Kolebka zachodniej cywilizacji i raj dla turystów. Bogactwo wspaniałych zabytków, malownicze plaże, kąpiel w ciepłym morzu oraz wyborna kuchnia śródziemnomorska w połączeniu z dobrą infrastrukturą i swobodną atmosferą to gwarancja udanych wakacji.

Uznawana za kolebkę zachodniej cywilizacji i najstarszy kraj Europy Grecja ma niewyobrażalnie wiele do zaoferowania. Oprócz możliwości zwiedzania licznych wspaniałych zabytków i miasteczek głównym atutem Grecji są malownicze plaże, kąpiel w oszałamiająco ciepłym morzu oraz świeże i kolorowe potrawy kuchni śródziemnomorskiej. Bogactwo cennych zabytków jest odzwierciedleniem długiej historii tutejszej cywilizacji, a także jej burzliwego przebiegu. Dobra infrastruktura oraz swobodna atmosfera tego miejsca są gwarancją udanych i niezapomnianych wakacji.

Kierunek Grecja - dlaczego warto z nami wyjechać?

  • Ceny, które podajemy są cenami które zapłacisz. Bez niespodzianek.
  • Setki tysięcy zadowolonych Klientów w całej Polsce. Miliony na świecie.
  • Dzięsiątki tysięcy hoteli na całym świecie.
  • Bezpieczne i wygodne płatności przez internet
Korfu

Korfu

Wyjątkowa wyspa zachwyca łagodnym klimatem, architekturą i przyrodą. Przyciąga turystów plażami nad krystalicznie czystym Morzem Jońskim, piaszczystymi zatokami, doskonałą infrastrukturą, szlakami wśród gajów oliwnych i swobodną atmosferą wypoczynku.

Zobacz więcej
Kos

Kos

Jedna z najpiękniejszych wysp archipelagu Dodekanez zwana „ogrodem egejskim". Jej krajobraz wypełniają malownicze wioski, rozległe zatoki z białym piaskiem oraz żyzne doliny, zielone stoki i niemal nieustannie kwitnąca roślinność.

Zobacz więcej
Kreta

Kreta

Królowa greckich wysp. Miłośników relaksu przyciąga najdłuższym latem w Europie i kilometrowymi plażami. Tych, którzy lubią historię i zwiedzanie – bogactwem swej kultury, zabytkami i niepowtarzalną atmosferą maleńkich wiosek w głębi wyspy.

Zobacz więcej
Peloponez

Peloponez

Wspaniale prezentują się tu starożytne budowle, przede wszystkim sanktuarium w Olimpii. Oprócz zwiedzenia zabytków kultury, na Peloponezie można też znakomicie wypocząć. Tutejsze plaże i śródziemnomorski klimat przyciągają turystów szukających słońca i kąpieli w ciepłym morzu.

Zobacz więcej
Rodos

Rodos

Jeden z najpopularniejszych regionów Grecji, mityczna siedziba Heliosa – boga słońca. Za dnia kusi długimi plażami, zacisznymi zatokami, bogactwem antycznych zabytków i tajemnic, po zmroku – zaprasza do licznych klubów, tawern i dyskotek.

Zobacz więcej
Zakynthos

Zakynthos

Wyspa nazywana jest „Kwiatem Wschodu” a jej krajobraz zdominowany jest przez wzgórza pokryte gajami oliwnymi i winnicami. Malownicze plaże, małe zatoczki oraz turkusowe i krystalicznie czyste morze stanowią o malowniczości tej gościnnej wyspy.

Zobacz więcej

Półwysep Chalcydycki

Półwysep Chalcydycki to podróżnicza gratka, skrojona na miarę każdego obieżyświata. Słynący z nocnego życia i pięknych plaż zachód, lesiste wzgórza północy, a ponadto jaskinie, monastyry zawieszone na skałach i aromat świeżo mielonej kawy – tego nie można pominąć w wakacyjnych planach.

Zobacz więcej

Atrakcje

Cretaquarium

Cretaquarium – to otwarte w 2005 roku akwarium, które prezentuje wyjątkową florę, a także faunę tutejszych mórz. Zgromadzonych jest około 4000 organizmów pochodzących z Morza Śródziemnego, m. in. koniki morskie, płaszczki oraz rekiny. Przy każdym oknie znajdują się opisy gatunków w różnych językach, w tym również po polsku. Podczas zwiedzania można obejrzeć także krótki film o życiu organizmów morskich. Zwiedzenie Cretaquarium zajmuje 1,5 h. Bilet wstępu dla dorosłych kosztuje 8 EUR, dla dzieci 6 EUR.

Karnawał w Patras

Karnawał w Patras – największa w Grecji i jedna z najbardziej okazałych w Europie imprez mająca ponad 160 lat tradycji. Rozpoczyna się 17 stycznia, a kończy wraz z początkiem Wielkanocy. Nie jest to pojedyncze wydarzenie, ale ciąg wielu wydarzeń, na które składają się parady, polowania ukrytego skarbu, sobotni wieczór grup karnawałowych, niedzielna parada pływaków, pokazy grup rodzinnych lub pracowniczych, a na koniec rytualne palenie króla karnawału w porcie Patras. Wszyscy wspólnie biorą udział w imprezach, konkursach i koncertach. Huczna zabawa nie ma tutaj końca.

Knossos

Knossos – miasto, w którym znajduje się największa atrakcja Krety – Pałac Minojski lub inaczej Labirynt Minotaura. Ruiny z czasów minojskim odkryto dopiero na początku XX wieku, a jego obecny wygląd jest zasługą brytyjskiego archeologa – Artura Evansa. Z powstaniem pałacu wiąże się legenda – obiekt ten należał do legendarnego króla Minosa, którego żona urodziła Minotaura – pół byka, pół człowieka. Aby monstrum nie szkodziło poddanym, król kazał Dedalowi wybudować labirynt, w którym je zamknięto. Z Attyki sprowadzano Minotaurowi na pożarcie chłopców i dziewczynki. Dopiero Ateńczyk Tezaurus zabił bestię i przy pomocy córki Minosa Ariadny wydostał się z labiryntu. Legenda ta pasuje idealnie do konstrukcji pałacu w Knossos, gdzie pośród tysiąca sal kryje się wiele wąskich, ciemnych przejść i ukrytych dziedzińców. To obowiązkowy punkt wycieczki podczas pobytu na Krecie.

Watervillage

Watervillage – poszukiwacze niezapomnianych emocji, muszą koniecznie udać się do Watervillage. Nie jest to może największy czy najnowocześniejszy aquapark w okolicy, ale nie brakuje tu dużych zjeżdżalni, tarasów do opalania i atrakcji dla każdej grupy wiekowej. Odważniejsi wybiorą się na ekscytującą Black Hole, a ostrożniejsi na Lazy River. Dla najmłodszych przygotowane są specjalne place zabaw. Na terenie parku wodnego można udać się też do baru czy restauracji, aby przekąsić coś po wodnych szaleństwach. Wstęp dla dorosłych 25 EUR, dla dzieci 16.50 EUR.

Starożytny Korynt

Starożytny Korynt – ruiny antycznego Koryntu znajdują się około 4 km na południowy zachód od dzisiejszego Korinthos. Hellenistyczne miasto w 146 roku p.n.e. zostało całkowicie zniszczone przez Rzymian w odwecie za bunt, ale odrodziło się około 100 lat później jako stolica Grecji. To, co zachowało się do dziś, stanowi najpełniejszy rzymski ośrodek w Grecji. Niegdyś zła reputacja Koryntu, jako siedliska zbytku i występku, przyciągnęła św. Pawła, który przebywał tu ponad rok. Ścieżka od wejścia prowadzi obok wyłożonej marmurem Drogi Lechajońskiej z fontanną Glaukosa, której cztery zbiorniki wykuto w jednym bloku skalnym. Na terenie archeologicznych pozostałości zobaczyć można siedem kolumn z doryckiej świątyni Apollina, a w sąsiednim muzeum ciekawą kolekcję ceramiki oraz mozaik z rzymskich willi. Nad ruinami wznosi się twierdza Akrokorynt, przez wieki strzegąca drogi na półwysep. Na samym szczycie zachowały się fundamenty świątyni Afrodyty, w której podobno sakralnej prostytucji oddawało się ponad tysiąc kobiet. Widok z samej góry jest imponujący i roztacza się we wszystkich kierunkach nawet do 60 km. Ciekawostką może być, iż Korynt od wieków słynął z produkcji rodzynek (jedna z odmiana nazywana nawet była „koryntkami”), które do dnia dzisiejszego stanowią ważny produkt eksportowy Grecji.

Jaskinia Dikti

Jaskinia Dikti – uważana za mityczne miejsce narodzin Zeusa. Znajduje się na wysokości około 1000 m n.p.m. i prowadzi do niej stroma ścieżka. Oświetlone wnętrze jaskini zdobią malownicze formy skalne, a z głównej, 70-metrowej komory odchodzą liczne boczne korytarze. Największą atrakcją tutaj jest jeziorko otoczone przez imponujące stalaktyty i stalagmity. Ze względu na panującą wewnątrz wilgoć, miejsce to zamieszkiwane jest przez ptaki i nietoperze.

Olympos/Olimbos

Olympos/Olimbos – znajdująca się w wysokich górach, tradycyjna wioska, będąca jedną z największych atrakcji wyspy Karpathos. Miejsce to powstało jeszcze w czasach bizantyjskich jako schronienie przed najazdami piratów. Czas biegnie tutaj bardzo powoli, a mieszkańcy bardzo mocno przywiązani są do tradycji – można zobaczyć regionalne stroje, usłyszeć stworzony przez tutejszą ludność dialekt, posłuchać tradycyjnej, greckiej muzyki i skosztować lokalnej potrawy makarounes – klusek zasmażanych z cebulką oraz świeżym kozim serem.

Bowl ’m Over

Bowl ’m Over - lokal znajdujący się w południowej części miejscowości Tsilivi. Ciekawy wystrój, kameralna atmosfera, kręgielnia z czterema torami oraz stoły bilardowe. W przerwach między grą można kupić napoje i przekąski, a potem relaksować się na kanapach i huśtawkach znajdujących się na zewnątrz.

Minigolf

Minigolf – miłośnicy golfa, a przy tym dobrej zabawy powinni koniecznie udać się na 16-kilometrowy plac Fantasy Mini Golf znajdujący się w miejscowości Tsilivi. Wspaniała atmosfera oraz kolorowe pole golfowe dostosowane do odpowiedniego poziomu. Do tego wodospady, obrotowe wiatraki i czynne wulkany, które sprawiają, że gra jest jeszcze przyjemniejsza. Aby nieco odetchnąć można udać się do pobliskiego baru, który połączony jest z placem zabaw dla najmłodszych.

Rejs żółtą łodzią podwodną

Rejs żółtą łodzią podwodną- rejs łodzią, o której śpiewali słynni Beatlesi („Yellow submarine”). Relaksująca, niezapomniana wyprawa łodzią z przeszklonym dnem pozwala podziwiać wyjątkowe podwodne bogactwo zatoki Laganas. Wycieczka dostarcza wielu niepowtarzalnych chwil, które najlepiej uwiecznić na zdjęciach. Przy odrobinie szczęścia można cieszyć się widokiem objętych ochroną żółwi Caretta Caretta! Cały rejs trwa około 1 godziny i kosztuje 30 EUR.

Zakyntos – miasto

Zakyntos – miasto - największe miasto wyspy Zakyntos stanowiące jednocześnie jej stolicę. Mimo poważnych zniszczeń w połowie XX wieku podczas trzęsienia ziemi, wciąż pozostało tu kilka miejsc godnych zobaczenia. To prawdziwe centrum kultury, w którym poznać można historię i tradycję greckiej wyspy. Warto wstąpić do Muzeum Bizantyjskiego (wstęp ok. 3 EUR) z rzeźbami wykonanymi z drewna, ściennymi malowidłami, ikonami oraz przedmiotami pochodzącymi z okresu bizantyjskiego. Zobaczyć też trzeba kościół św. Dionizosa z 1708 roku, Muzeum Solomosa z dziełami i przedmiotami osobistymi greckiego poety Solomosa, jak również ruiny weneckiej twierdzy, z której roztaczają się wyjątkowe na całe miasto Zakyntos.

Olimpia (wycieczka)

Olimpia (wycieczka) - przez ponad tysiąc lat, od 776 r. p.n.e. do 394 r. n.e., co cztery lata odbywały się tutaj zawody sportowe. Stadion mieścił ok. 45 000 widzów, widoczne są jeszcze wpuszczone w ziemię oznaczenia odcinka krótkodystansowego, który pokonywali biegacze. Z III lub II w. p.n.e. pochodzą gimnazjon i palestra, w której odbywały się walki pięściarzy i zapaśników. Igrzyska olimpijskie organizowane były zawsze ku czci ojca Bogów – Zeusa. Stadion i obiekty kultu tworzyły jedność. Po ok. 10 latach budowy w 456 r. p.n.e. ukończono świątynię Zeusa. O rozmiarach i potężnej sylwetce świadczy kilka fragmentów podstaw i bębny leżące na ziemi. W celli, świętym wnętrzu świątyni, stał gigantyczny posąg Zeusa na tronie, liczący sobie 12,4 m. Zachowały się jeszcze mury nośne warsztatu, w którym Fidiasz wraz z pomocnikami pracował nad posągiem. Będzie okazja zobaczyć miejsce, w którym co cztery lata (oddzielnie dla igrzysk letnich i zimowych) zapalany jest znicz olimpijski, przekazywany w sztafecie, a obecnie wysyłany również samolotami do miejsca organizacji igrzysk.

Błękitne Groty

Błękitne Groty - niesamowite formacje skalne w pobliżu przylądka Skinari. Miejsce to uznawane jest za jedno z najpiękniejszych na wyspie. Jaskinie odkryto pod koniec XIX wieku, a ich nazwa wzięła się od błękitnego odcienia wody widocznego w grotach. Na rejs do Błękitnych Grot trzeba wybrać się z przylądka Skinari, najlepiej z łodzią o szklanym dnie, by móc równocześnie podziwiać skalne krajobrazy oraz podwodny świat. Podczas takiej wycieczki zwykle jest czas, by zażyć relaksującej kąpieli morskiej. Charakterystyczną cechą przylądka Skinari są dwa wiatraki położone bardzo blisko siebie. W jednym z nich można nawet wynająć pokój.

Zatoka Piratów

Zatoka Piratów - to najbardziej znane i najczęściej fotografowane miejsce na Zakyntos. Plaża, na której leży wrak statku wyrzuconego tu na brzeg w latach 80. XX wieku, należy do jednej z pięciu najpiękniejszych plaż świata. Zatoka otoczona jest wysokimi pionowymi klifami o niemalże białym kolorze. Słońce, odbijając się od ich krawędzi sprawia, że woda ma w tej zatoce niespotykany, przepiękny, turkusowy kolor. Do plaży nie można się dostać od strony lądu, a jedynie łodzią wypływającą z malutkiego portu Porto Vromio. Podczas przeprawy będzie można podziwiać imponujące, skaliste wybrzeże wyspy, które przybiera najróżniejsze fantazyjne formy. Na plaży wyznaczony jest czas wolny, aby móc wykąpać się w tym unikatowym morzu turkusu oraz odkryć tajemnice leżącego na plaży wraku, na pokładzie którego – jak niesie lokalna fama – szmuglowano alkohol do Emiratów Arabskich.

Żółwia wyspa (Marathonisi)

Żółwia wyspa (Marathonisi) - niewielka, bezludna wyspa będąca częścią zatoki Laganas. Ten malowniczy zakątek porośnięty sosnami i dębami stanowi miejsce lęgowe żółwi Caretta caretta. Na wyspie mamy dostęp do dwóch plaż – kamienistej i piaszczystej. W przypadku tej drugiej turyści mogą się poruszać jedynie brzegiem morza, by nie uszkodzić złożonych już jaj. Na plaży patroluje strażnik ochrony przyrody.

Półwysep Keri

Półwysep Keri - miejsce przyciągające szczególnie tych, którzy chcą podziwiać wyjątkowe zachody słońca. Na krajobraz półwyspu składają się morze, doliny, naturalny port oraz lasy sosnowe. Nie można zapomnieć też o gajach oliwnych, z których produkowana jest wysokiej jakości oliwa. W malowniczym porcie można wynająć łódź i popłynąć na sąsiednią wyspę Marathonisi (Żółwia wyspa), która słynie z jasnych plaż, wyjątkowych krajobrazów oraz lazurowego morza. Plaże na terenie Keri są w większości kamieniste, ale pełne klimatycznych tawern serwujących smaczną grecką kuchnię. Jak podaje legenda, niegdyś miasteczko Keri leżące na terenie półwyspu, Matka Boska uchroniła przed najazdem piratów, chowając je w gęstej mgle. Na miejscu warto wstąpić do latarni morskiej znajdującej się na stromym klifie. Z tutejszego punktu widokowego roztaczają się niepowtarzalne widoki zachodzącego słońca.

The Milanio Maritime Museum

The Milanio Maritime Museum - muzeum morskie znajdujące się w mieście Tsilivi około 7 km na wschód od miasta Zakyntos. To jedyne tego rodzaju greckie muzeum odtwarzające historię wypraw morskich od wieku XVII do dnia dzisiejszego. Zobaczyć tu można liczne bizantyjskie statki pochodzące z początkowego okresu istnienia Bizancjum, aż do jego zniszczenie w 1453 przez Turków.

Anafonitria

Anafonitria - niewielka wioska położona w północnej części wyspy. Z miejscem tym związana jest legenda – patron wyspy, św. Dionizos, schronił się w tutejszym XVI-wiecznym klasztorze i w nim spędził ostatnie dni swojego życia. Obecnie klasztor jest celem wielu pielgrzymek. Miejscowość znana jest także również z własnoręcznie tłoczonego oleju, produkcji prawdziwego miodu i ziół. Warto zatem zakupić tutaj porządne zapasy.

Park wodny Faliraki

Park wodny Faliraki - jeden z największych europejskich aquaparków. Tutaj każdy, bez względu na wiek, znajdzie coś specjalnie dla siebie. Baseny, zjeżdżalnie z widokiem na morze, minibrodziki dla dzieci i wiele innych wodnych atrakcji. Park wodny czynny jest od maja do września. Wstęp dla dorosłych 20 EUR, dla dzieci 15 EUR, a najmłodsi do lat 3 wchodzą za darmo.

Zatoka św. Pawła

Zatoka św. Pawła - to pełna uroku, nieco odizolowana zatoka, którą niemal całkowicie otaczają skały. Można do niej dotrzeć idąc nadbrzeżną drogą lub przemierzając labirynt uliczek w Lindos. Jak podają niektórzy mieszkańcy, około 50 r., podczas podróży do Jerozolimy, schronił się tutaj przed sztormem sam św. Paweł. Stąd też wzięła się nazwa zatoki.

Park Rodini

Park Rodini - park, w którym niegdyś joannici uprawiali zioła lecznicze. Jest to miejsce szczególnie lubiane wśród mieszkańców wyspy Rodos. Podziwiać możemy tu wyjątkowy ogród różany, drzewa, malownicze jeziorka i strumienie. Miejsce idealne na odpoczynek w otoczeniu wyjątkowej przyrody. W sierpniu na terenie parku odbywa się festiwal wina – czerwonego trunku jest wtedy pod dostatkiem. Kiedyś miejsce to było szczególnie znane i poważane – właśnie tu Ajschines założył około 300 r. p.n.e. słynną szkołę oratorską.

Epta Piges (Siedem Źródeł)

Epta Piges (Siedem Źródeł) - siedem strumieni zasilających sztuczne jeziorko oraz wodospad. Kiedy na pozostałej części wyspy Rodos panuje upał, tutaj, w oazie zieleni Siedmiu Źródeł, gromadzą się turyści szukający spokojnego, nieco chłodniejszego wytchnienia. Można tu pospacerować na urokliwym terenie lub podjechać samochodem do kawiarni otoczonej drzewami. W tym chłodnych leśnym zakątku ciekawym widokiem są orchidee, których pełno jest wśród zielonych wzgórz.

Dolina Motyli (w Petaloudes)

Dolina Motyli (w Petaloudes) - wyjątkowa, zalesiona dolina, w której zobaczyć można tysiące motyli (a właściwie ciem) gromadzących się tutaj w lipcu oraz sierpniu. Owady przyciąga żywica wydzielana przez jedno z rosnących drzew. Ćmy przylatują w to miejsce z całej wyspy (uważa się, że nawet z Turcji), choć ich liczba, z powodu hałaśliwych turystów, z roku na rok maleje. Wygląd ciem jest bardzo ciekawy – kiedy siedzą, ciężko je dostrzec, bowiem zlewają się z kolorem skał i drzew (brązowo-białym). Podczas lotu owadów widoczny jest spód ich skrzydeł o pomarańczowej barwie z drobnymi czarnymi kropkami. Poza sezonem Petaloudes jest urokliwym miejscem pełnym wąskich ścieżek, wodospadów i niskich mostków. Dolina Motyli stanowi swoisty park krajobrazowy, dlatego wstęp na jego teren jest płatny – ok. 3 EUR.

Surfing

Surfing - najpopularniejsze centrum windsurfingowe na wyspie Rodos znajduje się na południu w miejscu zwanym Prasonisi. Tu w zatoce po zachodniej stronie piaszczystego przesmyku spadochroniarze mają najlepsze warunki do pływania na desce. Za zachodnim wybrzeżu dobrym miejscem do windsurfingu jest zatoka Apolakkia. Na wyspie nie brakuje wypożyczalni desek oraz potrzebnych kostiumów. Można też zapisać się na kursy dla początkujących, a większość dużych hoteli prowadzi nawet własne kluby sportów wodnych.

Rodos – stare miasto

Rodos – stare miasto - jest bez wątpienia jednym z piękniejszych miejsc w regionie Morza Śródziemnego. Zwiedzanie rozpoczyna się od starożytnego portu Mandraki. Według przypuszczeń, to tutaj stał niegdyś słynny kolos rodyjski – jeden z siedmiu cudów świata. W mieście znajduje się także mnóstwo zabytków pochodzących z okresu panowania zakonu joannitów. Collachium jest tą częścią miasteczka, w której mieszczą się wszystkie zabytki z owego okresu, np. świątynia Afrodyty, Muzeum Współczesnej Sztuki Greckiej z kolekcją XX-wiecznych rzeźb i grafik, bizantyjska fontanna czy Muzeum Sztuk Zdobniczych. W całym Rodos najciekawszymi obiektami są: wspaniale zachowany szpital rycerski, w którym mieści się obecnie muzeum archeologiczne (rzeźby bogini Afrodyty czy głowa boga słońca – Heliosa) oraz Pałac Wielkich Mistrzów będący rekonstrukcją rezydencji zbudowanej na miejscu starożytnej świątyni Heliosa. To, co każdy prawdziwy turysta zwiedzający miasto Rodos powinien uczynić, to przespacerować się Ulicą Rycerską. Była ona niegdyś główną ulicą miasta i jest prawdopodobnie najlepszym przykładem średniowiecznej ulicy, jaka zachowała się do naszych czasów.

Wycieczka do Simi

Wycieczka do Simi - góry oraz urokliwe zatoki otaczające Simi sprawiają, że należy ona do najbardziej malowniczych wysp Dodekanezu. Miejsce to ma tradycyjną architekturę: klasycystyczne domy z wyłożonymi kamyczkami dziedzińca pochodzą z XIX wieku. Stolica wyspy to Ano Simi – tętniący życiem port pełen kramów z gąbkami. Nad Simi góruje zamek joannitów zbudowany na miejscu starożytnego akropolu. Najważniejszym zabytkiem tutaj jest klasztor oni Panormitis na południowym krańcu wyspy, poświęcony archaniołowi Michałowi. W kościele znajduje się jego złocona ikona będąca celem licznych pielgrzymek.

Kastellos

Kastellos - zniszczona już forteca należąca niegdyś do joannitów. Usytuowana jest na skalistym podłożu i góruje nad malowniczym portem rybackim Kamiros Skala. Budowa zamku rozpoczęła się już w 1309 r. Dzięki dobremu położeniu fortecy, rycerze św. Jana mogli obserwować wybrzeża nawet do 75 km.

Moni Skiadi

Moni Skiadi - XIII-wieczny klasztor znajdujący się na południ wyspy nieopodal Mesanagros. Przechowywana w świątyni ikona Maryi Dziewicy jest jedną z najbardziej znanych na Rodosie. W czasie Wielkanocy mieszkańcy noszą ją w procesji po pobliskich wioskach. Główna kaplica klasztoru powstała około XIII wieku, natomiast otaczające ją obiekty w wieku XVIII.

Zatoka Anthony'ego Quinna (Przylądek Ladiko)

Zatoka Anthony'ego Quinna (Przylądek Ladiko) - niewielka, malownicza zatoka w pobliżu miejscowości Faliraki. Nazwa tego miejsca wzięła się od imienia i nazwiska amerykańskiego aktora, któremu władze miejscowości oddały część plaży zaraz po występie w filmie „Działa Nawarony” – sceny do tej produkcji kręcono właśnie na terenie zatoki. Do tej pory mówi się o licznych romansach aktora oraz ogromnej wdzięczności rządu greckiego za rozsławienie niewielkiej greckiej zatoczki.

Klasztor Tsambika

Klasztor Tsambika - klasztor, którego ruiny znajdują się na szczycie o tej samej nazwie (326 m n.p.m.). Obecnie zobaczyć można resztki murów ocalałego obiektu oraz kościół Maryi Panny z kopią XI-wiecznej ikony. Mieszkańcy oraz przybywający tutaj turyści wierzą, iż pójście z pielgrzymką 8 września i pomodlenie się przed ikoną, może pomóc przy problemie z niepłodnością. Lokalna tradycja nakazuje, aby dzieciom, które narodziły się dzięki pomocy Matki Boskiej, nadawać imiona Tsambika (dla dziewczynek) oraz Tsambikos (dla chłopców).

Festiwal Hipokratesa

Festiwal Hipokratesa – mieszkańcy Kos oddają co roku cześć wybitnemu obywatelowi, greckiemu lekarzowi – Hipokratesowi. Obchody tego święta trwają od lipca do sierpnia. W tym czasie nie brakuje licznych przedstawień teatralnych, koncertów, występów lokalnych artystów czy ulicznych tańców. To wyjątkowa okazja, by poznać współczesną kulturę Greków, tym bardziej, że najciekawsze wydarzenia festiwalu odbywają się w progach zamku joannitów.

Park wodny Lido

Park wodny Lido – jeden z najlepszych aquaparków całego rejonu Morza Egejskiego. Dla miłośników wodnych szaleństw przygotowane są wysokie zjeżdżalnie wodne oraz Kamikaze – basen ze sztucznymi falami. Dla dzieci idealny jest brodzik z licznymi zabawkami. Ci, którzy wolą spokojniejsze wodne atrakcje, mogą popłynąć strumieniem „leniwej rzeki”. Na terenie parku wodnego dostępne są również normalne baseny.

Festiwal Miodu

Festiwal Miodu – w sierpniu można wziąć udział w słodko brzmiącym wydarzeniu – Festiwalu Miodu, odbywającym się na cześć miejscowych pszczelarzy. Jak nietrudno się domyślić, można wówczas skosztować pysznych lokalnych przysmaków wyrabianych właśnie z miodu. Nie brakuje też lokalnego wina i greckich tańców.

Miasto Kos

Miasto Kos – stolica wyspy stanowi kwintesencję kulturowej i historycznej różnorodności regionu. Miłośnicy zwiedzania będą z pewnością zadowoleni. Obok siebie stoją starożytne ruiny, monumentalne włoskie budowle i średniowieczne mury. Spacerując krętymi uliczkami, podziwiać można ruiny greckich i rzymskich budowli. Jest ich tak wiele, ze miasto podzielono na trzy strefy archeologiczne. Ciekawe, że wszystkie zabytki odkryto dopiero po trzęsieniu ziemi w 1933 roku. Do najwspanialszych rzymskich obiektów należą ruiny Casa Romana – to pałacowy budynek, dom w stylu pompejańskim. Fragmenty starego miasta otoczone są przez stadion i odeon. W obu budynkach bardzo dobrze zachowały się posadzki z mozaikami, chociaż najciekawsze z nich zostały przewiezione do Pałacu Wielkich Mistrzów w Rodos. Godnym zwiedzenia miejscem jest Muzeum Archeologiczne ze wspaniałymi eksponatami z okresu hellenistycznego i rzymskiego. Jednym z najcenniejszych obiektów jest bez wątpienia naturalnej posag greckiego lekarza Hipokratesa z IV w. p.n.e. Będąc w mieście Kos koniecznie zobaczyć trzeba również platan Hipokratesa – sędziwe drzewo o obwodzie 14 m strzegące niegdyś przez wieki wejścia do zamku. Potężny pień jest znacznie uszkodzony, konary muszą być podtrzymywane przez metalowe kolumny, mimo to ciągle pojawiają się na nim liście. Drzewo miał rzekomo posadzić sam Hipokrates – tak przynajmniej podaje tabliczka na ogrodzeniu. Niedaleko drzewa znajduje się imponujący XVIII-wieczny meczet Hatzi Hassan, którego parter jest obecnie zajęty przez sklepy. Warto zobaczyć też dwie XVIII-wieczne tureckie fontanny – jedną zbudowaną z piaskowca z czerwoną kopułą, drugą powstałą z antycznego sarkofagu.

Rejs statkiem Eva

Rejs statkiem Eva – podczas pobytu na Kos warto wybrać się na rejs statkiem, który wypływa z portu do zatoki Kalymnos kilka razy w tygodniu. Koszt takiej wyprawy to około 40 EUR, ale zwykle w cenę wliczone jest wino lub ouzo. Niezapomniany rejs trwa około 1,5 godziny, a w czasie wyprawy podawane są grillowane przekąski wraz ze świeżo przygotowanymi sałatkami. Po dopłynięciu na miejsce można skorzystać z możliwości podziwiania podwodnego świata i ponurkować w wodach zatoki. Podczas drogi powrotnej turystów czeka przystanek w niewielkim miasteczku portowym na Kalymnos – tu poznać można piękno pierwotnej Grecji.

Asklepion

Asklepion – starożytna szkoła medyczna poświęcona bogowi medycyny – Asklepiosowi, wzniesiona około IV w. p.n.e. niedługo po śmierci Hipokratesa. To jeden z najważniejszych zabytków archeologicznych wyspy leżący około 3 km od miasta Kos. Obiekt ten stanowił okręg sakralny Asklepiosa, a zarazem ośrodek medycyny kultowej i terapii doświadczalnej uprawianej przez lekarzy-kapłanów. Zbudowany został na trzech sztucznych tarasach na zboczu porośniętej piniami góry. Na najniższym z nich znajdowały się źródła lecznicze, szkoła medyczna i pomieszczenia dla chorych. Na drugim poziome mieściła się świątynia Apollina z III w. p.n.e. oraz swoista gospoda będąca schronieniem dla ubogich i bezdomnych. Na najwyższym tarasie znajdowała się świątynia samego Asklepiosa stanowiąca najważniejszy obiekt sanktuarium. Asklepion był czymś w rodzaju współczesnego uzdrowiska. Chorzy przyjeżdżali tu jednak nie tylko w celu wyleczenia dolegliwości, lecz także na wypoczynek. Pacjentów poddawano rozmaitym zabiegom z zakresu medycyny naturalnej – postom, kąpielom i okładom. Z tej starożytnej budowli zachowało się tak naprawdę niewiele, choć można stąd podziwiać wyjątkowe widoki na cieśninę oddzielającą Kos od Turcji. Asklepion został rozebrany przez joannitów, którzy chcieli pozyskać kamienie do budowy zamku pełniącego funkcje obronne. Wejście na teren Asklepionu kosztuje około 4 EUR.

Platani

Platani – leży w połowie drogi pomiędzy Asklepionem a Kos. W miejscu tym warto zatrzymać się na obiad w jednej z doskonałych tureckich tawern. Niedaleko znajduje się otomańska fontanna i przykład starej architektury Platani przypominającej wiejskie style na Krecie. Większość mieszkających tutaj muzułmanów wyjechała w latach 60. do Turcji. Do połowy XX wieku mieszkała tu również ludność żydowska, o czym świadczy piękna synagoga. Tuż za Platani znajduje się cmentarz żydowski oddalony około 300 metrów od muzułmańskiego. Droga, która biegnie na wschód kończy się w Embros Therma – uzdrowisku z gorącymi źródłami spływającymi bezpośrednio do morza.

Park wodny „Star Beach

Park wodny „Star Beach” – na wschodnim krańcu kurortu Hersonissos znajdziemy aquapark oferujący atrakcje z najwyższej półki – rynny wodne, skutery, loty spadochronem za łodzią czy dyskoteki w pianie. Dla najmłodszych przygotowane są zjeżdżalnie i baseny. Niezapomniane wodne wrażenie gwarantowane.

Park wodny Aqua Plus

Park wodny Aqua Plus – jeden z najpopularniejszych parków wodnych na Krecie oferujący doskonałą obsługę oraz zabawę na najwyższym poziomie. Znajduje się zaledwie 5 km od Hersonissos i gromadzi rocznie pond 100 tys. zadowolonych klientów. Aquaprk podzielony jest na dwie części: dla dorosłych – z długimi, ekscytującymi zjeżdżalniami oraz dla dzieci – ze spokojniejszymi wodnymi trasami oraz placem zabaw. Ogromną atrakcję tego miejsca stanowi przepiękny ogród z egzotycznymi drzewami i kwiatami. Na terenie parku wodnego dostępnych jest kilka lokali – restauracja, minibar oraz kawiarnia, gdzie można odpocząć na chwilę od wodnych szaleństw. Wstęp do Aqua Plus dla dorosłych wynosi 20 EUR, dla dzieci 13,50. Najmłodsi do lat 5 wchodzą za darmo.

Park wodny Water City

Park wodny Water City – wodne miasteczko znajdujące się we wschodniej części Heraklionu. Idealne miejsce dla wszystkich tych, którzy uwielbiają wodną zabawę – baseny, gigantyczne zjeżdżalnie, rynny, „Lazy River” oraz ekscytujące Kamikaze – jedna z najszybszych zjeżdżalni. Nie brakuje tu też miejsc do wylegiwania się na słońcu, restauracji, barów, kawiarni czy sklepu z pamiątkami. Bilet wstępu dla dorosłych 25 EUR, dla dzieci 17 EUR.

Jezioro Kournas

Jezioro Kournas – jedyne na Krecie jezioro naturalne, którego wody zasilane są przez górskie strumienie. Otoczone przepięknymi górami i bujną roślinnością stanowi wyjątkowo malownicze miejsce. Można pospacerować wzdłuż jego brzegów, wypożyczyć rowery wodne oraz kajaki, a nawet, przy odrobinie szczęścia, natknąć się na żółwie, kormorany czy czaple.

Cretaquarium

Cretaquarium – otwarte w 2005 roku akwarium, które prezentuje wyjątkową florę, a także faunę tutejszych mórz. Zgromadzonych jest około 4000 organizmów pochodzących z Morza Śródziemnego, m. in. koniki morskie, płaszczki, rekiny i wiele wiele innych. Przy każdym oknie znajdują się opisy gatunków w różnych językach, w tym również po polsku. Podczas zwiedzania można obejrzeć także krótki film o życiu organizmów morskich. Zwiedzenie Cretaquarium zajmuje 1,5 h. Bilet wstępu dla dorosłych kosztuje 8 EUR, dla dzieci 6 EUR.

Café Kriti

Café Kriti – ta niewielka kawiarnia znajdująca się w starym budynku jest idealnym miejscem na zabawę przy tradycyjnej kreteńskiej muzyce. Tutaj, każdego wieczoru, kilku mężczyzn ubranych na czarno występuje przez zebranymi gośćmi. Po godzinie 21 cały lokal pochłonięty jest już zabawą i tańcem . Idealna rozrywka po całodziennym zwiedzaniu.

Wieczór kreteński

Wieczór kreteński – wyjątkowe greckie spotkanie z folklorem wyspy. W górskiej wiosce Kato Karouzano już u progu klimatycznej restauracji witają nas przyodziani w greckie stroje organizatorzy. Wewnątrz rozbrzmiewa skoczna muzyka, a zespoły tancerzy prezentują najpopularniejsze tańce Krety oraz innych części Grecji. Podczas spotkania nie brakuje tradycyjnych potraw oraz nieograniczonej ilości lokalnego wina. Idealny pomysł na wakacyjny relaks dla wszystkich tych, którzy lubią śpiew i dobrą zabawę. Wstęp około 45 EUR.

Knossos

Knossos – miasto położone zaledwie 5 km od Iraklionu. Tutaj właśnie znajduje się największa atrakcja Krety – Pałacu Minojski lub inaczej Labirynt Minotaura. Ruiny z czasów minojskim odkryto dopiero na początku XX wieku, a jego obecny wygląd jest zasługą brytyjskiego archeologa – Artura Evansa. Z powstaniem pałacu wiąże się legenda – obiekt ten należał do legendarnego króla Minosa, którego żona urodziła Minotaura – pół byka, pół człowieka. Aby monstrum nie szkodziło poddanym, król kazał Dedalowi wybudować labirynt, w którym je zamknięto. Z Attyki sprowadzano Minotaurowi na pożarcie chłopców i dziewczynki. Dopiero Ateńczyk Tezaurus zabił bestię i przy pomocy córki Minosa Ariadny wydostał się z labiryntu. Legenda ta pasuje idealnie do konstrukcji pałacu w Knossos, gdzie pośród tysiąca sal kryje się wiele wąskich, ciemnych przejść i ukrytych dziedzińców. Obowiązkowy punkt wycieczki podczas pobytu na Krecie.

Heraklion

Heraklion – to ponad stutysięczne miasto jest stolicą Krety. Początkowym punktem wycieczki po tej miejscowości jest stara przystań, na której wciąż cumuje kilkadziesiąt kutrów rybackich. Naprzeciwko wyrasta wenecka fortecka, a na samym tyłach portu uwagę przyciągają sklepione arsenały, niegdyś wykorzystywane do naprawy łodzi. Warto tu zobaczyć fragmenty murów miejskich, piękną fontannę Morosiniego zbudowaną w 1628 roku (swój imponujący wygląd zawdzięcza czterem XIV-wiecznym rzeźbom lwów) i oczywiście dwa muzea: archeologiczne podzielone na siedemnaście sal, w których zgromadzone są cenne zabytki sztuki minojskiej oraz historyczne z eksponatami pochodzącymi z okresu po upadku cywilizacji minojskiej – rycinami, mapami, bronią, ważnymi dokumentami oraz ikonami.

Santorini

Santorini – wyspa ta jest niewątpliwie jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Grecji. Krajobraz, w którym dominują powulkaniczne czerwienie, brązy i czernie powoduje, że to zakątek prawdziwie niezwykły. Santorini bywa nazywana wyspą piekielną, a jeszcze w ubiegłym wieku wierzono, że zamieszkują ją demony.

Wąwóz Samaria

Wąwóz Samaria – jeden z najdłuższych wąwozów w Europie, którego ściany sięgają nawet 500 m wysokości, a szerokość (w najwęższym miejscu) wynosi niecałe 3 m. Aby przejść w całości słynny kreteński szlak, trzeba poświęcić około 5-6 godzin i zapłacić 6 EUR. Wąwóz Samaria jest miejscem prawdzie bogatym pod względem flory. Właśnie tutaj zobaczyć można około 450 gatunków endemicznych roślin, lasy cyprysowe, sosnowe czy piniowe. Przy odrobienie szczęścia natrafić można na dzikie kozy kiri-kiri. Wąwóz otwarty jest dla turystów od maja do października. Watro zabrać ze sobą dobre buty i zapasy wody.

Pałac w Malii

Pałac w Malii – jest trzecim pod względem wielkości minojskim zabytkiem. Stanowił niegdyś siedzibę króla Sarpedona – brata Minosa – usytuowaną w pięknej, nastrojowej okolicy blisko morskiego wybrzeża. Pałac został zbudowany około 1800 r. p.n.e., choć w tym samym miejscu znajdują się też pozostałości dawnej osady.

Jaskinia Dikti

Jaskinia Dikti – uważana za mityczne miejsce narodzin Zeusa. Znajduje się na wysokości około 1000 m n.p.m. i prowadzi do niej stroma ścieżka. Oświetlone wnętrze jaskini zdobią malownicze formy skalne, a z głównej, 70-metrowej komory odchodzą liczne boczne korytarze. Największą atrakcją tutaj jest jeziorko otoczone przez imponujące stalaktyty i stalagmity. Ze względu na panującą wewnątrz wilgoć, miejsce to zamieszkiwane jest przez ptaki i nietoperze.

Chania

Chania – dawna stolica Krety, uznawana za jedno z najpiękniejszych miast na wyspie. W tutejszej architekturze wyraźnie widać wpływy tureckie orz weneckie. Miejsce to słynie z dużego portu, który otoczony jest kolorowymi kamieniczkami, natomiast w tle roztaczają się wyjątkowe krajobrazy Gór Białych. Wzdłuż nadbrzeża portowego rozciąga się promenada. Niedaleko portu znajduje się meczet Janczarów – najstarsza turecka świątynia na wyspie, pochodzący z XVII wieku. Obecnie na terenie budynku mieści się galeria dzieł lokalnych artystów. Warto zobaczyć także muzeum archeologiczne z licznymi ekspozycjami kultury minojskiej – ozdobnymi sarkofagami, rzeźby, barwnymi mozaikami, szklanymi wyrobami czy nawet monetami. Trzeba wstąpić też do Muzeum Morskiego, gdzie zobaczyć można ciekawe modele statków, salę z muszlami różnej wielkości oraz makiety najsłynniejszych morskich bitew. Tutejsza starówka kryje w sobie wiele wąskich, malowniczych uliczek oraz zabytków architektury weneckiej i tureckiej.

Pangia Kera

Pangia Kera – piękny kościół otoczony cyprysami i gajem oliwnym. Jego wnętrze zdobią jedne z najlepiej zachowanych bizantyjskich fresków na Krecie pochodzące z XIII-XIV wieku. Dzieła te warte są dokładnych studiów, dlatego lepiej do świątyni udać się wcześnie rano, ponieważ ciasne wnętrze bardzo szybko zapełnia się turystami. Na stoisku z upominkami można zakupić książkę opisującą kwestie związane z malowidłami.

Plaskowyż Lassithi

Plaskowyż Lassithi – wyjątkowy płaskowyż, którego symbolem były niegdyś tysiące białych wiatraków. Do dziś zachowało się niestety tylko kilka z nich. Miejsce to zachwyca swoją żyznością oraz wyjątkowo bujną roślinnością. Do tego dochodzi piękna okrągłą równina otaczająca wyniosłe góry Dikti, do których przez wysoko położone przełęcze prowadzą tylko dwie drogi. Wokół płaskowyżu rozciągają się malownicze wioski, w których znajdziemy Jaskinię Dikte oraz Muzeum Folkloru.

Fajstos

Fajstos – miasteczko usytuowane na górskim grzbiecie, ponad szeroką równiną Messara. Roztaczają się stąd wyjątkowe widoki na pola uprawne oraz zbocza góry Psiloritis. Starożytny pałac w tej miejscowości ma najbardziej widowiskową lokalizację ze wszystkich minojskich zabytków. Fajstos powstało około 1900 r. p.n.e., następnie w 1700 r. p.n.e. zostało zburzone przez trzęsienie ziemi. Na ruinach wzniesiono nowy pałac, który kolejny raz zniszczyła katastrofa po ponad 200 latach. Obecnie można zobaczyć fragmenty zarówno starego, jak i nowego pałacu.

Karnawał w Patras

Karnawał w Patras – największa w Grecji i jedna z najbardziej okazałych w Europie imprez mająca ponad 160 lat tradycji. Rozpoczyna się 17 stycznia kończy wraz z początkiem Wielkanocy. Nie jest to pojedyncze wydarzenie, ale ciąg wielu wydarzeń, na które składają się parady, polowania ukrytego skarbu, sobotni wieczór grup karnawałowych, niedzielna parada pływaków, pokazy grup rodzinnych lub pracowniczych, a na koniec rytualne palenie króla karnawału w porcie Patras. Wszyscy wspólnie biorą udział w imprezach, konkursach i koncertach. Huczna zabawa nie ma tutaj końca.

Międzynarodowy Festiwal Patras

Międzynarodowy Festiwal Patras – w czasie tego wydarzenia gromadzą się tancerze, aktorzy i muzycy. W odnowionym miejskim amfiteatrze odbywają się koncerty, pokazy baletowe, wystawy greckich oraz zagranicznych artystów. To impreza, która pomoże nieco się „ukulturalnić” w czasie wakacyjnego wypoczynku. Na festiwal jest około 45 minut drogi samochodem z centrum Patras.

Festiwal Starożytnej Olimpii

Festiwal Starożytnej Olimpii – koncerty, sztuki teatralne dla dorosłych i dzieci oraz wystawy fotografii. Główne wydarzenia odbywają się w teatrze Floka od lipca do sierpnia i charakteryzują się różnorodnością tematów. To zaledwie 10 minut jazdy samochodem z Olimpii. Festiwal Starożytnej Olimpii to spotkanie z kulturą i sztuką na najwyższym poziomie oraz możliwość zetknięcia się z antycznym klimatem.

Thalassoterapia

Thalassoterapia – w hotelu Grecotel Olympia Oasis – zaledwie 15 minut drogi od portu Kyllini – znajduje się centrum thalassoterapii. Marmurowa posadzka, klasyczne kolumny i najważniejsze - liczne zabiegi dla duszy i ciała – regeneracja, nawilżanie skóry oraz modelowanie sylwetki. Obszar Kyllini nie bez powodu stał się ośrodkiem Spa – to tutaj znajdują się naturalnie nagrzewane źródła. Do zabiegów wykorzystuje się wodę morską, piasek i algi.

Epidive Center

Epidive Center – centrum nurkowania w Epidavros oferujące możliwość poznania wyjątkowości i bogactwa podwodnego świata pod okiem doświadczonego instruktora. Na miejscu można wypożyczyć profesjonalny sprzęt, następnie przechodzi się krótkie szkolenie, po czym rozpoczyna się niezapomniana podwodna podróż.

Mykeny

Mykeny – starożytne miasto będące w II tysiącleciu p.n.e. ośrodkiem kultury mykeńskiej. To najsłynniejszy kompleks pałacowy, według mitologii założony przez syna Zeusa – Perseusza. Wewnątrz potężnych murów zachowało się niewiele budowli, a najciekawiej wyglądają sekretne schody prowadzące do podziemnego zbiornika z wodą, która gromadzona była na wypadek oblężenia. Do najważniejszych tutejszych wykopalisk należą ruiny akropolu (cytadeli), bogato wyposażone grobowce oraz pozostawione posągi i tabliczki gliniane z pismem linearnym. Warto zobaczyć Skarbiec Atreusza, zwany grobem Agamemnona. Do tej pory nie wiadomo, kto tak naprawdę spoczywał w krypcie, ale pozostałości wystroju wskazują, że była to osoba pochodząca z królewskiego rodu. W kolejnym ciekawie zbudowanym grobowcu Klitajmestry – pochowana jest grecka królewna spartańska. Pomiędzy parkingiem a cytadelą znajduje się muzeum z licznymi przedmiotami wydobytymi z ziemi mykeńskiej.

Starożytny Korynt

Starożytny Korynt – ruiny antycznego Koryntu znajdują się około 4 km na południowy zachód od dzisiejszego Korinthos. Hellenistyczne miasto w 146 roku p.n.e. zostało całkowicie zniszczone przez Rzymian w odwecie za bunt, ale odrodziło się około 100 lat później jako stolica Grecji. To, co zachowało się do dziś, stanowi najpełniejszy rzymski ośrodek w Grecji. Niegdyś zła reputacja Koryntu, jako siedliska zbytku i występku, przyciągnęła św. Pawła, który przebywał tu ponad rok. Ścieżka od wejścia prowadzi obok wyłożonej marmurem Drogi Lechajońskiej z fontanną Glaukosa, której cztery zbiorniki wykuto w jednym bloku skalnym. Na terenie archeologicznych pozostałości zobaczyć można siedem kolumn z doryckiej świątyni Apollina, a w sąsiednim muzeum ciekawą kolekcję ceramiki oraz mozaik z rzymskich willi. Nad ruinami wznosi się twierdza Akrokorynt, przez wieki strzegąca drogi na półwysep. Na samym szczycie zachowały się fundamenty świątyni Afrodyty, w której podobno sakralnej prostytucji oddawało się ponad tysiąc kobiet. Widok z samej góry jest imponujący i roztacza się we wszystkich kierunkach nawet do 60 km. Ciekawostką może być, iż Korynt od wieków słynął z produkcji rodzynek (jedna z odmiana nazywana nawet była „koryntkami”), które do dnia dzisiejszego stanowią ważny produkt eksportowy Grecji.

Olimpia

Olimpia – przez ponad tysiąc lat, od 776 r. p.n.e. do 394 r. n.e., co cztery lata odbywały się tutaj zawody sportowe. Stadion mieścił ok. 45 000 widzów, widoczne są jeszcze wpuszczone w ziemię oznaczenia odcinka krótkodystansowego, który pokonywali biegacze. Z III lub II w. p.n.e. pochodzą gimnazjon i palestra, w której odbywały się walki pięściarzy i zapaśników. Igrzyska olimpijskie organizowane były zawsze ku czci ojca Bogów – Zeusa. Stadion i obiekty kultu tworzyły jedność. Po ok. 10 latach budowy w 456 r. p.n.e. ukończono świątynię Zeusa. O rozmiarach i potężnej sylwetce świadczy kilka fragmentów podstaw i bębny leżące na ziemi. W celli, świętym wnętrzu świątyni, stał gigantyczny posąg Zeusa na tronie, liczący sobie 12,4 m. Zachowały się jeszcze mury nośne warsztatu, w którym Fidiasz wraz z pomocnikami pracował nad posągiem. Będzie okazja zobaczyć miejsce, w którym co cztery lata (oddzielnie dla igrzysk letnich i zimowych) zapalany jest znicz olimpijski, przekazywany w sztafecie, a obecnie wysyłany również samolotami do miejsca organizacji igrzysk.

Mistra

Mistra – bizantyjskie ruiny miasta otoczonego murem zajmują strome zbocze góry, na której stoi zamek. Nazwa Mistry pochodzi od zniekształconego słowa mezithras oznaczającego naczynie do produkcji sera, co prawdopodobnie nawiązuje do tradycyjnie stożkowatego kształtu greckich serów. Założone w 1249 roku przez Franków miasto rozrosło się znacznie w czasach bizantyjskich, pozostawiając cenne zabytki architektoniczne, m.in. klasztor Perivleptos, kościół Pandassa, katedrę św. Dymitra oraz kompleks klasztorny Vrondochion z XIV-wieczna cerkwią. Wzniesienie, na którym znajduje się Mistra, pełne jest kamiennych ścieżek, schodków oraz brukowanych ulic.

Monemvasia

Monemvasia - warowne miasto przylegające do potężnej skały wystającej z morza na wysokość 350 m, określanej często „greckim Gibraltarem”. Założona w 583 roku Monemvasia, składa się z dwóch części - Dolnego Miasta znajdującego się nad brzegiem morza i otoczonego weneckimi murami oraz Górnego Miasta, które wznosi się na wysokiej skale. Do najcenniejszych tutejszych zabytków należą: Agios Petros – meczet z XV wieku wybudowany przez Turków, Agios Nikolaos – XVIII-wieczny kościół, w którym niegdyś mieściła się szkoła, Mitropolis Elkomenos Chistos – największa świątynia w cały mieście położona przy głównym placu oraz Agia Sofia – jedyny ocalały obiekt w Górnym Mieście, cerkiew z XIV wieku zwieńczona kopułą i usytuowana na skraju urwiska. To w tym miejscu najwcześniej w całej Monemvasii wschodzi słońce.

Sparta

Sparta – starożytne miasto, którego początki datuje się na XII-XI w. p.n.e. Warto tutaj wstąpić do muzeum archeologicznego, znajdującego się w ogrodzie z palmami, którego chlubą są między innymi rzymskie mozaiki podłogowe (wstęp płatny). Ciekawym miejscem jest też starożytny akropol, świątynia Apollina oraz Artemidy Orthia, gdzie chłostano młodych mężczyzn, oddając w ten sposób cześć bogom. Z akropolu zachowały się jedynie fragmenty teatru oraz pozostałości po Agios Nikon – bizantyjskiej cerkwi.

Kanał Koryncki

Kanał Koryncki – to zbudowany w 1863 roku kanał, który przecina wąski przesmyk łączący Peloponez z resztą państwa, czyniąc go wyspą. Ma 60 m wysokości, 8 m głębokości i około 6 m długości. Kanał Koryncki, będący swoistą bramą do Koryntu, podziwiać można z pobliskiego mostu widokowego. Do czasów współczesnych obiekt ten uznawany jest za ważny cud techniki, stanowiący ważny punkt wycieczek po Grecji.

Muzeum oliwek i greckiej oliwy

Muzeum oliwek i greckiej oliwy – położone w samym centrum Lakonii muzeum przybliża zwiedzającym turystom temat pochodzenia, uprawy i przetwórstwa oliwek. Ma to na celu podkreślenie kultury i technologii w produkcji oliwek i oliwy, która jest nierozerwalnie związana z tożsamością grecką oraz śródziemnomorską. Podczas zwiedzania można usłyszeć o znaczeniu rośliny dla gospodarki od czasów prehistorycznych do XX wieku, jej roli w żywieniu oraz pielęgnacji ciała – kosmetycznych i farmaceutycznych zastosowaniach.

Epidauros

Epidauros - miasto leżące około 27 km od Nafplionu. Duże wrażenie robi tutaj teatr pochodzący jeszcze z IV w. p.n.e. Aby turyści mogli podziwiać doskonałą akustykę tego miejsca, przewodnicy wycieczek rzucają na scenie monetę, której brzęk słychać doskonale nawet w ostatnim rzędzie. Teatr ten jest tak naprawdę częścią sanktuarium ku czci Asklepiosa z ołtarzem i świętym źródłem. W Epidauros warto zobaczyć również antyczny stadion z zarysami linii startowej, łaźnie, gimnazjon, świątynię Artemidy, w której pacjenci oczekiwali uzdrowienia w czasie snu oraz tolos – budowlę, w której prawdopodobnie hodowano węże dla półboga Asklepiosa i odprawiano obrzędy kapłańskie.

Nafplion

Nafplion – obecnie spokojny, wytworny kurort, niegdyś stanowił stolicę niepodległego państwa greckiego. Dominuje tutaj neoklasycystyczna zabudowa, urokliwe uliczki, którymi chętnie przemierzają turyści oraz wspaniały kompleks twierdz będący pozostałością po czasach okupacji weneckiej. Zobaczyć tutaj można również groby pochodzące z okresu mykeńskiego oraz Wuleftikon – meczet zamieniony na parlament grecki.

Aqualand

Aqualand – jeden z najlepszych parków wodnych w Grecji położony w samym sercu Korfu. Nie brakuje tutaj atrakcji zapewniających niezapomnianą zabawę zarówno dla starszych, jak i młodszych. Darmowe leżaki, parasole, szatnie, prysznice, sklepy i bezpłatne miejsca parkingowe. Wykwalifikowani ratownicy dbają o bezpieczeństwo i ochronę użytkowników Aqualand. Ekscytujące zjeżdżalnie, nadmuchiwane zamki, jacuzzi i słoneczne tarasy, na których zażywać można słonecznych kąpieli. W takim miejscu nie brakuje radości, szczęścia i dreszczyku emocji. Jedynym problemem jest hałaśliwa muzyka nadawana przez głośniki. Miliony ludzi z całego świata przyjeżdża do Korfu, by móc skorzystać z tutejszych wodnych atrakcji. Wstęp dla dorosłych 18 EUR, dla dzieci 13 EUR.

Hydropolis

Hydropolis – park wodny powstały w 2001 roku na wschodnim krańcu Acharavi. Tu, podobnie jak w Aqualandzie, czekają liczne wodne atrakcje (idealne dla starszych i młodszych) oraz samoobsługowe restauracje. Baseny otacza wypielęgnowany trawnik, a niezapomnianych wrażeń dostarczają ogromne zjeżdżalnie. Wstęp na teren Hydropolis dla dorosłych 15 EUR, dla dzieci 10 EUR.

Sporty wodne

Sporty wodne – na większości popularnych plaż działają ośrodki sportów wodnych. Można spróbować paraglidingu (od 30 EUR), przejażdżki na bananie (ok 15 EUR) czy windsurfingu. Miłośnicy tego ostatniego sportu powinni wybrać się na zachodnie wybrzeże, gdzie wieje silny wiatr. Tam też najłatwiej wynająć katamaran czy zwykłą żaglówkę.

Łódź motorowa

Łódź motorowa – aby wynająć łódź z silnikiem, wcale nie jest potrzebna licencja. Wystarczy zapoznać się z jej obsługą, po czym otrzymuje się mapę z oznaczonymi granicami obszaru dozwolonej żeglugi. Najciekawszymi kierunkami są: Sidari, Roda oraz Paleokastritsa. Sport ten nie jest tani (ok. 50 EUR/dzień plus benzyna), ale w końcu nie tak często ma się okazję udać w wyjątkową morską wyprawę.

Piesze wędrówki

Piesze wędrówki – Korfu wraz z leśnymi ścieżkami, zielonymi malowniczymi dolinami oraz klimatycznymi górskimi wioskami jest regionem idealnym na piesze wyprawy. Trudno się tutaj zgubić, bo zawsze z którejś strony szlaku widać zamieszkiwane osiedla. Najciekawszą trasą jest szlak Corfu Trail, który biegnie z południa na północ przez całą wyspę Korfu.

Skoúnas Club

Skoúnas Club – niewielka olejarnia w sercu Rody uznawana obecnie za najbardziej klimatyczną dyskotekę na wyspie. Wewnątrz czeka nas zabawa w otoczeniu starych murów, a na zewnątrz bary przypominające łodzie rybackie. Miejsce, w którym można poznać wiele interesujących osób.

Golf

Golf – w Ropa Valley znajdziemy najbardziej zadbane i zielone spośród wszystkich obiektów w Grecji pole golfowe. Uroku temu miejscu dodają wysokie drzewa i małe stawy. W budynku klubowym działa restauracja oraz sklep.

Sax Club

Sax Club – miejsce idealne dla tych, którzy lubią zabawy do białego rana. Dyskoteka ta znana jest w całej Grecji i odwiedzana tak naprawdę po zamknięciu pozostałych lokali w mieście. Wszystko dlatego, że czynna jest dopiero od godz. 3. Nieprzespana i pełna wrażeń noc jest tutaj gwarantowana. Rejs wycieczkowy – ze Starego Portu w Korfu co godzinę wypływa w morze statek wycieczkowy ze szklanymi szybami zamontowanymi na dnie statku, przez które można podziwiać całego morskie bogactwo. Statek zabiera na wysepkę Vidos, gdzie odbywają się specjalnie przygotowane dla turystów pokazy z udziałem lwów morskich. Wycieczka trwa około 40 minut i kosztuje od 6-12 EUR.

Lemon Garden (Acharavi)

Lemon Garden (Acharavi) – znany ogród cytrynowy w północnej części wyspy Korfu. Tutaj przybyli goście mogą zjeść posiłki, siadając w cieniu pięknych drzew cytrynowych. Codziennie wieczorem rozpalany jest grill, z którego warto spróbować mięsa oraz ryby. Dzieci znajdą dla siebie mały plac do zabaw z dostępnymi elektrycznymi samochodzikami.

Pałac Achilleion (Gastouri)

Pałac Achilleion (Gastouri) – obiekt powstały w latach 1890-1891 stanowił niegdyś letnią rezydencją austriackiej cesarzowej Elżbiety II, bliżej znanej jako księżniczka Sissi. Nazwa pałacu odnosi się do imienia Achilles, z którym księżna utożsamiała swojego syna Rudolfa. Miejsce to znane jest z przepięknych ogrodów z wyjątkową kolekcją rzeźb przedstawiających greckich bogów, bohaterów czy mędrców. Z ogrodów rozpościera się niezwykły widok. We wnętrzach Achilleonu poczuć można klimat minionych lat i poznać upodobania cesarzowej. Znajduje się tutaj posąg Achillesa, który księżna kazała wykonać po samobójczej śmierci swojego syna. Ciekawostką może być to, że w pałacu kręcono sceny do filmu z Jamesem Bondem.

Miasto Korfu

Miasto Korfu – wycieczka do stolicy wyspy może okazać się niezapomnianym doświadczeniem. Swój prawdziwy raj odnajdą tu z pewnością miłośnicy zwiedzania. Muzeum Archeologiczne z licznymi znaleziskami pochodzącymi z okresu starożytności, Muzeum Banknotów z papierowymi pieniędzmi z różnych krajów i epok oraz ciekawą prezentacją emisji banknotów i zagadnieniami druku, Muzeum Bizantyjskie ze zbiorem ponad 100 cennych ikon z Korfu pochodzących nawet z XV wieku czy Muzeum Solomosa ze zbiorem rękopisów i przedmiotów osobistych Dionisiosa Salomosa – wybitnego pisarza Wysp Jońskich. Wyjątkowym miejscem w mieście Korfu jest Esplandana – plac z licznymi kawiarnianymi ogródkami oraz parkiem z fontannami. To prawdziwe centrum życia społecznego i towarzyskiego. Warto zobaczyć również Mon Repos – niewielki zamek będący najpierw własnością komisarza brytyjskiego, a następnie greckiej dynastii królewskiej, w którym obecnie mieści się Muzeum Historii Paleópolis.

Canal D'Amour (Kanał Miłości)

Canal D'Amour (Kanał Miłości) – stworzony przez naturę tunel, będący jednym z najpiękniejszych miejsc na wyspie. Tutaj formacje skalne w połączeniu z turkusową wodą robią na turystach ogromne wrażenie. Zgodnie z legendą każda niezamężna dziewczyna, która przepłynie tunel i pomyśli o jakimś mężczyźnie, stanie wkrótce na ślubnym kobiercu. Wypowiedziane w Kanale Miłości życzenia mogą mieć zatem poważne konsekwencje.

Pontikonissi (Mysia Wyspa)

Pontikonissi (Mysia Wyspa) – ulubiony zakątek austriackiej cesarzowe Sissi. Na tej małej wysepce warto zobaczyć niewielki kościółek pochodzący z XII wieku – wedle legendy jest to dawny statek Odyseusza zamieniony przez Posejdona w kamień. Nazwa „Mysia Wyspa” dotyczy schodów prowadzących do kaplicy, które wyglądem przypominają mysi ogon.

Agia Ekaterini

Agia Ekaterini – niewielka wysepka porośnięta sosnami, cyprysami, eukaliptusami i paprociami. Prowadzą na nią dwa mosty – od strony Acharavi (tylko dla pieszych i rowerzystów) oraz z Agios Spiridonas (przejezdny dla samochodów). Na wyspie zwiedzić można klasztor pochodzący z 1713 roku lub udać się do odludnych zatoczek z żwirowymi plażami.

Kościół Evstrámenou

Kościół Evstrámenou – unikalny zabytek, nad którego wyglądem i pochodzeniem do dziś zastanawiają się historycy sztuki. Budowla znajdująca się na planie sześciokąta przykryta jest kopułą w stylu świątyni buddyjskiej. Pochodzi prawdopodobnie z XVIII wieku. Zwiedzanie obiektu możliwe jest niestety tylko z zewnątrz.

Zamek Angelókastro

Zamek Angelókastro – obiekt wybudowany w XIII wieku na polecenie jednego z bizantyjskich władców. Ruiny zamku Anioła wznoszą się nad zachodnim wybrzeżem zawieszone na szczycie stromo opadającego ze wszystkich stron górskiego stożka. Dzięki takiemu usytuowaniu widok na zamek, jak również z zamku jest naprawdę imponujący. W twierdzy tej ludność Korfu chroniła się niegdyś przed najazdem wrogich wojsk.

Gardiki

Gardiki – bizantyjski zamek pochodzący z XIII wieku otoczony licznymi murami. Obiekt można zwiedzać do woli, ale ze względu na to, że nie jest zabezpieczony, warto zachować ostrożność. W lipcu na terenie zamku odbywają się koncerty i przedstawienia teatralne.

Windsurfing/Kitesurfing

Windsurfing/Kitesurfing – Karpathos jest miejscem stworzonym dla milosników sportów wodnych zwlaszcza windsurfingu i kitesurfingu. Wszystko za sprawa mocnych wiatrów (meltemi), które uznawane sa za najsilniejsze w calym basenie Morza Sródziemnego. Tutejsze warunki pogodowe oraz wyjatkowy klimat z nieslabnaca sila przyciagaja surferów z calej Europy. Najlepszy czas na surfowanie przypada na okres od kwietnia do pazdziernika. Duzym plusem jest to, iz nie jest tu tak tlocznie, jak na innych greckich wyspach. Najlepsze warunki wiatrowe panuja w Afiartis. To tutaj znajduje sie centrum surfowania (Club Mistral Surfing Center) kierujace dwoma osrodkami prowadzonymi przez wyszkolonych i doswiadczonych instruktorów. Glówny oddzial znajduje sie w zatoce Gun Bay. Tu najmocniejszego wiatru (od 4-8 stopni w skali Beauforta) mozna spodziewac sie w okresie od czerwca do wrzesnia . To dobre miejsce dla surferów o róznym poziomie zaawansowania. Z Gun Bay mozna udac sie do Devil’s Bay, które – zgodnie ze swa nazwa – szczyci sie bardzo wysokimi, wrecz „diabelskimi” predkosciami (1-2 stopni silniejsze wiatry niz w Gun Bay). Klub prowadzi takze osrodek w Chicken Bay. Miejsce to (w przeciwienstwie do swojego poprzednika) doskonale nadaje sie dla poczatkujacych (80 m obszaru z plytka woda), jak równiez dzieci – prowadzone sa specjalne kursy dla najmlodszych. „Zatoka Kurczaków” jest jednak najbardziej zatloczona i dlatego trzeba zachowac ostroznosc.

Blekitny Rejs

Blekitny Rejs – idealny wybór dla urlopowiczów, którzy marza o chwili prawdziwego wypoczynku i relaksu. Slonce, morze, kapiele w blekitnej wodzie – to wszystko, co czeka nas podczas blekitnego rejsu statkiem. W czasie wyprawy istnieje mozliwosc zanurzenia sie w malowniczych zatokach i podziwiania piekna takich miejsc jak plaza Apella czy slynna Kira Panagia. Kapitan zapewnia równiez potrawy z grilla i oczywiscie niezapomniany letni nastrój.

Zwiedzanie wiosek Karpathos

Zwiedzanie wiosek Karpathos – w czasie urlopu na Karpathos warto udac sie w niezapomniana podróz po tutejszych, niezwykle malowniczych wioskach. Na poczatek miejscowosc Othos usytuowana posród bujnych zielonych lasów, slynaca z doskonalego czerwonego wina i licznych festiwali organizowanych tutaj co roku. W Piles z tradycyjnymi bialymi domkami i waskimi uliczkami mozna zwiedzic winnice oraz niewielkie muzeum przedstawiajace tradycyjny sposób zycia na wsi. Do Mesochori przyciaga jej tradycyjny charakter, zapierajace dech w piersiach widoki na morze oraz niepowtarzalny klimat. Arkasa z brukowanymi uliczkami i kamiennymi domami oraz Menetes z kwiecistymi balkonami i kolorowymi placami sa doskonalym uzupelnieniem wycieczki po wioskach Karpathos.

Diafani

Diafani – to drugi najwazniejszy port Karpathos, przy którym regularnie zatrzymuja sie promy. Polozony w pólnocnej czesci wyspy, stanowi w sezonie letnim miejsce codziennych wycieczek z Pigadii odleglej o okolo 65 km. To bardzo spokojny, dosc ospaly i leniwy zakatek zupelnie inny od ruchliwego, pelnego zycia portu na poludniu. Jasne domy z plaskimi dachami zbudowane sa wokól malowniczej zatoki z ciekawym widokiem na lodzie rybackie oraz port. Znajdzie sie tutaj takze kilka niewielkich plaz oraz klimatyczne tawerny. Od malowniczej wioski Olympos (Olimbos) jest zaledwie 10 km.

Olympos/Olimbos

Olympos/Olimbos – znajdujaca sie w wysokich górach, tradycyjna wioska, bedaca jedna z najwiekszych atrakcji wyspy (ok. 58 km od Pigadii). Miejsce to powstalo jeszcze w czasach bizantyjskich (ok. 1426 roku) jako schronienie przed najazdami piratów. Rozwijalo sie w odcieciu od pozostalej czesci Karpathos, przez co zachowalo swój tradycyjny, a przy tym wyjatkowy charakter. Domy, zbudowane posród bujnej zieleni lasów, zachowywaly swój tradycyjny kolor i uklad. Sama wioska jest zywym muzeum przepelnionym przyjazna, sielankowa atmosfera. Czas biegnie tutaj bardzo powoli, a mieszkancy mocno przywiazani sa do tradycji – mozna zobaczyc regionalne stroje, uslyszec stworzony przez tutejsza ludnosc dialekt, posluchac tradycyjnej, greckiej muzyki oraz skosztowac lokalnej potrawy makarounes – klusek zasmazanych z cebulka i swiezym kozim serem. Ciekawostka jest, iz w tutejszych duzych piecach wciaz wypieka sie chleb oraz herbatniki.

Menetes

Menetes – bardzo urokliwa, spokojna miejscowosc usytuowana na zboczach góry o wysokosci 350 m n.p.m. Uliczki w Menetes prowadza wsród jasnych domów, kwiecistych balkonów i kolorowych placów. Szczególnie pieknie jest tutaj w jesieni, kiedy przechodzi sie uliczkami porosnietymi winorosla. W oddali widac bujne zielone lasy, imponujace klify oraz niewielkie zatoczki, które nadaja temu miejscu dodatkowego uroku. Zwiedzic mozna tutaj kosciól Wniebowziecia NMP, bizantyjska swiatynie oraz zobaczyc kolekcje ceramiki, zabytkowych rzezb i ikon. Aby w spokoju napawac sie pieknem i prostota tego miejsca, mozna usiasc w jednej z restauracji lub tawernie

Aperi

Aperi – wioska polozona 8 km od Pigadii, dawna stolica Karpathos i niegdys jedna z najbogatszych miejscowosci wyspy. Wielu mieszkanców Aperi wyjechalo na poczatku XIX wieku do USA, aby wrócic tu ponownie i wybudowac okazale budynki bedace przykladem tradycyjnej architektury stworzonej przez szlachte oraz imigrantów greckich. Wioska lezy w otoczeniu bujnej zieleni na zboczach Mount Hamali. Mozna tutaj zobaczyc ruiny starozytnej swiatyni oraz pozostalosci zamków zbudowanych w 3000 r. p.n.e. W niewielkiej odleglosci od Aperi znajduje sie kilka sciezek prowadzacych do kamienistej plazy Achata oraz pieknych plaz Kira Panagia. W sezonie letnim odbywaja sie tutaj festiwale pelne tanca i spiewów.

Arkasa

Arkasa – malownicza miejscowosc w poludniowo-zachodniej czesci Karpathos. Nie zachowalo sie tutaj wiele cennych obiektów turystycznych, a piekno tego miejsca tkwi w zachowanym od lat, tradycyjnym i autentycznych charakterze wioski – brukowane uliczki, kamienne domy oraz niewielkie koscioly. W poblizu znajduje sie równiez plaza Arkasa – raj dla windsurferów z drobnym piaskiem oraz bardzo silnymi falami. Mozna udac sie tutaj na piesza wedrówke i podziwiac wyjatkowo piekna, dziewicza nature.

Finiki

Finiki – niewielka wioska rybacka slynaca przede wszystkim z tawern serwujacych doskonale lokalne przysmaki i najlepsze na calej wyspie owoce morza. Jest to wymarzony kierunek na rodzinny urlop – piekna, piaszczysta i bezpieczna plaza idealnie nadaje sie na wakacyjny wypoczynek, a malowniczy port z cumujacymi drewnianymi lodziami zaprasza do spacerów. W ostatnich latach w Finiki powstalo wiele obiektów turystycznych, co jednak nie zaklócilo piekna i spokoju tego miejsca.

Nurkowanie

Nurkowanie – wyspa Karpathos z wyjatkowym wybrzezem oraz krystalicznie czystym i spokojnym morzem jest miejscem idealnym do nurkowania. Rafy koralowe, zatopione wraki statków, podwodne skaly, bogata fauna i flora morska – wszystko to i wiele wiecej czeka na wszystkich tych, którzy zdecyduja na podwodna podróz w wodach Morza Egejskiego. W Pigadii, kilka minut od centrum, znajduje sie Karpathos Diving Center oferujace specjalne kursy dla poczatkujacych i zaawansowanych prowadzone przez doswiadczonych instruktorów, jak równiez profesjonalny sprzet niezbedny do nurkowania. Ogromne bogactwo podwodnego swiata i niezapomniane wrazenia sa gwarantowane.

Wieczór grecki

Wieczór grecki – będąc na Grecji, trzeba koniecznie poczuć klimat tutejszego tańca i zabawy. Inauguracją wieczoru greckiego jest zachód słońca oglądany w jednej z perełek Kosu – górskiej wiosce Zia. Następnie przy dźwiękach Zorby zostaną zaserwowane greckie przysmaki. Będzie również okazja do podziwiania tancerzy w greckich strojach ludowych. A kiedy wino zaszumi już w głowie, będzie można samemu spróbować swoich tanecznych umiejętności.

Kuchnia

San Georgio (Hersonissos)

San Georgio (Hersonissos) – klimatyczna, rodzinna restauracja znajdująca się na rynku Starego Miasta. Lokal przyciąga z zewnątrz pięknymi, różowymi kwiatami – bungenwillami. Serwowane są tutaj najlepsze dania greckie.

Taman (Chania)

Taman (Chania) – słynna restauracja znajdująca się w podziemiach dawnych łaźni tureckich. Serwowane są tutaj nietypowe dania greckie oraz wegetariańskie. Do tego goście mają do dyspozycji bogatą kartę win. Energiczna, pełna życia atmosfera sprawia, że chce się tutaj wracać.

Agios Efrosinos (Loutraki)

Agios Efrosinos (Loutraki) – klimatyczny lokal z przyjazną atmosferą, urządzony w stylu lat 50. Serwowana jest tutaj wyłącznie tradycyjna kuchnia grecka przygotowywana z lokalnych produktów – faszerowane pomidory, domowe ciasta czy bakłażany. Potrawy są zawsze świeże, a do tego niedrogie.

Maria’s Restaurant (Tolo)

Maria’s Restaurant (Tolo) – świeże składniki, wysoka jakość potraw, niepowtarzalny klimat imponujące widoki na morskie wybrzeże. Lokal oferuje bardzo bogate menu – potrawy rybne, owoce morza, sałatki, makarony, pizze i tradycyjne dania kuchni greckiej. Nie można zapomnieć też o pysznych deserach – ciasto z orzechami, czekoladowy pudding czy truskawkowy krem brulee. Miejsce idealne, aby nieco odpocząć i rozkoszować się wyjątkowymi morskimi krajobrazami.

Taverna Akrotiri

Taverna Akrotiri - klimatyczny, przyjemny lokal z dużym, pięknym ogrodem czynny tylko w sezonie letnim. Specjalnością tawerny jest mięso z grilla, jak również wielkie tace kuszących mezédes, czyli greckich przystawek. W Grecji zwyczajem jest zamawianie – jako głównego dania – wielu małych przekąsek wypełniających cały stół. Podawane są one na niewielkich talerzykach, ale ze względu na ich bardzo dużą liczbę, może się nimi najeść cała rodzina. Przystawka – kojarząca się z lekkim posiłkiem – tutaj oznacza prawdziwą ucztę. Doskonałym dopełnieniem posiłku jest lokalne wino.

Arekia

Arekia - (miasto Zakyntos) – tradycyjna knajpka, przeznaczona raczej dla większych grup. Lokal otwarty jest przez cały rok, ale wyłącznie wieczorami. Można tutaj spróbować lokalnych dań, choć turystów przyciąga głównie wieczorne kandades, czyli występy artystów śpiewających na cztery głosy, wykonywane zwykle przy akompaniamencie gitary.

Komis

Komis - (miasto Zakyntos) – urocza tawerna rybna znajdująca się w dość znaczącym miejscu – tuż za budynkiem kapitanatu portu. Ceny potraw nie są zbyt niskie, ale za jakość trzeba zapłacić. Świeże, ciekawie przyrządzone ryby, owoce morza oraz duży wybór greckich przystawek. Nie brakuje też dobrego wina i smacznych deserów.

Theatro Avouri

Theatro Avouri - niedaleko Tragaki znajdziemy murowany kompleks teatralny pod gołym niebem, w dodatku w malowniczym otoczeniu. Lokalne potrawy (na przykład znakomity chleb) przygotowywane są w tradycyjnym piecu. Lokal otwarty jest tylko wieczorem, od godziny 19.

Theodoritsis

Theodoritsis - przebywając niedaleko Argasi, warto wstąpić do ciekawego lokalu z gustownym wystrojem oraz tarasem z pięknym widokiem na miasto. Podawane są dobre potrawy z grilla, mezedes oraz dania ciepłe. Lokal otwarty jest przez cały rok i oferuje przystępne ceny.

Tropicana Beach Bar

Tropicana Beach Bar - lokal wybudowany się na słynnej plaży Banana Beach w miejscowości Vassilikos. Nie brakuje tu słomkowych parasoli, kanap czy hamaków. Tuż przy barze znajduje się boisko do siatkówki plażowej. Tropicana Beach Bar oprócz letnich koktajli oraz drinków przygotowywanych przez najlepszych barmanów, serwuje również przekąski, sałatki oraz makarony w bardzo korzystnych cenach.

Lindian Indian (Lindos)

Lindian Indian (Lindos) - doskonała, autentyczna kuchnia indyjska dla wszystkich tych, którzy szukają odmiennego klimatu na wyspie greckiej. Dania są tak wyjątkowe, że trudno ich nie skosztować.

Ulica Sokratesa

Ulica Sokratesa - określana Wielkim Bazarem. To tętniąca życiem główna arteria, która ciągnie się wzdłuż starówki. Tu, każdy miłośnik drobnych zakupów, może zaopatrzyć się w pamiątki. Ci z kolei, którzy chcą skosztować lokalnych specjałów, mogą wstąpić do restauracji, kawiarni czy barów. Wybór jest duży, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Agalma

Agalma - ta klimatyczna, rodzinna restauracja ma swoich stałych fanów. Przyjazna obsługa oraz znany szef kuchni, znający się doskonale na rybnych potrawach i daniach z owoców morza są wizytówką lokalu. Koniecznie trzeba spróbować filetu z łososia oraz małży w pikantnym sosie. W menu nie brakuje też dań międzynarodowych, potraw greckiej klasyki oraz wyjątkowego różowego wina.

Nostalgia (Pefkos)

Nostalgia (Pefkos) - prosta, mało wyszukana restauracja, której niezaprzeczalnego uroku nadaje piękny ogród na dachu z wyjątkowymi widokami. Tutaj serwowane są doskonałe dania wegetariańskie, jak również tradycyjne greckie.

Wytwórnia win Emery

Wytwórnia win Emery - wytwórnia, w której, jak sama nazwa wskazuje, można spróbować win najlepszej jakości. Odpowiednie gleby oraz właściwe ukształtowanie terenu sprawiają, że jest to idealne miejsce do uprawy winogron. Obiekt znajdujący się w miejscowości Embonas czynny jest od poniedziałku do soboty. W szczycie sezonu, kiedy wytwórnia jest zatłoczona, wielkie oblężenie przeżywają pobliskie restauracje i tawerny, w których można skosztować lokalnego wina.

Bar Króla Artura (King Arthur’s Bar)

Bar Króla Artura (King Arthur’s Bar) - tropikalne koktajle, występy komików oraz lokalnych zespołów. Do tego wyjątkowy rozrywkowy klimat greckiej wyspy. W miłym spędzaniu czasu wcale nie przeszkadza manekin króla Artura znajdujący się pod szklanym panelem w podłodze. Lokal z prawie „królewskiego” zdarzenia.

Karusel

Karusel - rodzinna restauracja serwująca duże porcje klasycznych greckich potraw. Warto spróbować tutaj kurczaka z grilla czy kleftiko (pieczonego jagnięcia z fetą i ziołami). Desery są wyjątkowo bogate, co z pewnością ucieszy najmłodszych – w lokalu serwuje się najlepsze lody na wyspie.

Wyspa Róż

Wyspa Róż - Rodos oznacza dosłownie „Wyspę Róż”. Skąd taka nazwa? Wbrew pozorom na wyspie tej nie rosną róże. Niektórzy uważają, że chodzi tutaj raczej o posłonki, które kwitnąc wiosną na różowo i biało, przypominają kwiaty róż.

Koncerty gwiazd

Koncerty gwiazd - Miejscowość Lindos związana jest z prawdziwą gwiazdą rocka – zespołem Pink Floyd, a właściwie jednym z członków grupy – Davidem Gilmourem, który ma tutaj swój dom. Największe nazwiska ze świata muzyki są tu stałymi gośćmi. Nic dziwnego, że turyści przylatują tutaj z całej Europy, by wziąć udział w trwających tydzień koncertach plenerowych.

Ekatse iy Varka (miasto Kos)

Ekatse iy Varka (miasto Kos) – urokliwa perełka w dość skomercjalizowanej okolicy. Ta niedroga tawerna rybna oferuje świeże i rzadkie gatunki ryb, a do tego wyjątkowe wino prosto z beczki. Stoliki ustawione są pod gołym niebem w dodatku z wyjątkowymi widokami na okolicę.

Ambeli

Ambeli – warto zamówić tutaj kilka smacznych przekąsek, np. pinigouri (pszeniczna kasza), bekri meze (kawałki wieprzowiny w sosie pieprzowym) czy kiełbaski. Podawane są tutaj duże porcje, więc nie trzeba zbyt wiele zamawiać, aby czuć się pełnym. Stolik można zamówić wewnątrz klimatycznego lokalu lub urokliwej winnicy.

Pote tin Kyriaki

Pote tin Kyriaki – ouzeria z prawdziwego zdarzenia. W sezonie letnim stoliki ustawione są na patio, a w zimniejszych miesiącach w sali będącej przerobionym domem zabytkowym. Ouzo serwowane w lokalu jest tradycyjnym greckim alkoholem wytwarzanym na terenie całego kraju. Trunek ten chroniony jest nawet prawem europejskim jako regionalny produkt. Powstaje on z alkoholu destylowanego z dodatkiem anryżu, ziaren kopru oraz innych aromatycznych przypraw. Na wyspach ouzo produkuje się w nieco słodszej wersji niż w północnej części kraju.

Psaropoula (miasto Kos)

Psaropoula (miasto Kos) – atrakcyjna, klimatyczna tawerna rybna oferująca smaczne ryby i niedrogie owoce morza. Posiłki można spożywać na tarasie, ale również wewnątrz sali, przez co lokal czynny jest przez cały rok.

Something Else

Something Else – restauracja znajdująca się zaledwie 5 minut od portu. Menu zadowoli nawet najbardziej wymagających – moussaka (grecka zapiekanka z bakłażanów), Pastitsio (podobne do lasagne) w prawdziwie dużych porcjach czy smażony ser feta wypełniający czerwoną paprykę. Wszystko wygląda pięknie i bardzo smakowicie.

Vassilis (Rethimnon)

Vassilis (Rethimnon) – miejsce idealne dla tych, którym znudził się widok portu. Wnętrze tej starej, ale klimatycznej tawerny zdobią ciekawe malowidła i zdjęcia.

Taman (Chania)

Taman (Chania) – słynna restauracja znajdująca się w podziemiach dawnych łaźni tureckich. Serwowane są tutaj nietypowe dania greckie oraz wegetariańskie, a do tego goście mają do dyspozycji bogatą kartę win. Energiczna, pełna życia atmosfera sprawia, że chce się tutaj wracać.

Tawerna Lemonokipo (Rethimnon)

Tawerna Lemonokipo (Rethimnon) – miła, klimatyczna tawerna serwująca dania zapiekane oraz potrawy z grilla. Wszystko odbywa się na świeżym powietrzu, na pięknym dziedzińcu ocienionym drzewami cytrusowymi.

Elies (Iraklion)

Elies (Iraklion) – lokal przygotowujący najlepsze dania współczesnej kuchni greckiej w zadowalających dla klientów cenach. Potrawy serwowane są w zupełnie nowej odsłonie. Można nawet podglądać proces ich przyrządzania. Restauracja ta jest ulubionym miejscem młodych mieszkańców Iraklionu.

San Georgio (Hersonissos)

San Georgio (Hersonissos) – klimatyczna, rodzinna restauracja znajdująca się na rynku Starego Miasta. Lokal przyciąga z zewnątrz pięknymi, różowymi kwiatami – bungenwillami. Serwowane są tutaj najlepsze dania greckie.

Loukoulos (Iraklion)

Loukoulos (Iraklion) – włoski lokal na greckiej wyspie. Restauracja charakteryzuje się niewielkim dziecińcem – zacienionym w dzień, a nocą rozjaśnionym płomieniami świec. Tutaj serwowane są najlepsze pizze oraz świeże makarony. Klimat włosko-grecki w jednym miejscu.

Plantacje kasztanów

Plantacje kasztanów - Kierując się w stronę Elafonisi warto zwrócić uwagę na ciekawe plantacje kasztanów (tych jadalnych). Mimo tego iż nie są tak rozległe jak kiedyś, wciąż stanowią podstawę gospodarki miejscowości Elos. Na wyspie pod koniec października odbywa się nawet Festiwal Kasztanów.

Zdrowa kuchnia

Zdrowa kuchnia - Jak dowiodły badania naukowców, kuchnia kreteńska jest najzdrowsza na świecie. Tutejsze potrawy łączą w sobie oliwę, świeże warzywa, owoce oraz ryby. Mieszkańcy wyspy uznawani są za długowiecznych – cechuje ich najniższy współczynnik zachorowalności na choroby serca oraz nowotwory.

Pizzeria Ami (Loutraki)

Pizzeria Ami (Loutraki) – lokal, w którym serwowane są doskonałe makarony, sałatki oraz pizze. Uroku temu miejscu dodają wyjątkowe widoki roztaczające się z okien pizzerii oraz bardzo przyjazna obsługa. Wszystkie dania podane są w dużych porcjach i za rozsądną cenę.

Agios Efrosinos (Loutraki)

Agios Efrosinos (Loutraki) – klimatyczny lokal z przyjazną atmosferą, urządzony w stylu lat 50. Serwowana jest tutaj wyłącznie tradycyjna kuchnia grecka przygotowywana z lokalnych produktów – faszerowane pomidory, domowe ciasta czy bakłażany. Potrawy są zawsze świeże, a do tego niedrogie.

Giannis (Loutraki)

Giannis (Loutraki) – bardzo skromny, ale klimatyczny lokal, którego budynek przypomina namiot. Jedzenie nie jest może zbyt urozmaicone – głównie smażone owoce morza – ale za to smaczne i niedrogie. To dobre miejsce, aby wspólnie ze znajomymi napić się piwa lub ouzo, a przy tym „nie wyczyścić” za bardzo swojego portfela.

Gelateria di Piazza (Nafplion)

Gelateria di Piazza (Nafplion) – miejsce, które pokochają miłośnicy lodów… we wszystkich smakach świata. Przyjazna obsługa, miła atmosfera, dobre ceny i darmowa szklanka zimnej wody. Lokal idealny na upalne wakacyjne dni.

Liz's Cupcakes (Nafplion)

Liz's Cupcakes (Nafplion) – cukiernia z tradycyjnymi, greckimi specjałami, pysznymi babeczkami oraz doskonałym espresso. Klimat, jakość produktów oraz obsługa są na najwyższym poziomie. Wielbiciele słodkości będą z pewnością zadowoleni.

Maria’s Restaurant (Tolo)

Maria’s Restaurant (Tolo) – świeże składniki, wysoka jakość potraw, niepowtarzalny klimat i imponujące widoki na morskie wybrzeże. Lokal oferuje bardzo bogate menu – potrawy rybne, owoce morza, sałatki, makarony, pizze i tradycyjne dania kuchni greckiej. Nie można zapomnieć też o pysznych deserach – ciasto z orzechami, czekoladowy pudding czy truskawkowy krem brulee. Miejsce idealne, aby nieco odpocząć i rozkoszować się wyjątkowymi morskimi krajobrazami.

Sokaki Cafe

Sokaki Cafe – lokal założony w 1989 roku będącym popularnym miejscem spotkań mieszkańców oraz turystów w Nafplionie. Sokaki charakteryzuje się ciekawym wnętrzem i dobrą lokalizacją w samym centrum starego miasta. Warto spróbować tutaj naleśniki, gofry, sałatki i koktajle. Przyjazna obsługa i miła atmosfera sprawiają, że chce się tutaj wracać.

Old Fortress Cafe

Old Fortress Cafe – klimatyczna kawiarnia w nastrojowym otoczeniu Starej Twierdzy. Tu skosztować można doskonałe greckie wina, koktajle alkoholowe i bezalkoholowe oraz spróbować talerza greckich przysmaków.

Porta Remounta

Porta Remounta – lokal czynny przez cały rok, położony w staromiejskiej uliczce ze stolikami na zewnątrz. Tutaj mamy do wyboru wiele regionalnych przysmaków – sofrito (duszona wołowina w czosnku gotowana na winie), bourdéto (danie rybne w pikantnym sosie), pastitsáda (makaron zapiekany z kurczakiem i wołowiną) czy féta psiti (zapiekany ser z ziołami). Szeroki wybór potraw zadowoli nawet najbardziej wymagających.

Fisherman’s Cabin

Fisherman’s Cabin – charakterystyczny Domek Rybaka znajduje się pomiędzy dwoma starymi drzewami oliwnymi na skraju niewielkiej plaży. Tu spróbować trzeba wyjątkowych dań ze świeżych ryb, jak również potraw mięsnych.

Castelino

Castelino – jedna z najwyżej położonych w regionie restauracji z widokiem na całą zatokę oraz brzeg greckiego lądu. Tu skosztować można najlepszych regionalnych przysmaków kuchni domowej oraz wyjątkowych ciastek orzechowych.

Cavalieri Roof Garden

Cavalieri Roof Garden – ogródek na dachu hotelu o tej samej nazwie (Cavalieri) z wyjątkowym widokiem na miasto, wyspę oraz oddalone albańskie góry. Tutaj, oprócz pysznych koktajli, serwowane są ciasta, lasagne, naleśniki oraz pieczenie wieprzowe. Uroku temu miejscu dodają postawione na każdym stoliku świece odporne na działanie wiatru.

Mitsos

Mitsos – tawerna z pięknym tarasem znajdująca się pomiędzy malutką plażą i równie małym portem. To jedno z najbardziej klimatycznych i uroczych miejsc na wschodnim wybrzeżu wyspy. Nie brakuje tutaj dań mięsnych, świeżych ryb i oczywiście regionalnych przysmaków, np. briám (potrawa przyrządzana z różnych gatunków jarzyn), pastitsáda czy faszerowane bakłażany. Na deser warto spróbować ciasta cytrynowego lub jabłecznika.

Targ miejski

Targ miejski – targ wypełniony głównie mieszkańcami wyspy. Znaleźć można tutaj świeże produkty – ryby, warzywa, owoce, jak również kwiaty i zioła. Wśród straganów czynne są również niewielkie kawiarenki.

La Gorgona (Diafani)

La Gorgona (Diafani) – przyjemny lokal z niebieskimi stolikami, krzeslami i pieknym widokiem na morze. Do wyboru kuchnia grecka lub wloska – wszystko w bardzo dobrych cenach. Nie mozna nie spróbowac doskonalych ciast, które z kazdym kesem uzalezniaja jeszcze bardziej. Mila, towarzyska atmosfera tego miejsca sprawia, ze chce sie tutaj zostac jak najdluzej.

Calypso Restaurant (Ammopi)

Calypso Restaurant (Ammopi) – doskonala lokalizacja z widokiem na blekitne morze, bujna roslinnosc otaczajaca restauracje i wyjatkowy klimat tego miejsca sprawiaja, ze chce sie tutaj wracac. Ciekawie przyrzadzone dania rybne, miesne, smaczne salatki i desery, a do tego bardzo przyjazna obsluga. Miejsce polecane przez wielu turystów.

Zoriana’s Place (Pigadia)

Zoriana’s Place (Pigadia) – polozenie tuz przy piaszczystej plazy w polaczeniu z doskonalym jedzeniem i radosna atmosfera czyni to miejsce niemal idealnym na wieczorny odpoczynek po czynnym lub biernym odpoczynku wakacyjnym. Serwowane sa tutaj doskonale dania greckie, które pozwola poczuc prawdziwy klimat tego kraju.

To Gouniakon (Pigadia)

To Gouniakon (Pigadia) – doskonale miejsce, aby zjesc dobra pite oraz inne smaczne dania w bardzo niskich cenach. Trzeba chwile czekac na zamówione potrawy, ale moment zniecierpliwienia zostaje bez watpienia wynagrodzony podanym posilkiem. Dobra lokalizacja miejsca dodatkowo przemawia za tym lokalem.

Milos Taverna (Olympos)

Milos Taverna (Olympos) – klimatyczna tawerna serwujaca tradycyjne jedzenie. Widok z tarasu jest wyjatkowy – góry, ocean i slonce. Kilka dan przygotowywanych jest w tradycyjnych, starych piecach, przez mozna poczuc klimat dawnej wioski. Ceny sa bardzo korzystne, wiec z pewnoscia warto wstapic tutaj chociaz raz.

Ciekawostki

Taniec ludowy

Taniec ludowy - Grecja to jeden z nielicznych krajów europejskich, gdzie taniec ludowy stanowi żywą tradycję, która kontynuowana jest od czasów starożytnych. Sam Sokrates nauczał, że człowiek wykształcony powinien umieć tańczyć, bo to właśnie pomaga w utrzymaniu ciała w dobrej formie. Współczesny taniec grecki bardzo rzadko tańczy się w parach – zwykle tańczący ustawiają się w kręgach, dwóch kołach – kobiety są wewnątrz, a mężczyźni zewnątrz. Znany jest również obecnie taniec „zorba” – stylizacja choreograficzna popularnego sirtaki, tańczonego przez dwójkę lub trójkę kobiet lub mężczyzn. Najpopularniejsza wersja tego tańca wykonywana jest przez grupę osób ustawionych w kręgu przy dźwiękach muzyki przyspieszającej stopniowo tempo. Międzynarodowa sława tego tańca związana jest z emisją filmu Grek Zorba

Zdrowa kuchnia

Zdrowa kuchnia - Kuchnia grecka uznawana jest za jedną z najzdrowszych na świecie. Podstawą tutejszego menu jest oliwa z oliwek nadająca potrawom charakterystyczny smak. Samo drzewo oliwne stanowi dla Greków symbol długowieczności, pokoju oraz nadziei. Dużą rolę w przyrządzanych potrawach odgrywają też warzywa – pomidory, sałata, bakłażany czy cebula. Tradycyjny posiłek w greckiej restauracji nie może obejść się bez mezédes, czyli greckich przystawek. W Grecji zwyczajem jest zamawianie – jako głównego dania – wielu małych przekąsek wypełniających cały stół. Podawane są one na niewielkich talerzykach, ale ze względu na ich bardzo dużą liczbę, może się nimi najeść cała rodzina. Przystawka – kojarząca się z lekkim posiłkiem – tutaj oznacza prawdziwą ucztę. W greckiej kuchni słynny jest również ser feta – którego przepis – jak podają mity – podarowali bogowie z Olimpu. Najbardziej znana z tym składnikiem jest sałatka grecka. Znacznie popularniejsze od dań mięsnych są potrawy z ryb oraz owoców morza. Nic więc dziwnego, że kuchnia grecka uznawana jest za jedną z najzdrowszych.

Wyspa nowożeńców

Wyspa nowożeńców - Od kilku lat Zakyntos znajduje się w czołówce najchętniej wybieranych przez nowożeńców miejsc. Wszystko dlatego, że wyspa kojarzy się z niezwykłą przyrodę, wyjątkowymi krajobrazami, a także relaksującym klimatem sprzyjającym wypoczynkowi.

Caretta Caretta

Caretta Caretta - Na tutejszych terenach żółw morski Caretta caretta znajduje się pod ścisła ochroną. Występuje on jedynie w nielicznych miejscach w basenie Morza Śródziemnego w szczególności wokół wyspy Zakyntos. Żółw może osiągnąć wielkość 1,2 m długości i masę 100 kg. Między czerwcem a sierpniem żółwie mają okres lęgowy i jest to czas, kiedy zarówno zwierzęta, jak i ich gniazda są pod szczególną ochroną. W ciągu dnia turyści mogą bez ograniczeń korzystać z plaży, szczególne restrykcje obowiązują w godzinach nocnych, kiedy samice żółwia wychodzą na plażę, aby złożyć jaja. Plaże zatoki Laganas oraz Gerakas są zamknięte między zachodem a wschodem słońca i dodatkowo patrolowane przez strażników ochrony przyrody. Obowiązuje zakaz pozostawiania jakichkolwiek śmieci i zabronione jest wjeżdżanie na plażę pojazdami.

Hipokrates

Hipokrates - Z Kos związany jest Hipokrates – lekarz grecki, który urodził się i żył właśnie na tej wyspie (ok. 460-377 r. p.n.e.). Jego medycyna oparta była na przesłankach racjonalnych i nakazywała wyciąganie wniosków dopiero po dokładnej obserwacji pacjenta. Najważniejszą zasadą greckiego lekarza było nieszkodzenie pacjentowi (primum non nocere) i pomaganie uzdrawiającym siłom natury. Hipokrates jest twórcą podstaw etyki lekarskiej, a jego „Przysięga" stanowi aktualny do naszych czasów kanon etyki lekarskiej.

Geneza nazwy

Geneza nazwy - Nazwę półwyspu tłumaczy się jako „Wyspa Peloposa“. W mitologii greckiej Pelopos był synem Tantala, który oddał swego potomka na ucztę bogów, chcąc w ten sposób sprawdzić ich władzę. Pelopos został jednak wskrzeszony i przez jakiś czas przebywał na Olimpii. Podania mówią nawet, że to on właśnie zainicjował igrzyska olimpijskie.

Geneza nazwy

Geneza nazwy - Według mitologii greckiej wyspa Korfu była ostatnim miejscem, w którym zatrzymał się Odyseusz przed powrotem na Itakę. Pierwotna nazwa – „Koryfo” – oznaczała "dwa wzgórza". Mieszkańcy częściej określają wyspę Kerkyra (Korfu). Nazwa ta pochodzi od imienia nimfy, którą uwiódł zakochany w niej bóg mórz – Posejdon .

Troskliwi podrywacze

Troskliwi podrywacze - Na wyspie Korfu kobiety podróżujące samotnie mogą spotkać się z troskliwą opieką kamákia – bardzo dobrze ubranych podrywaczy uwielbiających nawiązywać nowe znajomości. Zwykle z zawodu są sprzedawcami pamiątek lub kelnerami. Niejednemu z mężczyzn (określanych jako „harpuny”) udało się zdobyć żonę cudzoziemkę

Festiwal Sztuki

Festiwal Sztuki - na Korfu odbywa się trwający tydzień festiwal celebrujący niejako powiązanie wyspy z kulturą. Można posłuchać przepięknych wykonań kompozycji takich artystów jak Scarlatti czy Chopin. Warto wziąć udział w tym wydarzeniu, bowiem możliwe jest zwiedzenie XIX-wiecznych pałaców czy neoklasycznych muzeów.

Niedokończone budowle

Niedokończone budowle - Prawdziwą plagą greckiej scenerii są niedokończone place budowy, które można spotkać na każdym kroku we wsiach oraz kurortach. Grecy nie ufają bankom, dlatego oszczędności zwykle lokują w nieruchomościach. Bardzo często w trakcie prac remontowych zaczyna brakować funduszy, przez co zostają one przerwane.

Taniec ludowy

Taniec ludowy - Grecja to jeden z nielicznych krajów europejskich, gdzie taniec ludowy stanowi zywa tradycje, która kontynuowana jest od czasów starozytnych. Sam Sokrates nauczal, ze czlowiek wyksztalcony powinien umiec tanczyc, bo to wlasnie pomaga w utrzymaniu ciala w dobrej formie. Wspólczesny taniec grecki bardzo rzadko tanczy sie w parach – zwykle tanczacy ustawiaja sie w kregach, dwóch kolach – kobiety sa wewnatrz, a mezczyzni zewnatrz. Znany jest równiez obecnie taniec „zorba” – stylizacja choreograficzna popularnego sirtaki, tanczonego przez dwójke lub trójke kobiet lub mezczyzn. Najpopularniejsza wersja tego tanca wykonywana jest przez grupe osób ustawionych w kregu przy dzwiekach muzyki przyspieszajacej stopniowo tempo. Miedzynarodowa slawa tego tanca zwiazana jest z emisja filmu Grek Zorba.

Informacje praktyczne

Strefa czasowa :
czas polski + 1 godz
Język :
grecki. W miejscowościach turystycznych można porozumieć się również w j. angielskim, niemieckim oraz francuskim
Komunikacja :
autobusy liniowe
Długość lotu :
2 godz. 25 min – 2 godz. 55 min
Przykładowe ceny :
Bilet za przejazd autobusem liniowym 1-2 EUR
Waluta :
euro (EUR)