Sto lat królowi Tajlandii!

W Tajlandii 5. grudnia obchodzone jest jedno z najważniejszych świąt narodowych – urodziny króla. W tym roku Rama IX kończy 85 lat i chociaż dla nas – Europejczyków – może to być wyjątkowa rocznica, dla Tajów szczególnie ważne były 84. urodziny monarchy, gdyż ukończył on siódmy 12-letni cykl życiowy, a w buddyzmie liczby mają ogromne znaczenie. Niemniej jednak wiek króla budzi podziw, tym bardziej gdy weźmie się pod uwagę, że jest on najdłużej urzędującą głową państwa na świecie.

Król Bhumibol Adulyadej, bo tak nazywa się monarcha, panuje od roku 1946, a jego pełne imię ceremonialne brzmi: Jego Wspaniałość, Wielki Pan, Siła Ziemi, Nieporównywalna Moc, Syn Mahidola, Potomek Boga Wisznu, Wielki Król Syjamu, Jego Królewskość, Wspaniała Ochrona. Po tajsku pisze się to tak: พระบาทสมเด็จพระปรมินทรมหาภูมิพลอดุลยเดช มหิตลาธิเบศรรามาธิบดี จักรีนฤบดินทร สยามินทราธิราช บรมนาถบพิตร , a czyta tak: Phra Bat Somdet Phra Poramintharamaha Bhumibol Adulyadej Mahitalathibet Ramathibodi Chakkrinaruebodin Sayamminthrathirat Borommanatbophit. Można sobie poćwiczyć, kiedy bardzo się komuś nudzi! ;) Nie dość, że kreatywność tytułu jest imponująca, to taki też jest majątek władcy. Wg magazynu Forbes Bhumibol jest najbogatszym monarchą na świecie, a jego majątek szacuje się na 30 miliardów dolarów.

Na początek szybka lekcja historii: do 1932 roku Tajlandia była monarchią absolutną, kiedy to przeprowadzano wojskowo-cywilny zamach stanu i ustanowiono monarchię konstytucyjną. Ówczesny władca Rama VII abdykował 3 lata po zmianie ustroju, a Zgromadzenie Narodowe ogłosiło nowym monarchą mieszkającego w Szwajcarii 9-letniego chłopca o imieniu Ananda Mahidol (starszego brata Bhumibola), syna księcia Mahidola Adulyadeja, który był, bagatela, 69-tym dzieckiem króla Ramy V. W grudniu 1945 Ananda wrócił do Tajlandii, ale w niespełna pół roku po powrocie został znaleziony zastrzelony w swoim łóżku.

Sam Bhumibol urodził się w… Cambridge, Massachussets w Stanach Zjednoczonych, a wykształcenie zdobył w Szwajcarii. Kiedy ogłoszono go królem w czerwcu 1946 roku, ustanowił tymczasowo regentem swojego wuja, a sam chciał dokończyć studia we Francji. Dwa lata później w wyniku wypadku samochodowego stracił wzrok w prawym oku. Podczas powrotu do zdrowia zajmowała się nim w szpitalu Sirikit, córka ambasadora Tajlandii we Francji, która później została jego żoną i królową. Para królewska po powrocie do Tajlandii zdobyła sympatię i szacunek swoich poddanych, co dziś przejawia zarówno w życiu codziennym jak i obchodach urodzin władcy.

Zdjęcie młodego Bhumibola

Urodziny Króla to oczywiście dzień ustawowo wolny od pracy, zamknięte są banki, wszelkie instytucje, sklepy. Ulice miast przystrajane są flagami, chorągiewkami, wizerunkami monarchy, a wszędzie dominuje kolor żółty – kolor dnia, w którym urodził się Bhumibol, czyli poniedziałku. Wielu Tajów także ubiera się w żółte barwy lub różowe – kolor królowej Sirikit. W Bangkoku król wychodzi do tłumów (oczywiście robi to w opancerzonym i zabezpieczonym mobilu, więc jest ledwo widoczny), a wieczorem urządzany jest pokaz fajerwerków. Rok temu dodatkowo władca ułaskawił 26 tysięcy więźniów.

Ołtarzyk w świątyni w Bangkoku

Pamiętaj!

W Tajlandii szczególnie należy pamiętać o ogromnym szacunku Tajów do władcy. Za obrazę majestatu lub zniszczenie wizerunku można trafić do więzienia na od 3 do 15 lat. W 2007 roku Szwed Oliver Jufer został skazany na 10 lat pozbawienia wolności za pomazanie sprayem portretu władcy. Zrobił to dlatego, że odmówiono mu sprzedaży alkoholu. Ma szczęście, że po 3-ech miesiącach został ułaskawiony przez Ramę IX, bo spędzić 10 lat w surowych warunkach tajskiego więzienia to… Delikatnie rzecz ujmując, nie do pozazdroszczenia.

Także jeśli znajdziesz na ulicy monetę nigdy nie przydeptuj jej „na szczęście”! Na rewersie każdego nominału widnieje podobizna władcy. Nie niszcz także banknotów. Jest to niewybaczalne złamanie prawa i może się okazać, że król akurat nie będzie w nastroju do ułaskawiania kogokolwiek.

Wizerunek Króla na banknocie 500-batowym

Jak to zrobić z TUI?

Zarówno zimą jak i latem organizujemy wyjazdy wypoczynkowe w rejon Bangkoku, gdzie nasi rezydenci/opiekunowie mają do zaoferowania najciekawsze wycieczki fakultatywne – warto urozmaicić swój wyjazd!

Sprawdź zanim pojedziesz!

– Twój paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od dnia wjazdu do Tajlandii!
– Jeśli masz obawy przed wyjazdem do Tajlandii – aktualną sytuację i porady, a także inne informacje o krajach, które Cię interesują, możesz sprawdzić na stronie polskiego MSZ Poradnik Polak za Granicą

Nie zapomnij złożyć hołdu!