Wyjazd na Karaiby to nie tylko zapierające dech w piersi widoki, plażowanie w gorącym słońcu i słuchanie latynoskiej muzyki. To także prawdziwa uczta dla wszystkich smakoszów i miłośników poznawania nowych, egzotycznych smaków. „Kuchnia karaibska” to bardzo ogólne pojęcie i trudno jednoznacznie stwierdzić, co ją cechuje. Wynika to z odmiennych tradycji kolonizatorskich wszystkich karaibskich krajów – każdy z nich ma swoje własne tradycje oraz smaki. W każdym karaibskim kraju pojawia się jednak kilka wspólnych mianowników – świeże owoce morza, bataty, słodkie i soczyste owoce (banan, mango, papaja, ananas) czy przyprawy takie jak choćby kolendra. Jedno na Karaibach jest pewne – będzie smacznie i egzotycznie.
Na Kubie królem i królową zdecydowanie są ryż oraz fasola. To codzienne danie Kubańczyków, które dostępne jest niemal wszędzie. Czytając o kuchni kubańskiej, z pewnością natkniesz się też na danie o nazwie ropa vieja, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza… stare ubranie. To długo gotowana wieprzowina w sosie pomidorowym z dodatkiem papryki. Wielbiciele owoców morza z pewnością nie pogardzą langustą, czyli homarem, który dostępny jest na wyspie w różnych wersjach – z czosnkiem, duszony w sosie pomidorowym czy grillowany. Do każdego z dań możesz wybrać orzeźwiające drinki, z których słynie wyspa: mihito, cuba libre czy pina colada. Wszystko oczywiście na bazie kubańskiego rumu.
W Dominikanie również znajdziesz wiele dań, których bazą będzie ryż. Jednym z najpopularniejszych jest la bandera, czyli biały ryż, czerwona fasola oraz duszone mięso. Dla wegetarian lepszym wyborem będzie moro, czyli po prostu ryż oraz fasola. A co oprócz ryżu? Banany! Najpopularniejsze są tak zwane plantany – banany do gotowania. Przyrządza się z nich między innymi mangu – plantany uciera się z dodatkiem wody i oleju roślinnego, po czym dodaje ulubione dodatki, takie jak cebula, ser lub salami. Ale to nie wszystko. Z tego owocu można zrobić placki, puree, a nawet lasagne! Na deser zjesz tutaj pysznego, soczystego ananasa lub mango, a do picia – oprócz wszechobecnego na Karaibach rumu – warto spróbować dominikańskiej, bogatej w smaku kawy.
Kuchnia jamajska pełna jest aromatycznych przypraw, które dodają daniom niepowtarzalnego smaku. Często znajdziesz tutaj na przykład kurczaka smażonego na oleju kokosowym z dodatkiem cebuli, marchewki, słodkich ziemniaków i pomidorów. A to wszystko doprawione pieprzem. Jamajczycy chętnie zaproponują Ci także smoothie zrobione z ich świeżych owoców rosnących na wyspie – zastrzyk witamin gwarantowany. Narodowym owocem jest tutaj nieznany w Europie ackee. Charakterystycznym daniem dla mieszkańców tej wyspy jest również palone curry z ryżem i groszkiem. Tutaj także spróbujesz popularnych na całych Karaibach smażonych zielonych bananów.
Do typowych dań na Arubie należy keshi yena – holenderski ser faszerowany wołowiną lub kurczakiem lub pisca den foil, czyli ryba pieczona w folii aluminiowej z dodatkiem warzyw. Popularne są tutaj również gęste zupy na mięsnym wywarze. Z racji swojej historii, na Arubie znajdziesz wiele dań z wykorzystaniem holenderskiego sera. To też kraj, w którym produkuje się wino, co nie jest częstym zjawiskiem w tej części świata. Być może słyszałeś także o wodzie, z której słynie ta wyspa. Cały jej sekret kryje się w sposobie filtracji – jest ona bowiem filtrowana przy wykorzystaniu skał koralowych. Skosztujesz tutaj też rumu, likierów lub lokalnego piwa.