Regionalne tradycje na Maderze – poznaj kilka z nich!

760x433_1

Madera to wyjątkowa wyspa, która poza „wieczną wiosną” i niezwykłymi krajobrazami przyciąga turystów z całego świata swoją kulturą i tradycjami. Poznaj niektóre z nich w poniższym tekście.

Ubiór

Tradycyjny strój mieszkańców Madery jest przedmiotem wielu spekulacji dotyczących jego pochodzenia. Jest on mieszanką wielu wpływów mauretańskich, flamandzkich oraz afrykańskich. W lokalnych kawiarniach i restauracjach często widuje się pracowników ubranych w tradycyjną odzież Madery. Stroje te są niezwykle barwne, przyciągające spojrzenie i charakteryzują się różnymi  elementami typowymi dla poszczególnych regionów wyspy. W odzieży damskiej dominuje kolor czerwony. W regionie Ponta do Sol zamężne i niezamężne kobiety nosiły czerwone płaszcze, podczas gdy wdowy niebieskie. Rodzaj ubioru w Funchal, Machico i Santa Cruz składał się z kolorowej lub pasiastej wełnianej spódnicy, czerwonej kamizelki, gorsetu oraz niebieskiej jarmułki. Odzież męska nie przeszła wielu zmian. Składa się z białych szortów z zakładkami na kolanach i plisowanej koszuli, która może być haftowana lub nie. Buty zwane bota-chã, wykonane z garbowanej skóry bydlęcej, są używane zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Górna część buta jest opuszczona do kostki, a damskie obuwie ozdobione jest czerwoną tasiemką.

Folklor

Folklor jest rozumiany w każdym kraju jako autentyczna manifestacja tradycji kulturowych ludności. Na Maderze przez cały rok odbywają się pokazy folklorystyczne, szczególnie podczas obchodów niektórych czynności rolniczych, takich jak żniwa oraz w trakcie uroczystości religijnych, festiwali i pielgrzymek. Obecnie tradycje ludowe są kontynuowane poprzez ludowe tańce, śpiewy i przekazywane dalej młodszym pokoleniom. Rozpoznawalnymi symbolami folkloru Madery są taniec „bailinho”, któremu towarzyszą głosy i muzyka oraz znane jako „wyzwania” – śpiewy, w których dwóch śpiewaków na przemian improwizuje teksty o charakterze satyry społecznej. Typowe tańce to „chamarrita”, „charamba”, „mourisca” i „bailinho das camacheiras”. Muzyka i taniec Madery opisują miłość, tradycje pasterskie i najsmutniejsze momenty w historii wyspy. Instrumenty używane w folklorze Madery to „machete”, „rajão”, „braguinha”, skrzypce, gitara druciana, akordeon, trójkąt i tradycyjne „brinquinho” – wszystkie wytwarzane lokalnie.

Festiwale

Na wyspie odbywa się wiele festiwali o różnej tematyce. W dużej mierze są to festiwale o charakterze religijnym. Jeden z najważniejszych festiwali na Maderze odbywa się w październiku, w gminie Machico, na wschodzie Madery – Święto Pana Cudów, upamiętniające lawinę błotną, która miała miejsce 9 października 1803 roku i zniszczyła kaplicę, w której znajdowała się cenna figura Pana Cudów. Według legendy figura pojawiła się trzy dni później i została zabrana do katedry w Funchal.
Na festiwalach zawsze towarzyszy muzyka oraz regionalne kramy z jedzeniem i rzemiosłem. Otaczające kościół tereny i ulice zdobią kolorowe flagi na drewnianych masztach, ozdobione wawrzynem lub bukszpanem. Na typowych straganach możemy znaleźć po trochu wszystkiego, od słodyczy i zabawek, po napoje i różnorodne potrawy. Stoiska z jedzeniem i napojami są jednymi z najbardziej poszukiwanych punktów na festiwalach Madery – zwłaszcza przez zagranicznych turystów. Zawsze obecne są: tradycyjna „Espetada Regional” (szaszłyki wołowe zrobione z kawałków wołowiny nadzianych na gałązkę laurową – grillowane bezpośrednio nad węglem na grillach umieszczonych w pobliżu straganów), „bolo do caco (typowy chleb) z masłem czosnkowym, regionalne wino lub tradycyjna oranżada „laranjada”.

Warto na tę pełną tradycji wyspę przyjechać na święta. Madera obchodzi Boże Narodzenie i Nowy Rok w tym samym czasie co większość narodów chrześcijańskich. Boże Narodzenie ma tu bardzo wyjątkowe i szczególne znaczenie dla mieszkańców. To dla nich najważniejsza pora roku, a święta obchodzone są z wielką tradycją, radością, barwą i entuzjazmem.

Na Maderę warto przyjechać o każdej porze roku. Kraina wiecznej wiosny – tak można w jednym zdaniu napisać o Maderze.  Średnia temperatura latem wynosi 24 stopnie Celsjusza, natomiast zimą 19 stopni. Tym samym przez cały rok możemy cieszyć się pogodą doskonałą do wypoczynku. To zróżnicowana wyspa pod względem krajobrazu, która ma bardzo wiele do zaoferowania. Możliwości zwiedzania są ogromne, nawet w języku polskim