Kraj położony na Haiti, karaibskiej wyspie jak ze snu. Odkryta wieki temu przez Kolumba dziś kusi rajskimi plażami, palmowymi gajami i gościnnością mieszkańców. Błogie plażowanie można urozmaicić nurkowaniem w głębinach lub partyjką golfa.

Odkryjcie urok przepięknej Republiki Dominikany i poznajcie jej niesamowity czar. Na wyspie czekają niekończące się gaje palmowe, przepiękne białe plaże, lśniąca turkusowa woda, malownicze karaibskie wioski oraz zabytkowe fortece. Do tego ciepłe przyjęcie ze strony pełnych radości życia mieszkańców Dominikany, których głównym zajęciem jest gra w domino oraz oglądanie walk kogutów. Można tutaj rozkoszować się wypoczynkiem na rajskich plażach, zagrać w golfa na najpiękniejszych polach golfowych lub nurkować, podziwiając fascynujący podwodny świat. Na wyspie będącej niemal siedem razy mniejszej niż Polska, spełnią się wszystkie wakacyjne marzenia!

Kierunek Dominikana - dlaczego warto z nami wyjechać?

  • Ceny, które podajemy są cenami które zapłacisz. Bez niespodzianek.
  • Setki tysięcy zadowolonych Klientów w całej Polsce. Miliony na świecie.
  • Dzięsiątki tysięcy hoteli na całym świecie.
  • Bezpieczne i wygodne płatności przez internet

Atrakcje

Golf

Golf – Dominikana określana jest jako prawdziwy raj dla golfistów, przede wszystkim za sprawą sprzyjającego klimatu. Pola golfowe, niektóre zaprojektowane przez wybitnych architektów (np. Roberta Trent Jonesa), znajdują się we wszystkich częściach kraju. Wiele z nich usytuowanych jest w przepięknej scenerii Morza Karaibskiego, co nadaje im wyjątkowych walorów widokowych.

Manati Park w Bávaro

Manati Park w Bávaro – miejsce, w którym cała rodzina znajdzie coś dla siebie: pokazy delfinów, lwów morskich i papug, tańce Tainów oraz pokazy jeździeckie. Można skorzystać też z usług lokali gastronomicznych i sklepów. Doskonała lokalizacja w pobliżu luksusowych ośrodków Bavaro i Punta Cana sprawia, że gości nigdy tutaj nie brakuje, choć trzeba przygotować się na wyższe ceny.

Wycieczka do Santo Domingo

Wycieczka do Santo Domingo – zwiedzanie Dominikany nie może obejść się bez wycieczki do jej stolicy, a zarazem największego miasta na Karaibach – Santo Domingo. Odkryte jeszcze w 1496 roku przez brata Krzysztofa Kolumba, Bartłomieja miasto jest miejscem, gdzie nowoczesne obiekty stoją obok budynków w tradycyjnym stylu. Warto zwiedzić wpisaną na listę UNESCO dzielnicę kolonialną wyróżnioną w 2010 roku jako Amerykańska Stolica Kultury. Koniecznie trzeba też przejść się nadmorską promenadą Malecón i zwiedzić podziemne jaskinie Tres Ojos z trzema pięknymi jeziorami – podobno właśnie tutaj kręcono sceny do Parku Jurajskiego. Charakterystycznym punktem w Santo Domingo jest latarnia morska Krzysztofa Kolumba (Faro a Colón) będąca niejako pomnikiem poświęconym Krzysztofowi Kolumbowi – uznaje się, iż całkowity koszt jego wzniesienia wyniósł około 70 milionów dolarów.

Park Archeologiczny Punta Cana oraz rezerwat Indian Eyes

Park Archeologiczny Punta Cana oraz rezerwat Indian Eyes –miejsca, gdzie podziwiać można urok lokalnego krajobrazu Dominikany. Rezerwat stanowi kompleks lasu równikowego połączonego z kilkunastoma lagunami zasilanymi przez podziemną rzekę. Park stanowi z kolei miejsce ochrony zagrożonych gatunków fauny i flory. Dodatkową atrakcją w okolicy jest spacer po pięknym ogrodzie botanicznym.

Przylądek Samana

Przylądek Samana – miejsce słynące z wyjątkowo pięknych plaż, wybrzeża pełnego drzew palmowych, fantastycznych krajobrazów nadmorskich i górskich oraz nieskazitelnie błękitnego Atlantyku. Przylądek warto zwiedzić samochodem, kiedy sceneria zmienia się jak w kalejdoskopie – dziewicze tereny, krystaliczna woda, liczne wąwozy i wodne kaskady. W zimie podziwiać można prawdziwą paradę wielorybów – szacuje się, iż każdym roku przybywa tu niemal 200 waleni. Przylądek Samana to zakątek, gdzie życie płynie jakby wolniej, stanowiąc oazę relaksu i spokoju. Ci, którzy szukają smaku wakacyjnej przygody, muszą udać się do ukrytego w dżungli wodospadu.

Kuchnia

Huracan Cafe (Punta Cana)

Huracan Cafe (Punta Cana) – miejsce przyciągające lokalizacją na plaży oraz ciekawym, oddającym klimat Karaibów wyglądem. Menu bogate jest w różnorodne napoje oraz posiłki zawsze podane w piękny sposób. Największą atrakcją są położone na zewnątrz kawiarni leżaki-krzesełka, na których można porządnie się zrelaksować.

Noah Restaurant & Lounge (Punta Cana)

Noah Restaurant & Lounge (Punta Cana) – lokal na niewielkiej plaży, przyciągający niesamowitą atmosferą. Doskonałe jedzenie, np. ryby i owoce morza, często oferowane są też specjalności szefa kuchni. Czas spędzony w restauracji umila przyjemna muzyka. Ceny, jak na takie miejsce, nie są wygórowane, co jest dodatkowym plusem.

Le Flamboyan (Punta Cana)

Le Flamboyan (Punta Cana) – lokal z niepowtarzalnym karaibskim klimatem. Urozmaicone menu zaspokoi gusta klientów o różnych upodobaniach. Owoce morze (np. ślimak skrzydelnik), homary, świeże ryby, steki, grillowany kurczak i wiele innych. Sam zapach rozchodzący się po lokalu sprawia, że chce się tu zostać jak najdłużej.

La bandera Dominicana

La bandera Dominicana – określana jest jako dominikańska flaga. Danie, będące tradycyjnym dominikańskim obiadem, łączy w sobie duszone mięso, ryż i czerwoną fasolę. Znana jest też kanapka z plastrami wieprzowiny (chimichurri), zupa z duszonego mięsa i jarzyn (sancocho), gulasz doprawiony czosnkiem i pomidorami (sopa de mondongo) oraz przekąska z surowych owoców morza (ceviche). Dominikańczycy, jako producenci cukru, tworzą również doskonałe desery, z których najpopularniejsza jest tzw. legumina. Z trzciny cukrowej wyrabia się też dodatkowo doskonały, markowy rum, z którego słynie wyspa.

Captain Cook (Punta Cana)

Captain Cook (Punta Cana) – restauracja ze stolikami bezpośrednio na plaży i z widokiem na nieskazitelnie błękitny ocean. Serwowane są tu świeże ryby, owocowe morza i langusty. Do tego wyjątkowy klimat niepozwalający zbyt szybko odejść. Ceny nie należą jednak do najniższych.

Ciekawostki

Karnawał w Punta Cana

Karnawał w Punta Cana – jednodniowy karnawał w Punta Cana z każdym rokiem coraz bardziej dorównuje temu w Rio, stając się imprezą na światowym poziomie. Kolorowe kostiumy pełne piór, cekinów i brokatu, głośna muzyka, tańce uliczne, stargany z lokalnymi specjałami oraz niesamowita atmosfera. Jeden dzień karnawału to porządna dawka świetnej zabawy oraz dobrej energii na najbliższe miesiące.

Dni Świętych patronów

Dni Świętych patronów – każda miejscowość na Dominikanie ma swojego patrona, dzięki czemu nie brakuje powodów do szalonej zabawy. Fiestaspatronales, czyli dni świętych patronów, to uroczyste parady przemierzające ulice miast. Kulminacyjny dzień zwykle poprzedzony jest 9-dniowym okresem nocnego grania na bębnach oraz śpiewem. Przy odrobinie szczęścia można natrafić na jedno z takich głośnych lokalnych świąt i poznać jednocześnie różnorodną i ciekawą dominikańską kulturę.

Dzień Restauracji

Dzień Restauracji – w sierpniu w całym kraju obchodzone jest święto Dnia Restauracji, które powstało w rocznicę wypowiedzenia pod koniec XIX wieku wojny hiszpańskim okupantom. W tym dniu organizowany jest niewielki karnawał z ruchomymi platformami, przebranymi w kolorowe kostiumy postaciami oraz dużą dawką tańca.

Baseball

Baseball - najpopularniejsza dyscyplina sportowa na Dominikanie. Początkowo grano na plantacjach trzciny cukrowej. Z Dominikany wywodzi się niemal 10 % graczy Ligi Amerykańskiej. Najsławniejszy jest Sammy Sosa pochodzący się z bardzo biednej rodziny. Stał się on symbolem człowieka, który zaczynał nie mając nic, a potem dorobił się prawdziwego majątku.

Bursztyn

Bursztyn – wyspa Dominikana znana jest z największych na świecie zasobów bursztynu. Tutejszy bursztyn jest bardzo wysoko ceniony – najczęstsze są kamienie o miodowej barwie, choć zdarzają się czasem czerwone, zielone, a nawet niebieskie odmiany. Ten ostatni rodzaj jest najcenniejszą i najbardziej poszukiwaną odmianą – ciekawy może być fakt, iż w sztucznym świetle bursztyn ten wygląda tak samo jak inne, dopiero w świetle słonecznym nabiera niebieskiego odcienia. Taki efekt zaobserwować można wyłącznie w przypadku bursztynu z Dominikany oraz w kilku meksykańskich odmianach.

Walki kogutów

Walki kogutów – popularnym zajęciem Dominikańczyków jest obserwowanie walk kogutów. Taki zwyczaj ma tutaj długą tradycję. Wielu mieszkańców wyspy przed rozpoczęciem krwawego widowiska wybiera swojego faworyta i stawia na niego zwykle dużą sumę pieniędzy. Jak to zwykle bywa w zakładach, zawsze ktoś przegrywa, bywa, że nawet całą swoją wypłatę.

Merengue

Merengue - Narodowy taniec Dominikańczyków. Jest niezwykle przyjemny i łatwy do opanowania – nóg prawie w ogóle nie odrywa się od ziemi, a cała uwaga skupia się na biodrach. Jak podaje jedna z legend taki wygląd merengue wiąże się z przeszłością wyspy – niewolnicy zbierający z pół trzcinę cukrową, aby umilić sobie życie tańczyli – mieli jednak nogi skute łańcuchami, dlatego ze względu na obciążenie ruszali tylko biodrami. Jeśli chodzi o muzykę, merengue charakteryzuje się prostym, jednostajnym rytmem. Teksty do melodii były początkowo bardzo wulgarne, co tak naprawdę przeszkadzało w rozpowszechnianiu tej muzyki.

Informacje praktyczne

Strefa czasowa :
czas polski -6 godz
Język :
hiszpański
Komunikacja :
taksówki z reguły nie mają taksometrów, cenę należy uzgodnić przed rozpoczęciem jazdy
Długość lotu :
przelot bezpośredni samolotem TUI (TUI Airlines) z Warszawy (zimą, latem) oraz z Katowic (latem)
Przykładowe ceny :
cola – 10 peso, quesadilla ze straganu – 10 peso, piwo – 12 peso. Obiad – ok. 40 peso/osobę
Waluta :
peso dominikańskie (DOP), 1 EUR = ok. 58 DOP