
Costa Barcelona
Barcelona jest jednym z najpiękniejszych Hiszpańskich miast. Lista dostępnych tu atrakcji jest tak długa, że trudno jest wymienić nawet tylko te najważniejsze. Nie bez powodu to właśnie to miasto pojawiło się w naszej ofercie jako jedna z propozycji city break’ów. Kiedy jechać do Barcelony? Co zwiedzać w Barcelonie? Jak zaplanować weekend w Barcelonie?
Pobyt w Barcelonie z TUI
W naszej ofercie znajdziecie pobyty w hotelach i apartamentach w Barcelonie. Tylko od Was zależy, czy wybierzecie hotel ze śniadaniem o wysokim standardzie w centrum Barcelony, czy może jednak skromniejsze obiekty. Biuro podróży TUI od lat specjalizuje się w organizacji wypoczynków Polaków. Również w Barcelonie proponujemy Wam jedynie sprawdzone miejsca noclegowe. Część z nich zlokalizowanych jest w pobliżu najważniejszych atrakcji inne znajdują się w dobrze skomunikowanych miejscach. Niezależnie od tego, który hotel w Barcelonie zarezerwujecie, z pewnością wrócicie szczęśliwi z wyjazdu.
Kiedy lecieć do Barcelony?
Barcelona jest miastem kojarzonym z wyjątkową architekturą i sztuką. Miano to zawdzięcza twórczości Antonio Gaudiego, który przez wiele lat mieszkał w Barcelonie. Najważniejsze atrakcje z nim związane to:
• Sagrada Familia – symbol Barcelony. Katedra zaprojektowana przez słynnego architekta, który zginął, potrącony przez dorożkę, chcąc spojrzeć na swoje dzieło z oddali. Od blisko 130 lat jest ona nieustannie w budowie. Zachwyca widziana z zewnątrz, jednak warto wejść do środka, tu robi wręcz piorunujące wrażenie.
• Park Güell - Wyjątkowy park, wypełniony ciekawymi rzeźbami i fontannami. Warto zarezerwować na jego zwiedzanie co najmniej kilka godzin.
• Casa Mila – to kolejne dzieło Gaudiego. Dom sprawia wrażenie, jakby był odbity w krzywym zwierciadle. To jedno z najchętniej fotografowanych miejsc w Barcelonie.
Oprócz twórczości Gaudiego w Barcelonie czeka na Was mnóstwo innych atrakcji. Koniecznie wybierzcie się na spacer po La Rambli. To główny deptak miasta, z mnóstwem wyśmienitych restauracji, sklepików i barów. Niedaleko Barcelony znajduje się również położony na wzgórzu klasztor Montserrat. Można stąd podziwiać wyjątkową panoramę Barcelony.
Co jeść w Barcelonie?
City breaki są zazwyczaj krótkimi i bardzo intensywnymi wyjazdami. W Barcelonie z pewnością nie zabraknie Wam niezapomnianych wrażeń. Będąc w stolicy Katalonii koniecznie spróbujcie wyśmienitej, miejscowej kuchni. Jej najważniejszym daniem jest paella z owocami morza. Na szybką przekąskę koniecznie wybierzcie się na tapas. To małe dania serwowane do drinków. A na deser skosztujcie crema catalana. Jest to delikatny krem mleczno-jajeczny, pokryty skorupką z karmelu. Koniecznie wypijcie również kieliszek pysznego miejscowego wina.
Zwiedzanie
La Rambla
Gwarna ulica Barcelony, zwana „rzeką życia”, stanowi główną arterię stolicy Katalonii. Hiszpański poeta Federico García Lorca pisał o niej, że nigdy nie powinna się kończyć. La Rambla to spektakl turystów i tubylców, zapachów świeżo parzonej kawy i smażonego ryżu z owocami morza oraz gotyckiego splendoru i secesyjnych kamienic z charakterystycznymi balkonami. Na trasie czekają na Was m.in. klimatyczna Café Zurich, romański kościół Església de Santa Maria, rzymskie grobowce, fontanna Canaletes czy Palau Güell projektu Antoniego Gaudiego.
Kataloński gotyk
Barri Gòtic to gotycka dzielnica Barcelony, stanowiąca centrum Starego Miasta. Wąskie uliczki oraz monumentalne kamienne budynki tworzą oazę spokoju w porównaniu z buzującą La Rambla. Barri Gòtic to przede wszystkim artystyczna przestrzeń – pełno tu zakątków z antykwariatami, galeriami sztuki, salonami mody czy wreszcie muzeami m.in. Muzeum Frederica Marèsa, rzeźbiarza i kolekcjonera sztuki katalońskiej czy muzeum historii miasta. W tej części Barcelony, w renesansowych i neogotyckich kamieniczkami, przeżyli swoją młodość i tworzyli Pablo Picasso oraz Joan Miró. Warto usiąść na parę chwil odpoczynku na Plaça Sant Jaume otoczonego przez budynki z siedzibami instytucji rządowych oraz Palau del Lloctinent z renesansowym dziedzińcem.
Domowe fantasmagorie
Casa Batlló oraz Casa Milà, które nazwy zawdzięczają nazwiskom właścicieli, projektował sam Antoni Gaudí. Pierwsza z nich to prawdopodobnie najchętniej fotografowane przez turystów dzieło architekta. Fasada zbudowana jest z licznych motywów zwierzęcych – podpory balkonów przypominają kości, a dach zdobią perłoworóżowe „rybie łuski”. Historycy sztuki twierdzą, że mają one nawiązywać do legendy o św. Jerzym, a właściwie do skóry smoka, którego zgładził ratując księżniczkę Sabrę. Drugi budynek natomiast, popularnie znany jako La Pedrera, po oficjalnej inauguracji, wstrząsnął ponoć właścicielką, która nie była go wstanie zaakceptować. Obecnie zaliczany jest do majstersztyków twórczości Gaudiego. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zachwyca rzeźbami znajdującymi się na dachu, unikalnym systemem wentylacji oraz balkonami z kutego żelaza. Andrzej M. Chołdzyński, polski architekt, pisał o obydwu kamienicach tak: „wykute w stali wodorosty morskie balustrad i zastygłe w kamieniu wydmy elewacji Casa Milla, lub pokryte łuską, napięte jak rybi grzbiet zwieńczenie Casa Batllo, to prawie onomatopeiczne odbicia w architekturze przyrody ożywionej”.
Inżynieryjna plaża
La Barceloneta to nazwa dzielnicy Barcelony, niegdyś zamieszkiwanej wyłącznie przez rybaków i marynarzy. Dzielnica rozciąga się wzdłuż Morza Śródziemnego. W XVIII wieku, aby umożliwić jej rozbudowę, stacjonujący tam inżynierowie garnizonu wojskowego zaprojektowali sztuczną plażę, dziś zwaną Playa de la Barceloneta. Początkowo jej charakter tworzyli przedstawiciele klasy robotniczej. Podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku teren przybrał bardziej ekskluzywny charakter. Na odcinku między falochronem a Portem Olimpijskim rzesze mieszkańców i turystów wygrzewają się na słońcu, a smakosze buszują w kramikach lokalnego targu rybnego Moll dels Pescadors w poszukiwaniu inspiracji i nowych smaków.
Montjuïc
To wzgórze nie tylko z pięknym widokiem na Barcelonę czy najwyższy punkt miasta, ale również, a może przede wszystkim, raj dla miłośników sztuki. Aby poznać skarby tutejszych muzeów, należałoby przeznaczyć tydzień na samo zwiedzanie tej części stolicy Katalonii. Wśród najciekawszych instytucji kultury i sztuki warto wymienić modernistyczny pawilon niemieckiego architekta Ludwiga Miesa van der Rohego, Fundację Joana Miró, Palau Nacional z kolekcją sztuki m.in. renesansowej czy współczesnej, jak również grafikami czy fotografiami.
Sagrada Familia
To najbardziej rozpoznawalne i osobliwe dzieło Antoniego Gaudiego. Niemniej jednak pierwszym architektem wybranym do wzniesienia neogotyckiej świątyni rzymskokatolickiej był Francisco de Paula del Villar, za którego dyrekcji wybudowano wyłącznie kryptę. Już ponad 200 lat zajmuje zespołowi architektoniczno-inżynieryjnemu projektowanie i budowanie kościoła. Dla porównania, piramidy egipskie powstały w ciągu 20 lat od rozpoczęcia budowy. W założeniach projektowych Sagrada Familia ma mierzyć 984 metrów, to znaczy, jej wysokość nie może przekroczyć najwyższego punktu miasta, czyli Żydowskiego Wzgórza. Wynikało to z przekonania Gaudiego, że sercem metropolii winno być miejsce „stworzone przez Boga”. Gaudi wznosił kościół korzystając z takich materiałów jak kamień, drewno, kuta stal, ceramika, gips i szlachetne tynki – tak charakterystycznych dla jego całej twórczości. Nad miastem króluje dziś piaszczysta termitiera, jak często określa się tę budowlę ze względu na jej kształt i kolorystykę. Kościół składa się z trzech fasad oraz wież symbolizujących czterech ewangelistów, Matkę Boską oraz Chrystusa Zbawiciela.
Kubistyczna podróż
Otwarte w 1963 roku muzeum liczy obecnie ponad 4 tysiące dzieł. Pokaźna kolekcja obrazów zajmuje powierzchnię pięciu renesansowych i barokowych pałacyków z obszernymi patio. Stała wystawa prac Pabla Picassa skupia się na okresie, w którym kształtował się indywidualny styl artysty, przez „okres błękitny” uważany z pierwszy dojrzały okres jego twórczości. W muzeum obowiązuje całkowity zakaz fotografowania. Możliwe jest oprowadzanie po muzeum w trzech językach – katalońskim, hiszpańskim i angielskim.
Kuchnia
W skrócie
Kuchnia katalońska to „wybuchowa” mieszanka smaków. Sami Katalończycy nazywają ją „barokową i smakowitą”. Degustację należy zacząć od sofrito, czyli podsmażonych na oliwie cebuli, czosnku i pomidorze. Mięsne danie główne warto wzmocnić, to znaczy zagęścić sosem picada, czyli połączeniem czosnku, pietruszki, migdałów oraz odrobiny kremu orzechowego. Katalończycy walczą nie tylko o swoją niezależność językową czy terytorialną, ale również kulinarną. Nad dziedzictwem katalońskiej kuchni czuwa powołana w 1996 roku Fundació Institut Català de la Cuina (Instytut Kuchni Katalońskiej), kolekcjonując wspomnienia, przepisy i księgi kucharskie rdzennych mieszkańców północno-wschodniej Hiszpanii.
Ciekawostki
Prestiż konstrukcji
Barcelona jest jedynym miastem na świecie uhonorowanym prestiżową nagrodą brytyjskich architektów, przyznawanej w imieniu Jej Królewskiej Mości przez Royal Institute of British Architects. Uzasadnieniem przyznania nagrody był „istotny wkład w rozwój architektury międzynarodowej”.
Książka i kwiat
Patronem Barcelony jest św. Jerzy, który wsławił się bohaterskim czynem, ratując z opresji królewską córę przed siejącym postrach smokiem. Z krwi, która popłynęła z ciała smoka po wyjęciu lancy, wyrosła czerwona róża. Kwiat trafił na znak miłości w ręce królewny. Obecnie, w święto patrona, Katalończycy obchodzą Święto Zakochanych i Dzień Książki. W tym właśnie dniu, według tradycji, kobiecie podarowuje się różę, a mężczyźnie książkę.
Waluta
euro (EUR)Długość lotu
ok. 3 godz.Strefa czasowa
czas polskiPodatek turystyczny
Na Costa Brava, Costa Dorada i Costa Barcelona pobierany jest podatek turystyczny. Zapłata podatku odbywa się podczas zakwaterowania bezpośrednio w hotelu. Szczegółowe informacje oraz wykaz hoteli wraz z wysokością podatku są dostępne – tutaj.Przepisy wjazdowe
Komunikacja
autobusy (dobra sieć połączeń), samochód (wynajem to koszt 25-50 EUR)Język
hiszpański, angielski, niemiecki