Lizbona – co warto zobaczyć

shutterstock_727916728

Lizbona! Stolica Portugalii. Przepiękne, wiecznie słoneczne miasto, które każdego roku przyciąga tysiące turystów. Lizbona kusi zwiedzających licznymi fascynującymi zabytkami, uroczymi uliczkami i magicznymi kawiarenkami, w których skosztować można przepysznej kawy lub deseru. Miasto jest świetną destynacją na weekendową wycieczkę, natomiast nasze hotele położone w centrum miasta, będą stanowiły doskonałą bazę wypadową do zwiedzania Lizbony. Oto 5 najciekawszych atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Lizbonie.

1. Torre de Belém

Torre de Belém jest to jeden z symboli Portugalii. Przepiękna militarna budowla posiadająca manuelińskie zdobienia i koronkowe balustrady cieszy się wielkim powodzeniem wśród turystów odwiedzających Lizbonę. Ta kamienna budowla została zbudowana w 1515-1520 roku według projektu Francisca de Arrudy w celu ochrony portu Restelo i służąc jako punkt orientacyjny dla powracających żeglarzy. Torre de Belém ma cztery kondygnacje, a najniższa część budowli dawniej służyła jako więzienie, gdzie w podmakających pomieszczeniach przetrzymywano więźniów politycznych. Warto dodać, że w 1834 roku, w więzieniu przebywał również twórca Legionu Polskiego w Portugalii – Józef Bem. Normalny bilet wstępu kosztuję około 6 €. Bilet można kupić online.

2. Palácio Nacional da Pena

Palácio Nacional da Pena zwany również Pałacem Pena lub Pałacem Skalnym to niezwykła i ogromna budowla przypominająca bajkowy dom z baśni. Pałac charakteryzują przerysowane kształty i jaskrawe kolory. Budowę pałacu rozpoczęto w 1840 roku stawiając kaplicę upamiętniającą objawienie Matki Boskiej. W późniejszych latach, władca Manuel I założył klasztor dla osiemnastu mnichów. Palácio Nacional da Pena otacza również dwustu hektarowy park idealnie nadający się do pieszych wędrówek i obserwacji różnorodnej roślinności. Warto wziąć pod uwagę, że zwiedzanie pałacu może zająć od 2 godzin do całego dnia! Wstęp na teren pałacowy kosztuję około 14 €

3. Zamek św. Jerzego

Zwany po portugalsku Castelo de São Jorge, jest budowlą zbudowaną przez Maurów na początku XII wieku i mieści się w jednej z najstarszej dzielnicy Lizbony. Z zamkiem jest związana legenda z 1147 roku, kiedy to Alfons I Zdobywca oblegał stolicę Portugali. Jeden z rycerzy widząc, że wrota do twierdzy są otwarte, zablokował je własnym ciałem. Dzięki temu zamek został zdobyty, lecz rycerz poniósł śmierć. Dzisiaj Zamek św. Jerzego to wielka atrakcja turystyczna. Wzniesiony na wzgórzu, rozciąga się z niego przepiękny widok na całe miasto.

4. Bazylika Estrela

Bazylika pełni również funkcję klasztoru karmelitów. Ogromna budowla wykonana w stylu późno barokowym przez wiele lat była widoczna z każdego punktu w mieście. Główną atrakcją dla zwiedzających jest szopka wykonana przez rzeźbiarza Joaquima Machado de Castro, która zawiera blisko 500 figur wykonanych z dębu korkowego i terakoty.

5. Museu Nacional de Arte Antiga

Jedno z najważniejszych muzeów sztuki w Lizbonie. Istniejące od roku 1884 posiada blisko 40 tysięcy zbiorów z okresu od średniowiecza do początku XXI wieku. Najważniejszym dziełem w całym muzeum jest obraz pt. Adoracja Świętego Wincentego, portugalskiego malarza Nuno Gonçalvesa z 1470 roku. Na obrazie przedstawiono króla Alfonsa V, królową Izabelę, ich syna Jana II oraz księcia Henryka Żeglarza. Wśród zbiorów można znaleźć również sztukę z dalekiego wschodu. Normalny bilet kosztuję około 5 €.

To tylko część atrakcji czekających w Lizbonie!