
Styria
Styria słynie z urozmaiconych krajobrazów, zabytkowej stolicy Graz oraz różnorodnej oferty dla aktywnych. Liczne szlaki tematyczne spodobają się miłośnikom wędrówek, a trasy winiarskie zaprowadzą do najlepszych lokalnych winiarni.
Styria to kraj urozmaiconych krajobrazów, licznych imprez kulturalnych i wyjątkowych zabytków. To doskonały wybór nie tylko na zimowe wakacje dla narciarzy, ale także wspaniały zakątek na letni wypoczynek pełen wędrówek, wycieczek rowerowych oraz zwiedzania kulturowego bogactwa stolicy – Grazu.
Tutejszy krajobraz urzeka swym pięknem i różnorodnością. Zachodnią i północną część Styrii zajmują głównie pasma górskie (w tym pokryty lodowcem Dachstein), a na południu, blisko granicy ze Słowenią, dominują niewysokie wzgórza pełne winnic i sadów.
Najbardziej znanym regionem narciarskim Styrii jest Schladming-Dachstein. W sezonie letnim przyciąga tu gęsta sieć tras rowerowych oraz piękna sceneria z zielonymi alpejskimi dolinami i wapiennymi ścianami Dachsteinu. Dolina Murtal słynie z rozległych terenów leśnych oraz niezwykle czystego powietrza. Stolica kraju Graz wraz z otaczającym ją regionem stanowi żywą mozaikę barwnych targów, eleganckich sklepów i galerii. W centrum miasta króluje góra zamkowa z licznymi ścieżkami spacerowymi. To doskonały punkt widokowy do podziwiania panoramy Grazu.
W Styrii znajdzie się coś dla aktywnych. Ciekawe szlaki tematyczne spodobają się miłośnikom długich wędrówek. Trasy rowerowe pozwolą odkryć najciekawsze zakątki Styrii. A trasy winiarskie przypadną do gustu miłośnikom wina. Styryjską specjalnością jest niepowtarzalny Schilcher – koniecznie trzeba poznać jego smak. Winiarską stolicą tego regionu jest Gamlitz – właśnie tu przebiega trasa z piwniczkami najlepszych stryjskich producentów.
Przewodnik
Szlaki tematyczne
Poznawanie uroku Styrii ułatwiają szlaki tematyczne, które można przemierzać pieszo lub też poruszając się środkami transportu publicznego. Ciekawa jest Apfelstrasse, czyli 25-kilometrowa droga prowadząca przez sady jabłkowe. Na trasie odwiedza się około 40 gospodarstw sadowniczych. Blumenstrasse, jak sama nazwa wskazuje, to najbarwniejsza i najbardziej kwiatowa trasa. Schlősserstrasse biegnie u podnóża zamków stanowiących niegdyś zaporę dla wrogów. W obiektach odbywają się liczne imprezy, a działające przy nich lokale serwują charakterystyczną, styryjską kuchnię.
Wycieczki rowerowe
Urozmaicone krajobrazy Styrii można też podziwiać podróżując rowerem. Ciekawym szlakiem jest ten biegnący doliną rzeki Mur. Cała trasa liczy ponad 360 km od regionu Lungau do Bad Radkersburga przy granicy ze Słowenią. Po drodze czeka Was zwiedzanie miejscowości Murau, Leoben z górskim uniwersytetem oraz Graz z eleganckimi pałacami i rezydencjami. Trasa prowadzi przez scenerię wysokich gór oraz zakątki pełne winorośli i jabłoni.
Graz
W stolicy Styrii znajdziecie zarówno zabytkowe obiekty, jak i zaplanowane z rozmachem budowle. W centrum miasta króluje góra zamkowa z licznymi ścieżkami spacerowymi – to doskonały punkt widokowy do podziwiania panoramy Grazu. Warto zobaczyć tętniącą życiem starówkę, której zwiedzanie łączy się ze spacerem jej wąskimi, malowniczymi uliczkami. Charakterystycznym zabytkiem w stolicy jest XVII-wieczny zamek Eggenberg – ma cztery wieże symbolizujące 4 pory roku, dwanaście bram (12 miesięcy) oraz 365 okien odwołujących się do liczby dni w roku. Obiektem, który budzi wiele kontrowersji jest muzeum sztuki współczesnej Kunsthaus, budowla o fantazyjnej formie wykonana z błękitnego pleksiglasu, pozostająca w ostrym kontraście z otaczającymi ją zabytkowymi kamieniczkami.
Wina
Tradycje winiarskie sięgają tutaj czasów rzymskich. Ale dopiero w ostatnich latach wina stały się jednym z ważniejszych produktów. Styryjską specjalnością jest różowe wino Schilcher – określany winem świeżym i pełnym życia. Austria jest właściwie państwem białych win, ale coraz popularniejsze stają się też czerwone odmiany tego trunku, chociażby St. Laurent czy Blauer Zweigelt. Jeśli chodzi o spożywanie wina, to Austriacy prezentują się jako prawdziwi patrioci. Sami wypijają bowiem niemal 3/4 rodzimej produkcji.
Olej z pestek dyni
Określany jest często czarnym złotem Styrii. Ma ciemnozielony kolor, orzechowy posmak, ziołowy aromat, a przy tym doskonale podkreśla smak potraw, szczególnie sałatek. Staranny proces pozyskiwania tego oleju sprawia, że posiada także walory zdrowotne – poprawia pamięć, wzmacnia serce i oczyszcza organizm.
8 winiarskich szlaków
Miłośnicy wina w planie swojego urlopu zdecydowanie powinni uwzględnić popularne „winne szlaki”. Najwięcej można ich znaleźć w południowo-wschodniej części Austrii. Wiodą do najlepszych winnic oraz słynnych gospód pod gruszą, określanych Buschenschank. Tutaj, w spokoju i przy lokalnym winie, specjały kuchni austriackiej smakują jeszcze lepiej. Winiarską stolicą Styrii jest Gamlitz – właśnie tu przebiega najdłuższa trasa z piwniczkami najlepszych stryjskich producentów.
Warto wiedzieć
Przepisy wjazdowe