Dominikana – perła Karaibów

dominikana1

Dominikana jest rajem dla miłośników przyrody. Ten położony na Haiti kraj został wieki temu odkryty przez Kolumba, a dzisiaj przyciąga turystów pięknymi plażami z rozległymi gajami palmowymi, malowniczymi wioskami oraz idealnymi warunkami do nurkowania. Krajobraz urozmaicają zielone parki narodowe, jaskinie i potężne wodospady. Rosną tu sady bananowe i cytrusowe, kawowce, kakaowce i mango. W miastach podziwiać można natomiast liczne zabytki wybudowane przez europejskich odkrywców. Goście zza granicy zostaną ciepło przyjęci przez pełnych radości lokalnych mieszkańców, których główną rozrywką jest gra w domino.

Punta Cana

Położona na bajecznym Wybrzeżu Kokosowym, Punta Cana jest prawdziwą wizytówką Dominikany. Miejsce to co roku przyciąga turystów spragnionych słońca, ciepłego piasku i kąpieli w wodach oceanu. Długi, 30-kilometrowy pas wybrzeża znany jest z prestiżowych sieci hotelowych, które co roku odwiedzają celebryci z całego świata. Okolicę wypełniają kluby, bary, restauracje oraz sklepiki, w których znaleźć można nie tylko rękodzieło, lecz także oryginalny dominikański rum. Bez wątpienia infrastruktura turystyczna rozrasta się tutaj z ogromną szybkością. Widać to chociażby na przykładzie imponującego ośrodka Cap Cana. Kompleks ten składa się z najwyższej jakości pól golfowych, największej na Karaibach mariny (Marina Cap Cana) oraz luksusowych hoteli. W regionie można także czynnie uprawiać sport – wyprawy kajakowe, wędkowanie na otwartym morzu, nurkowanie czy przejażdżki konne to tylko niektóre z dostępnych aktywności. Odwiedzających Dominikanę w marcu zainteresuje karnawał Punta Cana Carnival, który z każdym rokiem coraz bardziej dorównuje temu w Rio. Jednodniowa fiesta odbywa się zawsze w drugą sobotę marca na bulwarze Primero de Noviembre. Dla szukających jeszcze więcej egzotycznych wrażeń w okolicy jest wyspa Saona. To tutaj podobno piasek jest najbielszy, morze najbardziej błękitne, a palmy najbardziej zielone. Z pewnością warto się o tym przekonać na własne oczy.

Poznaj kulturę Dominikany

Kuchnia Dominikany pamięta jeszcze czasy prekolumbijskie. Narodowym daniem jest la bandera, przygotowywana z ryżu, czerwonej fasoli i smażonego kurczaka. Mięso przyprawiane jest dużą ilością oregano, dzięki czemu zyskuje głęboki smak. Równie popularnym, stricte dominikańskim przysmakiem jest casaba, czyli chrupiący płat chleba, jedzony podczas wszystkich posiłków, a najczęściej maczany w zupach asopaos i sancochos. Zanurza się go również w wodzie i podaje z sadzonym jajkiem i awokado. Na deser najlepiej oddać się rozkoszom, jakie niosą ze sobą owoce tropikalne – jest ich tu bez liku!

Narodową muzyką i tańcem Dominikany od lat 30. XX w. jest merengue. Partnerzy tańczą blisko siebie, nie odrywając prawie nóg od ziemi. Cały akcent skupia się na biodrach, które poruszają się rytmicznie. Jak podaje jedna z legend, wiąże się to z przeszłością wyspy, kiedy niewolnicy zbierający z pól trzcinę cukrową, tańczyli umilając sobie życie. Mieli nogi skute łańcuchami, co ograniczało im ruchy, więc poruszali jedynie biodrami. Teksty do melodii były początkowo bardzo wulgarne, co przeszkadzało w rozpowszechnianiu tej muzyki.

 

Największe atrakcje Dominikany

Wybierając spośród wszystkich atrakcji ukrytego w cieniu palm Edenu, jakim jest Dominikana można wyróżnić Przylądek Samaná, stolicę Santo Domingo oraz wyspę Saona. Przylądek Samaná to wyjątkowe miejsce pełne dziewiczych terenów, górskich krajobrazów, krystalicznie czystej wody, wąwozów i wodnych kaskad. Warto przyjechać samochodem, by cieszyć się stale zmieniającą się scenerią. W stolicy warto zwiedzić wpisaną na Listę UNESCO dzielnicę kolonialną, promenadę Malecón oraz jaskinie Tres Ojos, gdzie kręcono „Park Jurajski”. Pomnikiem poświęconym odkrywcy jest tutejsza latarnia morska Krzysztofa Kolumba. Aby odwiedzić prawdziwie rajskie miejsce w kraju warto zajrzeć na wyspę Saona – najpopularniejszą z wysp Morza Karaibskiego. Turystów przyciąga licznymi gatunkami roślin i zwierząt, delikatnym piaskiem, palmami kokosowymi oraz osadą Mano Juan.

Informacje praktyczne

Strefa czasowa występująca w Dominikanie to minus sześć godzin względem czasu polskiego latem oraz minus pięć godzin względem czasu polskiego zimą. Oficjalnym językiem jest hiszpański. Przedstawiamy kilka słów na dobry początek: hola (cześć), gracias (dziękuję) i adios (do widzenia). Bezpośredni lot z Polski do Dominikany trwa około 11 godzin. Będąc już na miejscu, przemieszczając się taksówkami, cenę transportu należy uzgodnić przed rozpoczęciem jazdy, ponieważ taksówki z reguły nie mają taksometrów. Lokalną walutą jest peso dominikańskie (DOP), 1 PLN = ok. 13 DOP. Przykładowe ceny to 10 peso za colę, 10 peso za quesadillę ze straganu, 12 peso za piwo, ok. 40 peso/osobę za obiad. Dominikana słynie z kakao, które eksportowane, służy następnie do wyrobu najlepszych czekolad. Miejscowa kawa jest bogata w smak, tak samo jak wanilia, więc warto zabrać je ze sobą do domu.