
Litwa
Bogata i ciekawa historia łącząca naród polski i litewski, której powiew czuć w wielu zabytkowych miastach. Do tego krajobrazy, o których nie bez powodu nasz narodowy wieszcz pisał z nostalgią w „Panu Tadeuszu”, kreśląc tym samym językowy i malowniczy pejzaż Litwy. To nadbałtyckie państwo stanowi idealne miejsce na wypoczynek dla entuzjastów historii i kultury Bałtów oraz miłośników przyrody.
Litwa - informacje praktyczne
Litwa jest krajem nizinnym, z dostępem do Morza Bałtyckiego. Znaczną część terenu pokrywają parki narodowe i rezerwaty przyrody. Co ciekawe, w 1989 r. naukowcy ustalili, że w odległości ok. 25 km od Wilna znajduje się geograficzne centrum Europy. Na wybrzeżu panuje morski klimat sprzyjający zdrowiu. Dlatego też jednym z najczęściej i najchętniej odwiedzanych regionów Litwy jest rejon neryński. Nerynga – miasto, na które składają się 4 pomniejsze miejscowości to jedno z uzdrowisk znajdujących się na tym obszarze.Regiony etnograficzne Litwy
Nasi sąsiedzi to kraj zróżnicowany etnicznie i kulturowo, podzielony na 5 głównych regionów etnograficznych: Auksztotę, Żmudź, Dzukiję, Suwalszczyznę oraz Małą Litwę. Każdy z nich wyróżnia się na tle pozostałych. Przykładowo Mała Litwa, fragmentarycznie położona również na terenie Polski, to przede wszystkim wspaniałe miasto portowe Kłajpeda i Mierzeja Kurońska. Auksztota zwana jest krainą jezior, a Żmudzki Park Narodowy – jak można się domyślić – odnajdziemy na Żmudzi.Zabytkowe miasta i obszary w Litwie
W planie zwiedzania każdego turysty z pewnością powinno znaleźć się Wilno czy Kowno – historyczne, zabytkowe miasta będące jednocześnie ośrodkami kulturalno-turystycznymi, w których nie brak okazji do poznania kultury naszych sąsiadów. Auksztocki czy Dzukijski Park Narodowy to zaś obszary przyrodnicze gwarantujące wspaniały wypoczynek w otoczeniu natury.Wilno jest miastem idealnym właśnie na kilkudniowy pobyt. Z łatwością dolecicie tu samolotem, dojedziecie autokarem lub własnym samochodem. To jedynie kilka godzin jazdy z Warszawy czy Białegostoku. Na miejscu czeka na Was mnóstwo atrakcji i oczywiście przepyszna litewska kuchnia. Co robić podczas city break’u w Wilnie? Jakie miejsca zwiedzać? Kiedy jechać do Wilna?
Czytaj więcej »Atrakcje
Mierzeja Kurońska
Długi półwysep przypominający polską Mierzeję Helską, wpisany w 2000 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego największą atrakcję stanowią ruchome wydmy i Park Narodowy zamieszkiwany przez ponad 100 gatunków ptaków oraz łosie, sarny, dziki czy lisy. Białe, szerokie plaże, otoczenie lasów i rozciągające się na prawie 100 km ośrodki rekreacyjno-uzdrowiskowe to wymarzona oaza spokoju.
Aquapark w Druskiennikach
Park wodny zlokalizowany w odległości zaledwie 40 km od granicy z Polską to niebywała atrakcja zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Na kompleks o powierzchni ponad 25 000 km2 składają się: baseny ze zjeżdżalniami, kaskady, sauny, wydzielone obszary dla najmłodszych, a także restauracje, bary, kawiarnie czy kręgielnia.
Góra Krzyży
Narodowe sanktuarium litewskie położone niedaleko miasta Szawle. Miejsce o szczególnym znaczeniu dla katolików – na wzgórzu pokrytym tysiącami krzyży wykonanych z przeróżnych materiałów modlił się między innymi papież Jan Paweł II. Krzyże symbolizują dowód wdzięczności i wiary, stawiane są też przez ludzi w ich indywidualnych intencjach. Odwiedzenie Góry Krzyży należy do niezwykłych, duchowych doświadczeń.
Starówka Wileńska
Największa i uznawana za najpiękniejszą w całej Europie. W 1994 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Zachwyca wielością stylów architektonicznych, wśród których dominuje barok, czystością, otoczeniem przyrody, pięknymi kościołami, historycznymi zabytkami i urokliwymi uliczkami. Co obowiązkowo trzeba zobaczyć? Słynny Uniwersytet Wileński, Ostrą Bramę i kaplicę z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, ulicę Zamkową, gdzie znajdował się dom, w którym mieszkał Adam Mickiewicz czy Zamek Górny z Basztą Giedymina.
Kuchnia
Chłodnik litewski
Chłodnik litewski – zupa podawana na chłodno, przyrządzana na bazie buraków, kwaśnej śmietany lub mleka, ogórków i ugotowanych jajek. Chłodnik wyróżnia się piękną, różową barwą. Ciekawostką jest to, że pierwsze zapisy o tej potrawie pojawiły się w Księdze III „Pana Tadeusza”.
Cepeliny
Cepeliny – potrawa ze startych, surowych ziemniaków, którą w Polsce określa się pyzami, kartaczami lub zwykłymi kluskami. Cepeliny nadziewane są farszem, najczęściej mięsnym. Najbardziej znana potrawa litewska, od wieków królująca na stołach naszych sąsiadów.
Ciekawostki
Zamek w Trokach
Zamek w Trokach – położony na wyspie, na jeziorze Galwe, będący tym samym jedynym zamkiem na Litwie i w Europie Wschodniej, który ze wszystkich stron otoczony jest wodą. Został wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku przez wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta i jego syna Witolda. Dziś znajduje się tam muzeum, odbywają się również rekonstrukcje historyczne.
Loty balonem nad Wilnem
Baloniarstwo traktowane jest przez Litwinów niemal jak sport narodowy (tuż po koszykówce, która oficjalnie uznawana jest za najważniejszy sport na Litwie). Wśród europejskich stolic Wilno jest jedną z tych, które królują w organizacji lotów balonem nad miastem. To nietypowy sposób na podziwianie otoczenia przez turystów. Kolorowe balony unoszące się w powietrzu stanowią również uroczy widok dla tych, którzy wolą twardo stąpać po ziemi.
Przepisy wjazdowe
LitwaObywatele polscy mogą przekraczać granice państw UE na podstawie paszportu lub dowodu osobistego. Małoletni mogą przekraczać granice państw Unii Europejskiej na podstawie własnego paszportu lub własnego dowodu osobistego.