
Zatoka Kvarner
Zatoka Kvarner z jej wybrzeżem chronionym wysokimi górami znana jest z łagodnego klimatu. Pochodzące stąd krewetki, kasztany i jagnięcina uznawane są za najlepsze na świecie.
Zatoka Kvarner położona na północy Adriatyku rozciąga się między rzeką Opatiją a wyspą Pag. Rijeka i Opatija to największe miasta regionu. Ale szarmu tego miejsca nie stanowi architektura, jak w całej Chorwacji wyjątkowa, lecz niespotykane nigdzie indziej warunki klimatyczne. Gorski Kotar, łańcuch należący do Alp Dynarskich, jest prawdziwym naturalnym skansenem. Wśród rzadkich okazów drzew i krzewów żyją wilki, niedźwiedzie, rysie i orły. Rijeka, wielki chorwacki port, przyciąga turystów przede wszystkim swoim karnawałem rywalizującym z powodzeniem z tym z Wenecji. Rokrocznie ponad 100 tysięcy turystów ogląda parady pięciu tysięcy tancerzy i przebierańców w średniowiecznych strojach i maskach. Rijeka w 1995 roku stała się pełnoprawnym członkiem Europejskiej Fundacji Miast Karnawałowych. Crikvenica, Novi Vindolski i Senj to popularne dziś ośrodki turystyczne. Latem odbywają się tu liczne koncerty, pokazy mody, wystawy i inne tradycyjne imprezy. Tutejszy karnawał nazywa się mięsopust (chor. mesopust) i trwa w lutym przez trzy dni przed Wielkim Postem. To też idealne miejsca dla miłośników nart wodnych, paralotni czy nurkowania. Dużą atrakcją są wyspy rozsiane w zatoce Kvarner. Cres, druga co do wielkości wyspa Adriatyku, jest mniej uczęszczana przez turystów, dzięki czemu wydaje się idealnym miejscem dla kochających nieskażoną naturę. Dla piechurów wyznaczono tu siedem szlaków biegnących przez wioski, wąwozy, bagna i plaże. Na wyspie Rab, rzecz nie taka częsta w Chorwacji, plaże są piaszczyste. W mieście Rab zbudowano cztery dzwonnice, a z fortyfikacji staromiejskich w pobliżu kościoła św. Krzysztofa można podziwiać malownicze krajobrazy zatoki. Na wyspie Krk, połączonej mostem z lądem i posiadającej w Rijece własne lotnisko, zawsze jest gwarno. Na Starym Mieście warto zwiedzić XII-wieczną katedrę, kościół św. Kwiryna czy rzymskie termy. Ale największą atrakcją są ekskluzywne plaże i nowoczesne hotele ze znaną smakoszom doskonałą kuchnią. Można tu też nurkować czy surfować.
Zwiedzanie
Rijeka – słońce i architektura
Rijeka, a po włosku Fluma, oznacza po prostu rzekę. Malownicze miasteczko ma oddaloną zaledwie 5 kilometrów od centrum piękną plażę Kostrena. Ale w Rijece jest co zwiedzać. Centralną częścią, pełną gwaru i cudownych sklepików jest deptak Korso. 140 metrów nad miastem, na niewielkim wzgórzu Trast stoi kościół z cudownym obrazem Matki Boskiej, miejscem pielgrzymek oraz okazały średniowieczny zamek Frankopanów. Na wzgórze prowadzi pieszy szlak pielgrzymkowy składający się z przeszło 560 schodów (Trsatske stube). Wielu pielgrzymów decyduje się pokonać całą trasę na kolanach.
Wietrzny Senj
Znany ośrodek turystyczny Senj, dzięki wiejącemu tu często lokalnemu wiatrowi bora, lubiany jest przez turystów źle znoszących upały. Wiatr dokuczliwy bywa tylko zimą. Na miejscowej starówce wznosi się XI-wieczna katedra przebudowana w XVIII wieku. Powyżej miasta na wzgórzu Trbusnjak stoi XVI-wieczna twierdza Nehaj.
Sępy na wyspie Cres
Cres to druga co do wielkości adriatycka wyspa. Oprócz wspaniałych plaż turyści zachwycają się licznymi zabytkami sięgającymi XV wieku, jak katedra, pałac biskupi czy ratusz. Lecz Cres słynie przede wszystkim z sępów płowych. Te niezwykle dziś rzadkie ptaki osiągają wagę do 14 kilogramów, a rozpiętość skrzydeł dochodzi do prawie 3 metrów. Obecnie żyje około 80 sztuk sępów. Działająca tam organizacja Eko Center Caput Insulae zajmuje się ochroną tego ginącego gatunku i organizuje dla podróżników tygodniowe programy wolontariatu. Na wyspie, na krystalicznym jeziorze Vrana, odbywają się zwady regatowe.
Góry Kotar
Gorski Kotar to gęsto zalesiony obszar Chorwacji zwany chorwacką Szwajcarią. W mieszczącym się w tym paśmie górskim Parku Narodowym Risnjak żyją niedźwiedzie brunatne, rysie i wilki. Jest tam kilkadziesiąt doskonale wytyczonych szlaków dla miłośników pieszych wędrówek. Legenda głosi że na szczycie góry Klek (1182 m.n.p.m.) swój sabat mają czarownice. U jej stóp w mieście Ogulin w czerwcu odbywa się Festiwal Czarownic.
Atrakcje
Spływ Zramnją
Spływa kajakami rzeką Zramnja nie jest przygodą jedynie dla odważnych i wytrawnych miłośników sportów wodnych. Start mieści się w Kastelu Zagarskim. Kajaki są dwuosobowe. Po około godzinie wiosłowania dopływa się do kaskad na rzece Krupa. Potem znów około 2 godzinny spływ. Wiosłowanie nie jest ani uciążliwe, ani niebezpieczne, a woda w rzece jest ciepła, pozwalająca na relaksującą kąpiel.
Piasek na wyspie Rab
Chorwackie plaży są zwyczajowo kamieniste. Jednym z uroczych wyjątków jest półwysep Lopar na wyspie Rab. Najdłuższa tam Rajska Plaża ciągnie się przez półtora kilometra. W mieście zaś odbywają się rokrocznie Zawody w Strzelaniu z Kuszy.
Kuchnia
Kvarnerskie krewetki
Kvarnerskie krewetki uznawane są za jedne z najlepszych na świecie. Charakteryzują się bardzo cienkim pancerzem i wyjątkowo jasnym mięsem. Ich wyjątkowość zawdzięczamy przypadkowi. W bliżej nie ustalony sposób ktoś przywiózł nad Adriatyk krewetki norweskie. Osiedliwszy się w tych wodach zmieniły swoją strukturę i powstał wyjątkowy smakołyk ceniony przez smakoszy z całego świata.
Kasztany Maruni
Lovran leży nad Zatoką Kvarnerską i słynie z jadalnych kasztanów maruni, uznawanych za najlepsze na świecie. Ich smak, podobnie jak kvarnerskich krewetek, zawdzięczamy przypadkowi. Powstały bowiem ze skrzyżowania lokalnych kasztanów z tymi przywiezionymi z Dalekiego Wschodu przez chorwackich marynarzy. Od wielu lat w Lovranie w październiku organizowane jest święto kasztanów zwane Marunadą.
Kasztany z jabłkami
Kesteni sa lukom i jabukama to tradycyjne danie kvarnerskie. To rodzaj kasztanowego purée z jabłkami gotowanymi z cebulą w rosole i białym winie. Całość aromatyzowana jest majerankiem.
Jagnięcina z wyspy Cres
Wyspa Cres i okoliczne wysepki kvarnerskie słyną z jagnięciny. I choć mieszkańcy każdej z wysp twierdzą, że ich mięso jest najlepsze, to niewątpliwie smak tych owiec różni się znacząco od mięsa irlandzkiego czy nowozelandzkiego. Odważnym zaleca się spróbowanie nie tylko zwyczajnego jagnięcia z grilla, ale niezwykle aromatycznych jagnięcych flaków.
Ciekawostki
Witkiewicz w Lovran
Stanisław Witkiewicz, wielki polski architekt i malarz oraz ojciec Witkacego, przebywał w portowym miasteczku Lovran od października 1904 do maja 1905 roku i od listopada 1908 do śmierci 5 września 1915 roku. Leczył się tam na gruźlicę. Chorwacja, ówcześnie należąca do Cesarstwa Austro-Węgierskiego, była bardzo modnym miejscem wypoczynku zarówno austriackich, jak i węgierskich elit. A należy pamiętać, że Witkiewicz żył właśnie w zaborze austriackim.
Delfiny na Lošinj
Wyspa Lošinj położona jest w Zatoce Kvarner. Jej najbliższą sąsiadką jest Cres, z którą niegdyś Lošinj tworzyła jedną wyspę. W czasach rzymskich wyspy zostały rozdzielone sztucznym kanałem, współcześnie połączono je mostem. Tamtejsze wody otaczające wyspę upodobały sobie delfiny. W miejscowościach na Lošinj znajdziemy liczne oferty rejsów, podczas których można podziwiać beztrosko baraszkujące delfiny. Te sympatyczne ssaki stały się symbolem wyspy, a 2 sierpnia obchodzony jest na Lošinj –Dzień Delfina.
Waluta
euro (EUR)Strefa czasowa
czas polskiKomunikacja
bilet autobusowy jednostrefowy – ok. 10 Kn, autobus za 100 km – ok 40-50 Kn, prom na niewielką odległość – ok. 20 Kn.Przepisy wjazdowe
Język
chorwacki, niemiecki, angielski