Turcja - kraj czterech mórz, bezkresnych plaż, ośnieżonych szczytów gór Taurus, a także antycznych zabytków i bogatej historii. Kulturowy tygiel i pogranicze dwóch światów. Znajdziecie tu cudowne krajobrazy: wapienne tarasy w Pamukkale, księżycowy krajobraz Kapadocji i urokliwe plaże Morza Śródziemnego.

Położone na pograniczu Europy i Azji państwo jest niezwykle barwne i różnorodne. Na przestrzeni wieków mieszkało tu wiele kultur, których liczne ślady można podziwiać do dzisiaj. Kraj ten zachwyca unikatowymi cudami przyrody - wapiennymi tarasami w Pamukkale, niezwykłym księżycowym krajobrazem Kapadocji oraz bogatą historią widoczną w Efezie, najlepiej zachowanym starożytnym mieście na całym wybrzeżu Morza Śródziemnego. Na amatorów plażowania oraz miłośników sportów wodnych czekają urokliwe plaże i turkusowa woda. Turcja daje możliwość nie tylko słonecznego wypoczynku, morskich kąpieli i zwiedzania cennych zabytków, lecz także relaksu w jednej z klimatycznych kawiarni, wakacyjnych zakupów oraz oczywiście zabawy do białego rana. Urlop w takim miejscu z pewnością będzie niezapomniany.

Kierunek Turcja - dlaczego warto z nami wyjechać?

  • Ceny, które podajemy są cenami które zapłacisz. Bez niespodzianek.
  • Setki tysięcy zadowolonych Klientów w całej Polsce. Miliony na świecie.
  • Dzięsiątki tysięcy hoteli na całym świecie.
  • Bezpieczne i wygodne płatności przez internet
Riwiera Turecka

Riwiera Turecka

Najwspanialsze plaże nad wschodnim Morzem Śródziemnym, malownicze zatoczki i kwitnąca bujna zieleń zachęcają do wypoczynku, natomiast kluby w Alanyi do szalonej nocnej zabawy.

Zobacz więcej
Turcja Egejska

Turcja Egejska

Wybrzeże Morza Egejskiego zaskakuje urozmaiconą linią brzegową pełną zatok i przylądków, zielenią gór sięgających aż do morza oraz niespotykanym błękitem wody. To również kraina, która fascynuje swoją historią i bogatą kulturą.

Zobacz więcej

Atrakcje

Turecka łaźnia (Hammam)

Turecka łaźnia (Hammam) – wizyta w tureckiej łaźni to niepowtarzalny sposób na prawdziwy wakacyjny wypoczynek z dala od zgiełku i hałasu. Na początek relaks w gorącej parze, która oczyszcza i wygładza skórę. Następnie czeka nas leżenie w pomieszczeniu wyłożonym marmurem, peeling ciała i masaże w oliwie z oliwek oraz mydlanej pianie. Po wszystkich zabiegach czujemy się zrelaksowani i piękni. Dostępne są też masaże (za dodatkową opłatą) w aromatycznych olejkach. Wyjazdy do tureckiej łaźni odbywają się codziennie, a czas wszystkich zabiegów w przybliżeniu to 2-3 godziny. Skorzystać można także z sauny, jacuzzi, groty lodowej oraz błotnej kąpieli. Na obszarze hammam znajduje się plac zabaw dla dzieci, które mogą tutaj poczekać na swoich rodziców. Wstęp dla dorosłych około 12 EUR, dla dzieci od 3-12 lat – 7 EUR.

Międzynarodowy Festiwal Kultury i Sztuki

Międzynarodowy Festiwal Kultury i Sztuki (Side International Culture and Art Festival) – niezapomniane wydarzenie z licznymi koncertami plenerowymi, występami muzyków, tancerzy – wszystko odbywa się wokół ruin rzymskiego amfiteatru pochodzącego z II wieku oraz świątyni Apolla. Jest jazz, taniec towarzyski oraz niezapomniane kompozycje m.in. Wiedeńskiej Orkiestry Kameralnej. Sztuka i kultura na najwyższym poziomie.

Festiwal miodu

Festiwal miodu – produkowanie miodu w tej części Turcji jest prawdziwą sztuką. Dumą tutejszego pszczelarstwa jest coroczny festiwal odbywający się w okolicach Antalyi. To niepowtarzalna szansa, aby spróbować najlepszych odmian miodu od najlepszych producentów w kraju. Miód jest też doskonałym słodkim prezentem, który można przywieźć z urlopu.

Bazar Sułtana

Bazar Sułtana – uznawany jest za jeden z najlepszych centrów handlowych w Turcji, mający ponad 70 sklepów. Znajdziemy tutaj bardzo różnorodny wybór produktów – marki najlepszych projektantów znajdują się obok tradycyjnych pamiątek (na przykład ręcznie malowanej ceramiki). Po skończonych zakupach można udać się na relaksującą kąpiel do tureckiej łaźni.

Turecka noc

Turecka noc – miłym wakacyjnym wspomnieniem będzie niewątpliwie wieczór z ciekawymi pokazami folklorystycznymi, skoczną muzyką i tańcem brzucha. Turecka noc to niezapomniane przeżycie, możliwość poznania wesołej strony kultury tureckiej i oczywiście dobra zabawa. Wstęp – ok. 35 EUR.

Troy Aquapark i Delfinarium

Troy Aquapark i Delfinarium – dobrym miejscem na wypoczynek dla całej rodziny jest park wodny połączony z delfinarium. Dużą atrakcją są pokazy akrobatyczne delfinów. Wspaniała rozrywka zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Po pokazie warto pospacerować wokół parku i odpocząć w kawiarni przed powrotem do hotelu. Wstęp dla dorosłych – ok. 30 EUR, dla dzieci – 16 EUR.

Antalya

Antalya – ważny ośrodek Riwiery Tureckiej wyróżniający się urokliwymi dzielnicami ze starymi domkami, bulwarami otoczonymi palmami i odrestaurowanym portem. Miasteczko znajduje się na urwistym przylądku mając, skąd roztaczają się widoki imponujących górskich szczytów. Na jednym z odcinków wybrzeży widać strumienie oraz wodospady spływające z pięknego klifu, który porośnięty jest lasami. Znajdą się tutaj miejsca do zwiedzania – Brama Hadriana pochodząca z 130 roku, dawna latarnia morska czy muzeum archeologiczne ze zbiorem ceramik, figurek, mozaik oraz licznymi fotografiami. To również dobre miejsce na zakupy – wszystko za sprawą barwnego rynku oraz wielu sklepów i butików.

Starożytne Perge

Starożytne Perge – w ruinach tego miasta zachował się amfiteatr na 1200 miejsc oraz stadion grecko-rzymski, który mógł pomieścić nawet 2500 widzów. Zobaczyć tutaj można także odrestaurowany łuk triumfalny, bramę miejską w kształcie podkowy z III w. p.n.e., ruiny agory oraz budynki łaźni i gimnazjonu. To właśnie w tym starożytnym mieście św. Paweł wygłosił swoje pierwsze kazanie.

Aspendos

Aspendos – starożytne miasto, którego ruiny znajdują się niedaleko Belki. Tutaj zachował się rzymski teatr powstały w II w. p.n.e. stojący na zboczu pagórka. Niegdyś mieszczący 20 tys. widzów z 39 rzędami, obecnie uznaje się za jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów. Miejsce to wykorzystywane jest podczas corocznego festiwalu w Antalyi. W Aspendos – mieście złożonym w I w. p.n.e. – zobaczyć można również stadion, akwedukty i niewielki skalny grobowiec.

Olympos

Olympos – ruiny starożytnego miasta założonego w II w. p.n.e. Do obecnych czasów zachował się tutaj rzymski teatr, niezniszczone mury porośnięte mchem, bizantyjskie grobowce, łaźnie rzymskie oraz świątynia, w której stał niegdyś posąg Marka Aureliusza. Jako część parku narodowego, obszar ten objęty jest ochroną. Kiedyś pełen statków i zatłoczonych ulic port, obecnie jest terenem bogato porośniętym roślinnością, stanowiącym już tylko zabytkowe ruiny.

Kapadocja

Kapadocja – wycieczka fakultatywna do historycznej krainy Anatolii. Największą atrakcję stanowi tutaj przepiękny, księżycowy krajobraz kształtowany przez charakterystyczne formy skalne. Kapadocja uważana jest za jeden z cudów natury ze względu na niezwykłości krajobrazów, których podstawę stanowi urozmaicona rzeźba terenu, powstała w tufie – miękkiej, porowatej skale utworzonej przez pyły wulkaniczne. Dodatkowo w programie wycieczki znajdują się wizyta w podziemnym mieście Kaymakli, zwiedzanie muzeum w Konya, w którym można zetknąć się ze specyficzną kulturą derwiszów oraz poznać historię założyciela ich zakonu Mevlany oraz zwiedzanie karawanseraju – tradycyjnego miejsca postoju karawan na szlaku Jedwabnym. Dla chętnych możliwe jest zarezerwowanie lotu balonem podczas wschodu słońca.

Zielony Kanion

Zielony Kanion – kilkugodzinna wycieczka dla osób pragnących odpocząć od upału oraz poobcować z piękną przyrodą. Program wycieczki obejmuje wizytę na tradycyjnym bazarze w Manavgacie, gdzie będzie możliwe zakupienie pamiątek z pobytu w Turcji. Następnie spacer w kierunku zapory wodnej, przy której rozpoczyna się zasadnicza część wycieczki – rejs po przepięknym jeziorze zaporowym. W programie rejsu przewidziano postój na orzeźwiającą kąpiel w chłodnej wodzie oraz obiad w regionalnej restauracji. Podczas rejsu można podziwiać wyjątkowe formacje skalne odbijające się w lazurowej tafli jeziora. Z wycieczki skorzystać mogą osoby podróżujący samotnie, jak i całe rodziny, nawet te z małymi dziećmi.

Teatr w Side

Teatr w Side – najbardziej imponująca budowla rzymska, znajdująca się tuż za rzymską agorą. Teatr powstał w II w, służąc w późnych czasach rzymskich za arenę walk gladiatorów. Trzy wieki później w tym samym miejscu powstało chrześcijańskie sanktuarium. Z najwyższego rzędu zabytkowego obiektu roztaczają się wyjątkowe widoki.

Safari samochodem terenowym

Safari samochodem terenowym - wyprawa idealna dla tych, którzy poszukują niezapomnianych wakacyjnych wrażeń. Wycieczka wśród majestatycznych gór Taurus ciągnących się na długości ok. 1500 km to niepowtarzalna szansa, aby zobaczyć prawdziwe oblicze tureckiego państwa i poczuć jego wyjątkowy klimat. Całodzienna wyprawa obejmuje przejazd przez malownicze tureckie wioski, w których życie płynie w swoim własnym tempie od wielu wielu lat. Można wyruszyć z miejscowości Belek, Side, Alanya lub Kemer. Cena jeep safari wraz z lunchem to koszt 45 EUR.

Paralotniarstwo

Paralotniarstwo – idealny wybór dla osób, które szukają naprawdę mocnych wrażeń. Lot paralotnią nad Błękitną Laguną to szansa na zgromadzenie niezapomnianych wspomnień. Na początek wjazd na 1700-metrowy szczyt w Babadag, który wznosi się nad laguną. Z tego właśnie miejsca pod opieką pilota rozpoczyna się niezapomniany lot i możliwość podziwiania Błękitnej Laguny, białych plaż i zielonych stoków. Podczas tej wyjątkowej chwili każdy czuje się niczym ptak szybujący ponad wyjątkowym bogactwem świata. W trakcie powietrznej wyprawy trwającej około pół godziny można wygodnie usiąść i rozkoszować się pięknymi widokami. Istnieje nawet możliwość robienia zdjęć podczas opadania. Paralotniarstwo jest tutaj dostępne wyłącznie dla osób powyżej 16 roku życia. Koszt takiej wyprawy nie jest tani (około 85 EUR), ale zdecydowanie warto.

Rafting (Side)

Rafting (Side) – pełna wrażeń wyprawa, obejmująca spływ pontonami po górskiej rzece. Oczywiście wszystko odbywa się pod opieką wykwalifikowanej i doświadczonej ekipy. Wycieczka trwa cały dzień, a jej koszt to 40 EUR – w cenie zawarty jest lunch.

Nurkowanie

Nurkowanie – na Riwierze Tureckiej znajdziemy wiele miejsc, w których można ponurkować i odkryć piękno Morza Egejskiego. To dobry sposób na aktywne spędzenie wakacyjnego urlopu zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących. Podczas takiej podwodnej wyprawy można nawet zrobić zdjęcia. Koszt – ok. 65 EUR.

Kuchnia

Surf Bar (Side)

Surf Bar (Side) – smaczne przekąski, zimne piwo i owocowe koktajle z kolorowymi słomkami. Lokal znajduje się w przyjaznym miejscu, zaledwie minutę od zachodniego wybrzeża. Można usiąść na tarasie z pięknymi widokami lub pozostać w środku – wewnątrz czeka nas klimatyczny wystrój z tureckimi dywanami oraz wiszącymi lampami. Dużym plusem tego miejsca jest ciekawa muzyka – od popu do rocka. Atrakcją lokalu są pokazy tańca brzucha.

Club Ally (Antalya)

Club Ally (Antalya) – ogromny lokal na świeżym powietrzu obejmujący aż 7 barów – każdy jest nieco inny, a te spokojniejsze są chętniej odwiedzane przed północą. Bary stają się miejscem tętniącym życiem zdecydowanie później – pojawiają się wtedy kolorowe lasery, kule, a najlepsi DJe do białego rana grają muzykę elektroniczną i techno.

Sky Lounge Bar (Analya)

Sky Lounge Bar (Analya) – lokal znajdujący się na szczycie Czerwonej Wieży. Czerwono-czarno-kremowy wystrój połączony jest z fantastycznymi widokami na port. Można się tutaj napić mrożonego daiquiri (napój alkoholowy z białego rumu, syropu oraz soku z limetki) i skosztować najlepszych koktajli – warto wybrać mieszankę wódki, amaretto i lodu. Aby napić się po prostu piwa, trzeba zejść na parter lokalu.

The Pinède (Kemer)

The Pinède (Kemer) – jeśli chodzi o lokalizację, ten bar jest naprawdę wyjątkowy. To nieco daleko od głównego ośrodka, w cieniu lasu sosnowego i prawie na plaży. To idealne miejsce na przedkolacyjny koktajl na tarasie z pięknymi widokami. Warto tutaj wstąpić chociaż raz, pamiętając, że lokal otwarty jest wyłącznie w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Black Ice Bar

Black Ice Bar – miejsce idealne na prawdziwe ochłodzenie po upalnych dniach. Temperatura w tym lodowym barze utrzymuje się do minus 8 stopni, dlatego lepiej ciepło się ubrać, choć już przy wejściu otrzymuje się od obsługi kurtkę z kapturem. Z lodu wykonane jest tutaj dosłownie wszystko – ściany, okna, krzesła i stoły. Wejście do Black Ice Bar to koszt 38 lir za 45-minutowy pobyt. To nie tak krótko, biorąc pod uwagę panującą tu temperaturę. Ciekawe, mroźno-wakacyjne przeżycia gwarantowane.

Ocakbasi (Side)

Ocakbasi (Side) – miejsce chętnie wybierane przez turystów, dlatego warto wcześniej zarezerwować sobie stolik. Miła atmosfera, smaczne potrawy i przyjazny personel, który chętnie pomoże w wyborze potraw z bogatego menu tureckiego. Nie można zapomnieć też o dobrych cenach. Restauracja, do której chce się wracać.

Ciekawostki

Oko proroka

Bardzo popularną pamiątką, przywożoną z wakacji w Turcji jest „oko proroka” (Nazar Boncuk). Uznaje się, iż talizman ten ma chronić przed złym urokiem, zawiścią czy zazdrością ze strony innych. Symboliczne oko odbija rzekomo wszelkie negatywne uczucia i złą energię skierowaną w naszym kierunku. Jeśli oko pęknie, oznacza to, że zostaliśmy obronieni przed niewłaściwym spojrzeniem drugiego człowieka. Tradycja oka nie wywodzi się jednak z islamu, a bliższa jest wcześniejszym wierzeniom ludowym. Trzeba przy tym pamiętać, że taki talizman nie jest symbolem chrześcijańskim. Typowe oko proroka jest niebieskie z białymi i żółtym okręgiem w środku.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Turcja
Strefa czasowa :
czas polski + 1 godz
Język :
turecki, angielski, niemiecki, rosyjski
Komunikacja :
taksówka w obrębie miejscowości – 6-10 EUR
Długość lotu :
ok. 3 godz.
Przykładowe ceny :
lunch od 12 EUR, obiad składający się z 2 dań od 18 EUR, piwo 2, 5 EUR, woda mineralna 1, 5 l – 1 EUR, kawa, herbata – 0, 6 EUR
Waluta :
lira turecka, 1 EUR = 2, 4 liry