Sozopol – bułgarski kurort pamiętający epokę brązu

Przepiękne piaszczyste plaże, urokliwe kafejki i niezliczona ilość sklepików z pamiątkami to nie jedyne atuty miasta Sozopol, które jest jednym z najczęściej odwiedzanych bułgarskich kurortów. To również wspaniała drewniano-kamienna zabudowa z XIX wieku i wąskie, brukowane uliczki nadające temu miejscu wspaniały klimat. To także festiwal sztuki, odbywający się w ciepłe wrześniowe dni oraz smak wspaniałych małży midi w nadmorskich tawernach, które serwują ten smakołyk w prawdziwie mistrzowskiej formie. Trudno o drugie tak bajeczne miejsce o iście wakacyjnym klimacie.

Sozopol leży w południowej części bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego, w rejonie Burgas i jest jednym z najstarszych miast tego kraju. Pierwsze wzmianki o jego istnieniu pochodzą z okolic epoki brązu, a potwierdzeniem na funkcjonowanie miasta w tamtym okresie są liczne znaleziska archeologiczne.  Oprócz pozostałości dawnych domostw odnaleziono pod ziemią różne przybory i narzędzia z tego okresu. Miasto zostało założone przez Greków pod nazwą Antheia, a następnie przybrało nazwę Apollonia, której z czasem dodawano różne przydomki. Słynęło z tego, że znajdował się tutaj olbrzymi posąg Apollina, który w późniejszych czasach został zrabowany i przeniesiony do Rzymu. Symbolem miasta była kotwica, którą wytłaczano na wszystkich monetach pochodzących z VI w p.n.e. W ogóle po dzisiejszy dzień w zatoce w okolicach Sozopola odnajduje się kotwice z okresu starożytności. Miasto przez większy okres swojej historii pełniło funkcję handlową, ale z czasem stało się też prężnym kurortem nadmorskim. Podobnie brzmiąca do współczesnej nazwa Sozopolis pojawiła się dopiero w V wieku naszej ery, a ostatecznie miasto zostało Sozopolem po przejęciu go przez Bułgarię w ubiegłym wieku.

Magia starego miasta 

Sozopol dzieli się na nową i starą część. W nowoczesnej, przy południowej plaży rozpościera się zabudowa hotelowa, natomiast stare miasto mieści się na wąskim cyplu wychodzącym w morze tuż przy plaży północnej. Otacza je mur ochronny, który obecnie służy za ścieżkę turystyczną, z której roztaczają się bajeczne widoki na turkusowe morze. Zabudowania Sozopola to dzieła XIX wieczne oraz współczesne. Obok zabytkowej architektury, w której dominują domostwa w typowo czarnomorskim stylu znajdują się nowoczesne budynki na miarę XXI wieku. Te pierwsze to murowano-drewniane konstrukcje, z podziałem domu na kamienną część spiżarnianą na parterze i mieszkalną na piętrze zbudowaną z drewna. Masowo budowano je w okresie odrodzenia narodowego. Teraz cieszą oczy turystów spacerujących wąskimi i krętymi uliczkami starego miasta. Na każdej z nich czekają na przybywających do Sozopolu gości liczne kawiarnie, restauracje, tawerny ludowe i sklepiki, w których nabyć można różnego rodzaju pamiątki – od tkanych ręcznie obrusów po figurki i magnesy na lodówkę.

Sozopol mury obronne (Fot. Flickr.com, kismihok).
Sozopol mury obronne (Fot. Flickr.com, kismihok).

 Festiwal Apollonia

Co roku, na przełomie sierpnia i września, w Sozopolu odbywa się Festiwal Sztuki Apollonia. Przez dziesięć kolejnych dni i nocy miasto zamienia się w scenę i w wielu jego punktach miejsce mają różnego rodzaju koncerty, pokazy filmowe i spektakle.  W galerii miejskiej organizowane są wystawy i wieczorki literackie. Na czas festiwalu do Sozopola zjeżdżają się artyści bułgarscy oraz zagraniczni. Należy się liczyć, że okres ten charakteryzuje się sporym napływem dodatkowych turystów, którzy przybywają specjalnie po to by podziwiać twórczość znanych malarzy, fotografów czy muzyków. Atmosfera w mieście staje się wówczas prawdziwie artystyczna, na każdym kroku słychać brzmienie jazzowej muzyki i spotkać można poetów szukających inspiracji w bajecznych krajobrazach. Decydując się na urlop w tym rejonie właśnie w okresie festiwalu oprócz błogiego plażowania czeka więc na nas nas podróż do świata kultury w najwyższym wydaniu.

Miejsca warte odwiedzenia

Oprócz pięknej starówki jest w Sozopolu kilka miejsc równie wartych odwiedzenia. Do jednych z nich należy muzeum archeologiczne. W nowoczesnych wnętrzach znajdziemy ekspozycję kamiennych kotwic, amfor, monet, ceramiki oraz modele okrętów, które przypływały do portu Apollonii. Z obiektów sakralnych koniecznie trzeba zawitać do cerkwi Bogurodzicy, która powstała na ruinach wczesnochrześcijańskiego kościoła setki lat temu. Co ciekawe, zgodnie z wytycznymi tureckimi, częściowo zagłębiona jest ona pod ziemią. Warte odwiedzenia są również kaplica św. Zosyma z płytą nagrobną z V w. p.n.e.. W mieście znajduje się również galeria artystyczna, w której wystawiane są obrazy olejne oraz rzeźby o tematyce marynistycznej. 

Atrakcje po sąsiedzku

W Sozopolu odnajdziemy mały port rybacki, z którego możemy wyruszyć w krótki rejs na sąsiednie wyspy  św. Piotra i św. Jana. Na nich, oprócz podziwiania przyrody, czekają na nas ruiny XIII wiecznego klasztoru i cerkwi, stare piece do wyrobu przedmiotów z żelaza oraz latarnia morska z 1884 roku. Natomiast wybierając się z Sozopola około 2 kilometry w głąb lądu napotykamy przepiękny zamek Ravadinovo. Wspaniały budynek ze strzelistymi wieżami widać już z daleka. Co ciekawe, zamek jest budynkiem wybudowanym współcześnie! Patrząc na niego z daleka ma się wrażenie jakby żywcem przeniesiono nas do świata bajek Walta Disneya! Dookoła roztacza się wspaniały ogród z pnączami, które porastają mury zamku oraz niezliczoną ilością idealnie przyciętych krzewów i kwiatów. Napotkać tutaj również można dumnie kroczącego pawia, który jest ozdobą ogrodu równie piękną co zakwitające rośliny. Warto tutaj podjechać by choć zerknąć na tą bajeczną budowlę. Dzieci będą zachwycone!

Fot. Zamek w  Ravadinovo (Flickr.com, dzhingarov)
Fot. Zamek w Ravadinovo (Flickr.com, dzhingarov)