurońska. Auksztota zwana jest krainą jezior, a Żmudzki Park Narodowy – jak można się domyślić – odnajdziemy na Żmudzi.
W planie zwiedzania każdego turysty z pewnością powinno znaleźć się Wilno czy Kowno – historyczne, zabytkowe miasta będące jednocześnie ośrodkami kulturalno-turystycznymi, w których nie brak okazji do poznania kultury naszych sąsiadów. Auksztocki czy Dzukijski Park Narodowy to zaś obszary przyrodnicze gwarantujące wspaniały wypoczynek w otoczeniu natury.