Odkrywamy perełki Riwiery Tureckiej. To trzeba zobaczyć

Turecka Riwiera z pewnością zasługuje na miano turystycznego eldorado. To unikatowa mieszanka historii, legend, naturalnych skarbów przyrody oraz bajecznych krajobrazów (Kapadocja). 

Region ten kusi i zachwyca piękną pogodą, krystalicznie czystym morzem, szerokimi piaszczystymi plażami oraz tajemniczymi dostojnymi zabytkami. To właśnie w tej części położona jest większość znanych tureckich kurortów: Fethiye, Sarigerme, Kemer, Antalya, Side, Manavgat oraz Alanya. Poznajcie tureckie wybrzeże Morza Śródziemnego i jego atrakcje.

Popularne destynacje

Fethiye to urocze miasto portowe na Wybrzeżu Morza Śródziemnego, znane przede wszystkim z koronkowego wybrzeża naznaczonego pojedynczymi wysepkami, oraz bliskiego sąsiedztwa Błękitnej Laguny w Ölüdeniz. Zjawiskowa zatoka Ölüdeniz jest jednym z najczęściej wykorzystywanych miejsc do zdjęć i plakatów reklamujących Turcję. Z Fethiye możemy również wybrać się do opuszczonej wioski Kayaköy (“Kamienna wioska”, “Miasto Duchów”), zamieszkiwanej dawniej przez Greków, którzy po wojnach turecko-greckich musieli opuścić zachodnia Turcję i wrócić do Grecji. Dzisiaj setki kamiennych opuszczonych domków oraz dwa kościoły robią niesamowite wrażenie, pomimo przerażającej ciszy oraz atmosfery grozy. Jest to przede wszystkim ulubione miejsce artystów oraz fotografów. Około 40 kilometrów od Fethiye znajduje się Wąwóz Saklıkent – jeden z najgłębszych na świecie. Przeprawa rwącą lodowatą wodą  pośród bajecznych formacji skalnych, potoków oraz wodospadów, zawsze wzbudza wiele emocji.

Wnętrze kościoła w Kayaköy.  Autor: m.a.r.c., https://www.flickr.com/photos/mabi/6099048719/sizes/z/
Wnętrze kościoła w Kayaköy. Autor: m.a.r.c., https://www.flickr.com/photos/mabi/6099048719/sizes/z/

Antalya, czyli perła wybrzeża Morza Śródziemnego, była niegdyś często odwiedzana przez królową Kleopatrę czy cesarza Hadriana. Jeden z najpopularniejszych kurortów, podniesiony nawet do rangi turystycznej stolicy Turcji. Uznaje się, że hotele w Antalyi znajdują się w setce najlepszych hoteli na całym świecie. W starej części miasta, Kaleici, znajdują się wszystkie najważniejsze kunsztownie zdobione budowle będące przykładem architektury seldżuckiej oraz osmańskiej. Niedaleko Antalyi leżą pozostałości po ważnych w starożytności miastach, takich jak: Termessos – miasto, którego zdobycia odstąpił sam Aleksander Wielki; Perge, czyli ojczyzna matematyka Apoloniusza – ojca liczby ∏ (pi); oraz Aspendos, z najwspanialszym i najlepiej zachowanym wielkim teatrem w całej Turcji. Antalya to również idealne miejsce wypadowe na robiące niesamowite wrażenie wodospady Düden oraz Kurşunlu.

 

Teatr w Aspendos. Autor: G.OZCAN,  https://www.flickr.com/photos/gulsenozcan/8514929609/sizes/c/
Teatr w Aspendos. Autor: G.OZCAN,
https://www.flickr.com/photos/gulsenozcan/8514929609/sizes/c/

Okolice Alanyi ze swymi pieczarami oraz jaskiniami mogą okazać się rajem speleologów. Na wyróżnienie zasługują w szczególności Jaskinie Damlataş (“Kapiący Kamień” 30 metrów długości), Dim (aż 357 metrów długości) oraz Aşıklar (“Zakochanych”), w której, według legendy, przez kilka miesięcy ukrywała się para zakochanych – a więc idealne miejsce na romantyczny wypad “we dwoje”.

Side, ulubione miasto Kleopatry, jest kolejnym miasteczkiem w Turcji, które pamięta czasy antyczne. Skarby starożytności w Side zlokalizowane są w większej mierze na uroczym cypelku, z trzech stron oblewanym wodami Morza Śródziemnego. W mieście zachowały się ruiny światyń Apolla oraz Ateny, wielki teatr, agora oraz biblioteka. Niebywałym atutem Side jest również położenie kurortu – między miastami Antalya oraz Alanya. Z Side wycieczki organizowane są do starożytnego miasta Manavgat, które dziś znane jest przede wszystkim z przepięknych wodospadów.

 Szlakiem Likijczyków

Południowa część Turcji, wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego od miasteczka Dalyan aż po miasto Antalya, nazywana była dawniej historyczną krainą Licji, zamieszkaną przez Likijczyków – lud anatolijski, nie-hellenistyczny. Likijczycy zakładali swoje miasta, budowali domki oraz zakładali nekropolie. Wśród najważniejszych państw-miast likijskich, tworzących Szlak Licyjski, są: Ksantos, Letoon, Pinara, Patara, Tlos, oraz Myra (dzisiejsze Demre).

Miasteczko Dalyan dostarcza turystom wielu atrakcji – nie tylko historycznych, ale też przyrodniczych. Przedsmak przepięknych, monumentalnych wykutych grobowcach skalnych poznać można podczas rejsu rzeką Dalyan, nazywaną przez lokalnych “Turecką Amazonką”. Do pozostałych atrakcji Dalyanu należą: pozostałości po miasteczku licyjskim Kaunos, ośrodek uzdrowiskowy kąpieli błotnych i termalnych, oraz plaża Iztuzu – jedna z 17 plaż basenu Morza Śródziemnego, na której samice żółwi Caretta Caretta składają swoje jaja. Rzeka Dalyan oraz plaża żółwi wchodzą w skład ekosystemu, który zajął pierwsze miejsce wśród najpiękniejszych ekosystemów w całej Europie (2008 rok).

Grobowce Dalyan

Niedaleko Fethiye znajdują się pozostałości po licyjskim mieście portowym Patara, które w tamtych czasach służyło jako jedno z miast administracyjnych historycznej krainy Licji. W mieście świetnie zachowały się: teatr, rzymska brama, łuk triumfalny, oraz łaźnie. Miłośników plażowania oraz idealnej opalenizny zachwyci przepiękna czysta piaszczysta plaża. Na tej samej plaży tureccy badacze odkryli najstarszą latarnię morską na świecie.

Kolejne miasto na szlaku licyjskim, Tlos, jest jednym z najstarszych miast historycznej krainy Licji, gdzie do dziś zachowały się termy, stadion, wielki teatr, oraz monumentalne wykute grobowce skalne. Na szczególną uwagę zasługuje grobowiec Bellerofonta, bohatera Licji (mitologiczna postać, która pokonała ziejącego ogniem potwora – Chimerę).

Innym ważnym miastem na szlaku licyjskim jest wspomniany w homerowskiej Iliadzie Ksantos – stolica krainy Licji, w której zachował się wielki teatr oraz grobowce Harpii. Kilka kilometrów dalej, w Letoon, dumnie prezentują się świątynie poświęcone mitycznych bogom: Apollinowi, Latonie oraz Artemidzie (dziedzictwo Unesco).

Jeżeli nadal wierzycie, że święty Mikołaj pochodzi z Laponii, to się grubo mylicie. Prawdziwy Święty Mikołaj urodził się w Patarze i był pierwszym biskupem Myry (dzisiejszym Demre). W mieście znajduje się kościół pod Jego wezwaniem, w którym podziwiać można mozaiki oraz freski przedstawiające świętych. Myra słynie również z najpiękniejszych przykładów grobowców licyjskich – grobowców wykutych w skalach. W okolicach Myry zachował się również okazały wielki teatr. Sławy Myrze przysporzył również fakt, że było to jedno z miejsc, które odwiedził Święty Paweł podczas swoich misjonarskich podróży.

Niezapomniane wrażenie na turystach pozostawi zatopione po silnym trzęsieniu ziemi miasto na wyspie Kekova. Największą atrakcją jest rejs łodzią ze szklanym dnem wzdłuż malowniczych zatoczek oraz wysepek, podczas którego podziwiać można pozostałości po zatopionych miastach. Wszystkie ośrodki turystyczne Riwiery Tureckiej są doskonałym miejscem wypadowym na wycieczki do Kapadocji, Konyi, Pamukkale, oraz miejsc związanych z postacią Świętego Pawła