1200x628_v8

Urozmaicony krajobraz, antyczne zabytki i wypoczynkowe kurorty z pięknymi plażami pozwalają spędzić niezapomniany urlop w Grecji. Dodatkowo wyjątkowy klimat półwyspu tworzą tajemnicze jaskinie i zawieszone na skałach monastyry.

Chalkidiki wyróżnia się nietypowym kształtem – składają się na niego trzy „palce”, które tworzą mniejsze półwyspy, wdzierające się głębiej w morze. Pierwszym z nich jest półwysep Kasandra, który przyciąga turystów długimi i malowniczymi plażami. To właśnie dzięki nim Kasandra jest określana mianem greckich Karaibów. Turyści wypoczywają przede wszystkim w Sani – kurorcie polecanym plażowiczom, a także w Afitos, gdzie dobrze bawią się rodziny z dziećmi.

Sithonia jest najspokojniejszym z półwyspów, dlatego ten zakątek wybierają turyści, którzy chcą podziwiać w ciszy piękne pejzaże. Niewielkie zatoczki, żwirowe plaże i maleńkie porty pozostawiają wyjątkowe wspomnienia w pamięci przyjezdnych.

Athos jest natomiast znany ze Świętej Góry, która zajmuje niemalże cały półwysep. Co ciekawe, na tej części Chalkidiki w IX wieku założona została Republika Teokratyczna. Jest to niewielkie, istniejące do dziś, państwo mnichów prawosławnych.

W każdej części półwyspu w okresie od maja do października panują świetne warunki do wypoczynku. Wysokie temperatury, duża liczba godzin słonecznych, ciepłe wody morza i brak opadów zachęcają turystów do wypoczynku na Chalkidiki. Dodatkowo grecka otwartość i znakomita kuchnia sprawiają, że zwiedzanie półwyspu i leniuchowanie na plażach lub w hotelu to prawdziwa przyjemność.

Podczas pobytu na Chalkidiki warto zwiedzić Saloniki. Turyści mogą się tam kąpać się w morzu i wypoczywać na pięknych plażach oraz bawić się do białego rana w klubach i dyskotekach. W Salonikach można zobaczyć Rotundę, czyli najstarszy budynek w mieście, Plac Arystotelesa, Białą Wieżę oraz Łuk Galeriusza. Znacznie spokojniej niż w Salonikach jest w Toroni i Aretes, gdzie życie toczy się leniwie, a mieszkańcy kontynuują wiele lokalnych tradycji.

Na półwyspie Chalkidiki na turystów czeka Jaskinia Petralona, w której odkryto ślady obecności neandertalczyków – czaszkę hominida znaleziono tu w latach 60. XX wieku. Atrakcją w jaskini są również kolorowe stalagmity i stalaktyty tworzące niesamowitą scenerię. Tuż przy jaskini działa Muzeum Antropologiczne, w którym znajdują się szczątki zwierząt odkryte w okolicy oraz przedmioty codziennego użytku wykorzystywane przez Neandertalczyków.