
Estonia
Spacer po średniowiecznym barbakanie Tallinna, piknik u stóp monumentalnego wodospadu Jagala, chwile zadumy przy świętym miejscu Ormian, klasztorze Pühtitsa, spotkanie z jedyną w Europie społecznością matriarchalną na wyspie Kihnu i wreszcie szalone tańce w mieście młodych ludzi Tartu. To jest Estonia.
Estonia - informacje praktyczne
Estonia, to mały, niepozorny kraj nadbałtycki, od momentu uzyskania niepodległości w 1991 roku przeszedł radykalną transformację i stał się jednym z najnowocześniejszych państw Europy. Rządzona przez bardzo młodych ludzi, Estonia stała się krajem przyszłości, w którym wszechobecny Internet pozwala załatwić prawie wszystko. Dla turystów podróżujących do tego kraju nie ma żadnych zmartwień. System działa perfekcyjnie, a całą podróżą można "zarządzać" dzięki smartfonom czy laptopom.Co warto zobaczyć w Estonii?
Stolica Estonii, Tallinn, co oznacza Duńskie Miasto, to urocza plątanina małych uliczek i przytulnych kamienic, a wszystko zatopione w dość łagodnym, jak na tę szerokość geograficzną, klimacie.
W centrum miasta wznosi się jedyny w Europie gotycki ratusz, wybudowany w 1404 roku. Plac wokół budynku jest miejscem spotkań zarówno turystów, jak i rdzennych tallińczyków. Tam też mieści się najstarsza apteka w Europie.
Zamek Toompea, wzniesiony przez zakon Kawalerów Mieczowych w 1227 roku, został w II poł. XIV wieku gruntownie przebudowany przez Zakon Inflancki, a dziś z XIX- i XX-wiecznymi dobudówkami jest siedzibą estońskiego parlamentu. Naprzeciwko gmachu zbudowano w 1900 roku, jeszcze za panowania carskiego, Sobór św. Aleksandra Newskiego, wzniesiony na cześć zwycięskiej bitwy z 1242 roku na jeziorze Pejpus, zwanej bitwą na lodzie. Aleksander Newski pokonał Zakon Krzyżacki i zapobiegł jego ekspansji na Wschód. Sama świątynia zbudowana jest w stylu bizantyjsko-rosyjskim, licznie zdobiona mozaikami i freskami.
Protestancki kościół św. Olafa był najwyższym budynkiem w Europie. XVI-wieczna wieża wznosi się na wysokość 159 metrów i była swoistego rodzaju latarnią morską dla przybijających do portu statków. Z wieży można podziwiać zachwycającą panoramę miasta.
Będąc w Tallinnie należy obowiązkowo przejść się Pasażem Świętej Katarzyny, gdzie w XV-wiecznych kamieniczkach mieszczą się warsztaty rzemieślników tworzących ceramikę, biżuterię czy wyroby szklane dawnymi, tradycyjnymi metodami. W domu „Trzech sióstr”, czyli średniowiecznych kamienicach wybudowanych w posagu dla swych córek przez zamożnego kupca, dziś mieści się najbardziej ekskluzywny hotel w mieście.
Życie nocne Tallinna jest równie bogate jak jego architektura. Estończycy lubią dobrą zabawę. Niestety wiele klubów nocnych dostępnych jest jedynie dla mieszkańców stolicy. W ten sposób tallińczycy bronią się przed zalewem nie za bardzo tu lubianych turystów rosyjskich.
Turyści podróżujący rodzinnie będą zachwyceni portowym miastem Pärnu, czyli Parnawą. Metropolia jest głównym ośrodkiem turystycznym w Estonii i znanym letnim kurortem oferującym kąpiele borowinowe. Piękne, długie piaszczyste plaże, łagodne morze i delikatne słońce stwarzają warunki do bezpiecznego wypoczynku.
Najmłodsi będą zachwyceni ogrodem zoologicznym pełnym zwierząt morskich i rzecznych, dorośli doskonałymi centrami spa i wyśmienitymi restauracjami serwującymi tzw. „nową kuchnię skandynawską”.
Zapraszamy Was na city break do Tallina. W stolicy Estonii czeka na Was niepowtarzalny klimat i ogrom atrakcji. W naszej ofercie znajdziecie szeroki wybór noclegów w Tallinie. Tylko od Was zależy, czy wybierzecie weekendowy czy kilkudniowy pobyt w tym mieście. Co robić w Tallinie w weekend? Jakie są najważniejsze atrakcje w mieście? Kiedy jechać do Tallina?
Czytaj więcej »Zwiedzanie
Dzika Sarema
Sarema, największa z estońskich wysp, odgradza Zatokę Ryską od pełnego morza. Porośnięta gęstymi lasami jest doskonałym miejscem do pieszych lub rowerowych wędrówek. W Kuressaare, stolicy Saremy, znajduje się XIII-wieczny zamek biskupa Ozylii, półautonomicznego księstwa obejmującego tereny dzisiejszych, estońskich prowincji Saremy, Lääne, Parnawy i Hiiu. 25 kilometrów od stolicy w Viidumäe znajduje się rezerwat z bogatą endemiczną fauną i florą. Sarema jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynku Finów, dlatego miejsca noclegowe należy rezerwować z dużym wyprzedzeniem.
Monastyr w Kuremäe
Piuchticki Monastyr Zaśnięcia Matki Bożej w Kuremäe jest jedynym prawosławnym klasztorem w Estonii i podlega bezpośrednio moskiewskiemu patriarsze. Turyści mogą nocować w celach przeznaczonych dla mniszek i spożywać wraz z nimi wegetariańskie posiłki. U stóp klasztoru płynie święty potok, wciąż żywe miejsce pielgrzymek wiernych i schorowanych, którzy oddają się pod opiekę cudownej ikonie Piuchtickiej Matki Bożej. Między Tallinem a Kuremäe codziennie kursuje autobus.
Bagienne Soomaa
Park Narodowy Soomaa, według lokalnych legend, zamieszkały jest przez czarownice. Tylko bowiem bagna dawały im schronienie. Ta ziemia pełna mokradeł oferuje turystom prawdziwe wyzwania. Pływanie po tym trudnym terenie możliwe jest jedynie w haabjach – tradycyjnych łodziach wyrzeźbionych z jednego kawałka drewnianego pnia. Specjalne ośrodki organizują kursy wyrabiania tej łodzi, którą potem można płynąć po dzikich terenach parku. Na terenie rezerwatu można łowić ryby i rozbijać namioty.
Studenckie Tartu
Tartu, drugie co do wielkości miasto estońskie, założył Stefan Batory. Flaga miasta ma biało-czerwone kolory. Miejscowy uniwersytet założony w 1632 roku przez króla Szwecji Gustawa Adolfa, jeden z najstarszych w Europie, wykształcił wielu znanych Polaków, w tym m.in. Tytusa Chałubińskiego czy Bronisława Malinowskiego. Ruiny katedry pod wezwaniem św. Piotra i Pawła leżą na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. W mieście znajduje się wiele muzeów: Muzeum Sportu, Muzeum Geologii, Muzeum Zoologii, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Sztuk Pięknych i Historyczne Muzeum Miasta.
Atrakcje
Wakacje nad Pejpusem
Jezioro Pejpus, stanowiące naturalną granicę z Rosją, jest popularnym miejscem wypoczynku Estończyków. Piękne, piaszczyste plaże, niezwykle czysta woda i dużo ośrodków turystycznych oferujących wypożyczanie kajaków czy żaglówek, co pozwala na miłe i aktywne spędzenie weekendu. Można też wędkować. Jezioro obfituje w szczupaki i okonie. Turyści wybierają się stąd najczęściej na zwiedzanie średniowiecznych miasteczek Kallaste i Mustvee. Nieco mniej popularna jest Vasknarva, gdzie od stuleci żyje ludność rosyjska. Znajdują się tu ruiny zamku krzyżackiego i XIX-wieczny monastyr.
Estońskie festiwale
Raz na trzy lata w Tallinie odbywa się festiwal muzyki folklorystycznej Baltica (organizowany również na Łotwie i Litwie). To jeden z najważniejszych tego typu festiwali na świecie, cieszący się dużą renomą zarówno wśród krytyków i artystów, jak również wybrednej, międzynarodowej publiczności. Raz na 5 lat w Tallinie organizowany jest Festiwal Piosenki Estońskiej. To największy na świecie festiwal piosenki amatorskiej, organizowany od XIX wieku i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO. Współcześnie przed ponad dwustutysięczną widownią występuje około 30 tysięcy piosenkarzy.
Kuchnia
Ryby i wieprzowina
Kuchnia estońska jest mieszanką kuchni fińskiej i rosyjskiej. Tradycyjna kuchnia estońska opiera się na wieprzowinie, ziemniakach, warzywach, rybach i produktach mlecznych. Będąc w Estonii powinno się spróbować takich dań jak: silgusoust (śledź bałtycki z boczkiem i śmietaną), mulgikapsad (wieprzowina z kapustą i gotowanymi ziemniakami), verivorst (kaszanka z jęczmieniem), sült (zimne nóżki) czy suitsulõhe (wędzony łosoś).
Cynamonowy kringel
Estoński kringel jest do kupienia wszędzie – w supermarketach, na targach i bazarkach czy w luksusowych kawiarniach. To rodzaj słodkiego, cynamonowego ciasteczka w formie wieńca. W smaku przypomina fińską pullę lub szwedzki kanelbullar, ale bez dodatku kardamonu. Innym popularnym deserem jest sernik z kminkiem. Estończycy lubią też kaszę manną z dodatkiem żurawiny lub moroszki.
Słodki chleb
Chleb w Estonii jest produktem podawanym do wszystkiego. Chleb pszenny jest rzadkością. Króluje żytni lub owsiany. Do chleba dodaje się melasy lub miodu, dlatego ma lekko słodkawy posmak. Chleb pokrojony w paski lub w kostkę i lekko zgrillowany dodaje się często do sałatek, np. z marynowanymi szprotkami czy wędzonym śledziem.
Stary, mocny Tallinn
Najczęściej kupowaną pamiątka z Estonii jest Vana Tallinn (Stary Talin). Jest to bardzo mocny alkohol, dochodzący do 50%, robiony na bazie rumu i aromatyzowany cytrusami, wanilią i cynamonem. Jest bardzo delikatny w smaku mimo swej dużej mocy. Popularnym zaś w Estonii drinkiem jest „Sierp i młot”. To Vana Tallinn pomieszany z rosyjskim winem musującym.
Ciekawostki
Jezioro w kraterze
Kaali krater leży na wyspie Sarema w pobliżu wsi Kaali. Tak nazywa się zespół 9 kraterów powstałych po uderzeniu meteorytu. Katastrofa miała miejsce ok. 4000 lat temu. Największy z kraterów ma średnicę 100 i głębokość 22 metrów. Wszystkie dziury są dziś wypełnione wodą i tworzą sztuczne jeziora. Siła uderzenia meteorytu porównywana jest do bomby atomowej, która spadła na Nagasaki w Japonii.
Najstarsza apteka w Europie
W Tallinie mieści się najstarsza europejska apteka. Założona została w XV wieku, najprawdopodobniej w 1415 roku. Działa właściwie nieprzerwanie do dziś. Współcześnie na drugim piętrze można zwiedzić muzeum poświęcone farmacji oraz pożywić się w eleganckiej restauracji. W dawnych czasach w tej aptece sprzedawano m.in. mardileib, czyli rodzaj marcepanu, wina, koniaki, likiery oraz tytoń, który, gdy tylko pojawił się w Europie, był sprzedawany właśnie w tej aptece po raz pierwszy.
Długość lotu
ok. 1,5 godz.