Loading...Loading...

Bogata i ciekawa historia łącząca naród polski i litewski, której powiew czuć w wielu zabytkowych miastach. Do tego krajobrazy, o których nie bez powodu nasz narodowy wieszcz pisał z nostalgią w „Panu Tadeuszu”, kreśląc tym samym językowy i malowniczy pejzaż Litwy. To nadbałtyckie państwo stanowi idealne miejsce na wypoczynek dla entuzjastów historii i kultury Bałtów oraz miłośników przyrody.

World map

Litwa jest krajem nizinnym, z dostępem do Morza Bałtyckiego. Znaczną część terenu pokrywają parki narodowe i rezerwaty przyrody. Co ciekawe, w 1989 r. naukowcy ustalili, że w odległości ok. 25 km od Wilna znajduje się geograficzne centrum Europy. Na wybrzeżu panuje morski klimat sprzyjający zdrowiu. Dlatego też jednym z najczęściej i najchętniej odwiedzanych regionów Litwy jest rejon neryński. Nerynga – miasto, na które składają się 4 pomniejsze miejscowości to jedno z uzdrowisk znajdujących się na tym obszarze.

Nasi sąsiedzi to kraj zróżnicowany etnicznie i kulturowo, podzielony na 5 głównych regionów etnograficznych: Auksztotę, Żmudź, Dzukiję, Suwalszczyznę oraz Małą Litwę. Każdy z nich wyróżnia się na tle pozostałych. Przykładowo Mała Litwa, fragmentarycznie położona również na terenie Polski, to przede wszystkim wspaniałe miasto portowe Kłajpeda i Mierzeja Kurońska. Auksztota zwana jest krainą jezior, a Żmudzki Park Narodowy – jak można się domyślić – odnajdziemy na Żmudzi.

W planie zwiedzania każdego turysty z pewnością powinno znaleźć się Wilno czy Kowno – historyczne, zabytkowe miasta będące jednocześnie ośrodkami kulturalno-turystycznymi, w których nie brak okazji do poznania kultury naszych sąsiadów. Auksztocki czy Dzukijski Park Narodowy to zaś obszary przyrodnicze gwarantujące wspaniały wypoczynek w otoczeniu natury.

Regiony
Przewodnik

Atrakcje

Kuchnia

Ciekawostki

Warto wiedzieć
  • Przepisy wjazdowe

    Litwa

    Obywatele polscy mogą przekraczać granice państw UE na podstawie paszportu lub dowodu osobistego. Małoletni mogą przekraczać granice państw Unii Europejskiej na podstawie własnego paszportu lub własnego dowodu osobistego.