
Tajlandia
Tajlandia podbojem zdobywa coraz wyższe miejsca w rankingach popularności wśród turystów. Składa się na to kilka czynników: nie tylko ciekawość egzotycznej kultury oraz klimatu, ale i coraz lepsza oferta i niższe ceny wycieczek. Dodatkowo, Tajlandia uchodzi za państwo o stosunkowo niskich kosztach, które musi ponosić turysta. Co warto wiedzieć o kierunku, który podbija nie tylko serca turystów, ale ich żołądki?
Tajlandia - informacje praktyczne
Tajlandia leży w południowo-wschodniej Azji, a obowiązującą walutą jest Bat (jeden bat to równowartość około dwunastu groszy). To miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie: od terenów niezwykle zielonych i pasm górskich, przez imponujący rozmiarem i rozmachem Bangkok, po jedne z najbardziej zachwycających plaż na świecie. Różnica czasu między Polską a Tajlandią wynosi sześć godzin. Do Tajlandii najlepiej dostać się dzięki siatce lotów czarterowych, lub z przesiadką w Bangkoku - takie rozwiązanie oferują największe linie lotnicze.
Pogoda w Tajlandii
Wybierając się na urlop w Tajlandii, pierwszą rzeczą, którą powinniśmy dokładnie sprawdzić, jest pogoda. Okazuje się bowiem, że kiedy w jednej części Tajlandii świeci słońce, druga może zmagać się z ulewnymi deszczami, a nawet wichurami. Pora deszczowa nie oznacza też ciągłych opadów: może okazać się, że pogoda nadal będzie sprzyjająca przez większość wyjazdu. Należy jednak pamiętać, że deszcze mogą być krótkie, ale bardzo intensywne i w ciągu kilku sekund będziemy przemoczeni do suchej nitki. Zachodnie wybrzeże Tajlandii narażone jest na największe oddziaływanie monsunu.
Temperatury w Tajlandii nie należą do ekstremalnie wysokich: dochodzą do 32-33 stopni i utrzymują się na stałym poziomie przez większość roku. W całej Tajlandii, w ciągu całego roku, temperatura nie spada poniżej 13 stopni, oscyluje między 20 a 30 stopniami.
Co zjeść w Tajlandii?
Tajlandia zachwyca osoby, które lubią wystawiać swoje kubki smakowe na zupełnie nowe odczucia kulinarne i doświadczenia, które ciężko w naturalny sposób spotkać w Polsce, a nawet Europie. Tajska kuchnia jest niezwykle aromatyczna, pikantna i wyrazista, a wyjątkowe połączenia smaków sprawiają, że chętnie się do niej wraca.
Flagowym daniem tajskiej kuchni jest pad thai, czyli smażony makaron ryżowy z sosem rybnym, kiełkami fasoli mung, pastą tamaryndową, ale i warzywami czy dodatkami takimi jak jajko, kawałki kurczaka czy tofu. Pad thai to narodowe dziedzictwo Tajlandii i spotkamy je w każdym kurorcie czy mieście.
Aromatyczne tajskie curry to kolejny must-have na liście posiłków do spróbowania. Rodzajów jest naprawdę wiele, ale zielone i czerwone curry to jedne z najbardziej klasycznych rozwiązań.
Tajowie upodobali sobie także szereg zup, którymi rozkochali także turystów: tom kha kai na bazie mleczka kokosowego i kurczaka, czy tom yum, czyli pikantna zupa przygotowana na bazie bulionu z krewetkami, to tylko wybrane propozycje.
Wiele osób stoi przed dylematem: restauracje czy street food? Dania w restauracjach są zazwyczaj kilka razy droższe, ale niekoniecznie smaczniejsze. Dobre stoiska oferujące popularne street food (na przykład mango sticky rice - ryż z mango, czy kawałki mięsa na patykach lub klasyczny pad thai) przestrzegają wszystkich norm higieny, a otrzymany posiłek jest nie tylko fenomenalny, ale i autentyczny.
Warto pamiętać, że przygody z ostrym jedzeniem mogą skończyć się w różny, niekoniecznie przyjemny, sposób, dlatego dobrym pomysłem jest wyposażenie apteczki w odpowiednie produkty.
Co zobaczyć w Tajlandii?
Tajlandia oferuje feerię smaków, kolorów i zapachów - każdy znajdzie tutaj miejsce dla siebie. Na wielbicieli plaż czekają wyspy, które mogą rywalizować o miano najpiękniejszych na świecie. Ci, którym imponuje miejski przepych, zakochają się w Bangkoku, pełnym tuk-tuków (tajskich taksówek), wieżowców z barami na dachu (roztacza się stamtąd przepiękny widok na całe miasto) i perełek architektonicznych. Osoby zafascynowane kulturą zachwycą się bogactwem świątyń i doznaniami smakowymi, a cyfrowi nomadzi z pewnością polubią Chiang Mai, które oferuje dogodne warunki do wypoczynku, ale i imprezowania czy, przede wszystkim, pracy.
Gdzie na wakacje w Tajlandii?
Najpopularniejszymi kierunkami wypoczynku w Tajlandii są nadal wyspy, a palmę pierwszeństwa dzierży największa tajska wyspa: Phuket. To doskonałe miejsce na wypoczynek, wyposażone w infrastrukturę na wysokim poziomie.
Za jedną z najpiękniejszych tajskich wysp uznawana jest Koh Samui, która przyciąga dobrymi restauracjami, niemal białymi plażami i spokojem. Lekkim przeciwieństwem jest pobliska Koh Phangan, na której odbywają się jedne z najgłośniejszych imprez w całej Tajlandii, z Full Moon Party (imprezie przy pełni księżyca) na czele.
Koh Phi Phi to kraina krystalicznie czystej wody, punktów widokowych i plaż, które zapierają dech w piersi. W okolicy Koh Phi Phi oraz Phuket warto udać się także do zatoki Phang Nga, z mini-wyspami utworzonymi z wapieni - jest ich około czterdzieści i tworzą one niezapomniany krajobraz.
Z kolegi Krabi to prowincja znajdująca się w pobliżu Phuket, w południowej Tajlandii. Kusi zarówno plażami, jak i lasami tropikalnymi oraz błękitną laguną.
Na deser warto zostawić sobie Bangkok - królestwo pełne historii, ale i imprez oraz zachwycających widoków z dachów wieżowców. Tutaj możemy liczyć na przeplatanie się tajskiego masażu ze street foodem i szaleństwem kolorowych taksówek - tuk-tuków… oraz na ogromne korki.
Ciekawostki:
-Oficjalną nazwą Tajlandii do 1949 był Syjam.
-Red Bull pochodzi z Tajlandii.
-W Tajlandii warto się potargować!
-Ko Tapu nazywana jest także wyspą Jamesa Bonda, za sprawą części serii z 1974 roku, kręconej właśnie w zatoce.
-W restauracji zamiast widelca i noża otrzymamy widelec i łyżkę.
Wyspa Phuket – najsłynniejsze kąpielisko w Tajlandii, oddalone ok. 900 km od Bangkoku, należy do najpopularniejszych regionów wypoczynkowych w Azji. "Perła południa", zajmująca powierzchnię 539 km2, jest równocześnie największą wyspą Tajlandii.
Bangkok, stolica Tajlandii, to jedno z najbardziej fascynujących i intrygujących miast na świecie - czaruje ono różnorodnością, bogactwem historii, kultury i tradycji. Bangkok to prawdziwa mekka dla podróżników, którzy szukają niepowtarzalnego doświadczenia, w którym wpływy europejskie i starożytne orientalne ślady splatają się w niesamowitej harmonii. Choć tajskie miasto jest nowoczesne i dynamiczne, wciąż można w nim odnaleźć starożytne świątynie, tętniące życiem targi, kolorowe festiwale i tajemnicze zakamarki. Jego historia sięga kilkuset lat wstecz, a miejsca takie jak Wielki Pałac Królewski czy Świątynia Szmaragdowego Buddy są z pewnością niezapomnianymi świadkami przeszłości.
Atrakcje
Boks tajski
Boks tajski – to narodowy sport w Tajlandii, mający swe korzenie w starożytnych sztukach walki. Przed meczem bokserzy wykonują rytualne tańce, a całości towarzyszy muzyka grana przez zespół phiphat. Ta pełna akcji dyscyplina sportu cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród Tajlandczyków – mieszkańcy z wielkim zapałem robią zakłady, stawiając bardzo wysokie kwoty. Bilety na walki najsławniejszych zawodników są bardzo szybko wykupywane.
Urodziny Jej Królewskiej Wysokości
Święto obchodzone z okazji dnia narodzin królowej Sirikit (nazywane też Dniem Matki). Jej Królewska Mość przyczyniła się do ogólnej poprawy dobrobytu w mieście i bardzo dbała o swoich pacjentów. W dniu jej święta budynki oraz ulice przyozdobione są licznymi dekoracjami – najpiękniejsze i najciekawsze zobaczyć można w Bangkoku wokół Wielkiego Pałacu. Duże wrażenie robi widok kolorowych świateł, kwiatów oraz przepięknych, różnobarwnych lampionów.
Tajski masaż
Tajski masaż – niegdyś wykonywany wyłącznie członkom rodziny królewskiej, obecnie cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Masaż tajski polega na uciskaniu konkretnych punktów na ciele i skierowany jest do osób zestresowanych i zupełnie pozbawionych energii. To doskonały sposób na poprawienie samopoczucia, kondycji fizycznej i emocjonalnej. Techniki masażu opracowane przed niemal 3 wiekami sprawiają, że żaden klient nie może wyjść niezadowolony.
Park syjamski
Park syjamski – idealne miejsce, aby nieco odpocząć od prażącego słońca i zatłoczonych ulic Bangkoku. Cała rodzina znajdzie tu dla siebie ogrom atrakcji – wodne zjeżdżalnie, baseny, sztuczne jezioro, ogród zoologiczny, restauracje, a nawet wesołe miasteczko. Wszystkie urządzenia są bardzo dobrze utrzymane, co zapewnia bezpieczeństwo urlopowiczom. Zwykle mieszkańcy stolicy przyjeżdżają tu na wypoczynek w weekendy, więc – aby uniknąć tłoku – warto przyjechać tu w ciągu tygodnia.
Safari World (Bangkok)
Safari World (Bangkok) – to połączenie różnorodnych atrakcji w dwóch parkach – Marine Park oraz Safari Park. Wybór jest tak duży, że ciężko wybrać – pokazy ptaków, zjazdy korytem rzeki przez egzotyczną dżunglę, pokazy akrobacyjne, centrum edukacyjne, a do tego samochodowy park safari z małpami, lwami, nosorożcami, żyrafami i zebrami. Znajdzie się też część morska z ekscytującymi pokazami delfinów. Dodatkowymi atrakcjami są restauracje oraz sklepik z pamiątkami. Safari World, istniejące od 1988 roku, nie bez powodu cieszy się niesłabnącą popularnością.
Nurkowanie
Nurkowanie – wyjątkowo bogata fauna i flora oraz przepiękne rafy koralowe stanowią ogromną atrakcję Tajlandii. Idealna temperatura czystej wody (ok. 28 °C) sprawia, że nurkowanie zawsze stanowi przyjemne i ciepłe doświadczenie. Na każdym wybrzeżu znajdziemy co najmniej jeden ośrodek z wypożyczalnią potrzebnego sprzętu. U wybrzeży Morza Andamańskiego i tuż przy wyspach koralowce są naprawdę imponujące, a dno oceaniczne malowniczo ukształtowane. Widoczność pod wodą sięga nieraz 30 m, dając szansę dokładnego obserwowania morskiego świata. Można tu zobaczyć rekiny wielorybie – największe z gatunków rekinów – które choć groźnie wyglądają, nie są niebezpieczne dla ludzi. Dla turystów bardzo często organizowane są wycieczki obejmujące kursy nurkowania dla osób o różnym poziomie zaawansowania.
Siam Park City (Bangkok)
Siam Park City (Bangkok) – znajdziemy tutaj ogrom wodnych rozrywek – zjeżdżalnie, wiry wodne, baseny oraz sztuczne fale do uprawiania windsurfingu. Dodatkową atrakcją jest kolejka górska, ogród botaniczny, plac zabaw o afrykańskim klimacie oraz niewielkie zoo, które spodoba się najmłodszym miłośnikom zwierząt. Siam City Park podzielony jest na 4 strefy, dzięki czemu znajdzie się coś dla każdej grupy wiekowej. Każdego roku miejsce to odwiedza niemal 2 mln turystów.
Full moon party Ko Pha Ngan
Full moon party Ko Pha Ngan – całonocna impreza na plaży organizowana raz w miesiącu z okazji pełni Księżyca. Rozpoczyna się tuż po zachodzie słońca i trwa do samego świtu. Popularna na całym świecie „plażowa” dyskoteka ściąga na wyspę tysiące turystów spragnionych dobrej zabawy oraz niezapomnianych przeżyć. Ciepły piasek, drzewa palmowe, doskonała muzyka i niepowtarzalna klimat, na który z utęsknieniem czeka każdy uczestnik imprezy. Full moon party to wydarzenie, o którym nie tak łatwo zapomnieć.
The Museum of Bottle Art (Pattaya)
The Museum of Bottle Art (Pattaya) – muzeum z kolekcją około 300 butelek z niezwykle interesującą zawartością – statki, kościoły, holenderskie wiatraki, meczety, pałace, a nawet brytyjski wóz z końmi – wszystko to zamknięte w szklanych butelkach. Całość wykonana została przez Holendra – Pietera Bij de Leij. Turystów zachwyca nie tylko zminiaturyzowana wersja atrakcji turystycznych, ale również sposób ich przedstawienia – używane są butelki o różnych kolorach i z różnym oświetleniem. Jedyne takie muzeum na świecie jest atrakcją, którą zdecydowanie nie powinno się przegapić.
Zwiedzanie Bangkoku
Zwiedzanie Bangkoku - Bangkok to najgorętsza stolica świata, a zarazem trzecie (zaraz po Londynie i Paryżu) najchętniej odwiedzane miasto na ziemi. Miejsce to zachwyca swą niezwykłością, ciekawym skrzyżowaniem historii i nowoczesności, zgiełku Zachodu ze spokojem Wschodu. Z jednej strony oferuje ciszę parków i świątyń, z drugiej tętniące życiem ulice i targi przepełnione zapachami ze straganów z jedzeniem i nowoczesne centra handlowe. Imponujących zabytków jest tutaj tak wiele, że niemal niemożliwym wydaje się zwiedzenie ich wszystkich w ciągu jednego urlopu. Wielki Pałac z świętym posągiem Szmaragdowego Buddy, Wat Pho, czyli najstarsza świątynia w Bangkoku, Muzeum Narodowe z najwszechstronniejszym zbiorem dorobku artystycznego kraju, pięknie zdobiony Dom Jima Thompsona będący dawną rezydencją kupca amerykańskiego oraz Wat Traimit z największą statuą Buddy wykonaną ze złota (ma 3 m wysokości, waży około 5 ton i warta jest około 250 mln dolarów!). Zwiedzając stolicę Tajlandii, nie można zapomnieć też o słynnej dzielnicy Chinatown z ciągnącymi się kilometrami alejami handlowymi oraz labiryntem uliczek pełnych sklepów i bazarów. Ogromną atrakcją dla turystów są też pływające targi, czyli wąskie łódeczki „parkujące na wodzie” i oferujące owoce, warzywa, mięso, ryby i inne lokalne przysmaki. Targ Chatuchak to z kolei miejsce z ośmioma tysiącami straganów – wybór towaru jest tak duży, że można dostać zawrotu głowy – owoce morza, jedwabie, odzież, ceramika, biżuteria, a nawet chronione gatunki zwierząt.
Ayutthaya
Ayutthaya – niegdyś ważny ośrodek handlowy i kulturalny kraju, obecnie przyjemne, romantyczne i nieco zapomniane miasto, w którym czuć jednak dawną potęgę i świetność. Historyczne ruiny wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO łagodnie kontrastują z nowoczesnymi budynkami miasteczka. Turyści mogą tu podziwiać wiele cennych zabytków, przede wszystkim pozostałości budowli pałacowych i świątynnych, np. Wat Mahathat, Wat Radżapurana, Wat Phra Ram, pałac Chan Kasem, Muzeum Narodowe z pamiątkami dawnej świetności miasta. Interesująca jest historia powstania miasta Ayutthaya – założył je około 1350 roku król Rama Thibodi I, chroniąc się w tym miejscu przed panującą epidemią odry.
Wyspa Jamesa Bonda
Wyspa Jamesa Bonda – nie trzeba być miłośnikiem agenta 007, aby zakochać się w tym miejscu. Tutejszy krajobraz z wynurzającymi się z wody skałami wapiennymi zachwyci każdego. Ko Khoa Phing Kan oraz pobliska Ko Tapu zyskały sławę, stając się tłem dla filmu Człowiek ze złotym pistoletem (1974) z Rogerem Moor’em w roli głównej. To właśnie wizyta sławnego agenta sprawiła, iż wyspa zyskała nowe imię – stała się wyspą Jamesa Bonda.
Park Narodowy Khao Sok
Park Narodowy Khao Sok – miejsce idealne, aby udać się na wędrówkę, popływać kajakami, podziwiać piękno przyrody i obserwować ciekawe gatunki fauny i flory. Park stanowi środowisko naturalne ponad 180 gatunków ptaków oraz dziko żyjących zwierząt: tygrysów, słoni, lampartów, niedźwiedzi czy małp. Rozrzucone wzdłuż rzeki labirynty jaskiń́ oraz ogromne jezioro z najpiękniejszymi krajobrazami w Tajlandii sprawiają, że chce się tutaj pozostać jak najdłużej. Dużą atrakcją są wyprawy w głąb tajemniczej i pełnej niespodzianek dżungli.
Phi Phi Island
Phi Phi Island – malowniczy zakątek, na który składają się w rzeczywistości dwie wyspy – Phi Phi Don oraz Phi Phi Ley. Miejsce to słynie z przepięknych krajobrazów oraz fascynujących raf koralowych z ogromnym bogactwem morskiej fauny. Wielbicieli wspinaczki przyciągają skały wapienne, których pionowe ściany wznoszą się na wysokość ponad 300 metrów. Na Phi Phi Don warto wspiąć się na dwa masywy górskie, z których roztacza się rozległy widok na wyspę. Phi Phi Ley słynie przede wszystkim z nieskażonej i niezniszczonej przez człowieka przyrody oraz malowideł naskalnych w jaskini Wikingów. To doskonałe miejsce dla poszukiwaczy wakacyjnego spokoju oraz prawdziwego piękna.
Similan Island i Surin Islands
Similan Island i Surin Islands – najbardziej odległe wyspy Tajlandii słynące z najlepszych miejsc do nurkowania oraz najbardziej malowniczych krajobrazów. W otaczających oba zakątki wodach zobaczyć można prawdziwe bogactwo koralowców. Słynne Similan Islands to dziewięć granitowych wysp przeobrażonych w narodowy park morski. Uznaje się, iż nazwa Similan oznacza dziewięć, przez co każda z wysp jest kolejno oznaczona właściwą cyferką od 1-9. W głębi wysp cieszyć się można miękkim, białym piaskiem, przepięknymi lasami tropikalnymi oraz zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Ogromną atrakcją jest przepływ przez skalne tunele, co stanowi dodatkową atrakcję szczególnie dla nurków.
Kuchnia
Miejscowa kuchnia
Miejscowa kuchnia - W tajskiej kuchni nie brakuje ryżu i makaronu stanowiących podstawę tradycyjnej diety. Do najbardziej znanych dań należy phad tai, czyli smażone kluski z jajkiem, tofu i kiełkami soi. Daniem niemal narodowym jest zupa tom yam, a więc bulion z krewetek. Kuchnia Tajlandii słynie też z aromatycznych przypraw. Potrawy curry przygotowywane są na bazie mleka kokosowego, co nadaje im delikatniejszego smaku, natomiast mocny, ostry smak zyskują za sprawą papryczek chili. Warto spróbować kaeng hang le, czyli łagodnego curry z wieprzowiny z orzechami ziemnymi, imbirem i czosnkiem, jak również kaeng lueng pla – pikantnej zupy rybnej z chili, kiełków bambusa oraz czosnku. Odpowiednim sposobem na zakończenie posiłku w Tajlandii jest skosztowanie smacznych, świeżych owoców. Do najciekawszych należy: gujawa (tropikalne jabłko z zieloną skórką i chrupiącym miąższem), sapodilla (niewielkie, brązowe owoce o bardzo słodkich smaku) oraz durian (najdroższy owocowy specjał Tajlandii wielkości piłki futbolowej o kolczastej skórce i nieprzyjemnym zapachu). Z napojów warto spróbować szczególnie soków wyciskanych ze świeżych owoców, a także słynnego piwa singha produkowanego wyłącznie w Tajlandii.
La Gaetana (Phuket)
La Gaetana (Phuket) – w centrum Phuket, w zabytkowym obiekcie, znajdziemy klimatyczną włoską restaurację z ciekawym menu i wspaniałą atmosferą. Warto spróbować makaronów, a także czegoś bardziej sytego, np. kotletów jagnięcych. We włoskim lokalu nie może też zabraknąć bogatej listy win, z których każde jest godne polecenia.
Royal Dragon (Bangkok)
Royal Dragon (Bangkok) – w stolicy Tajlandii powstała jedna z największych restauracji na świecie, która zatrudnia około tysiąca pracowników – trzystu kucharzy i ponad pięciuset kelnerów i kelnerek. Restauracja jest w stanie wydać niemal 3 tysiące potraw na godzinę i obsłużyć 15 tys. gości dziennie. Dobra wiadomość jest taka, iż między 11 a 14 można za rozsądną cenę skosztować wszystkich dań z karty menu. Prawdziwa uczta dla smakoszy!
China Inn Café (Phuket)
China Inn Café (Phuket) – lokal mieszczący się w odnowionym budynku przypominającym nieco sklep z antykami. Warto zająć stolik na zewnątrz i w przyjemnej atmosferze cieszyć się ciekawym tajskim menu oraz widokiem na piękny ogród z orchideami. Godne polecenia są naleśniki oraz sałatka z mango.
Kitchen (Pattaya)
Kitchen (Pattaya) – restauracja oferująca prawdziwe tajskie potrawy serwowane w otoczeniu tradycyjnych domków, przy niskich stolikach, gwarantuje niezapomniane przeżycia. Na miejscu znajduje się kilka gabinetów masażu, a na górze bar dla miłośników jazzu. Przy odrobinie szczęścia można trafić na pokazy tańca tajskiego.
Let’s Sea (Hua Hin)
Let’s Sea (Hua Hin) – doskonała lokalizacja tuż przy wodach oceanu i niesamowita atmosfera. Restauracja serwuje tajskie potrawy z międzynarodowymi akcentami, chcąc w ten sposób trafić w gusta klientów o różnych upodobaniach kulinarnych. Smaczne, kolorowe potrawy doskonale komponują się z otoczeniem. Trzeba przygotować się na nieco wyższe ceny.
Ciekawostki
Słonie symbolami władców
Słonie symbolami władców - W Tajlandii białe słonie darzy się ogromnym szacunkiem – stanowią symbol władców tajskich, dlatego traktuje się je niczym członków rodziny królewskiej (w żadnym wypadku nie mogą pracować). Jak głosi legenda, jeden z białych słoni przyśnił się Królowej Mai, która niedługo po tym urodziła Buddę. Obecnie liczba posiadanych przez monarchę białych słoni świadczy o jego potędze. Ciekawym wydarzeniem w kraju jest Dzień Słonia (obchodzony 13 marca) połączony z prawdziwą ucztą, „owocowym stołem” dla zwierząt. Celem takiego spotkania jest uświadomienie mieszkańcom Tajlandii o konieczności traktowania słoni z troską i szacunkiem. Warto wiedzieć również, że w kraju wysokim odznaczeniem jest Order Białego Słonia – jego nazwa nie brzmi może poważnie, ale jego znaczenie dla Tajów jest bardzo duże.
Monsuny
Monsuny - W Tajlandii rytm życia mieszkańców wyznaczają monsuny (sezonowe wiatry) – od nich zależy pora siewów zbiegająca się z początkiem i końcem pory deszczów monsunowych. W maju – w stolicy Tajlandii – odbywa się nawet Królewska Ceremonia Zasiewów – wydarzenie oznaczające oficjalny początek pory sadzenia ryżu. Tajowie wierzą, że od cyklu uprawy tej rośliny zależy ich zdrowie, szczęście oraz bogactwo. Duże znaczenie ma tutaj posąg Buddy orędującego o deszcz (postać z rękoma skierowanymi w dół), od którego opadów mają zależeć zbiory ryżu.
Tuk-tuki
Tuk-tuki - Po ulicach Tajlandii jeździ około 40 tys. pojazdów pełniących rolę taksówki – tak zwane tuk-tuki. Ten niewielki, trójkołowy pojazd to jeden z najtańszych i najbardziej popularnych środków transportu, choć trzeba pamiętać, że cenę ustala się z góry. Wsiadając do pojazdu warto upewnić się, że kierowca włączył licznik – jeśli tego nie zrobi, może zażądać na koniec podróży ogromnej sumy.
Najdłuższa nazwa na świecie
Najdłuższa nazwa na świecie - Stolica Tajlandii – znana powszechnie jako Bangkok – w rzeczywistości posiada najdłuższą na świecie nazwę geograficzną (widniejącą w Księdze Rekordów Guinnessa), która składa się z 64 sylab i 152 liter. Tajlandczycy na co dzień używają skróconej wersji, choć wielu mieszkańców bez żadnego problemu potrafi wymówić pełną nazwę stolicy swego kraju.
Waluta
tajski bhat (THB), 1 EUR = ok. 44 THB, 1 PLN = ok. 11 THBDługość lotu
do Bangkoku: ok. 13 godzin (przelot samolotem rejsowym z przesiadką), na Phuket: ok. 14 godzin (przelot samolotem rejsowym z przesiadką)Strefa czasowa
czas polski + 6 godzKomunikacja
najpopularniejszym wśród turystów środkiem komunikacji są taksówki. Pomiędzy Pattayą, Bangkokiem i Cha Am codziennie kursują autobusy. Z Phuketu do Bangkoku najwygodniej dostać się samolotem – oprócz narodowego przewoźnika na tej trasie operuje kilka innych linii lotniczych.Przepisy wjazdowe
Język
tajski, w Bangkoku oraz w miejscowościach turystycznych można porozumieć się po angielsku