Plaże mieniące się kolorami piasku i kamieni. Do tego słońce i lazurowe morze. Błogi odpoczynek wśród palm albo ekscytujące wyprawy na wielbłądach. Tu Europa spotyka się z Afryką. Natura, piękno, sztuka – wszystko to na wyciągnięcie ręki.

Wyspy Kanaryjskie od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Przyciąga tutaj niezwykła różnorodność krajobrazów zmieniających się niczym w kalejdoskopie – zastygłe lawy, wulkaniczne stożki, egzotyczna roślinność i jasne, piaszczyste wydmy. Niebywały koloryt, słoneczna pogoda i wyjątkowość każdej z wysp stwarzają niepowtarzalne możliwości spędzenia wymarzonego urlopu. Wyspy Kanaryjskie, znane niegdyś jako Wyspy Szczęśliwe, w ostatnich latach stały się jednym z najczęściej wybieranych miejsc na wypoczynek. Zadziwia i kusi hiszpański temperament, kanaryjska kuchnia oraz atlantycka bryza, które tworzą niesamowitą wakacyjną atmosferę zapewniającą najlepsze wspomnienia z tego pięknego zakątka odległego od Polski o niecałe 6 godzin lotu.

Kierunek Wyspy Kanaryjskie - dlaczego warto z nami wyjechać?

  • Ceny, które podajemy są cenami które zapłacisz. Bez niespodzianek.
  • Setki tysięcy zadowolonych Klientów w całej Polsce. Miliony na świecie.
  • Dzięsiątki tysięcy hoteli na całym świecie.
  • Bezpieczne i wygodne płatności przez internet
Lanzarote

Lanzarote

Lanzarote to mityczna wyspa ognia. Śnieżnobiałe domy wspaniale kontrastują z ciemną lawą i zielenią palm. Do wypoczynku nad błękitnymi wodami Oceanu Atlantyckiego zachęcają długie i urokliwe plaże, pokryte jasnym lub ciemnym piaskiem. Do wizyt zachęcają tajemnicze groty oraz niezwykłe formacje parku narodowego Timanfaya z ponad setką wulkanicznych stożków. Wyspa jest nie tylko cudem natury, ale również prawdziwym dziełem sztuki jednego z najsłynniejszych artystów hiszpańskich – Cesara Manirique. To miejsce, do którego chce się wracać.

Zobacz więcej
Fuerteventura

Fuerteventura

W odległości zaledwie 100 km od wybrzeży Afryki znajduje się prawdziwy raj z nieskończenie długimi plażami z jasnym, saharyjskim piaskiem oraz krystalicznie czystą wodą – wymarzone miejsce dla miłośników sportu, kąpieli, pięknej opalenizny i relaksu. Wnętrze wyspy zdominowane jest przez monumentalne pasma gór, fascynujące krajobrazy i cuda natury. Niepozorna na pierwszy rzut oka wyspa, ogromnie zyskuje przy bliższym poznaniu. Jak powiedział kiedyś hiszpański filozof Miguel de Unamuno, Fuerteventura jest „oazą na pustyni cywilizacji". Każdy powinien chociaż raz zasmakować jej wyjątkowości i różnorodności.

Zobacz więcej
La Gomera

La Gomera

La Gomera pozostaje jedną z najbardziej dziewiczych wysp archipelagu. Urzeka niepowtarzalnym klimatem kolonialnej zabudowy. Przyciąga tajemniczością prastarych lasów wawrzynowych. Zachwyca naturalnym pięknem. W tym miejscu można poczuć się odkrywcą nowego lądu i przeżyć niepowtarzalne chwile.

Zobacz więcej
Gran Canaria

Gran Canaria

Wyspa nazywana miniaturowym kontynentem zachwyca odwiedzających bogactwem natury. Najwyższy punkt wyspy stanowi wulkan, który wznosi się na wysokość prawie 2000 m n.p.m. W Maspalomas, między Meloneras a Playa del Ingles, wiatry wiejące znad Sahary utworzyły ogromne wydmy. W głębi Gran Canarii znajdują się rozległe żyzne doliny, pokryte bujną roślinnością wąwozy oraz imponujące góry. Na północy i południowym zachodzie krajobraz wyspy zdominowany jest przez strome klify, o które rozbijają się fale przejrzystych wód. Wyspa przypominająca okrągły stożek wystający z oceanu należy do najgęściej zaludnionych na całym archipelagu. Od wybrzeży Afryki dzieli ją około 200 km.

Zobacz więcej
Teneryfa

Teneryfa

Teneryfa jest jedną z największych wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich. Nie brakuje tutaj miejsc, w których można porządnie wypocząć - ciesząc się gorącym złocistym piaskiem, pięknem Oceanu Atlantyckiego, cieniem palm oraz wyjątkowym egzotycznym klimatem.

Zobacz więcej

Rozrywka

Rancho Texas Park

Rancho Texas Park – park znajdujący się w Puerto del Carmeno (południowa część wyspy) ze wspaniałym ogrodem pełnym egzotycznych zwierząt (pumy, krokodyle, tygrysy). Znajdziemy tu również coś specjalnego dla dzieci - indiańską wioskę, gdzie najmłodsi mogą pobawić się w poszukiwaczy złota, zobaczyć grotę szamana czy pojeździć na kucykach. Wstęp dla dorosłych 43 EUR, dla dzieci 24 EUR.

Aqualava

Aqualava - park wodny w Playa Blanca oferujący liczne atrakcje – baseny, zjeżdżalnie, wodne zamki dla dzieci oraz słoneczne tarasy otoczone wysokimi palmami. Znajdziemy również restauracje z pyszną lokalną kuchnią. Miejsce, w którym nie można się nudzić.

Parque Tropical Guinate

Parque Tropical Guinate – park w północnej części Lanzarote, który pokochają szczególnie miłośnicy ptaków. Znajdziemy tu między innymi papugi, tukany i flamingi (jest ich tutaj prawie 300 gatunków). Dodatkową atrakcją są kangury, zające patagońskie, małpy i lemury. Całość pięknego tropikalnego zoo urozmaicona jest doskonale utrzymanymi ogrodami, jak również wodospadami i jeziorkami. Wstęp dla dorosłych 14 EUR, dla dzieci 6 EUR.

Aquapark (Costa Teguise)

Aquapark (Costa Teguise) – na wszystkich czekają tutaj najlepsze przejażdżki wodne – od najbardziej ekscytujących dla odważniejszych członków rodziny, poprzez trasy spokojne dla starszych, aż do tych bezpieczniejszych i ciekawszych dla najmłodszych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Na terenie Aquaparku można też wypocząć spacerując po sklepach czy próbując lokalnych potraw w restauracjach.

Ogród Kaktusów (Jardín de Cáctus)

Ogród Kaktusów (Jardín de Cáctus) - jeden z projektów Césara Manrique zrealizowany w 1992 roku. Ten imponujący ogród gromadzi około 1400 gatunków kaktusów, które turyści bardzo chętnie oglądają. U samego wejścia do ogrodu stoi ogromnych rozmiarów, 8-metrowy metalowy kaktus. Na terenie Jardín de Cáctus znajdują się również oczka wodna, klimatyczna kawiarenka oraz sklep z pamiątkami. Nad całością góruje młyn pochodzący jeszcze z XVIII wieku.

Mirador del Río

Mirador del Río – najsłynniejszy na wyspie punkt widokowy położony na szczycie Risco de Famara na wysokości ponad 400 m. n.p.m. Zaprojektowany przez Cesara Manrique obiekt z wulkanicznego kamienia, jak wszystkie dzieła tego artysty, jest kolorystycznie doskonale wkomponowany w otoczenie. Z szerokich okien w kawiarni oraz balkonu obserwować można zatokę i wysepki archipelagu Chinijo. Z mniejszego okna przypominającego kształtem oko, podziwiać można wulkan La Corona.

La Geria

La Geria – jest znanym wśród turystów z całego świata regionem, 40-hektarową plantacją, na której uprawiana jest winorośl. Z powodu erupcji wulkanów, jeszcze w XVIII wieku teren ten, pokryty lawą, zupełnie nie nadawał się do uprawy roślin. Mieszkańcom wyspy udało się jednak wymyślić taką metodę uprawy, by móc hodować na nim winorośl. Niedaleko plantacji mieści się Museo del Vino de Lanzarote, czyli muzeum wina. Tutaj, oprócz starych urządzeń do produkcji tego trunku (specjalnych tłoczni, pomp), można zobaczyć również bogatą bibliotekę z książkami i rękopisami poświęconymi tematowi wina. W ramach biletu do muzeum możemy spróbować 5 win oraz kilku rodzajów sera.

Zwiedzanie

Fundacja César Manrique

Fundacja César Manrique – fundacja założona w 1992 roku przez Césara Manrique. Stała się ona swoistym urzeczywistnieniem marzeń artysty o życiu w harmonii z naturą. Obecnie muzeum gromadzi dzieła artysty: rzeźby, obrazy, fotografie, rysunki, a nawet niedokończone projekty. Ponadto obejrzeć można prace wybitnych artystów, np. Pabla Picassa, Antonio Tapiesa czy Jesusa Soto. Na terenie muzeum (w specjalnie wyznaczonej sali) odbywają się wystawy oraz konferencje. Wstęp dla dorosłych 8 EUR, dla dzieci 4 EUR.

Salinas de Janubio

Salinas de Janubio – tworzone tuż przy wybrzeżach fabryki soli, które, wspomagane ciepłem promieni słonecznych oraz pracą młynów wodnych, służyły produkcji soli. Powstałe tutaj niegdyś olśniewająco, wręcz oślepiająco białe bryły soli w ciekawy sposób kontrastują z otaczającymi ciemnymi polami pokrytymi lawą. Wstęp do Salinas de Janubio jest dla wszystkich darmowy. Ci, którzy chcą zaopatrzyć się w zapas soli, mogą w godzinach od 7.00-14.30 udać się do solnej winiarni.

Cueva de los Verdes (Grota Zielonych)

Cueva de los Verdes (Grota Zielonych) – część najdłuższego na świecie tunelu powstałego w wyniku erupcji wulkanu. Godzinna podróż przez Grotę to przeprawa przez wąskie i zawiłe korytarze, podziemne jeziora i przepaście. Wnętrze oświetlone jest w taki sposób, aby zwiedzający mogli podziwiać niespotykane kolory oraz kształty zastygłej już lawy. W podziemiach założono nawet audytorium, w którym organizowane są festiwale i przedstawienia. Wstęp do Cueva de los Verdes dla dorosłych wynosi 8 EUR, dla dzieci 4 EUR.

Park Narodowy Timanfaya

Park Narodowy Timanfaya – park ten powstał dokładnie w 1974 r. i obejmuje teren, na którym w latach 30. XVIII wieku miały miejsce jedne z największych w historii erupcje wulkaniczne. W parku, który rocznie odwiedzany jest przez około 1,5 miliona turystów, znajdziemy ponad sto wulkanicznych stożków. Na jednym z nich znajduje się punkt widokowy zaprojektowany przez Césara Manrique oraz słynna restauracja El Diablo. Bardzo ciekawym sposobem poruszania się po parku Timanfaya jest wyprawa na wielbłądzich grzbietach (Ruta de Camellos). Wstęp na obszar parku dla dorosłych wynosi 8 EUR, dla dzieci 4 EUR. W środkowej części Timanfaya znajdują się Góry Ognia (Montañas del Fuego) będące jednym z najciekawszych krajobrazów wulkanicznych na świecie. Tylko dla odwiedzenia tego terenu warto jest przyjechać na Lanzarote. Olbrzymia eksplozja wulkanu z 1730 roku trwała aż 6 lat. Do dnia dzisiejszego pozostawiła po sobie wspaniałe formacje skalno-lawowe oraz ponad 100 stożków wulkanicznych.

Jameos del Agua

Jameos del Agua – chętnie odwiedzana przez turystów grota, stanowiąca fragment dłuższego łańcucha korytarzy lawowych, które powstały na skutek erupcji wulkanu La Corona. Fenomenem Jameos del Aga jest zbiornik wodny, który uformował się na samym dnie jaskini. Jego pochodzenie do dzisiaj nie jest wyjaśnione. Wypełniony wodą morską, stanowi środowisko naturalne dla żyjącego tu raka, który odżywia się algami (w normalnych warunkach zwierzę to zamieszkuje oceany na głębokości 3 tys. metrów). Wstęp dla dorosłych 8 EUR, a dla dzieci 4 EUR. Na terenie Jameos del Agua czynna jest restauracja, bar, sklep z pamiątkami.Casa-Museo Palacio Spínola – Pałac Spinola jest jednym z ważniejszych obiektów w Teguise, odzwierciedlającym XVIII-wieczną architekturę wyspy. Niegdyś mieściła się tu siedziba samego gubernatora. Pałac wzniesiony w latach 1730-1780, prawie dwa stulecia później został odrestaurowany pod nadzorem Césara Manrique, a później następnie przekształcony w muzeum. Dla turystów przygotowana jest specjalna trasa do zwiedzania prowadząca przez bogato zdobione salony, skromną kapliczkę oraz piękne patio. Wstęp na teren muzeum w niedziele i dni świąteczne w godzinach 9.00-15.30 jest darmowy.

Lago de los Clicos

Lago de los Clicos - jezioro w zachodniej części wyspy, znajdujące się u stóp wulkanu El Golfo. Jego zielona barwa sprawia, że często określane jest jako Laguna Verde. Głębokie na około 10 metrów jezioro swą zielonością w wyjątkowy sposób kontrastuje z ciemną lawą i błękitnymi wodami oceanu.

Arrecife

Arrecife – obecna stolica Lanzarote, jest cichym i pięknym miastem portowym położonym na wschodnim wybrzeżu wyspy. W okolicy nadmorskiej zagwarantowane są atrakcyjne, słoneczne plaże i doskonałe zaplecze żeglarskie wraz z możliwością gry w golfa. Wszystko w otoczeniu fantastycznych widoków na Atlantyk. Oprócz niesamowitych krajobrazów, warto odwiedzić to miejsce ze względu na cenne zabytki. Najciekawszymi z nich są:Castillo de San Gabriel – zamek wzniesiony w XVI wieku w celu obrony Arrecife przed częstymi atakami piratów. Zniszczony całkowicie podczas jednego z najazdów, w 1596 roku został odbudowany przez włoskiego architekta Leonarda Torriani. Obecnie we wnętrzu obiektu znajduje się muzeum archeologiczne. Castillo de San José – wzniesiony w 1779 roku zamek, którego budowa miała wzmacniać obronę miasta i tworzyć dodatkowe miejsca pracy, chroniąc mieszkańców przed głodem (tzw. Twierdza Głodu). Obecnie na terenie zamku znajduje się siedziba Muzeum Sztuki Współczesnej z dziełami wybitnych malarzy i rzeźbiarzy.Iglesia de San Ginés – jednej z najbardziej znanych obiektów w Arrecife. Na jego wieży znajduje się wielka biała kopuła wyróżniająca się na tle panoramy miasta. Budowla poświęcona jest patronowi miasta San Ginés, dlatego wewnątrz kościoła znajdziemy cenne jego statuetki.

Monumento al Campesino (Pomnik rolnika)

Monumento al Campesino (Pomnik rolnika) – jedno z wielu pomysłów Césara Manrique oddające niejako hołd ciężkiej pracy bezimiennych rolników. Mająca około 15 m wysokości rzeźba, znajduje się w samym centrum wyspy. Materiałem do stworzenia owej rzeźby były stare zbiorniki na wodę pochodzące z jachtów oraz rybackich łodzi, które twórca pomnika - Jesús Coto – zespawał, a następnie pomalował na biało. Projekt został ukończony w 1968 roku.

Museo Agricola El Patio

Museo Agricola El Patio – muzeum rolnictwa powstałe w 1994 roku na prawdziwej farmie. Jego początki sięgają jeszcze XIX wieku, kiedy to grupa zubożałych ludzi rozpoczęła na tym terenie uprawę żyznej ziemi. Po upływie stu lat była to najlepiej utrzymana posiadłość na całej wyspie. Zobaczyć tutaj można doskonale zachowane wiatraki, stroje ludowe, narzędzia, a także zbiory fotografii.

Castillo de Santa Barbara

Castillo de Santa Barbara – jeden z najstarszych zamków na Wyspach Kanaryjskich wzniesiony jeszcze w XIV wieku. Z powodu znacznych zniszczeń obiektu dokonanych przez napadających piratów, budynek został odrestaurowany przez włoskiego architekta. Obecnie w zamku mieści się tutaj Museo del Emigrante (Muzeum Emigrantów) obrazujące rolę emigrantów pochodzących z Wysp Kanaryjskich dla rozwoju Ameryki. Atrakcją jest również imponujący widok obejmujący dolinę Teguise, jak i wybrzeże wyspy.

Casa-Museo del Campesino

Casa-Museo del Campesino – muzeum znajdujące się w starym, wiejskim budynku, którego wygląd doskonale odzwierciedla sposób życia mieszkańców wyspy. Zgromadzona w tym zabytkowym obiekcie wystawa obejmuje liczne narzędzia i przedmioty użytku codziennego wykorzystywane niegdyś przez rolników podczas wykonywanej pracy. Po zwiedzaniu muzeum, można wstąpić do pobliskiej restauracji i skosztować tradycyjnych kanaryjskich dań.

Sport i rekreacja

Sporty wodne

Sporty wodne – na plażach każdego większego ośrodka na Lanzarote panują świetne warunki do uprawiania sportów wodnych. Wybór jest bogaty, więc amatorzy wodnych wrażeń nie będą zawiedzeni: surfing, windsurfing, narty wodne oraz żeglarstwo. Szczególnie dobre warunki (ze względu na silny wiatr) czekają nas na północnym wybrzeżu.

Nurkowanie

Nurkowanie – na Lanzarote panują doskonałe warunki do nurkowania o każdej porze roku. Wyjątkowy morski świat, liczne wraki statków oraz podwodne wulkaniczne jaskinie. W wodach Lanzarote możemy obserwować różne gatunki zwierząt: ryby, koniki morskie, płaszczki oraz kraby. Imponującym zjawiskiem jest przepiękna rafa koralowa La Isleta. Najlepszymi miejscami do nurkowania są: Flamingo Wall o maksymalnej głębokości 17m i jedną z najlepszych ścian nurkowych w Playa Blanca, Colorados – o głębokości 16 m z wyjątkowymi formacjami skalnymi i różnymi gatunkami ryb oraz Timanfaya Reef (do 18 m) z piękną rafą koralową i imponującymi światem podwodnym – ośmiornice, kraby i barakudy.

Wyprawa wędkarska

Wyprawa wędkarska – w czasie trwających 6 godzin wypraw mamy okazję złowić coś swojego. Ciekawą opcją dla miłośników wędkarstwa jest tzw. Big Game, czyli połów większych ryb – tuńczyków i marlinów. Cena wyprawy wynosi od 65-100 EUR (w koszty wliczone jest wypożyczenie niezbędnego sprzętu, a także przekąski i napoje). Nie jest to może najtańszy sport, ale czego nie robi się dla bezcennych wędkarskich wrażeń.

Trekking

Trekking – Lanzarote zapewnia doskonałe warunki do trekkingu i wędrówek górskich. Aby udać się w niezapomnianą podróż, wystarczy trochę chęci, dobrego nastawienia i wygodnych butów. Jaką trasę wybierzemy, zależy tylko od nas. Trasa północna obejmuje wejście na 600-metrowy wulkan La Corona z ciekawą endemiczną florą, a następnie przejście na jedną z najpiękniejszych plaż na Lanzarote – Famara. Trasa południowa to wejście na wygasły wulkan Caldera Blanca, z którego rozprzestrzenia się widok na Park Narodowy Timanfaya. Cena wycieczki – 35-40 EUR (obejmuje przewodnika oraz piknik).

Catalanza Family (Wycieczki katamaranem)

Catalanza Family (Wycieczki katamaranem) – tutaj życie wydaje się łatwiejsze. Trwający prawie pól dnia rejs, stanowi idealną rozrywkę nawet dla najmłodszych. Powiew wiatru od morza, imponujące widoki, kolorowe drinki z otwartego baru, latające ryby i delfiny – a wszystko to podczas jednej wycieczki. Pięknym 75-katamaranem dopłyniemy do piaszczystej zatoki Papagayo. Tu możemy ochłodzić się w przejrzystych wodach oceanu, spróbować lokalnych potraw, zażyć słonecznych kąpieli, a nawet poczuć dreszczyk wodnych emocji na skuterach wodnych. Idealny sposób na wakacyjny wypoczynek dla całej rodziny.

Triathlon

Triathlon - na wyspie każdego roku odbywają się zawody Ironman Triathlon - czyli mistrzostwa dość nietypowej dyscypliny nazywanej triathlon/triatlon, obejmującej kolejno pływanie, jazdę na rowerze oraz bieganie. Zwycięża oczywiście zawodnik z najlepszym czasem (wynik końcowy obejmuje także zmianę sportowego stroju). Najstarszym zawodnikiem, któremu udało się ukończył cały dystans jest 82-letni Amerykanin Lew Hollander.

Atrakcje

Loro Park

Loro Park – coś wyjątkowego dla miłośników egzotycznych zwierząt. Ten zoologiczno-botaniczny park czy też tropikalne zoo, dzięki swojej ogromnie bogatej faunie i florze stanowi prawdziwie rajskie miejsce. Loro Park powinno być obowiązkowym punktem dla rodzin podczas pobytu na Teneryfie. Podziwiać tutaj można między innymi szympansy, małpy, żółwie, aligatory, surykatki czy flamingi. Dużą atrakcją jest „afrykańska dżungla” z tygrysami i gorylami oraz Pingwinarium, w którym, jak wskazuje sama nazwa, żyją pingwiny w doskonale odwzorowanym klimacie arktycznym. Park pochwalić się również może największą kolekcją papug na całym świecie oraz rekinarium z najdłuższym tunelem z rekinami o długości 17 m. Ponadto, czekają nas tutaj pokazy umiejętności orek, delfinów i lwów morskich. Bezcenne przeżycie i zabawa dla całej rodziny.

Aquapark (Costa Teguise)

Aquapark (Costa Teguise) – na wszystkich czekają tutaj najlepsze przejażdżki wodne – od najbardziej ekscytujących dla odważniejszych członków rodziny, poprzez trasy spokojne dla starszych, aż do tych bezpieczniejszych i ciekawszych dla najmłodszych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Na terenie Aquaparku można też wypocząć spacerując po sklepach czy próbując lokalnych potraw w restauracjach.

Wycieczki wędkarskie

Wycieczki wędkarskie – przebywając na Wyspach Kanaryjskich, nietrudno trafić na ofertę wycieczki połączonej z połowem. Bogactwo ryb oceanu sprawia, że miłośnicy wędkarstwa z przyjemnością tutaj przyjeżdżają. Bardziej zaawansowani biorą nawet udział w międzynarodowych zawodach, które odbywają się co roku. Wędkarstwo na łodzi jest raczej drogim sportem, ale połów najlepszego merlina, a co za tym idzie zdobycie trofeum, gwarantuje bezcenne wrażenia.

Lotniarstwo i paralotniarstwo

Lotniarstwo i paralotniarstwo – te dwa emocjonujące sporty są bardzo popularne na wszystkich wyspach. Bez wątpienia sprzyjają temu warunki atmosferyczne. Wiele tutejszych klubów oferuje kursy lotniarstwa. Zajęcia zwykle odbywają się w głębi wyspy, gdzie warunki (sprzyjające wiatry) są najlepsze. Przy dobrej pogodzie można nawet na lotni czy paralotni oblecieć całą wyspę i podziwiać jej niepowtarzalny urok.

Windsurfing

Windsurfing – to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych sportów na Wyspach Kanaryjskich. Silne wiatry oraz słońce stwarzają doskonałe warunki do uprawiania tego sportu. Liczne szkółki umożliwiają naukę żeglowania na desce nawet początkującym. Dla zaawansowanych godnym polecenia miejscem jest plaża Playa de Sotavento.

Beatancuria

Beatancuria – znajdująca się w środkowej części wyspy malownicza wioska, niegdyś stolica Fuerteventury. W samym centrum znajdziemy świątynię Iglesie de Santa Maria – kościół odbudowany w XVII wieku zachwycający barokowym ołtarzem, oryginalną kamienną podłogą oraz imponującym obrazem – Nava de la Iglesia – przedstawiającym kościół jako okręt. Na północnych obrzeżach znajduje się klasztor Franciszkanów San Bonaventura – najstarszy tego typu obiekt na terenie Wysp Kanaryjskich. Obok klasztoru znajduje się Pozo del Diabolo, czyli Diabelska Skała, do której – jak podaje legenda – przykuty był sam szatan zmuszony do noszenia kamieni stanowiących później podstawę klasztoru.

Kuchnia

Banany

uznaje się, iż banany uprawiane na terenie Wysp Kanaryjskich należą do jednych z najlepszych na całym świecie. Są mniejsze, ale za to słodsze niż te, które kupujemy w sklepie. Warto jednak pamiętać, że po spróbowaniu tego owocu podczas pobytu na Kanarach, mogą zupełnie przestać nam smakować te, które są dostępne w Polsce.

Gofio

Gofio - składnikiem wielu dań serwowanych w kanaryjskich lokalach jest gofio – mączka wyrabiana z prażonych ziaren jęczmienia kukurydzy oraz innych zbóż. Obecnie gofio dodaje się do sosów, zup, a nawet deserów – popularne są lody o takim smaku (przypominają smakiem chałwę).

La Posta Restaurant

La Posta Restaurant - położony w samym sercu Santa Cruz lokal, oferuje tradycyjne dania kuchni włoskiej przygotowane ze składników najwyższej jakości. Przepyszne makarony, pizze na doskonałym cieście, chrupiące chleby i niezwykle bogata karta win. Miejsce idealne na wieczorny odpoczynek.

El Diablo

El Diablo – restauracja znajdująca się na terenie parku narodowego Timanfaya (usytuowana na jednym z wulkanicznych stożków), serwująca dania mięsne i rybne z grilla ogrzewanego przez ciepło wulkaniczne (ok. 300 °C). Lokal zbudowany został według projektu Manrique w 1970 roku.

Fabiola

Fabiola – restauracja mieszcząca się w starym, zabytkowym domu i serwująca oryginale dania przygotowywane ze świeżych produktów. W lokalu trzeba koniecznie spróbować sałatkę z cykorii (z bekonem i serem) oraz słodkiego sernika na zimno.

Neptuno

Neptuno – restauracja znajdująca się w centrum handlowym oferuje tradycyjną kuchnię kanaryjską. W menu najwięcej jest dań mięsnych, choć znajdą się też doskonałe potrawy z ryb – tuńczyka i łososia. Do tego zapewniony jest bogaty wybór serów i win.

Ciekawostki

Dlaczego Kanaryjskie?

Dlaczego Kanaryjskie? Nazwa Wyspy Kanaryjskie wcale nie pochodzi (jak wielu błędnie przypuszcza) od określenia kanarków. Wywodzi się natomiast od łacińskiego słowa canus, czyli pies. Jak podają źródła historyczne, na wyspach żyło dużo wielkich i groźnych psów, które miały służyć mieszkańcom do pilnowania wypasanych zwierząt. Zwierzęta te odznaczały się dużą wiernością wobec właścicieli, ale jednocześnie bardzo groźnym usposobieniem. Hiszpańscy zdobywcy z tego właśnie powodu zdecydowali się wydać prawo ograniczenia liczby posiadanych psów do jednego. Obecnie jednak dąży się do oficjalnej rejestracji rasy tego zwierzęcia. Jeśli chodzi o małe ptaszki (kanarki) to rzeczywiście znajduje się ich wiele na terenie Wysp Kanaryjskich i stąd wzięła się ich nazwa.

Güimar

Güimar – tu właśnie zachowało się sześć schodkowych piramid, których historia wciąż owiana jest tajemnicą. Wyglądem przypominają budowle pochodzące z Meksyku (piramidy Majów), chociaż wiadomo, że powstały zanim Ameryka pojawiła się na mapie. W Güímar odwiedzić można również Park Etnograficzny „Piramides de Güimar” i zaczerpnąć informacji dotyczących piramid - ich historii i pochodzenia.

Ogród Kaktusów (Jardín de Cáctus)

Ogród Kaktusów (Jardín de Cáctus) – jeden z projektów Césara Manrique zrealizowany w 1992 roku. Ten imponujący ogród gromadzi około 1400 gatunków kaktusów, które turyści bardzo chętnie oglądają. U samego wejścia do ogrodu stoi ogromnych rozmiarów, 8-metrowy metalowy kaktus. Na terenie Jardín de Cáctus znajdują się również oczka wodna, klimatyczna kawiarenka oraz sklep z pamiątkami. Nad całością góruje młyn pochodzący jeszcze z XVIII wieku.

Cueva de los Verdes (Grota Zielonych)

Cueva de los Verdes (Grota Zielonych) – część najdłuższego na świecie tunelu powstałego w wyniku erupcji wulkanu. Godzinna podróż przez grotę to przeprawa przez wąskie i zawiłe korytarze, podziemne jeziora i przepaście. Wnętrze oświetlone jest w taki sposób, aby zwiedzający mogli podziwiać niespotykane kolory oraz kształty zastygłej już lawy. W podziemiach założono nawet audytorium, w którym organizowane są festiwale i przedstawienia. Wstęp do Cueva de los Verdes dla dorosłych wynosi 8 EUR, dla dzieci 4 EUR.

Informacje praktyczne

Strefa czasowa :
czas polski – 1 godz.
Język :
hiszpański, angielski, niemiecki
Komunikacja :
autobusy (zwane guaguas), samochód (wynajem to koszt 25-50 EUR), niskie ceny benzyny
Przykładowe ceny :
jednodaniowy obiad w restauracji – 15-20 EUR, filiżanka kawy – 1, 5 EUR, lampka lokalnego wina – 2-3 EUR
Waluta :
euro (EUR)