Portugalia to kraj wiecznej wiosny, pięknych plaż i cennych zabytków. Urzeka pięknem klifowych wybrzeży i bujną roślinnością. Wymarzone miejsce na egzotyczne wakacje w europejskim kraju.

Wydmowy nadmorski krajobraz, wielokilometrowe plaże, wyśmienita kuchnia i piękno lizbońskich zaułków. Portugalia należy niewątpliwie do najpiękniejszych krajów europejskich – zachwycają urzekające doliny, niesamowite wybrzeże Algarve słynące z zacisznych plaż, cenne zabytki Lizbony, jak również podzwrotnikowa wyspa Madera będąca prawdziwym rajem dla wielbicieli spokoju i przyrody. Kraj ten oferuje przybywającym ogromne bogactwo niezwykłych krajobrazów. Każdego roku wybrzeża Portugalii zapełnione są turystami z całego świata – miłośnikami słońca, błękitnego nieba, wody, wyjątkowego klimatu i niezapomnianych wakacyjnych doświadczeń.

Kierunek Portugalia - dlaczego warto z nami wyjechać?

  • Ceny, które podajemy są cenami które zapłacisz. Bez niespodzianek.
  • Setki tysięcy zadowolonych Klientów w całej Polsce. Miliony na świecie.
  • Dzięsiątki tysięcy hoteli na całym świecie.
  • Bezpieczne i wygodne płatności przez internet
Algarve

Algarve

Wyjątkowo romantyczne wybrzeże Portugalii pełne kolorowych klifów, jasnych domów i kolorowych łodzi rybackich. Połączenie sprzyjającego klimatu, bogatej kultury arabskiej, doskonałych potraw i pięknych plaż czyni to miejsce idealnym na wypoczynek.

Zobacz więcej
Madera

Madera

Wyspa na Atlantyku – oczarowuje turystów łagodnym klimatem oraz bujną roślinnością z wyjątkowymi gatunkami kwiatów. Warto wybrać się tutaj nie tylko ze względu na walory przyrodnicze, ale także ze względu na różnorodność krajobrazu.

Zobacz więcej

Atrakcje

Rejs katamaranem

Rejs katamaranem – idealnym sposobem na miłe spędzenie czasu jest wyprawa katamaranem po pięknym, szafirowym Atlantyku. To niepowtarzalna szansa, aby poleniuchować na pokładzie statku, złapać nieco słonecznej opalenizny i skosztować smacznych portugalskich przystawek. Wszystko w otoczeniu wyjątkowej scenerii skalistych zatok, złocistych klifów i pobielonych wiosek rybackich. Jest również możliwość popływania lub nawet ponurkowania w ciepłym oceanie. Po całym dniu wodnej, fascynującej podróży wraca się na odpoczynek do hotelu. Koszt wyprawy dla dorosłych 33 EUR, dla dzieci 17 EUR.

Sanki Monte

Sanki Monte – na Maderze skorzystać można z nietypowej formy transportu – sanek. Pojazdem tym przemierza się 2- lub 4-kilometrową trasę (maksymalna prędkość to 80 km/h), która rozpoczyna się w Monte, a kończy w Funchal. Sanki sterowane są (a właściwie popychane) przez dwóch charakterystycznie ubranych panów (carreiros), którzy przypominają nieco gondolierów z Wenecji. Podróż sankami to jedna z najciekawszych i niewątpliwie najbardziej nietypowych atrakcji czekających na turystów podczas pobytu na Maderze. Carro de cesto (sanki z Monte) są tak naprawdę w użyciu od prawie 150 lat, choć dziś stanowią wyłącznie atrakcję turystyczną.

Park tematyczny Madery (Madeira Theme Park)

Park tematyczny Madery (Madeira Theme Park) – wyjątkowe centrum poświęcone historii, nauce oraz tradycji Madery. Znajdziemy tutaj charakterystyczne trójkątne domki będące niejako repliką budynków mieszkalnych w Santanie, wiatraki, labirynty, tradycyjne wozy oraz ogrody z lokalną roślinnością wyspy. Dużą atrakcją są również pawilony multimedialne z ciekawą dekoracją, doskonałymi efektami dźwiękowymi oraz interesującymi pokazami na temat wina, folkloru i turystyki. Niemałym zainteresowaniem cieszy się symulator oferujący „podróż” dookoła wyspy. Wstęp do Madeira Theme Park dla dorosłych kosztuje 10 EUR, dla dzieci 8 EUR.

Golf

Golf – Portugalia jest krajem słynącym z gry w golfa. Na terenie kraju znajduje się około 60 pół golfowych – większość w otoczeniu wyjątkowej morskiej scenerii. Jednym z najważniejszych ośrodków tego sportu w Europie jest Algarve (w 1999 roku uznany został nawet za najlepszy teren golfowy na świecie). Łagodny klimat, stałe temperatury i duża liczba dołków czyni to miejsce atrakcyjnym dla profesjonalistów, jak i początkujących. Wiatr jest tutaj mocniejszy w ciągu dnia, dlatego najlepiej wybrać się na grę golfa wcześnie rano. Sezon trwa od jesieni do późnej wiosny, a ceny za rundę wynoszą od 30 do 150 EUR.

Park rozrywki „Madeira Magic” (Funchal)

Park rozrywki „Madeira Magic” (Funchal) – edukacyjno-rozrywkowa atrakcja zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Park jest terenem żywej nauki z planetarium, pokazami 3D, wystawą naukową oraz ogrodem botanicznym obfitującym w podzwrotnikową roślinność. Miejsce to powstało głównie z myślą o najmłodszych, choć dorośli też znajdą coś dla siebie – restaurację, herbaciarnię, a nawet siłownię.

Jazda konna

Jazda konna - bardzo ważnym elementem tradycji w Andaluzji jest jazda konna, o czym przekonuje jarmark w Sewilli, pielgrzymki i liczne święta. Silnie związana z jazdą konną jest miejscowość Jerez de la Frontera. To tutaj znajduje się Andaluzyjska Szkoła Sztuki Jeździeckiej, w której co czwartek, w wyjątkowej scenerii, można podziwiać tańczące w takt muzyki konie. W maju w tym samym miejscu odbywa się również barwna fiesta połączona z targiem koni. Dużą atrakcją jest całodzienna wyprawa na grzbiecie konia – to wspaniały sposób na poznanie wyjtkowego bogactwa Andaluzji.

Huelva

Huelva - wypełnione palmami miasteczko posiada nie tylko nowoczesną architekturę, ale również cenne zabytki – 15-wieczny San Pedro (najstarszy kościół w mieście), jak również muzeum (Museo Provincial) gromadzące bogate zbiory archeologiczne z okolic Huelvy, dzieła rzymskie oraz przedmioty należące do samego Krzysztofa Kolumba, który wypłynął z pobliskiego portu ponad 500 lat temu. W muzeum warto również poznać historię kopalni w Riotinto.

Park Narodowy Donana

To jeden z największych (ok. 500 km2) i najważniejszych rezerwatów w Europie. Niegdyś teren ten należał do książąt, dzięki czemu tutejsza przyroda pozostała nienaruszona, a od 1969 roku objęta ochroną. Różnorodność krajobrazu sprawia, że występuje tutaj jedna z najbogatszych populacji zwierząt – orły cesarskie, flamingi, jelenie, dziki, rysie oraz wiele innych. Park można zwiedzić na różne sposoby – pieszo, jeepem, a nawet konno.

Jerez de la Frontera

Sherry, flamenco i konie – tak można najprościej opisać Jerez de la Frontera. To pełne życia miasteczko przypomina nieco Sewillę. W samym centrum znajdziecie wiele barokowych rezydencji oraz zabytkowych kościołów. Największe wrażenie robi imponujący Alkazar z pozostałościami dawnego meczetu, odnowionymi łaźniami oraz cienistymi ogrodami. Dla turystów prawdziwą atrakcją jest zwiedzanie piwnic z sherry – na wybrzeżu jest ich około dziewięciu. Warto pamiętać też o Andaluzyjskiej Szkole Sztuki Jeździeckiej, gdzie można zobaczyć tańczące w takt muzyki konie. Nie zabraknie również flamenco – do Jerez de la Frontera szczególnie warto przyjechać we wrześniu, kiedy trwa największy festiwal flamenco w Hiszpanii!

Trafalgar

Trafalgar - miejsce to spodoba się szczególnie miłośnikom historii – właśnie tutaj w 1805 roku rozegrała się słynna bitwa pod Trafalgarem, kiedy to admirał H. Nelson pokonał połączone floty francusko-hiszpańskie. Dowodzący siłami angielskimi oddał życie w tej bitwie, ale dzięki jego odwadze Napoleonowi nie udało się zrealizować planu inwazji Wysp Brytyjskich. Na przylądku zobaczyć można latarnię morską, a w samym centrum znajduje się wieża strażnicza wzniesiona jeszcze w XIV wieku.

Mercado dos Lavradores

Mercado dos Lavradores – hala targowa z otwartym dziedzińcem gromadząca rolników, rybaków oraz hodowców kwiatów. Miejsce to jest stale zatłoczone – sprzedawcy częstują przybywających owocami, aby zachęcić do kupna swoich produktów, na ladach porozkładane są ryby, a przy niektórych stoiskach stoją piękne kwiaty. Pulsujący życiem targ jest dobrym miejscem dla miłośników zakupów, ale i tych, którzy chcą poznać ciekawy fragment kultury Madery.

Park wodny (Santa Cruz)

Park wodny (Santa Cruz) – aquapark z pięcioma rynnami, dwoma basenami i czterema torami wodnymi. Black Hole dla miłośników mocnych wrażeń oraz Lazy River dla tych, którzy wolą spokojniejsze atrakcje wodne. Na terenie parku wodnego znajduje się również ogród stworzony z myślą o osobach, które chcą prostu poleniuchować i poobserwować zabawę innych.

Festiwal kwiatowy

Festiwal kwiatowy – niezwykle barwne i ciekawe wydarzenie trwające dwa dni i odbywające się pod koniec kwietnia lub na początku maja. Całość festiwalu otwiera korowód dzieci przebranych w kolorowe stroje, a najważniejszym punktem jest zbudowanie z kwiatów muru nadziei. W drugi dzień odbywa się radosny przemarsz ulicami z parku Santa Catrina w kierunku Largo do Colegio. Aby móc podziwiać to wyjątkowe widowisko z bliska, można zarezerwować sobie miejsce na balkonie Golden Gate Café – trzeba to jednak zrobić wcześniej, bowiem liczba chętnych jest naprawdę duża.

Sanki Monte

Sanki Monte – na Maderze skorzystać można z nietypowej formy transportu – sanek. Pojazdem tym przemierza się 2- lub 4-kilometrową trasę (maksymalna prędkość to 80 km/h), która rozpoczyna się w Monte, a kończy w Funchal. Sanki sterowane są (a właściwie popychane) przez dwóch charakterystycznie ubranych panów (carreiros), którzy przypominają nieco gondolierów z Wenecji. Podróż sankami to jedna z najciekawszych i niewątpliwie najbardziej nietypowych atrakcji czekających na turystów podczas pobytu na Maderze. Carro de cesto (sanki z Monte) są tak naprawdę w użyciu od prawie 150 lat, choć dziś stanowią wyłącznie atrakcję turystyczną.

Funchal

Funchal – zwiedzanie – wizyta w stolicy i pełnym temperamentu sercu wyspy. Funchal nie bez powodu nazywane jest „małą Lizboną”. Nad portem góruje imponujący Palácio São Lorenço z XVI wieku, a w centrum miasta przeważają aleje z budynkami z XVIII wieku. Warto zwiedzić jeden z najstarszych ośrodków religijnych na wyspie – klasztor Santa Clara pochodzący z XV wieku (pod głównym ołtarzem został pochowany odkrywca Madery – Zarco), kościół Angielski postawiony w 1822 roku, XVI-wieczną, bogato zdobioną katedrę Se , Muzeum Sztuki Sakralnej z kolekcją ornatów i sreber liturgicznych oraz muzeum miejskie poświęcone historii naturalnej. Do spaceru zachęca Ogród Botaniczny pełen egzotycznej roślinności. Stare Miasto (Zona Velha) jest bardzo zadbaną dzielnicą przeznaczoną wyłącznie dla pieszych – zabytkowe latarnie, brukowane uliczki oraz kolorowe budynki. Dzień w Funchal warto zwieńczyć lampką wspaniałego wina madera w winiarni São Francisco.

Golf

Golf – malowniczo położone pola golfowe na Maderze stwarzają idealne warunki gry dla miłośników tego sportu o każdym stopniu zaawansowania. Najbardziej znane miejsce to Santo da Serra Golf – 6039 m długości i par 72. Pole golfowe zostało otwarte w 1991 roku, a już dwa lata później odbył się tutaj pierwszy turniej. Można wypożyczyć profesjonalny sprzęt i skorzystać z lekcji gry w golfa.

Wschodnia Madera

Wschodnia Madera – wschodnia część wyspy zachwyca wspaniałymi widokami oraz zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Na skalistych, malowniczych wzgórzach powstało wiele luksusowych hoteli, apartamentów oraz willi. Warto odwiedzić wioskę Santana z charakterystycznymi trójkątnymi domkami, które – otoczone sadami oraz ogrodami – stanowią często obiekt do fotografowania. Pięknym zakątkiem jest również Ribeiro Frio – gęsto zalesiony, naturalny park z niewielkim ogrodem botanicznym oraz hodowlą pstrągów. Przy korzystnych warunkach pogodowych można podziwiać w całej krasie najwyższy szczyt wyspy – Picodo Arieiro (1818 m). Wschodnia Madera to również Camacha będąca głównym ośrodkiem przemysłu wikliniarskiego na wyspie.

Madeira Story Centre

Madeira Story Centre – jedna z najnowszych atrakcji Madery – muzeum dające możliwość poznania 14 milionów lat historii – od wulkanicznych początków z tradycyjnymi eksponatami, po czasy współczesne z licznymi grami i łamigłówkami. Ciekawa wystawa połączona z pokazami multimedialnymi pozwala w interesujący sposób poznać dzieje wyspy. Po zwiedzaniu można odpocząć w jednej z kawiarni, podziwiać wyjątkowe widoki z tarasu lub zakupić pamiątki w sklepie.

Ogród Botaniczny

Ogród Botaniczny – wyjątkowy ogród z wieloma egzotycznymi i tropikalnymi roślinami. Położony jest na wzgórzu, powyżej miasta, a oprócz cudów przyrody oferuje także wspaniałą panoramę. Ogród stworzono z myślą o ochronie 2 tysięcy gatunków roślin, drzew i kwiatów z każdego kontynentu. Ogromne bogactwo tutejszej roślinności jest widokiem zapierającym dech w piersiach. Warto zobaczyć ogród palmowy, kaktusowy, różany oraz wodne kaskady. Niezależnie od tego, jaką ścieżkę wybierzemy, z każdego punktu widokowego roztaczają się imponujące widoki na miasto i wybrzeże Funchal.

Ogród Palheiro Ferreiro

Ogród Palheiro Ferreiro – wspaniały, podzwrotnikowy ogród znajdujący się we wschodniej części Madery. Pierwotnie prezentował styl francuski – stąd ozdobne stawy i wyjątkowa aleja otoczona platanami i kameliami. Są też elementy typowego angielskiego ogrodu – dęby, kasztanowce, piękne trawniki oraz równiutko przycięty żywopłot. Najbardziej charakterystyczna jest jednak ciekawa roślinność podzwrotnikowa z purpurowymi kwiatami i pięknie kwitnącymi drzewami. Najciekawszą częścią jest Ogród Pani z krzewami poprzycinanymi w imponujące kształty. Miejsce, w którym zakochają się nie tylko miłośnicy zieleni i przyrody.

Zachodnie wybrzeże

Zachodnie wybrzeże – wycieczka po zachodnim wybrzeżu Madery obejmuje wizytę w malowniczej wiosce rybackiej Câmara de Lobos, z przystanią, gdzie w latach 50. XX wieku Winston Churchill oddawał się swojej pasji – malarstwu. Niezwykłą atrakcją wyspy jest najwyższy klif w Europie – Cabo Girão. W miejscowości Porto Moniz znajdują się słynne naturalne baseny, wkomponowane w skały wulkaniczne. Warto odwiedzić też tradycyjną wioskę Ribeira Brava otoczoną plantacją bananów oraz przełęcz Encuemada będącą jednym z najlepszych i najpopularniejszych punktów widokowych na wyspie.

Ogród różany w Quinta do Arco

Ogród różany w Quinta do Arco – wyjątkowy ogród będący dziełem ogrodnika Miguela Albuquerque’a. To największa i najpiękniejsza kolekcja róż w całej Portugalii z ponad 1200 różnymi typami krzewów. Prace nad ogrodem trwały trzy lata (2003-2006 r.), a koszt wstępu na jego teren wynosi 5 EUR.

Lewady

Lewady – Madera znana jest z kanałów, którymi dostarczana jest woda z gór do najodleglejszych zakątków – głównie z północy na południe wyspy. Ogólna ich długość na wyspie to około 2500 km. System lewad z trasami trekkingowymi umożliwia swobodne spacery na dużych wysokościach bez dużej różnicy poziomów. Najdłuższy kanał Madery (około 100 km) powstał w latach 60. XX wieku. Najbardziej malowniczy fragment szlaku rozciąga się od okolic Curral dos Romeiros aż do Camacha – to około 3,5 godz. wędrówki. Lewady, powstałe w odległych czasach, stanowią obecnie dużą atrakcję turystyczną.

Wycieczka do Porto Santo

Wycieczka do Porto Santo – wyprawa na sąsiednią wyspę to doskonały pomysł dla tych, którzy chcą w ciekawy i relaksujący sposób spędzić swój wakacyjny urlop. Po dwóch godzinach rejsu promem czeka nas odkrywanie niesamowitego miejsca oddalonego od Madery o 40 km. Porto Santo ma 11 km długości, 7 km szerokości i często określane jest „płową wyspą” – wszystko za sprawą pustynnego, jałowego krajobrazu. Przyciąga tutaj przede wszystkim 9-kilometrowa plaża ze złotym piaskiem i ciepłą morską wodą. Rzekomo na Porto Santo przebywał sam Krzysztof Kolumb, a jego dom jest jedynym zabytkiem w stolicy wyspy.

Zoomarine

Zoomarine – wyjątkowe miejsce zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Park rozrywki połączony z delfinarium zapewnia niezapomniane przeżycia dla całej rodziny. Zobaczyć tutaj można pokazy delfinów, fok i egzotycznych ptaków, a także zwiedzić muzeum-oceanarium z ciekawymi modelami delfinów, wielorybów oraz akwariami z morskimi zwierzętami. Oprócz części zoologicznej park oferuje inne ciekawe formy spędzenia czasu – szczególnie dla najmłodszych: roller-coaster, łódź piracką czy wielkie koło. Dużą atrakcją jest też specjalna strefa z basenami oraz restauracje serwujące doskonałą portugalską kuchnię. Wstęp dla dorosłych 28 EUR, dla dzieci 19 EUR.

Park wodny Aquashow

Park wodny Aquashow – nowoczesny, rodzinny park wodny gwarantujący dobrą zabawę zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Tu na przybywających czekają ekscytujące zjeżdżalnie, baseny, jacuzzi oraz pokazy ptaków egzotycznych. Wstęp do Aquashow dla dorosłych kosztuje 25 EUR, dla dzieci 17 EUR.

Safari samochodem terenowym

Safari samochodem terenowym –wyprawa safari pozwoli dotrzeć do ukrytych wiosek regionu schowanych wśród gajów oliwnych i pomarańczowych. To niepowtarzalna okazja, aby poznać malownicze, tajemnicze zakątki Portugalii i podziwiać dziewiczą przyrodę okolicznych miejscowości. Trasa całej wycieczki zależy od miejsca zakwaterowania. Koszt wyprawy safari dla dorosłych kosztuje 48 EUR, a dla dzieci ok. 22 EUR.

Festiwal sardynek

Festiwal sardynek – czterodniowe wydarzenie gromadzące około 60 tys. turystów. Sierpniowy festiwal odbywa się przy plaży Olhos de Agua i, jak sama nazwa wskazuje, jest imprezą bardziej kulinarną niż kulturalną. W godzinach wieczornych roznosi się zapach smażonych na grillu ryb, a w tle rozbrzmiewa muzyka zespołów grających koncerty na żywo.

Fatima

Fatima – jedno z największych i najważniejszych centrów pielgrzymkowych na świecie, rocznie odwiedzane przez około 4 miliony turystów. Podróż w to miejsce to wyprawa śladami objawień maryjnych do Ołtarza Świata, w którym modlił się o wyzwolenie narodów Jan Paweł II. Warto odwiedzić domy pastuszków w wiosce Aljustrel, w której miały miejsce objawienia Anioła Pokoju oraz bazylikę Różańcową i kościół Trójcy Przenajświętszej. Ciekawostką może być fakt, iż przy wejściu na cały plac znajduje się fragment muru berlińskiego, który został ofiarowany przez mieszkającego na terenie Niemiec Portugalczyka, jako forma dziękczynienia za obalenie komunizmu. Podczas pobytu w Fatimie możliwe jest uczestniczenie w mszy świętej w kaplicy Objawień Matki Boskiej w Fatimie.

Rejs katamaranem

Rejs katamaranem – idealnym sposobem na miłe spędzenie czasu jest wyprawa katamaranem po pięknym, szafirowym Atlantyku. To niepowtarzalna szansa, aby poleniuchować na pokładzie statku, złapać nieco słonecznej opalenizny i skosztować smacznych portugalskich przystawek. Wszystko w otoczeniu wyjątkowej scenerii skalistych zatok, złocistych klifów i pobielonych wiosek rybackich. Będzie też możliwość popływania lub nawet ponurkowania w ciepłym oceanie. W czasie wyprawy zwiedza się również piękne jaskinie morskie. Po całym dniu wodnej, fascynującej podróży przychodzi pora na odpoczynek w hotelu. Koszt wyprawy dla dorosłych 33 EUR, dla dzieci 17 EUR.

Lizbona

Lizbona – wizyta w barwnej stolicy kraju Vasco da Gamy położonej na prawym brzegu Tagu, do której wjedziemy po majestatycznym moście 25-go Kwietnia. Zobaczymy najbardziej charakterystyczne punkty miasta: posąg Chrystusa Króla, pomnik Odkryć Geograficznych, wieżę Belem oraz kościół Św. Hieronima. W programie również czas wolny w sercu miasta – Placu Rossio oraz zabytkowej dzielnicy Maurów – Alfama. W drodze powrotnej tour po dzielnicy Expo oraz wyjazd z miasta imponującym mostem Vasco da Gamy.

Przylądek św. Wincentego

Przylądek św. Wincentego – przylądek, który stanowi najbardziej wysunięty na południowy zachód skrawek Europy, a tym samym Portugalii. Wierzono niegdyś, że właśnie tutaj kończy się świat. Charakterystycznym punktem jest samotna, wystająca z Atlantyku skała o wysokości 60 m. Już w czasach greckich miejsce to obdarzano szczególną czcią – wierzono, że nocą zakątek ten zamieszkują bogowie, dlatego po zmroku nikt nie mógł tu przebywać. Na przylądku stoi pochodząca z 1846 roku latarnia morska, której zasięg światła wynosi nawet do 95 km! Największą atrakcją są jednak imponujące, wręcz zapierające dech w piersiach widoki na pionowe klify oraz omywającą je granatową wodę. Nazwa przylądka wywodzi się od św. Wincentego z Saragossy – diakona i męczennika.

Faro

Faro – miasto to nie jest może tak piękne, jak pozostałe miejscowości w Algarve, ale zdecydowanie warto je odwiedzić. Uroku temu miejscu nadaje niewątpliwie bujna zieleń rosnących palm, zaciszny niewielki port oraz malownicza starówka. Do najlepiej zachowanej dzielnicy (Starego Miasta) dostać się można przez bramę miejską – Arco da Vila. Przy placu głównym – Largo de Se – zobaczyć można kwitnące drzewa pomarańczowe, ogromną katedrę pochodzącą z XIII wieku, pałac biskupi oraz zabudowania dawnego klasztoru Klarysek z XVI wieku. Do starówki przylega port jachtowy z ładną promenadą spacerową i kilkoma knajpkami z pięknymi widokami. Niedaleko znajduje się Museu Maritmo prezentujące ciekawe modele łodzi, sprzęty rybackie, mapy morskie oraz kolekcję ryb. Najciekawszy eksponat stanowi miniatura okrętu, którym podróżnik – Vaco da Gama – wyruszył do Indii w 1498 roku. Warto odwiedzić też Museu Etnografico przedstawiające sposób życia i pracy mieszkańców regionu.

Lagos

Lagos – niewielkie miasteczko z urokliwą starówką, krętymi uliczkami i strefą przeznaczoną wyłącznie dla pieszych, a więc idealną na długie spacery. Turystów przyciągają również malownicze zatoczki, morskie groty i piękne plaże otoczone kolorowymi klifami. W sezonie letnim miejsce to tętni życiem całą dobę – wszystko za sprawą klubów i pubów otwartych do białego rana. Przybywający do miasta urlopowicze chętnie wędrują śladami wielkiego odkrywcy – Henryka Żeglarza – dla którego Lagos było niegdyś bazą. Warto zwiedzić plac Republiki stanowiący centralny punkt miasta – tu zobaczyć można posąg Henryka Żeglarza, dawny targ niewolników czy pałac Gubernatora. Ciekawym obiektem jest również kościół Santo Antonio – barokowa kaplica pochodząca z XVIII wieku, która przetrwała trzęsienie ziemi. Stanowi ona część muzeum miejskiego gromadzącego ciekawe eksponaty od czasów neolitycznych (narzędzia, skorupy), po bogatą kolekcję sakralną z XVIII stulecia.

Silves

Silves – to wyjątkowo piękna miejscowość Algarve ceniona za swą rzymską oraz arabską przeszłość. Dzieje tego miasteczka są długie i dramatyczne, ale obecnie zakątek ten jest spokojny i bardzo przyjaźnie przyjmuje przybywających turystów. W Silves znajduje się najstarsza na terenie Algarve katedra – Se Velha – wzniesiona około XIII wieku. Warto zobaczyć również mauretański zamek (jeden z największych w okolicy), który wyraźnie góruje nad całym miastem. To tu właśnie muzułmanie na początku XII wieku dzielnie bronili się przed atakami nieprzyjaciela. Kolejną atrakcją turystyczną jest Museu da Cortica, poświęcone tematowi produkcji korka. Obiekt ten otrzymał nawet europejskie wyróżnienie dla najlepszego muzeum przemysłowego. Warto dodać, że dla krajobrazu południa bardzo charakterystyczne są dęby korkowe będące źródłem jednego z największych skarbów Portugalii – korka. Dęby uprawia się na ponad 700 tys. hektarów.

Kuchnia

Kuchnia portugalska

Kuchnia portugalska - najbardziej popularnym daniem obiadowym w Portugalii są pieczone na grillu sardynki określane sardinhasassadas, które podawane są z ziemniakami i surówką. Dużą atrakcją jest sierpniowy festiwal sardynek. Czterodniowe wydarzenie gromadzące około 60 tys. turystów odbywa się przy plaży Olhos de Agua i, jak sama nazwa wskazuje, jest imprezą bardziej kulinarną niż kulturalną. Dookoła czuć zapach smażonych na grillu ryb, a w tle rozbrzmiewa muzyka zespołów grających koncerty na żywo.

Taj Mahal (Albufeira)

Taj Mahal (Albufeira) – ciekawa, hinduska restauracja z ogródkiem na zewnątrz oraz daniami przygotowanymi specjalnie dla najmłodszych. Ten niewielki lokal zapewnia szeroki wybór potraw oraz doskonałe portugalskie wino. Jakoś i ceny serwowanych dań zadowolą nawet najbardziej wymagających.

Floyds Bar

Floyds Bar – gospodarze Perry i Karen robią wszystko, aby zarówno mieszkańcy, jak i wczasowicze czuli się w tym lokalu jak najlepiej. Mecze piłki nożnej na dużym ekranie, doskonała, radosna atmosfera i nocne quizy dwa razy w tygodniu. Można tutaj również kupić niedrogie piwo i zamówić smaczne tosty.

Dom Julio

Dom Julio – restauracja i bar w jednym – w wieczornych porach to najbardziej ruchliwy lokal w mieście. Można tutaj wyskoczyć na drinka, pooglądać najważniejsze wydarzenia sportowe na dużym ekranie, a w weekendy posłuchać muzyki na żywo – fado, czyli portugalskiego folku przy akompaniamencie gitary.

Restaurant Xõpana

Restaurant Xõpana – lokal będący część ekskluzywnego hotelu. Tu na wszystkich przybyłych gości czekają czerwone krzesła i czarne błyszczące stoły – wszystko zaprojektowane przez francuskiego projektanta – Didiera Leforta. Jedzenie jest równie wyrafinowane – tofu z makiem i papryką, gęsia wątróbka i pieczona papugoryba (tzw. bodiao). Dodatkowym plusem jest doskonała lokalizacja na szczycie wzgórza, co gwarantuje imponujące widoki na morze.

Golden Gate Cafe

Golden Gate Cafe – kawiarnia pochodząca z epoki kolonialnej. Oferuje doskonałe ciasta i słodycze, jak również smaczne dania portugalskie, które pozwolą poczuć prawdziwy klimat tego kraju. Dużym plusem jest to, że ceny nie są wysokie. Miejsce to jest szczególnie rozchwytywane w czasie trwania festiwalu kwiatowego – z balkonu kawiarni widać doskonale barwny, kwiatowy korowód maszerujący ulicami miasta.

Tapeo

Odwiedzanie barów tapas ze smacznymi przekąskami stanowi ważną część życia Andaluzyjczyków. Każdy z lokalnych barów ma tak naprawdę swoją specjalność – jamón serrano – niewielka kanapka z wędzoną szynką, banderillas – koreczki na wykałaczkach, almendras fritas – smażone migdały czy albondigas – pożywne pulpety. Do przekąsek najlepiej nadaje się schłodzone sherry lub zwykle piwo beczkowe. Samo słowo tapa oznacza przykrywkę – dawniej barmani nakrywali podawany trunek serem, chlebem, szynką i innymi składnikami, co dało początek tworzeniu popularnych dzisiaj przekąsek. Dawniej otrzymywało się je za darmo, ale obecnie tradycja ta prawie w całości zaniknęła.

Chiringuito Playa Alta (Isla Canela)

Chiringuito Playa Alta (Isla Canela) - bar na plaży z dużymi słomkowymi parasolkami i plastikowymi stolikami wbitymi w piasek. Nie jest to może miejsce luksusowe, ale z pewnością bardzo klimatyczne i przyjazne. Wieczorem rozbrzmiewa muzyka do salsy, podawane są orzeźwiające mojita oraz doskonałe przekąski. Miejsce idealne na wakacyjny odpoczynek w prawdziwym hiszpańskim klimacie.

La Pamela (Isla Canela)

La Pamela (Isla Canela) - restauracja z małym ogrodem i widokiem na duże jachty. Szef kuchni specjalizuje się w daniach z owoców morza, dlatego z menu warto wybrać tuńczyka z pikantnym sosem mojo oraz smaczną hiszpańską potrawę – paella. Dla dzieci przygotowywane są specjalne kanapki. Ceny zamawianych potraw zaskoczą nas równie pozytywnie jak ich smak.

Cerveceria El Paraiso (Isla Canela)

Cerveceria El Paraiso (Isla Canela) - przyjemna, klimatyczna restauracja z drewnianymi krzesełkami i pięknie zastawionymi stołami z białym obrusem. Poczuć tutaj można prawdziwy hiszpański klimat i spróbować jednych z najlepszych w okolicy przekąsek tapas.

Mojito Bar (Islatilla)

Mojito Bar (Islatilla) - jak mówi sama nazwa to bardzo przyjemny koktajl-bar, w którym podawane jest mojito oraz profesjonalnie przygotowane caipirinhas na bazie alkoholu z trzciny cukrowej. To dobre miejsce na wypoczynek po całym dniu wakacyjnego szaleństwa. Wisienką na torcie jest spektakularny widok na morze.

Farqueo (Huelva)

Farqueo (Huelva) - restauracja leżąca w samym porcie Huelvy z pięknym widokiem na morze. W sali na górze można spróbować współczesnej kuchni andaluzyjskiej – na przykład dorsza w sosie z owoców morza. Schodząc na dół, mamy do dyspozycji bar tapas z pysznymi przekąskami i czwartkowymi sesjami jazzowymi. Miejsce naprawdę godne polecenia.

Las Meigas (Huelva)

Las Meigas (Huelva) - galicyjski lokal o ciekawym, barwnym wystroju serwujący doskonałe owoce morza pieczone w słonym cieście, na sposób galicyjski – podkreślający świeżość produktów. Godne polecenia są również desery, które pokochają szczególnie najmłodsi. Restauracja otwarta jest od poniedziałku do soboty.

Restaurant Xõpana (Funchal)

Restaurant Xõpana (Funchal) – lokal będący część ekskluzywnego hotelu. Tu na wszystkich przybyłych gości czekają czerwone krzesła i czarne błyszczące stoły – wszystko zaprojektowane przez francuskiego projektanta – Didiera Leforta. Jedzenie jest równie wyrafinowane – tofu z makiem i papryką, gęsia wątróbka i pieczona papugoryba (tzw. bodiao). Dodatkowym plusem jest doskonała lokalizacja na szczycie wzgórza, co gwarantuje imponujące widoki na morze.

Café De Teatro (Funchal)

Café De Teatro (Funchal) – jak można się domyślić z nazwy, miejsce to znajduje się tuż przy teatrze na Starym Mieście. Popołudniami można usiąść na zadaszonym parasolem tarasie i napawać się ciszą przy kawie lub herbacie. Wieczorami i w nocy można z kolei przenieść się do wnętrza lokalu i posłuchać muzyki fado.

The Village Pub (Santa Cruz)

The Village Pub (Santa Cruz) – jeśli lubisz relaksujące, nieco staromodne miejsca, w których można usiąść i napić się dobrego drinka to irlandzki Village Pub jest idealnym wyborem. Można porzucać strzałkami w tarczę, a nawet poczytać na miejscu książkę. W pubie serwowane są smaczne przekąski.

Restaurante Do Forte (Funchal)

Restaurante Do Forte (Funchal) – ta ekskluzywna restauracja znajduje się w starym forcie Funchal. Białe obrusy, przyjazna obsługa i bardzo smaczne jedzenie. Trzeba koniecznie spróbować gotowanego mięsa wieprzowego w sosie Madera i świeżo złowioną papugorybę. Aby dostać stolik na tarasie z widokiem na promenadę, warto zrobić wcześniejszą rezerwację.

Golden Gate Cafe

Golden Gate Cafe – kawiarnia pochodząca z epoki kolonialnej. Oferuje doskonałe ciasta i słodycze, jak również smaczne dania portugalskie, które pozwolą poczuć prawdziwy klimat tego kraju. Dużym plusem jest to, że ceny nie są wysokie. Miejsce to jest szczególnie rozchwytywane w czasie trwania festiwalu kwiatowego – z balkonu kawiarni widać doskonale barwny, kwiatowy korowód maszerujący ulicami miasta.

Kuchnia portugalska

Kuchnia portugalska - najbardziej popularnym daniem obiadowym w Portugalii są pieczone na grillu sardynki określane sardinhasassadas, które podawane są z ziemniakami i surówką. Dużą atrakcją jest sierpniowy festiwal sardynek. Czterodniowe wydarzenie gromadzące około 60 tys. turystów odbywa się przy plaży Olhos de Agua i, jak sama nazwa wskazuje, jest imprezą bardziej kulinarną niż kulturalną. Dookoła czuć zapach smażonych na grillu ryb, a w tle rozbrzmiewa muzyka zespołów grających koncerty na żywo.

Dom Carlos

Dom Carlos – właściciele tej tradycyjnej restauracji – Peter i Ana – przygotowują doskonałe posiłki oparte na lokalnych i sezonowych składnikach. Do kwoty 39 EUR można dostać przystawkę, zupę, danie rybne i mięsne plus deser. Dobra jakość potraw i rozsądne ceny są więc gwarantowane.

Floyds Bar

Floyds Bar – gospodarze Perry i Karen robią wszystko, aby zarówno mieszkańcy, jak i wczasowicze czuli się w tym lokalu jak najlepiej. Mecze piłki nożnej na dużym ekranie, doskonała, radosna atmosfera i nocne quizy dwa razy w tygodniu. Można tutaj również kupić niedrogie piwo i zamówić smaczne tosty.

A Ruina (Albufeira)

A Ruina (Albufeira) – nazwa restauracji nie powinna nas zniechęcić i zmylić. Lokal usytuowany na klifach nad plażą oferuje doskonałe dania rybne i owoce morza. Ceny nie są może niskie, ale za wszystko co dobre, trzeba zapłacić. A Ruina nie doprowadzi nas jednak do ruiny finansowej.

Taj Mahal (Albufeira)

Taj Mahal (Albufeira) – ciekawa, hinduska restauracja z ogródkiem na zewnątrz oraz daniami przygotowanymi specjalnie dla najmłodszych. Ten niewielki lokal zapewnia szeroki wybór potraw oraz doskonałe portugalskie wino. Jakoś i ceny serwowanych dań zadowolą nawet najbardziej wymagających.

A Ver Tavira

A Ver Tavira – lokal ze stolikami znajdującymi się na placu tuż przy murach zamkowych. Można stąd podziwiać widoki na zabytkowy kościół. Warto zamówić zwykłą sałatkę lub po prostu smaczną przekąskę.

Mariscos (Faro)

Mariscos (Faro) – ciekawa i przyjemna restauracja znajdująca się pomiędzy rzeką a portem jachtowym. Przeszklone wnętrze lokalu zapewnia bardzo atrakcyjne widoki. Serwowane są smaczne dania rybne oraz owoce morza. Świetna lokalizacja restauracji nie pozwala zbyt szybko opuścić tego miejsca.

Ciekawostki

Fado

Fado dla Portugalczyków znaczy tak wiele, jak flamenco dla Hiszpanów. Dość melancholijne pieśni opowiadają o smutnych historiach – utraconej miłości oraz zmienności losu. Zwykle wykonywaniu takiej pieśni towarzyszy akompaniament gitary. W 2011 fado, jak styl pieśni melancholijnej i gatunek muzyczny uprawiany prawie wyłącznie w Portugalii, został wpisany na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO.

Festiwal Kolumba

To wydarzenie organizowane na cześć Krzysztofa Kolumba, który wypłynął w słynną podróż w 1492 roku z portu Palos de la Frontera. W ostatnim tygodniu lipca i na początku sierpnia miasto zamienia się w zatłoczone, radosne miejsce wypełnione świętującymi mieszkańcami i turystami. Walki byków, zawody żeglarskie, pokazy sztucznych ogni w pobliskim porcie i oczywiście niepowtarzalna atmosfera – to najważniejsze elementy tego festiwalu.

Wakacje J. Piłsudskiego

Na Maderze, a dokładnie w miejscowości Funchal, przebywał na wypoczynku sam Józef Piłsudski. Tablica upamiętniająca jego trzymiesięczny pobyt (grudzień 1930r. – marzec 1931r.) umieszczona jest w willi na przedmieściach miasta. Od 2009 roku jedno z rond zostało nazwane imieniem Piłsudskiego, a w centrum stolicy umieszczono jego popiersie. Maderę odwiedził również papież Jan Paweł II – jego pomnik znajduje się w samym centrum miasta.

Miejscowa l egenda

Pierwszym człowiekiem, który pojawił się na Maderze był Robert Machin – arystokrata i kupiec angielski. Rzekomo uwiódł on Annę z Hertford i uciekał z nią do Portugalii. Podczas sztormu ich statek rozbił się, a oboje kochankowie umarli z zimna i właśnie tutaj zostali pochowani. Ocalała załoga okrętu popłynęła do Lizbony i zainspirowała słynnego żeglarza i podróżnika J.G. Zarco do znalezienia tajemniczej wyspy, jaką była Madera.

Najlepszy teren golfowy

Najlepszy teren golfowy - Rejon Algarve w 1999 roku uznany został za najlepszy teren golfowy na świecie. Znajdziemy tutaj ponad 30 pól – do najlepszych zalicza się Le Méridien Penina Golf z 18 dołkami. Cały kompleks, otoczony licznymi drzewami, uzupełniają dodatkowo dwa pola z 9 dołkami. Na polach Algarve rozgrywane są międzynarodowe i krajowe zawody golfa. Profesjonaliści chętnie spotykają się również na Alto Golf.

Informacje praktyczne

Strefa czasowa :
czas polski - 1 godz
Język :
portugalski, angielski
Komunikacja :
Po przylocie do Faro, Lizbony lub Porto korzysta się bądź z taxi, bądź z „lotniskowych” linii autobusowych. Więcej informacji na stronie lotnisk portugalskich: www.ana.pt
Przykładowe ceny :
restauracje: pełny posiłek (chleb i oliwki, zupa, drugie danie, napój, deser, kawa) w snack barze kosztuje od 7 do 11 EUR za osobę, Espresso kosztuje ok. 0, 50-0, 60 EUR, kawa z mlekiem (galão), 0, 70-1, 20 EUR, herbata – ok. 1, 5 EUR, sok ze świeżych pomarańczy – ok. 2, 50 EUR - piwo lub cola od 1 do 1, 50 EUR, 1, 5-litrową butelkę wody mineralnej w hipermarkecie – ok. 0, 60 EUR
Waluta :
euro (EUR)