ICON PHONE Pobierz aplikację
Aplikacja mobilna - zeskanuj i pobierz Łatwe wyszukiwanie ofert i zarządzanie rezerwacją
22 270 31 20 Ikona serca symbolizująca ulubione lub polecane treści na blogu TUIUlubione Ikona sylwetki osoby symbolizująca użytkownika lub profil na TUI BlogZaloguj się do myTUI

Co warto, a czego nie warto robić przed podróżą i w podróży

Wiele rzeczy warto robić, ponieważ będzie nam się to opłacać, nie tylko w wymiarze czysto materialnym. I wielu nie warto, ponieważ nie będą nam się opłacać, nie tylko w wymiarze czysto materialnym. A przynajmniej w podróży, gdyż w życiu bywa różnie. Powiedzmy zatem o kilku sprawach z tego bogatego worka.

Oferta

Nie warto zwlekać z kupnem pakietów wycieczek (z kupnem samych hoteli, lub samych biletów czarterowych w zasadzie też nie), bo wtedy będziemy wybierać wśród tego, czego nie wybrali inni, a chyba nie o to chodzi? Warto kupować możliwie szybko, bo wtedy to my decydujemy, co zostanie do wyboru innym😊 Kupując z wyprzedzeniem mamy też większą elastyczność w zarządzaniu naszą wyprawą i rozstrzygnięciu co chcemy robić w docelowym miejscu. Czy obkupimy się w wycieczki fakultatywne (aktualnie mamy na nie promocję), czy wynajmiemy TUI Carsa i będziemy zwiedzać na własną rękę, czy może zrobimy miszmasz tych opcji? Będziemy mieć też więcej czasu na podjęcie decyzji o rodzaju ubezpieczenia podróżnego, o tym czy chcemy dokupić dodatki do rezerwacji, jakie proponuje nam biuro (a jest ich kilka i są warte rozważenia), by bez stresu zapoznać się z warunkami podróży i wypełnić wszystkie niezbędne papiery. I choć warunków jest coraz mniej, a poszczególne kierunki coraz szybciej otwierają się na turystykę tak jak przed pandemią, to wciąż są pewne rzeczy, które należy wypełnić przed lotem. Dobra wiadomość: wszystkie wymienione powyżej rzeczy są łatwo dostępne na naszej stronie internetowej. A gdy decyzje podjęte, a elementy podróżniczej układanki ułożyły się w piękną mozaikę, to…

2 Przed naglowkiem samolot Blog | Biuro turystyczne TUI

Samolot

Zaczniemy, a jakże, od klaskania. Czynności, która wykonywana w samolotach, dzieli podróżnych w podobnie zaciekły sposób co wybór… hmm tu niech każdy wstawi sobie sam co jego zdaniem najmocniej dzieli ludzi podróżujących, kilka wątków bez wątpienia się znajdzie😊 Z tym klaskaniem to trochę na dwoje babka wróżyła. Piloci i załoga samolotowa są regularnie przepytywani w tym temacie przez dziennikarzy, tworzących o tym całe artykuły/felietony/rozprawki. I co ciekawe, podobnie jak u podróżnych, ich opinie się różnią. Generalnie klaskanie to wyraz szacunku, podziwu, podziękowania za czyjąś pracę, radości etc. Same pozytywne uczucia. I jako takie sprawdza się też w samolocie, zwłaszcza jeśli podróż była długa, ciężka, z turbulencjami i/lub (odpukać) innymi problemami. Mam jednak wrażenie, że nie do końca sprawdzi się to przy lotach krótkich i bardzo krótkich (przykładowo: Warszawa-Gdańsk) i całkowicie bezproblemowych. No bo wtedy to trochę tak, jakbyśmy nie do końca wierzyli w umiejętności załogi, że nawet gładki lot musimy nagrodzić niemalże owacjami. Relatywizuję? Jasne, bo to spór prawdopodobnie nierozstrzygalny. I choć przez wiele lat klaskanie uchodziło za kompletnie passe, to coraz więcej się mówi o tym, żeby nie traktować z góry osób, które to robią. Wszyscy jesteśmy ludźmi, niektórzy boją się latać (bywa, że panicznie), a nawet dla tych, dla których latanie to chleb powszedni (a samolot to drugi dom), moment lądowania jest swoistym odzyskaniem kontroli i poczucia bezpieczeństwa, czemu dają wyraz w postaci oklasków. I wcale nie oznacza, że podważają w ten sposób umiejętności pilotów i wątpili w szczęśliwie zakończenie. Czasem to tylko głośno wyrażona ulga.

3 Blog | Biuro turystyczne TUI

Loty potrafią wyczerpywać. Nużyć. Przyprawiać o dreszcze podniecenia lub strachu. Relaksować albo sprawiać fizyczny ból, gdy zbyt wiele czasu spędzamy w jednej pozycji. Szukamy sposobów na zabicie czasu, na odpoczynek (wszak wiadomo, że nic tak nie męczy jak udany urlop), na regenerację po zarwanej nocy, na skupienie, gdy musimy w przestworzach popracować, na rozrywkę; szukamy najwygodniejszej pozycji do siedzenia, czasami pozbywamy się różnych części garderoby (często obuwia, a wtedy lepiej trzymać je przy sobie, niż wciskać pod siedzenie, czasami tak daleko do sąsiadów za nami, że możemy byś skazani na wyjście z samolotu w samych skarpetkach😊), lub zwijamy się w kokon i śpimy rozłożeni na siedzeniach, jeśli to możliwe. To wszystko jest w porządku, dopóki w żaden sposób nie uderza w naszych współtowarzyszy podróży, nie zabiera im miejsca i przestrzeni (również tej psychicznej), nie wprawia w poczucie dyskomfortu, doszczętnie nie zagłusza ich myśli i nie wprawia w zakłopotanie. Pamiętajmy o tym. Bądźmy tacy, jacy chcielibyśmy, żeby byli ludzie wokół nas. A zazwyczaj w samolocie jest ich całkiem sporo, więc to dobra motywacja, by trzymać standardy.

Hotel

4 Naglowek hotel Blog | Biuro turystyczne TUI

Ręczniki. Mówi się o tej kwestii sporo (zwłaszcza w dyskusjach na tematy ekologiczne), świadomość rośnie, a o ten wzrost dbają także same hotele. Coraz częściej zdarza się bowiem, że w pokoju znajdziemy ulotki (najczęściej w formie zawieszek na klamkach) informujące, a właściwie proszące o to, by nie „zmuszać” obsługi do codziennej wymiany ręczników. Jako dobrą praktykę można by przyjąć zasadę: „tak często jak wymieniasz ręczniki w domu – tak często proś o to w hotelu”, ale jeśli jest to wyjazd typowo wakacyjny, z serii: „morze, plaża, basen, jeszcze więcej morza, plaży i basenu”, a co za tym idzie – kąpiemy się częściej, niż w domu, to rzecz jasna można prosić o to częściej. Wszystko w graniach rozsądku. A dla nieprzekonanych argument ostateczny – dermatolodzy także nie polecają zbyt częstej wymiany, ponieważ może to zaburzać ph skóry.

Posiłki. Hotelowe restauracje, czy to a la carte, czy bufetowe, to jeden z najwspanialszych wymysłów ludzkości (nie boję się tego powiedzieć), szczególnie dla osób, które nie lubią i/lub nie potrafią gotować i wakacje traktują również jako wybawienie od tej czynności. Sama niejednokrotnie dostawałam oczopląsu od widoku niesamowitych dań i deserów, będących małymi (tylko rozmiarowo, bo efektownie to z pewnością wielkimi) dziełami sztukami. Ba! Zdarzało się, że najwięcej kroków przez cały dzień nabijałam właśnie w hotelowej restauracji przechadzając się wte i wewte i napawając się widokiem jedzenia, które zaraz miałam skonsumować. Niejednokrotnie udawałam nonszalancję, udając się po dokładkę, choć wewnętrznie byłam podekscytowana. To chyba normalne i wiele osób będzie się z tym identyfikować. Jest jedno ale. Czasami warto zatracić się w czymś na raty. To właśnie jedna z takich sytuacji. Zbadać swoje możliwości i ewentualnie je przesuwać😊 Powoli i spokojnie. Góry i pagórki pozostawionego i wymieszanego na talerzach jedzenia, to naprawdę przygnębiający widok. Wręcz odbierający apetyt. O smutnym marnotrawstwie chyba mówić nie trzeba…

ostatnie Blog | Biuro turystyczne TUI

            To tylko wierzchołek wspomnianych już gór i pagórków tego co warto i czego nie warto robić przed i w podróży. Im więcej wyjazdów za nami, tym więcej możemy dopisać do tej listy, bo wiele spraw to nasze indywidualne preferencje i suma doświadczeń. Każda podróż sprawia, że lista się wydłuża. Niezapomnianych podróży i wydłużenia tej listy – tego wszyscy sobie życzmy.

Marcelina Węglarska
Marcelina Węglarska

Podróżami zarazili mnie moi rodzice, a teraz ja odrobinę zarażam nimi bliskie mi osoby. Dłuższe i krótsze wyjazdy stały się dla mnie nie tylko wspaniałym przerywnikiem codzienności, ale po prostu cudownym sposobem na życie. Nie ma miejsca na świecie, którego nie chciałabym odwiedzić, choć są takie, do których serce bije mi szybciej. Kiedyś myślałam, że wracanie do miejsc nie ma sensu i szkoda na to czasu, dziś jest coraz więcej takich, do których chciałabym wrócić. Kiedyś byłam zdecydowanie ciepłolubna, dziś coraz mocniej doceniam piękno chłodniejszych klimatów.

Inne wpisy

Czy warto wykupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji i skrócenia wyjazdu?

11/06/2026

Czy do Albanii potrzebny jest paszport?

09/06/2026

Waluta w Bułgarii – euro od 2026 roku. Jak płacić na wakacjach?

03/06/2026

Sri Lanka: wiza, paszport i formalności. Co trzeba wiedzieć przed podróżą?

01/06/2026
Kod QR na ekranie smartfona do szybkiego dostępu w aplikacji TUI Blog

Pobierz bezpłatną aplikację TUI

  • Szybkie wyszukiwanie i przeglądanie ofert
  •  Lista ulubionych ofert i możliwość ich udostępniania
  •  Historia wyszukiwań i ostatnio oglądanych ofert
  •  Kontakt z TUI i wszystkie informacje o Twojej rezerwacji w myTUI

Zapisz się do newslettera

Podaj swoje imię
Podaj poprawny adres e-mail, który zawiera '@' i nie zawiera polskich znaków.
Powyższa zgoda jest wymagana.
Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie za chwilę.

Skontaktuj się z nami

Ikona telefonu symbolizująca kontakt lub infolinię TUI Blog
Telefoniczne Centrum Rezerwacji pon. – pt. 08:00–22:00,
sob. – niedz. 09:00–21:00
22 270 31 20
Ikona telefonu symbolizująca kontakt lub infolinię TUI Blog
Biuro Obsługi Klienta pon. – pt. 08:00–22:00,
sob. – niedz. 09:00–21:00
22 255 04 02
Ikona dymka czatu symbolizująca rozmowę lub wsparcie na TUI Blog
Biuro Obsługi Klienta pon. – pt. 08:00–22:00,
sob. – niedz. 09:00–21:00
Czat w myTUI
Ikona budynku symbolizująca miejskie podróże na TUI Blog
Biura stacjonarne
Znajdź na mapie