Niekończąca się wiosna na Maderze

1200x628_2

Wyjątkowo łagodny klimat Madery sprawia, że jest ona określana mianem „wyspy wiecznej wiosny”. Umiarkowane temperatury w lecie, łagodne zimy i idealne warunki do wypoczynku przyciągają turystów o każdej porze roku.

Wyjątkowa przyroda na wyspie

Pogoda na Maderze jest najlepsza w lecie, jednak nawet w zimowych miesiącach na wyspie panują przyjazne warunki do wypoczynku. Średnie dobowe temperatury w najzimniejszym miesiącu styczniu wynoszą powyżej 16 stopni Celsjusza. Nieco chłodniejsze i bardziej deszczowe dni są odpowiednie na piesze wycieczki po lewadach. To kanały irygacyjne, które służą do transportowania wody z wilgotniejszej, północnej części wyspy do bardziej suchej części południowej. Szlaki piesze prowadzą wzdłuż lewad, skąd wędrujący turyści mogą podziwiać wspaniałą przyrodę. Porastające wyspę wawrzynowe lasy zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO – zajmują prawie 20% powierzchni wyspy. Co ciekawe, aż 143 gatunki roślin na Maderze należą do grupy endemitów, czyli gatunków niewystępujących nigdzie indziej na świecie.

Wyspa, na której Europa spotyka Afrykę

Za łagodny klimat i wyjątkową przyrodę na Maderze odpowiada jej położenie na kuli ziemskiej. Wyspa leży na Atlantyku w odległości około 400 km od Wysp Kanaryjskich i 520 km od wybrzeża Afryki. „Wyspa wiecznej wiosny” wraz z wysepkami Porto Santo i Ilhas Desertas zaliczane są do Wysp Szczęśliwych. Nazwa archipelagu wskazuje jak przyjazną dla oka – i nie tylko – jest portugalska Madera.

Madera jest niewiele większa od Warszawy, lecz wyróżnia się różnorodnością krajobrazów i atrakcji. Północna część wyspy jest nieco bardziej dzika i nieokiełznana. Zbocza gór, zawieszone stromo nad oceanem, o które rozbijają się fale Atlantyku, tworzą malowniczą scenerię, pośród której znajdują się niewielkie miasteczka i nadmorskie wioski. W Camacha położone jest centrum przemysłu wikliniarskiego na Maderze, a w Faial-Santana na turystów czeka możliwość obejrzenia słynnych trójkątnych domków. Camara de Lobos jest natomiast znana z oryginalnych, pomalowanych na czerwono, niebiesko i żółto łódek, które cumują w miejscowym porcie.

Na południu wyspy, czyli bliżej Afryki, skupiają się największe miasta Madery. Znajduje się tam niewiele naturalnych plaż, jednak dla turystów sztucznie utworzono złociste plaże z piaskiem przywiezionym z Sahary. Na południu zlokalizowana jest większość hoteli i punktów widokowych, w tym słynny Eira do Serrado. Odwiedzają go liczne wycieczki udające się do schronienia zakonnic, czyli Curral das Freiras.