Dominikana nie bez powodu bywa nazywana nową Perłą Karaibów. Drugie co do wielkości państwo Morza Karaibskiego urzeka białymi wybrzeżami, górskimi wzniesieniami, nowoczesną infrastrukturą. Idealne miejsce na błogie wakacje!

Dominikana jest drugim co do wielkości krajem na Morzu Karaibskim, zajmującym około 2/3 powierzchni Haiti. To najstarsze państwo obu Ameryk odkryte przez Krzysztofa Kolumba już w 1492 roku. Każdy znajdzie tutaj dla siebie idealną formę wypoczynku. 

Na Dominikanie można rozkoszować się wypoczynkiem na rajskich plażach, zagrać w golfa na światowej klasy polach golfowych lub nurkować, podziwiając fascynującą przyrodę rafy koralowej. Na północy kraju w regionie Puerto Plata turyści mają okazję przejechać się starą kolejką do Mount Isabel del Torres oraz zobaczyć, jak produkuje się rum. Dalej na wschód znajduje się Półwysep Samana, gdzie czas płynie jakby wolniej a plaże są mniej uczęszczane. Wschodni kraniec wyspy to Punta Cana z pięknymi plażami ciągnącymi się od Bavaro do Uvero Alto. Tutaj znajdują się nie tylko komfortowe hotele, ale także mnóstwo klubów, restauracyjek i sklepików. Południe oczaruje podróżników regionem La Romana, uwielbianym przez rodowitych mieszkańców. Zachód wreszcie to terytorium, na którym rozpościerają się dziewicze parki narodowe. Pomyśleć, że całe to bogactwo mieści się w państwie niemal siedem razy mniejszym niż Polska!

Punta Cana

Punta Cana

Najpiękniejsze na świecie plaże, ciągnące się w nieskończoność palmy kokosowe, ukryte w oceanie rafy koralowe i woda o niespotykanym kolorze. Punta Cana każdego roku przyciąga miliony turystów. Tropikalny, 30-kilometrowy pas wybrzeża pełen jest luksusowych kurortów, dzięki którym plaże Bavaro czy Uvero Alto są ulubionym miejscem wypoczynku wielu celebrytów.

Zobacz więcej

Atrakcje

Królestwo golfistów

Dominikana określana jest jako prawdziwy raj dla golfistów przede wszystkim za sprawą sprzyjającego klimatu i dużej ilości miejsc do grania. Pola golfowe – niektóre zaprojektowane przez wybitnych architektów (np. Roberta Trent Jonesa) – znajdują się we wszystkich częściach kraju. Wiele z nich usytuowanych jest w przepięknej scenerii Morza Karaibskiego, co dodaje im wyjątkowych walorów widokowych.

Piękno i luksus Punta Cany

Wschodnie wybrzeże Dominikany co roku przyciąga turystów spragnionych słońca, ciepłego piasku i pływania w wodach oceanu. Obramowany drzewami palmowymi 30-kilometrowy pas wybrzeża znany jest z luksusowych kurortów i prestiżowych hoteli, dzięki którym złociste plaże Bavaro czy Uvero Alto są ulubionym miejscem wielu celebrytów. Okolica obfituje w kluby i bary, gdzie można się zabawić oraz w sklepiki, w których kupicie nie tylko rękodzieło, lecz także oryginalny dominikański rum.

Karaibski karnawał

Jednodniowy karnawał w Punta Cana z każdym rokiem coraz bardziej dorównuje poziomem temu w Rio. Kolorowe kostiumy z piór, cekinów i brokatu, głośna muzyka, tańce uliczne, stargany z lokalnymi specjałami oraz niesamowita atmosfera niezmiennie przyciągają wszystkich spragnionych zabawy. Jeden dzień karnawału to dawka dobrej energii wystarczająca na długo.

Dni Świętych patronów

Każda miejscowość na Dominikanie ma swojego patrona, na cześć którego w czasie Fiestas patronales (dni Świętych patronów) odbywają się uroczyste uliczne parady. Kulminacyjny dzień święta zwykle poprzedzony jest 9-dniowym okresem, wypełnionym nocnym graniem na bębnach i śpiewem. Przy odrobinie szczęścia można natrafić na jedno z takich głośnych lokalnych świąt i samemu zobaczyć ten kolorowy element dominikańskiej tradycji.

Zwiedzanie

Poznaj bogactwa Santo Domingo

Zwiedzanie Dominikany nie może obejść się bez zwiedzanie jej stolicy – Santo Domingo. To miasto odkryte w 1496 roku przez brata Krzysztofa Kolumba, Bartłomieja i miejsce, gdzie tradycja przeplata się z nowoczesnością. W Santo Domingo koniecznie zobaczcie wpisaną na listę UNESCO dzielnicę kolonialną, przespacerujcie się nadmorską promenadą Malecón i odwiedźcie podziemne jaskinie Tres Ojos. Charakterystycznym punktem w Santo Domingo jest latarnia morska Krzysztofa Kolumba (Faro a Colón) będąca niejako pomnikiem poświęconym odkrywcy (podobno całkowity koszt wzniesienia latarni wyniósł 70 milionów dolarów)!

Odkryj urok Przylądka Samana

Przylądek Samana słynie z wyjątkowo pięknych plaż, fantastycznych krajobrazów i nieskazitelnie błękitnego Atlantyku. Przylądek warto zwiedzić samochodem, kiedy sceneria zmienia się jak w kalejdoskopie – dziewicze tereny, krystaliczny ocean, liczne wąwozy i ukryte w głębi dżungli wodne kaskady. W zimie podziwiać można prawdziwą paradę waleni – szacuje się, że każdego roku przybywa tu niemal 200 humbaków.

Odnajdź Italię w Altos de Chavon

Altos de Chavon ze swoimi brukowanymi uliczkami, urokliwymi budynkami i zielonymi skwerami przypomina małą Italię. Tę replikę XVI-wiecznej wioski toskańskiej wybudowano w końcu lat 70. ubiegłego stulecia jako prezent na 18. urodziny córki multimilionera. Oprócz galerii sztuki, artystycznych pracowni i kawiarenek na świeżym powietrzu, warto odwiedzić tu muzeum archeologiczne, amfiteatr, gdzie występował m.in. Frank Sinatra czy zbudowany z kamienia kościół, w którym w 1994 roku Michael Jackson i Lisa Marie Presley powiedzieli sobie „tak”.

Kuchnia

La bandera, czyli dominikańska flaga

La bandera jest narodowym daniem Dominikany. Zwykle potrawa serwowana jest podczas głównego posiłku, czyli obiadu. Przygotowuje się ją z ryżu, czerwonej fasoli i smażonego kurczaka. Mięso przyprawiane jest dużą ilością oregano, dzięki czemu zyskuje głęboki smak.

Sancocho

Innym typowym dominikańskim daniem jest sancocho – gęsta, sycąca zupa z kawałkami kurczaka i juką, czyli tutejszym odpowiednikiem ziemniaka. Choć ta wersja jest najpopularniejsza, to skład ogranicza jedynie wyobraźnia kucharza. Równie dobrze można użyć wieprzowiny czy zielonych bananów.

Dominikański rum

Tutejszy rum jest bardzo aromatyczny i ma świetny smak. Do najbardziej znanych marek należą: Brugal, Barcelo oraz Bermudez. Na bazie rumu sporządza się słynną pinakoladę – warto jej spróbować na Karaibach, bo tylko tutaj wszystkie składniki są świeże i naturalne.

Ciekawostki

Baseball

Baseball pojawił się na wyspie już pod koniec XIX wieku i od tego czasu pozostaje jedną z najpopularniejszych dyscyplin. Ciekawostką jest, że początkowo grano na plantacjach trzciny cukrowej. Z Dominikany właśnie wywodzi się niemal 10% graczy Ligi Amerykańskiej. Najsławniejszy z nich to Sammy Sosa, pochodzący się z bardzo biednej rodziny. Stał się on symbolem człowieka, który zaczynał nie mając nic, a potem dorobił się prawdziwego majątku.

Bursztyn

Dominikana znana jest z jednych z największych na świecie zasobów bursztynu. Tutejszy bursztyn jest bardzo wysoko ceniony – najczęstsze są kamienie o miodowej barwie, choć zdarzają się też czerwone, zielone, a nawet niebieskie okazy spotykane tylko w Dominikanie i niekiedy w Meksyku. Ten ostatni rodzaj jest najcenniejszy i najbardziej poszukiwany ze względu na to, że w sztucznym świetle wygląda tak samo jak inne okazy, dopiero w świetle słonecznym nabiera niebieskiego odcienia.

Merengue

To narodowy taniec Dominikańczyków. Jest niezwykle przyjemny i łatwy do opanowania – nóg prawie w ogóle nie odrywa się od ziemi, a cała uwaga skupia się na biodrach. Powstanie merengue wiąże się z przeszłością wyspy. Jak podaje jedna z legend, niewolnicy zbierający z pół trzcinę cukrową, właśnie tańcem umilali sobie czas. Mieli jednak nogi skute łańcuchami, dlatego (ze względu na obciążenie) ruszali tylko biodrami.

Ślub na plaży

Romantyczna uroczystość na białym piasku, w cieniu palm kokosowych, przy szumie Morza Karaibskiego… Ślub w Dominikanie to coraz popularniejsza propozycja biur podróży. Wiele ośrodków hotelowych oferuje specjalne usługi umożliwiające powiedzenie sakramentalnego „tak” w naprawdę rajskich okolicznościach.

Informacje praktyczne

Wiza :
Wiza: Obowiązkowa karta turystyczna. Od 1 kwietnia 2018 r. opłata za kartę turystyczną jest wliczana w koszty przelotu.
Przepisy wjazdowe :
Dominikana
Strefa czasowa :
czas polski -6 godz (latem), -5 godz. (zimą)
Język :
hiszpański
Komunikacja :
taksówki z reguły nie mają taksometrów, cenę należy uzgodnić przed rozpoczęciem jazdy
Długość lotu :
ok. 11 godz. - przelot bezpośredni samolotem TUI (TUI FLY) oraz samolotem PLL LOT z Warszawy i Katowic (zimą) oraz z Warszawy samolotem PLL LOT (latem)
Przykładowe ceny :
piwo – ok. 100-150 DOP, mała butelka wody – ok. 10 DOP, woda 1,5 l – ok. 25 DOP, obiad na terenie Bavaro – ok. 300-400 DOP
Waluta :
peso dominikańskie (DOP), 1 EUR = ok. 58 DOP