
Austria
Austria to kraj zdominowany przez malownicze alpejskie krajobrazy oraz bogatą tradycję narciarską. Co roku przyciąga turystów z całego świata swoimi majestatycznymi szczytami górskimi i fascynującymi lodowcami. Przygotuj się na niezapomnianą przygodę w jednym z najpiękniejszych zakątków Europy!
Austria w sezonie zimowym - informacje praktyczne
Austria w sezonie zimowym to raj dla miłośników sportów zimowych, oferujący wiele atrakcji i możliwości aktywnego spędzenia czasu na śniegu. Znajdują się tu świetnie przygotowane ośrodki narciarskie, takie jak Sölden, St. Anton czy Kitzbühel, które przyciągają zarówno początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Austria charakteryzuje się także różnorodnymi możliwościami zakwaterowania, od luksusowych hoteli all inclusive po przytulne pensjonaty. Dla tych, którzy nie są narciarzami, w Austrii znajdziemy malownicze trasy do pieszych wędrówek, przejażdżek saneczkowych czy jazdy na skuterach śnieżnych. Dodatkowo, wieczory można spędzić w przytulnych restauracjach, gdzie serwowane są tradycyjne austriackie dania, takie jak wiener schnitzel czy apfelstrudel. Czy Austria nie jest idealnym miejscem do aktywnego spędzenia wczasów zimą?Austria pogoda i klimat. Kiedy zaplanować zimowy wypad do Austrii?
Austria jest popularnym celem dla miłośników narciarstwa ze względu na swoje doskonałe warunki pogodowe i klimat. Górzysty teren Alp zapewnia obfitość śniegu, szczególnie w okresie od grudnia do marca, co sprawia, że jest to idealny czas na zaplanowanie narciarskiego wypadu. Średnia temperatura zimą oscyluje wokół -5°C w niższych rejonach i może spadać do -15°C w wyższych partiach gór. Wybierając odpowiedni termin na narciarski wypad, warto monitorować prognozy pogody i warunki śniegowe w poszczególnych regionach, aby mieć pewność, że warunki będą sprzyjające dla aktywności na stoku.Co zjeść na feriach w Austrii – wprowadzenie do kuchni austriackiej
Podczas ferii w Austrii warto również poznać bogactwo kuchni tego kraju. Kuchnia austriacka łączy w sobie wpływy niemieckie, włoskie i węgierskie, tworząc unikalne połączenie smaków. Jednym z najpopularniejszych dań austriackich jest schnitzel, czyli cienka i chrupiąca panierka z mięsa, często podawana z kartoflami i sałatką. Innym klasycznym daniem jest gulasz, znany również z wpływów węgierskich. Nie można również zapomnieć o apfelstrudel - tradycyjnym jabłecznym deserze podawanym z bitą śmietaną. Austriackie kawiarnie słyną z doskonałej jakości kawy i różnorodności ciast, takich jak sachertorte - czekoladowe ciasto nadziewane dżemem i polewane gorzką czekoladą. Odkrywanie tych smaków stanowi nie tylko kulinaryczną przyjemność, ale także część fascynującej podróży po kulturze Austrii.W jaki region udać się na stok w Austrii?
Austria oferuje wiele wspaniałych regionów do uprawiania narciarstwa, dostosowanych do różnych poziomów zaawansowania i preferencji. Jednym z najpopularniejszych regionów narciarskich jest Tyrol, gdzie znajduje się między innymi słynny ośrodek narciarski St. Anton am Arlberg. To doskonałe miejsce dla zaawansowanych narciarzy, oferujące wiele trudnych tras zjazdowych i wspaniałe warunki śniegowe. Osoby szukające bardziej rodzinnej atmosfery powinny rozważyć region Salzkammergut, który słynie z malowniczych jezior i łagodniejszych stoków narciarskich. Inną ciekawą opcją jest region Zillertal, znany z wielu ośrodków narciarskich, gdzie zarówno początkujący, jak i zaawansowani narciarze znajdą coś dla siebie. Bez względu na wybór, każdy region w Austrii ma coś do zaoferowania, tworząc niezapomniane doświadczenia na stoku.Czy Austria to tylko Alpy i narciarskie trasy?
Nie, Austria to nie tylko Alpy i narciarskie trasy. Ten urokliwy kraj oferuje znacznie więcej atrakcji dla turystów o różnych zainteresowaniach. W miastach takich jak Wiedeń, Salzburg, czy Graz można odkryć bogatą historię, architekturę i kulturę. Wiedeń, stolica Austrii, zachwyca swoimi zabytkowymi pałacami, muzeami i operą. Salzburg jest znanym miastem-muzeum Mozarta, a także jest miejscem, gdzie kręcono słynny film "Dźwięki muzyki". Poza tym, Austriackie Dolomity Wschodnie oferują wspaniałe szlaki turystyczne, a jeziora, jak Neusiedl czy Wörthersee, stanowią doskonałe miejsce na relaks i wodne atrakcje. Zatem, Austria to nie tylko raj dla miłośników górskich aktywności, ale także raj dla miłośników historii, kultury i natury.Ciekawostki - Austria zimą
• Austria to jedno z najpopularniejszych miejsc na świecie do uprawiania narciarstwa. Wiele jej ośrodków narciarskich jest uznawanych za najlepsze na świecie.• Tradycyjne austriackie chałupy, zwane "hütte", są popularnymi miejscami na wypoczynek i zjedzenie pysznego posiłku podczas przerwy na stoku.
• W Austrii znajduje się najdłuższa trasa narciarska w całej Europie - "Skiwelt" w regionie Tyrolu, mająca aż 22 km długości.
• Austriackie miasta w okresie przedświątecznym przybierają wyjątkowy urok dzięki rynkom bożonarodzeniowym, na których można spróbować tradycyjnych przysmaków i poczuć magię Świąt.
• Cieszące się dużą popularnością są też tzw. "thermen" - termalne kąpieliska, gdzie można się rozgrzać i zrelaksować po dniu na stoku.
Burzliwa historia najmniejszego obok Wiednia landu Austrii sprawia, że Vorarlberg szczyci się bogactwem nie tylko krajobrazu, ale również obyczajów i tradycji. Położony na styku czterech państw, tuż nad Jeziorem Bodeńskim, zachwyci górskimi panoramami, uzdrowiskami, rezerwatami przyrody oraz kulinarnymi specjałami.
Stolica Austrii, miasto pełne zabytków, galerii sztuki i pałaców otoczonych pięknymi ogrodami. Wiedeń, bo o nim mowa, to kolejna z propozycji na naszej liście city break’ów. Co robić podczas weekendu w Wiedniu? Jakie atrakcje polecamy dla rodzin z dziećmi? Gdzie wybrać się na spokojny spacer w Wiedniu? Poznaj naszą ofertę wycieczek do Wiednia.
Kraj Salzburski jest połączeniem alpejskiej scenerii z doskonałymi warunkami na stokach. Nowoczesne wyciągi i kolejki linowe przenoszą w najlepsze tereny narciarskie: Zell am See – Kaprun z bogatą ofertą sportów zimowych, familijną dolinę Gastein i tętniący życiem ośrodek narciarski Saalbach-Hinterglemm. Ten, kto woli pozostać na dole, może pojeździć na sankach, łyżwach czy nartach biegowych.
Tyrol to miejsce, które wciąż zachwyca nie tylko swoją uroczą aurą, ale także niezrównanymi możliwościami dla miłośników zimowych sportów. To prawdziwe eldorado dla "alpejczyków", snowboardzistów i narciarzy klasycznych, którzy pragną znaleźć idealne warunki do rozwoju swoich umiejętności na stoku. O tej zapierającej dech w piersiach krainie można powiedzieć tylko jedno - wyjątkowa, sprawdź dlaczego.
Styria, malowniczy region położony w południowo-wschodniej Austrii, jest miejscem, które oczarowuje turystów przez cały rok. Jednak to zima dodaje mu magiczną aurę i sprawia, że każda wizyta staje się niezapomnianym doświadczeniem. Dowiedź się więcej czemu ferie w tym austriackiej destynacji są wyjątkowe.
Dużo słońca, góry i dogodne warunki pogodowe sprawiły, że Karyntia od kilku lat jest popularnym celem turystycznym dla narciarzy. Zimę w Karyntii można scharakteryzować przy pomocy trzech haseł: słońce, narty i powiew Południa. To wszystko połączone z tradycyjną gościnnością i smaczną kuchni czyni to miejsce idealnym na urlop pełen wyjątkowych wrażeń.
Austria to kraj zdominowany przez malownicze alpejskie krajobrazy oraz bogatą tradycję narciarską. Co roku przyciąga turystów z całego świata swoimi majestatycznymi szczytami górskimi i fascynującymi lodowcami. Przygotuj się na niezapomnianą przygodę w jednym z najpiękniejszych zakątków Europy!
St. Anton am Arlberg jest kolebką narciarstwa alpejskiego. To jeden z najbardziej urozmaiconych terenów w całych Alpach. Doskonała infrastruktura, ciekawe trasy zjazdowe, kolejki zimowe i nowoczesne wyciągi są do dyspozycji narciarzy o każdym poziomie zaawansowania. Sezon zimowy trwa tutaj od grudnia do kwietnia – wszystko za sprawą dogodnego położenia (nawet do 2 811 m n.p.m.) oraz urządzeń dośnieżających.
Nowoczesne wyciągi, zadbane stoki i trasy dla wielbicieli narciarstwa biegowego. W tutejszym ośrodku narciarskim czekają wyjątkowe zimowe wspomnienia.
128 km tras dla narciarzy i snowboardzistów, a przy tym kameralna atmosfera ośrodka. Zima w Alpbachtal to szansa na białe szaleństwo oraz wypoczynek na łonie natury. Region jest przyjazny rodzinom z dziećmi, a przy tym czarujący i pełen wyzwań. To miejsce, które wybierają wymagający narciarze, ceniący sobie spokojny charakter miasteczka.
Dachstein-West to 7 ośrodków narciarskich objętych jednym karnetem. Region oferuje aż 140 km świetnie utrzymanych i naśnieżonych tras, które idealnie nadają się na rodzinne ferie zimowe.
Region Wildkogel-Arena współtworzą dwie miejscowości: Neukirchen am Großvenediger oraz Bramberg am Wildkogel. Tutejsze wyciągi należą do najnowocześniejszych w kraju, a dzięki obfitym opadom śniegu można tu szusować na nartach do wysokości 2000 metrów od grudnia do Wielkanocy.
Venet to niewielki i niezwykle popularny region narciarski. Przyciąga perfekcyjnie przygotowanymi nartostradami z zachwycającą scenerią Alp Otztalskich. Nasłonecznione stoki oraz niewygórowane ceny dla rodzin z dziećmi stanowią wizytówkę tego miejsca.
Tereny narciarskie rozciągające się w otoczeniu Doliny Saalachtal są niezwykle urokliwe. Ośrodkiem godnym polecenia jest z pewnością Almenwelt Lofer. Kurort ten świetnie nadaje się dla początkujących narciarzy oraz rodzin z dziećmi. Korzystna oferta cenowa oraz duża liczba łagodnych tras stwarzają wyśmienite warunki, by rozpocząć swoją przygodę z nartami.
„Przeżyć jak najwięcej..." – brzmi motto regionu narciarskiego Zall am See – Kaprun. Przepiękne górskie otoczenie, nowoczesne kolejki, wyciągi i niezapomniane zimowe doświadczenia. Region ten jest idealnym celem podróży zarówno dla alpejczyków, jak i dla narciarzy klasycznych. To miejsce, które oferuje o wiele więcej niż tylko zwykły urlop na nartach.
Doskonałe tereny narciarskie wokół szczytu Keiserburg i nowoczesne baseny termalne to najważniejsze wyróżniki tego ośrodka. Urlopowiczów przyciąga również duża liczba słonecznych dni w roku, czyste zdrowe powietrze i przepiękne jeziora. Czeka Was niezapomniany zimowy urlop.
To miejsce z perfekcyjnie zaprojektowaną siecią nartostrad i wyciągów. Można przejechać 200 km bez wsiadania do samochodu. 10 km tras dla narciarzy klasycznych, funparki, half-pipe, trasy carvingowe i ze sztucznym oświetleniem. Tu czeka Was białe szaleństwo bez ograniczeń!
Wokół malowniczego jeziora Reschensee rozciąga się jeden z najnowocześniejszych i najbardziej różnorodnych regionów wypoczynkowych w Alpach. Na turystów czeka nie tylko ponadgraniczny ośrodek narciarski z doskonale przygotowanymi nartostradami i trasami biegowymi, ale także przebogata oferta aktywnego wypoczynku i relaksu z dala od narciarskich stoków.
U podnóża majestatycznej góry Hochkönig znajdziecie doskonałe tereny narciarskie oraz przytulne wioski idealne na zimowy wypoczynek. System nowoczesnych wyciągów łączy ośrodki Dienten, Maria Alm, Mühlbach oraz Hinterthal. Białe królestwo Hochkönig liczy ponad 60 km tras zjazdowych, w których obowiązuje słynny karnet Ski Amade.
Tutaj możecie w pełni poczuć, czym jest wolność na stoku. Fieberbrunn to urozmaicony region narciarski z doskonałymi warunkami śniegowymi. Freeride, freestyle czy skitouring to pojęcia, których znaczenie bardzo dobrze poznają miłośnicy ekstremalnej jazdy. Narciarze i snowboardziści spragnieni klasycznej jazdy po nartostradach również będą zadowoleni.
To całoroczny ośrodek narciarski na lodowcu Stubaier Gletscher. Nartostrady o wszystkich stopniach trudności, trasy zjazdowe z głębokim śniegiem i 12 naturalnych torów saneczkowych o łącznej długości ok. 43 km, z których każdy otrzymał odznakę „Tiroler Naturrodelbahn-Gütesiege” potwierdzającą bezpieczeństwo i wysoką jakość toru. Na kilku z nich możliwe jest nocne saneczkowanie. Poza tym w całej Dolinie Stubai do dyspozycji jest 62 km tras do narciarstwa biegowego oraz ponad 80 km szklaków do zimowych wędrówek. Do tego bogata oferta apres-ski w dyskotekach, przytulnych barach i restauracjach. Narciarskie wyzwania i ciekawe ludowe tradycje to największe atuty tego regionu.
Mocne podłoże pokryte białym puchem – to najlepsza charakterystyka stoków "Tyrolskiego Wymiaru Narciarstwa" (Tirols Ski-Dimension). Najwyższe standardy przygotowania tras i wyciągów gwarantują idealne warunki uprawiania narciarstwa alpejskiego (łącznie 212 km tras) wytyczonych od 1200 do 2820 m n.p.m. Narciarze mogą korzystać z 68 wyciągów (11 kolejek gondolowych, 16 wyciągów krzesełkowych, 11 orczyków, 29 ruchomych chodników i 1 kolejki naziemnej) – wydajnych, komfortowych i nowoczesnych.
Olimpijskie tereny z 6 stokami narciarskimi o różnych stopniach trudności, trasy biegowe, tory saneczkowe i zimowe szlaki turystyczne. Do tego bezpłatne połączenia autobusowe dla narciarzy. Osady położone powyżej Innsbrucku gwarantują urozmaicony urlop rodzinny na nasłonecznionym płaskowyżu. Oprócz słońca, pewny jest śnieg i oczywiście niezapomniane wspomnienia.
Tutaj czeka Was komfortowa jazda, profesjonalnie przygotowane trasy i ogrom zimowych atrakcji. To wyjątkowy, śnieżny raj dla całej rodziny.
Doskonale przygotowane trasy narciarskie oraz dobre warunki dla snowboardzistów i wielbicieli carvingu – to właśnie oferuje ośrodek Grebenzen-St. Lambrecht. To świetne miejsce dla rodzin z dziećmi oraz osób poszukujących niezapomnianych zimowych wrażeń.
Flachau to narciarska wioska leżąca na wysokości 920 m. Dzięki atrakcyjnemu położeniu w Parku Narodowym Wysokich Taurów i rewelacyjnej infrastrukturze narciarskiej jest jednym z najbardziej znanych ośrodków zimowych w Austrii.
Dobrze przygotowane trasy, nowoczesne wyciągi oraz przyjazna, swojska atmosfera sprawiają, że to jeden z najchętniej wybieranych ośrodków w Austrii.
Tutejsze tereny narciarskie mają charakterystyczne cechy świadczące o niezwykłych walorach tych miejsc. Trasy przebiegają w fantastycznej scenerii górskiej, a w miejscowościach przeważają rustykalne chaty. Na miejscu czeka świetna infrastruktura narciarska oraz wiele punktów dla najmłodszych urlopowiczów.
Wysokogórski krajobraz, różnorodne trasy narciarskie i wyjątkowa atmosfera. Kleinarl-Flachauwinkl oferuje prawdziwe bogactwo zimowych atrakcji – naturalne tory saneczkowe, trasy dla snowboardzistów oraz park dla wielbicieli freestyle'u. Tutaj cała rodzina znajdzie coś dla siebie.
Hochpustertal w Dolomitach zaprasza na wyjątkowy urlop zimowy. Dziewicze krajobrazy, rodzinne trasy narciarskie, przytulne hotele i korzystne ceny zachęcają turystów z całej Europy.
St. Jakob im Defereggental to oddalony od gwarnych kurortów tyrolski ośrodek zimowy. Świetnie sprawdza się jako miejsce wypoczynku dla rodzin z dziećmi. Przyjazny klimat, tradycyjne budownictwo i unoszący się w powietrzu zapach lokalnych przysmaków umacniają przekonanie, że jest to dobry wybór na zimowy urlop.
Idealne miejsce dla fanów nart i snowboardu. 60 km doskonale przygotowanych stoków narciarskich, liczne wyciągi i najnowocześniejsze urządzenia do sztucznego naśnieżania to najważniejsze wyróżniki tego miejsca. Wyjątkowy zimowy urlop jest na wyciągnięcie ręki.
Tutaj czekają Was niezapomniane wakacje zimowe w sercu Salzkammergut.
To prawdziwy raj dla narciarzy. Według „Skiresort Service International" SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental to najlepszy zintegrowany region narciarski spośród 400 na całym świecie. Na miejscu czeka niemal 280 km nartostrad, 90 wyciągów i 279 km nartostrad. Dodatkową atrakcją jest wioska eskimoskich igloo.
To niewielki ośrodek narciarski otoczony imponującymi masywami górskimi doliny Inntal. Urlopowiczów przyciąga tutaj łagodny klimat, ciekawe trasy zjazdowe i bogata oferta apres-ski.
Dolina Paznauntal to prawdziwy raj sportów zimowych. Tutejsze kurorty należą do najbardziej rozległych w całej Austrii, a tutejszy system wyciągów do najnowocześniejszych. W urokliwej miejscowości Galtuer czekają świetnie przygotowane stoki dla rodzin, a jednocześnie niesamowite widoki na ośnieżone szczyty i imponujące lodowce.
Werfenweng to kurort narciarski u stóp pasma górskiego Tennengebirge. Opady śniegu należą tu do najobfitszych w całym regionie. Znajdziecie tu 25 km nartostrad i niemal 43 km tras przygotowanych pod narciarstwo biegowe. Idealne miejsce na rozpoczęcie zimowej przygody z nartami.
Pomiędzy miejscowościami Zell am Ziller i Zell am See, w granicach 2 austriackich landów, rozciąga się obszar Alp Kitzbühelskich ze szczytami o wysokości ok. 2500 m. Formacje górskie w tym tyrolskim regionie charakteryzują się łagodnymi szczytami i dużą liczbą hal. Nawet niewielkie opady śniegu na tym terenie stwarzają bardzo dobre warunki narciarskie.
Nowoczesne wyciągi, zadbane stoki i trasy dla wielbicieli narciarstwa biegowego. W tutejszym ośrodku narciarskim czekają wyjątkowe zimowe wspomnienia.
Zimowe wakacje z widokiem na najwyższy szczyt Austrii i majestatyczne wierzchołki Wysokich Taurów oferuje ośrodek narciarski Kals-Matrei. Wymarzone miejsce dla wymagających narciarzy i miłośników dzikiej przyrody.
To raj dla miłośników sportów zimowych. Narciarstwo zjazdowe, biegowe, snowboard, tory saneczkowe, trasy do pieszych wędrówek i lodowiska. Regiony Dachstein-Tauern należą do najważniejszych i najlepszych miejsc na zimowy odpoczynek.
W Styrii znajdziecie doskonałe ośrodki narciarskie. Najbardziej znany jest Schladming ze 114 km tras zjazdowych i pobliski lodowcem Dachstein na wysokości 2700 m.
Ośrodek narciarski St. Johann (670-1700 m n.p.m.), leżący zaledwie godzinę drogi od znanego ośrodka kultury – Salzburga – jest idealnym wyborem na rodzinny wyjazd na narty ze względu na dużą liczbę łatwych i średnio trudnych tras narciarskich. Entuzjaści sportów zimowych znajdą tu nie tylko trasy zjazdowe z zapierającymi dech widokami, lecz także trasy narciarstwa biegowego i saneczkowe oraz skateparki. Jeśli zaś zapragniecie odmiany od dnia spędzonego na stoku, możecie wybrać się na popołudniowe zakupy do Sankt Johann lub odwiedzić Salzburg, miasto Mozarta.
Ośrodek Goldeck jest położony przy kameralnej miejscowości Spittal an der Drau w Karyntii - najbardziej nasłonecznionym regionie po austriackiej części Alp. Tereny te stanowią mieszankę wszystkiego, co najlepsze w zimowym szaleństwie: doskonale przygotowane nartostrady, snowpark dla fanów freestyle'u oraz oferta apes-ski na stoku. Warto tu przyjechać i przekonać się o tym na własnej skórze!
To rozbudowany, przyjazny rodzinom ośrodek narciarski w regionie Imst-Gurgltal. Doskonale przygotowane nartostrady i urozmaicona oferta sportowa są tylko początkiem zimowych atrakcji, które tu czekają.
Tutaj doskonale przygotowane stoki łączą dwa kraje związkowe: Kraj Salzburski oraz Karyntię. Śnieg gwarantowany jest od wysokości 1066 do 2220 m. Duża przepustowość wyciągów gwarantuje minimalny czas oczekiwania przy dolnych stacjach.
Ośrodek Grossarl Tal jest połączony wyciągami z sąsiednią doliną Gastein (miejscowość Dorfgastein), dzięki czemu oferuje wiele tras o różnym stopniu trudności. Doskonale odnajdą się tu zarówno początkujący, jak i doświadczeni narciarze, a na stoki dowiezie ich ekologiczny autobus gazowy. Wśród dodatkowych atrakcji należy wymienić trasy do freeride'u, jazdy w puchu i skitouringu.
Kreischberg-Murau to doskonałe miejsce na zimowy urlop. Pomysłowość właścicieli ośrodka sprawia szczególną radość najmłodszym i zaskakuje nawet najbardziej doświadczonych narciarzy. Świetnie przygotowane trasy i nieustannie modernizowane wyciągi tworzą idealne warunki do zimowego szaleństwa.
Otztal to miejsce stworzone na zimowy wypoczynek. Gwarantowany śnieg do wysokości 3250 m, kilometry nartostrad i nowoczesne wyciągi. Ponadto 150 km tras biegowych, 200 km szlaków do wędrówek oraz bogata oferta apres-ski. Niezapomniane wrażenia i zasłużony wypoczynek macie tu zapewniony.
Dobrze przygotowane nartostrady, szkółki narciarskie i rodzinny klimat to najlepsza rekomendacja ośrodka Zahmer Kaiser dla początkujących oraz rodzin z dziećmi. Warto rozpocząć tutaj swoją zimową przygodę.
To prawdziwe eldorado dla snowboardzistów, zawodowych narciarzy, jak i tych, którzy stawiają pierwsze kroki na stoku. Znajdziecie tutaj najdłuższy na świecie tunel górskiej kolejki (4796 m) umożliwiający ekspresowy transport na lodowiec. Tam, na wysokości 3122 m, na wszystkich amatorów sportów zimowych czeka rozległy teren narciarski „Skiarena Mölltaler Gletscher".
To jeden z największych ośrodków narciarskich w Karyntii. Znajdziecie tu 110 km tras zjazdowych i niemal 30 nowoczesnych wyciągów. Region ten szczyci się także najszybszą kolejką gondolową w Alpach – Millenium Express. Wystarczy zaledwie 17 minut, aby dostać się na słoneczne stoki Nassfeld.
Doskonałe warunki śniegowe do wysokości 3250 m, niezliczone kilometry perfekcyjnie przygotowanych tras narciarskich, najnowocześniejsze wyciągi, a do tego przytulne bacówki oraz schroniska. Pitztal w austriackim Tyrolu to miejsce, które oczaruje nie tylko prawdziwych miłośników białego szaleństwa.
To przepiękna dolina położona w środkowej części Austrii. Trzy wysokiej klasy kurorty oferują 6 doskonałych ośrodków narciarskich objętych jednym karnetem. W sezonie miejsca te wypełnione są tłumami miłośników sportów zimowych – góry otaczające dolinę idealnie nadają się do białego szaleństwa. Po aktywnym wypoczynku w tutejszych uzdrowiskach czekają kuracje termalne.
Zillertal słynie z doskonałych warunków do uprawiania sportów zimowych. Jest idealnym miejscem dla rodzin oraz miłośników narciarstwa zjazdowego. To jeden z największych regionów narciarskich Austrii – tutaj jeden superkarnet obejmuje 10 wysokiej klasy ośrodków. Brzmi jak niekończące się zimowe szaleństwo.
To niewielki ośrodek narciarski wchodzący w skład regionu Ski Amade, który skupia aż 860 km tras. W samym Filzmoos czeka na Was 13 km nartostrad, wyciągi oraz szkółki narciarskie dla najmłodszych.
To statystycznie najbezpieczniejszy ośrodek narciarski w Kraju Salzburskim z nowoczesnym i wyjątkowo dobrze wyposażonym snowparkiem.
Obertauern to niewielka miejscowość leżąca na terenie Ziemi Salzburskiej i uznawana za jeden z najatrakcyjniejszych terenów narciarskich w Alpach. Fantastyczne warunki śniegowe i bogate życie nocne gwarantują udany urlop zimowy.
Ośrodek narciarski Innerkrems leży w paśmie górskim Nockberge na wysokości 1550-2200 m. To jeden z najbardziej śnieżnych ośrodków w Karyntii, chociaż niemal 80% tras jest wyposażonych w system sztucznego naśnieżania. Doskonałe warunki na stoku są tutaj gwarantowane.
Atrakcje
Wiedeń
To bez wątpienia jedno z najchętniej odwiedzanych europejskich miast. Wizytówką tego miejsca są oczywiście kawiarnie – można ich tu znaleźć ponad tysiąc. Dla mieszkańców są one czymś więcej niż tylko miejscem odpoczynku przy filiżance kawy. Zdaniem UNESCO przeglądanie codziennej prasy z espresso w ręku jest oficjalną rozrywką kulturalną wiedeńczyków. Wiedeń to także bogactwo zabytków. Koniecznie trzeba zobaczyć pałac Schönbrunn – dawną rezydencję cesarzowej Sissi, pałac cesarski Hofburg oraz katedrę św. Szczepana. Warto również przespacerować się główną aleją otaczającą stare miasto. Podczas pobytu w stolicy Austrii zdecydowanie nie można pominąć Prateru – wiedeńskiego parku rozrywki ze słynnym diabelskim młynem.
Wędrówka na Grossglockner
Tutaj macie szansę podziwiać z bliska najwyższy szczyt w Austrii – Grossglockner – mający 3 798 m n.p.m. Aby poczuć prawdziwy klimat Alp, musicie koniecznie pokonać całą trasę pieszo. Na zainteresowanych, a zarazem bardziej zaawansowanych, czeka 7-dniowa trasa biegnąca z Kaprun przez Kals am Grossglockner. Podczas wędrówki szlakiem ominiecie lodowce i nie będziecie musieli wspinać się po linach, ale z pewnością przyda wam się pomoc przewodnika.
Grossglockner Hochalpenstrasse
To najbardziej urokliwa alpejska droga łącząca Karyntię z Krajem Salzburskim. Zachwyci Was tutaj niesamowity widok na Wysokie Taury (przede wszystkim na Glossglockner) oraz na równie imponujący lodowiec Pasterze. Długość trasy wynosi niecałe 48 km – najniższym punktem jest Fusch (805 m), a najwyższym Hochtor na wysokości 2 504 m. W czasie pokonywania tej trasy (rozpoczyna się w wiosce Heiligenblut lub Fusch), przyciągają i zachwycają nie tylko piękne krajobrazy, ale również punkty widokowe, restauracje i ciekawe ekspozycje. Trasa czynna jest od kwietnia do października i co roku niezmiennie przyciąga tysiące turystów spragnionych niezapomnianych widoków i alpejskich wrażeń.
Wodospady Krimml
Spadające ze szczytów Wysokich Taurów wodospady należą do najwyższych na świecie. Prowadzi do nich 4-kilometrowa droga spacerowa, którą można przemierzać zarówno latem, jak i zimą. Te wyjątkowe wodospady każdego roku ściąga około 700 tys. turystów. Nie ma się czemu dziwić, bo widoki są naprawdę imponujące!
Jezioro Bodeńskie
Spędź błogie chwile w pobliżu malowniczych lasów, wjedź kolejką na widokowe wzgórze Pfänder oraz korzystaj ze słońca przy Jeziorze Bodeńskim. Linia brzegowa tego jeziora obejmuje tereny trzech krajów – Austrii, Niemiec oraz Szwajcarii. Jedno z ciekawszych miast tego rejonu – Bregencja, słynie ze sceny teatralnej na wodzie jeziora.
Biblioteka w Admont
Jedna z najstarszych bibliotek klasztornych na świecie znajduje się w miejscowości Admont w Styrii. Dostrzeżesz tu bogactwo barkowej architektury oraz liczne zbiory ksiąg.
Kuchnia
Kawa po wiedeńsku
Wśród austriackich napojów zdecydowanie króluje kawa. Prawdziwie po wiedeńsku zostanie podana ze szklanką wody. Bogata historia „kawowa” rozpoczęła się tak naprawdę w połowie XVII wieku, kiedy pośród bogactw pokonanego władcy tureckiego, Kara Mustafy, odnaleziono ziarna kawy. Największy wybór kaw (niemal 30 rodzajów) znajdziecie w wiedeńskiej kawiarni Café Schottenring. Słynna kawa po wiedeńsku łączy w sobie kakao, bitą śmietanę, mleko, cukier i oczywiście mocną kawę. Nie można też zapomnieć o szklance wody!
Austriackie sery
Niemal każdy górski region wytwarza własny ser, nazywany najczęściej bergkäse. Nie oznacza to jednak, że wszystkie smakują tak samo. Wręcz przeciwnie, każdy z nich ma odmienny smak, który prawdziwi wielbiciele tego przysmaku z pewnością rozpoznają. Koniecznie musicie odwiedzić multimedialną serownię górska Mayrhofen, w której podpatrzycie, jak wygląda produkcja sera. Na miejscu znajdziecie też sklep z dużym wyborem serowych przysmaków. Zwiedzanie austriackiej serowni kosztuje około 6 euro, a zwiedzanie połączone z degustacją – ok. 12 euro.
Strudel
Słynny austriacki deser znany już od pokoleń. To wielowarstwowe ciasto nadziewane owocami – zwykle są to jabłka z rodzynkami i cynamonem. Jak podaje tradycja, ciasto na strudla musi być tak cienkie, aby można było przez nie przeczytać gazetę. Pierwszy przepis na ten deser pochodzi z końca XVII wieku i zachowany jest w wiedeńskiej bibliotece.
Wiener Schnitzel
Ten słynny produkt wiedeński kuchni znany jest tak naprawdę w całej Austrii. Wbrew swojej nazwie, nie pochodzi z Wiednia, tylko z Wenecji. Przepis na te słynną potrawę przywędrował z Włoch do Austrii w drugiej połowie XIX wieku. Wiedeński sznycel to oczywiście panierowany, smażony na maśle kotlet cielęcy – musi być bardzo duży, a zarazem bardzo cienki. Najlepszy smak powstaje po skropieniu go sokiem z cytryny.
Käsespätzle
Prosto i smacznie? To danie zachwyci szczególnie koneserów sera, czyli makaron z serem podawany z podsmażoną cebulką. Smażone na patelni sery na bazie krowiego mleka i serów pleśniowych, domowy makaron oraz szynka i oprószone szczypiorkiem i cebulą. Palce lizać!
Sachetorte
Przepyszny czekoladowy tort przekładany konfiturą z moreli i oblany gorzką czekoladą. Co ciekawe, na każdym kawałku sygnowany jest okrągłą pieczątką charakterystyczna dla tego tortu.
Ciekawostki
Z filiżanką najlepszej kawy
Od końca XIX wieku kawiarnia (Kaffeehaus) stanowi najważniejszą instytucję w miastach i miasteczkach Austrii. Zamiast w pośpiechu spożywać posiłek w barze szybkiej obsługi, warto spokojnie usiąść w kawiarni i przeczytać poranną gazetę. W jednym z wiedeńskich lokali umieszczono nawet napis: „Nie obsługujemy osób, które się spieszą”. Kawiarnianym sercem jest oczywiście Wiedeń, choć tak naprawdę w każdym mieście Austrii znajdzie się co najmniej jeden Kaffeehaus z gazetami, niedrogim menu i szerokim wyborem ciast. Ciekawostką może być fakt, iż Austriacy wypijają prawie dwa razy więcej kawy niż piwa. Ale nie ma się czemu dziwić – w tutejszych kawiarniach serwowana jest przecież najlepsza kawa w Europie.
Najstarsza restauracja świata
W Salzburgu istnieje najstarsza restauracja na świecie. Szacuje się, że lokal St. Peter Stifts Kulinarium istnieje ponad 1200 lat, a pierwsze wzmianki o jego istnieniu pochodzą już z 803 roku z zapisów angielskiego mnicha.
Francuskie bagietki
Słynne bagietki, które stanowią symbol Francji pochodzą z Austrii! August Zang to austriacki przedsiębiorca i twórca pieca parowego, w którym pieczono puszysty chleb/bagietki według specjalnej receptury. Około roku 1837 przeniósł się do Francji i tam otworzył piekarnię, w której sprzedawano i rozsławiono bagietki.
Przepisy wjazdowe