Dalmacja, zatoka Kvarner i Istria - trzy regiony tego pięknego kraju kuszą różnorodnością. Długie malownicze wybrzeża, setki wysp, krystalicznie czysty Adriatyk, zabytki architektury i niezwykle oryginalna kultura.

Chorwacja, leżąca na styku środkowej i śródziemnomorskiej Europy, dzieli się na trzy regiony: Dalmację, zatokę Kvarner i Istrię. Każdy z regionów oferuje turystom wszystko to, co jest niezbędne do niezapomnianego urlopu – długie malownicze wybrzeże, krystalicznie czyste morze dla wielbicieli nurkowania i żeglowania, złocisty piasek dla miłośników wypoczynku na słońcu, liczne zabytki dla amatorów historii oraz ciekawe trasy dla lubiących górskie wędrówki. Nie można pominąć też romantycznych portów rybackich, śródziemnomorskiej roślinności, lasów sosnowych i piniowych oraz łagodnego klimatu – wszystko to stwarza idealne warunki do wakacyjnego odpoczynku. Wzdłuż brzegu rozrzuconych jest 1185 wysp, małych i dużych, zamieszkanych i bezludnych, będących charakterystycznym fragmentem krajobrazu Chorwacji. Wszystkich przybyłych zdumiewa i zachwyca krystalicznie czysta woda Adriatyku, który należy do najczystszych akwenów w rejonie Morza Śródziemnego. Chorwacja serdecznie zaprasza!

Kierunek Chorwacja - dlaczego warto z nami wyjechać?

  • Ceny, które podajemy są cenami które zapłacisz. Bez niespodzianek.
  • Setki tysięcy zadowolonych Klientów w całej Polsce. Miliony na świecie.
  • Dzięsiątki tysięcy hoteli na całym świecie.
  • Bezpieczne i wygodne płatności przez internet
Dalmacja

Dalmacja

Pas wybrzeża adriatyckiego odgrodzony od stałego lądu górami Biokovo. Raj dla żeglarzy i miłośników przyrody. Jedyny w swoim rodzaju archipelag Kornatów ze 150 wyspami i wodospady na Krce przyciągają nieodmiennie rzesze turystów. Perłą południowej Dalmacji jest Dubrownik wpisany na listę UNESCO ze swą wspaniałą średniowieczną starówką.

Zobacz więcej
Istria

Istria

Najchętniej odwiedzany zakątek Chorwacji. Pagórkowate wnętrze największego półwyspu Adriatyku z kameralnymi miasteczkami i osadami oraz potężnymi twierdzami obronnymi to idealny teren do wędrówek i wycieczek rowerowych, a także do uprawiania paralotniarstwa.

Zobacz więcej
Zatoka Kvarner

Zatoka Kvarner

Piękne plaże wzdłuż całego wybrzeża, kameralne zatoczki i krystalicznie czyste morze. Całą zatokę otaczają pasma górskie zapewniając jej śródziemnomorski klimat. Dziewiczą przyrodę można zobaczyć w głębi lądu w parku narodowym Risnjak i na Plitwickich Jeziorach.

Zobacz więcej

Atrakcje

Letni Festiwal w Dubrovniku

Letni Festiwal w Dubrovniku - Letni festiwal organizowany jest od ponad 50 lat. Odbywające się na przełomie lipca i sierpnia spotkanie trwa 5 tygodni i zapewnia wyjątkową muzykę, przedstawienia teatralne oraz dużo tańca. Przy tak bogatym repertuarze z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Otwarciu festiwalu zawsze towarzyszą występy zespołów muzycznych oraz pokazy sztucznych ogni. Bilety można zakupić w biurze festiwalowym lub bezpośrednio na miejscu przed rozpoczęciem wydarzenia.

Moreška

Moreška - przedstawienie odbywające się pod koniec lipca w okolicach wieży Velika Revelin na wyspie Korčula (ze względu na turystów często powtarzane w innych terminach). Moreška to taniec wojenny pochodzący prawdopodobnie z Hiszpanii i wystawiany już od XV wieku. Całość przypomina oryginalne przedstawienie teatralne składające się z siedmiu dość skomplikowanych tańców, podczas których dwie drużyny walczą na miecze – jeszcze przed I wojną światową tancerze z przeciwnych zespołów zadawali sobie prawdziwe rany. Taniec ten obrazuje historię dwóch władców – Osmana i Moro, którzy zakochani byli w pięknej niewolnicy – Buli. Najszybsza i najbardziej efektowna zarazem jest ostania część przedstawienia, kiedy tancerze króla Moro poddają się, a Osman uwalnia swoją ukochaną.

Dzień Delfinów

Dzień Delfinów – w każdy pierwszy weekend sierpniowy w mieście Wielki Losinj odbywa się Dzień Delfina poświęcony, jak nietrudno się domyślić, zagrożonym mieszkańcom morza. Wydarzenie obejmuje wystawy rysunków, zdjęć, jak również występy muzyczne. Ciekawą opcją jest możliwość zaadoptowania delfina za 250 kuna (ok. 138 zł). Oprócz świadectwa adopcji, otrzymuje się również zdjęcie delfina, jego życiorys i kilka gadżetów z wizerunkiem zwierzęcia.

Nurkowanie

Nurkowanie – Chorwacja ze swoją czystą wodą oraz różnorodnością podwodnego świata jest miejscem idealnym do nurkowania i jednoczesnego poznawania flory, fauny oraz podwodnych jaskiń. Nurkowanie z rurką lub butlą tlenową jest na wybrzeżu chorwackim niezwykle popularne. Przyciąga i kusi przede wszystkim tereny znajdujące się pod ochroną wokół wysp w zatoce Kvarner, gdzie niektórzy przy odrobinie szczęścia mogą natrafić na delfiny. W niemal każdej miejscowości wypoczynkowej znajdują się szkoły nurkowania

Windsurfing

Windsurfing - prawie we wszystkich przybrzeżnych miejscowościach można zapisać się na kurs windsurfingu i skorzystać z wypożyczalni sprzętu. Miłośnicy tego sportu zgodnie twierdzą, że najlepszych miejscem w całej Chorwacji jest Bol na wyspie Brač. W okresie od kwietnia do października stale wieje tutaj wiatr – najmocniejszy jest wczesnym popołudniem. Najlepszymi miesiącami do windsurfingu jest przełom maja i czerwca.

Żeglarstwo

Żeglarstwo – chorwackie wybrzeże stwarza idealne warunki do żeglowania. Znajduje się tu wiele naturalnych portów i przystani, dzięki czemu miejsce jest to idealne dla wielbicieli tego sportu. Na terenie Chorwacji działa około 75 stowarzyszeń dysponujących ponad 1400 jednostkami pływającymi. Doświadczeni żeglarze mogą popłynąć w rejs wynajętym jachtem lub katamaranem.

Klasztor Franciszkanów

Klasztor Franciszkanów - wewnętrzny dziedziniec klasztoru z XIV wieku, zaprojektowany jako ogród, otaczają krużganki z rzeźbionymi kolumnami. W 1317 roku założono tutaj aptekę, która zachowała się w pierwotnym stanie i działa do dziś (to jedna z najstarszych aptek w Europie). Klasztor szczyci się również bogatą biblioteką z ponad 30 tysiącami książek i obrazów oraz Muzeum Franciszkańskim, w którym zebrano cenne eksponaty sztuki sakralnej i obiekty należące do zakonu.

Katedra Wniebowzięcia NMP

Katedra Wniebowzięcia NMP - monumentalne wnętrze barokowej katedry z XVII wieku gromadzi wiele cennych obrazów, między innymi w ołtarzu głównym dzieło Tycjana Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. Dużą atrakcję katedry stanowi skarbiec z kolekcją około 200 relikwiarzy, wśród których cennym obiektem jest czaszka św. Błażeja oraz fragment krzyża, na którym ukrzyżowano Chrystusa.

Pałac Rektorów

Pałac Rektorów - pałac ten był politycznym i administracyjnym centrum, służył jako rezydencja rektora oraz siedziba rządzącej miastem Małej Rady. Budynek został zaprojektowany w 1435 roku, wyróżnia go harmonia i piękno bez zbytniego przepychu. W salach pałacu znajduje się Muzeum Dubrownika poświęcone historii miasta (zgromadzonych jest ponad 1500 eksponatów prezentujących ważniejsze okresy jego rozkwitu). Na wewnętrznym dziedzińcu odbywają się koncerty Letniego Festiwalu.

Spring Break Europe (Rovinj)

Spring Break Europe (Rovinj) - niezapomniana zabawa dla dorosłych podczas plażowej imprezy w miejscowości Rovinj. Trzydniowe wydarzenie gromadzi tłumy turystów szukających tańców do białego rana. Tutaj radość i dobra zabawa nie ma końca.

Akwarium w Puli

Akwarium w Puli - obiekt powstały w pomieszczeniach dawnej twierdzy, gdzie w ogromnych zbiornikach żyje kilkadziesiąt gatunków ryb i innych stworzeń z Morza Adriatyckiego. Zwiedzanie wraz z oprowadzaniem przewodnika trwa około godziny. Nawet najmłodsi nie będę znudzeni, bo zdecydowanie będzie na co popatrzeć – ryby rekinowate, jeżowce i ogromne bogactwo roślinne.

Jaskinia Baredine

Jaskinia Baredine - wyjątkowy skarbiec podziemnego świata, w którym można poczuć niespotykaną atmosferę i magię – stalaktyty i stalagmity przybierają tu różnorodne kształty. W podziemnym jeziorze żyją ciekawe gatunki zwierząt. Do tego interesujące formy skalne formowane przez tysiące lat. Szukający mocniejszych wrażeń mogą udać się na kilkugodzinną wyprawę nurkową do jednej z jaskiń znajdujących się w okolicy. Przyda się dobre obuwie, profesjonalny sprzęt zostaje udostępniony na miejscu.

Wędrówki i wspinaczka po górach

Wędrówki i wspinaczka po górach - w Chorwacji atrakcyjnym miejscem na urlop jest nie tylko wybrzeże, ale również imponujące szczyty górskie, na które można się wspinać. Właśnie w tym kraju w 1874 roku powstało pierwsze na świecie stowarzyszenie wysokogórskie. Liczne szlaki turystyczne oraz ścieżki wspinaczkowe wyznaczone są głównie na wschodnim wybrzeżu Istrii. Dobry do wspinaczki jest łańcuch Cicarija o długości 40 km, zamykający od strony lądu półwysep Istria oraz góra Učka mająca niemal 1400 m wysokości.

Bazylika Eufrazjana w Poreču

Bazylika Eufrazjana w Poreču - zabytkowy obiekt z VI wieku umieszczony na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. To prawdziwe arcydzieło bizantyjskiej architektury zdobią wspaniałe mozaiki ze złotym tłem. Ich żywa kolorystyka robi największe wrażenie po południu, kiedy promienie słoneczne wpadające do środka oświetlą je i czynią jeszcze piękniejszymi. W ciągu wieków kościół był wielokrotnie przebudowywany. Obecnie od maja do września organizowane są tu koncerty muzyki poważnej. Do kościelnego kompleksu należy znajdujące się naprzeciwko baptysterium z V wieku. Obok wznosi się wysoka dzwonnica, z której doskonale widać miasto i morze.

Amfiteatr w Puli

Amfiteatr w Puli - to główna i najbardziej znana atrakcja na półwyspie Istria. Amfiteatr pochodzi z I wieku, a jego dwa główne wejścia prowadzą do ogromnej areny mieszczącej około 23 000 widzów – to jedna z sześciu największych wciąż zachowanych aren na świecie. Około 400 roku n.e. miała tutaj miejsce ostatnia walka gladiatorów. W późniejszych czasach amfiteatr służył jako kamieniołom – dlatego też dziwi stan, w jakim zachował się do współczesności. Ten cenny obiekt latem zamienia się w scenę koncertów muzycznych, przedstawień, pokazów filmowych i wielu innych wydarzeń kulturowych – odbywa się tu m.in. Chorwacki Festiwal Filmowy. W najniższych pomieszczeniach mieści się wystawa dotycząca wina i oliwy.

Park Narodowy Brijuni

Park Narodowy Brijuni - objęty ochroną archipelag 14 Wysp Briońskich tworzący park narodowy o powierzchni niemal 40 km2. Większe wyspy, w szczególności Veli Brijun, porastają setki gatunków roślin z całego świata. Wiele tutejszych drzew stanowi pomnik przyrody. W parku na wolności żyje bardzo dużo zwierząt: daniele, sarny, pawie, zające i kilkaset gatunków dzikiego ptactwa. Park Narodowy Brijuni to nie tylko ciekawa fauna i flora, ale również pozostałości rzymskich willi, ruiny budowli z czasów bizantyjskich i fragmenty twierdzy obronnej. Dla turystów zbudowano w okolicy portu Brijuni hotele i pole golfowe.

Wędrówki i wspinaczka po górach

Wędrówki i wspinaczka po górach - w Chorwacji atrakcyjnym miejscem na urlop jest nie tylko wybrzeże, ale również imponujące szczyty górskie, na które można się wspinać. Właśnie w tym kraju w 1874 roku powstało pierwsze na świecie stowarzyszenie wysokogórskie. Liczne szlaki turystyczne oraz ścieżki wspinaczkowe wyznaczone są na terenach ciągnących się od zatoki Kvarner w głąb kraju, w regionach górskich o nazwie Gorski Kotor (zajmujący obszar 35 km), Velika czy Kapela. Przy sprzyjającej pogodzie i dobrej widoczności nagrodą za zdobycie wysokiego na 1528 m n.p.m. szczytu Risnak – najwyższego w parku narodowym o tej samej nazwie – jest widok panoramy Istrii i Kvarneru z Alpami w tle. Na wyspie Krk oraz Breli w ciepły dzień wspinaczkę można połączyć z kąpielą morską

Susak

Susak - jedyna wyspa z piaszczystymi wydmami nad Morzem Śródziemnym. Tu, na wapiennej płycie, znajduje się około 10-metrowa warstwa piasku. Naukowcy wciąż zastanawiają się nad jej powstaniem. Susak stanowi popularny cel wycieczek. Dla najmłodszych idealna jest piaszczysta plaża z płytkim wejściem do wody. Można tutaj poczuć klimat odległych czasów – starsze mieszkanki wciąż chodzą w krótkiej czarnej spódnicy, grubych czerwonych rajstopach i mówią charakterystycznym dialektem. Bardzo dobrze rośnie tu winorośl, dzięki czemu większość mieszkańców ma swoje winnice.

Park Narodowy Risnjak

Park Narodowy Risnjak - część rozległego płaskowyżu Gorski Kotar od 1953 roku chroni Park Narodowy Risnjak. Jego nazwa pochodzi od zamieszkujących ten obszar rysi. Do parku stworzonego dla ochrony lasów i środowiska naturalnego należą przede wszystkim lasy. Rozpoznano tutaj około 20 różnych zbiorowisk roślinnych. Wśród roślin kwiatowych występują m.in. storczyki górskie, szarotki, zawilce czy mikołajki alpejskie. Oprócz rysi spotkać można tutaj również niedźwiedzie, wilki, sarny, jelenie i kozice. W 1995 roku powstał szlak Leska, który umożliwia zwiedzającym zapoznanie się z bogactwem fauny i flory.

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Park Narodowy Jezior Plitwickich - ciąg 16 jezior o pięknym turkusowym kolorze, które przegradzają wapienne bariery, tworząc 92 wodospady. Park Narodowy Jezior Plitwickich to obszar o powierzchni 300 km2, który od 1979 roku znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ogromną atrakcją są tutaj wodospady, które podziwiać można poruszając się po specjalnie oznaczonych szlakach. Żyje tu ponad 160 gatunków ptaków oraz zwierzęta leśne. Turystów zachwyca też niezwykle różnorodna szata roślinna. Liczne kładki i łodzie ułatwiają przeprawę z jednego brzegu na drugi – dzięki czemu można cieszyć się widokiem prawdziwego bogactwa fauny i flory. Park otwarty jest przez cały rok. Na jego terenie nie znajdziemy miast czy wiosek, a jedynie obiekty hotelowe.

Miasto Korčula

Miasto Korčula - tutejsze malownicze stare miasto usytuowane na półwyspie i otoczone potężnymi murami z XIV wieku powinno być obowiązkowym punktem zwiedzania podczas pobytu na Korčuli. Środek miasta wyznacza plac św. Marka z XIII-wieczną katedrą oraz pałac Opatów ze skarbcem (kolekcją ikon i przedmiotów liturgicznych) i dwoma pałacami. Niedaleko znajduje się również kościół św. Piotra, Muzeum Ikon z kolekcją bizantyjskich ikon, Muzeum Miejskie ze zbiorami poświęconymi dziejom miasta i wyspy oraz kościół Wszystkich Świętych. Najważniejszą imprezą na Korčuli jest Moreška – przedstawienie teatralne składające się tańców wojennych, podczas których dwie drużyny walczą na miecze.

Miasto Hvar

Miasto Hvar - jedno z najważniejszych miast na wyspie o tej samej nazwie jest bardzo chętnie odwiedzane przez zagranicznych turystów. W obrębie jego murów obronnych można zobaczyć prawdziwe skarby sztuki oraz architektury. Centrum miasta wyznacza jeden z największych placów w Dalmacji – Trg sv. Stjepana, czyli rodzaj rynku. Rzucający się w oczy obiekt stanowi renesansowa katedra św. Szczepana, w której zgromadzono wiele cennych dzieł sztuki. Godny zwiedzenia jest również jeden z najstarszych stałych teatrów w Europie (1612), twierdza Napoleona oraz XVI-wieczna twierdza Španjol, z której murów doskonale widać całe miasto oraz wyspę Vis (wewnątrz zobaczyć można zbiór różnych przedmiotów pochodzących z trzech statków rozbitych u chorwackich wybrzeży). Po lewej stronie rynku umiejscowiony jest pałac Hektorovica z XV wieku, dawna brama miejska, kościół Matki Boskiej Miłosierdzia oraz mało wyróżniający się klasztor Benedyktynów z 1461 roku. W kompleksie klasztornym warto zajrzeć na dziedziniec z ciekawymi arkadami oraz kolekcją map morskich, rękopisów i atlasem z 1524 roku.

Park Narodowy Mlejt

Park Narodowy Mlejt - najcenniejsza pod względem przyrodniczo-krajobrazowym część wyspy Mlejt. Obszar parku o powierzchni 31 km2 niemal w całości porośnięty jest lasem. Żyją w nim między innymi mangusty sprowadzone pod koniec XIX wieku dla wytępienia węży. Najciekawszym fragmentem parku narodowego są dwa jeziora – wielkie i małe. Veliko Jezero zajmuje powierzchnię 1,45 km2, a głębokość sięga nawet 46 m. W jego środkowej części leży niewielka wysepka (Sveta Marije) z XII-wiecznym klasztorem Benedyktynów. Mniejsze jezioro (Malo Jezero), które kanałem połączone jest z większym, zajmuje obszar 24 ha i osiąga głębokości 29 m. Wolny przepływ wody pomiędzy akwenami sprawia, że jej temperatura sięga nawet 30°C. Przepływ po jeziorach jest zabroniony, jednak można je podziwiać dzięki łodziom opływającym park.

Pałac Dioklecjana (Split)

Pałac Dioklecjana (Split) - rzymski kompleks pałacowy mieszczący dziś 220 budynków, w których żyje około 3 tysięcy ludzi. Rezydencję cesarza Dioklecjana wznoszono od III do IV wieku i obecnie, ze względu na swe rozmiary, przypomina średniowieczne miasto ze starożytnymi pozostałościami, które otoczone jest obronnym murem. Centralną część pałacu wyznaczał perystyl – podłużny dziedziniec, a oficjalnym wejściem do cesarskich apartamentów był westybul. Niedaleko znajduje się katedra św. Dujama – dawne mauzoleum Dioklecjana z wejściem strzeżonym przez lwy oraz sfinksy. W zabytkowym obiekcie cenny jest skarbiec oraz archiwum z bogatą kolekcją nierzadko pozłacanych przedmiotów. Bardzo charakterystycznym elementem katedry jest dzwonnica, której budowę rozpoczęto w XIII wieku. Nieopodal zobaczyć można również świątynię Jupitera, złotą bramę będącą głównym wejściem do pałacu oraz najlepiej zachowaną żelazną bramę, nad którą znajduje się kościół Matki Boskiej Dzwonniczej. Cennych zabytków w obrębie pałacu Dioklecjana jest tak wiele, że prawdziwi miłośnicy zwiedzania poczują się jak w raju.

Dubrownik

Dubrownik - najpiękniejsze chorwackie miasto położone w południowej Dalmacji prezentuje się wyjątkowo imponująco. Obecnie jest niemal metropolią i prawdziwą perłą Adriatyku z 50 tys. mieszkańców. Wszystkie najważniejsze zabytki Dubrownika znajdują się w obrębie murów Starego Miasta.

Pałac Rektorów

Pałac Rektorów - pałac ten był politycznym i administracyjnym centrum, służył jako rezydencja rektora oraz siedziba rządzącej miastem Małej Rady. Budynek został zaprojektowany w 1435 roku, wyróżnia go harmonia i piękno bez zbytniego przepychu. W salach pałacu znajduje się Muzeum Dubrownika poświęcone historii miasta (zgromadzonych jest ponad 1500 eksponatów prezentujących ważniejsze okresy jego rozkwitu). Na wewnętrznym dziedzińcu odbywają się koncerty Letniego Festiwalu.

Brama Pile

Brama Pile - główne wejście do ufortyfikowanej części Dubrownika. Kamienny most, który prowadzi do potężnej bramy Pile, pochodzi z 1537 roku. Nad wejście stoi figura św. Błażeja, który jest patronem Dubrownika.

Twierdza św. Jana

Twierdza św. Jana - ogromna, półokrągła twierdza powstała w celu ochrony portu. Jej budowę rozpoczęto w XIV wieku, a już w XVI powstał fort, który prawie w nienaruszonym stanie zachował się do dzisiaj. Dach twierdzy służy obecnie jako taras widokowy dla spacerowiczów – doskonale widać stąd wyspę Lokum. W budowli mieści się Muzeum Morskie przedstawiające morską historię Dubrownika. Na parterze znajduje się akwarium z ciekawymi okazami fauny Morza Śródziemnego.

Kuchnia

Poseiden

Poseiden - jedno z najtańszych miejsc w tym odcinku wybrzeża. Ci, którzy zajmą sobie stolik na tarasie, mogą podziwiać imponujące widoki na zachodzące słońce. Warto zamówić owoce morza, grillowanego okonia morskiego oraz risotto (na przykład z małżami).

Bevanda (Opatija)

Bevanda (Opatija) - nowocześnie urządzona, choć tradycyjna restauracja, w której główną rolę odgrywają potrawy rybne. Warto skosztować przede wszystkim krewetek z zatoki Kvarner. Dużym plusem jest położenie nad samym morzem, orzeźwiający morska bryza i grana na żywo muzyka jazzowa.

Sabbia (Crikvenica)

Sabbia (Crikvenica) - elegancki bar przy plaży, który w ciągu dnia jest kawiarnią, a wieczorami ekskluzywną restauracją. Na miejscu rozkoszować się można przepięknym zachodem słońca, a w późnych godzinach cieszyć głośną muzyką.

Restauracja Melita

Restauracja Melita - niewielka, klimatyczna restauracja znajdująca się na wysepce Świętej Marii. Spokój, cisza, piękny ogród na zewnątrz oraz kamienna sala sprawią, że lokal ten jest naprawdę wyjątkowy. Zapewniony jest duży wybór potraw, jednak w dość wysokich cenach. Za jakość dań i wyjątkową lokalizację trzeba po prostu zapłacić.

Dani (Umag)

Dani (Umag) - w przytulnym i klimatycznym lokalu w miesiącach jesiennych wszystko obraca się wokół grzybów – jednak nie tylko wokół kosztownych trufli. Dani oferuje także duży wybór potraw z ryb i doskonałe wina – właściciel lokalu prowadzi winnice, dzięki czemu podawane trunki mają doskonały smak.

Kantina (Pula)

Kantina (Pula) - lokal będący barem i restauracją w jednym. Położenie w pobliżu rynku sprawia, że miejsce to jest bardzo często zatłoczone. Specjalnością są potrawy z miejscowej wołowiny. Miłośnicy autentycznych mięsnych smaków będą zadowoleni.

Tawerna al Gastaldo (Rovinj)

Tawerna al Gastaldo (Rovinj) - widok ulic starego miasta, potrawy z makaronów widniejące w bogatej kacie dań i rozsądne ceny. Do tego pięknie zastawione stoły i serdeczna atmosfera, które nadają pewnej magii temu miejscu.

Św. Mikołaj (Poreč)

Św. Mikołaj (Poreč) - lokal, którego specjalnością jest rybne carpaccio (łosoś polany oliwą i posypany serem). W czasie sezonu truflowego nie brakuje potraw właśnie z tym cennym przysmakiem. Na deser watro zamówić ciasto czekoladowe.

Marina Restaurant (Novigrad)

Marina Restaurant (Novigrad) - restauracja z widokiem na przystań. W kuchni z morskich specjałów prawdziwie mistrzowsko tworzy się delikatne potrawy. Dania są tak smaczne, że często przekraczają oczekiwania przybyłych gości. Doskonałym uzupełnieniem posiłków jest regionalne wino.

Konoba Nono (Krk)

Konoba Nono (Krk) - lokal znajdujący się w centrum i specjalizujący się w potrawach kuchni regionalnej. Warto zamówić szczególnie surlice, czyli makaron z sosem gulaszowym. Restauracja posiada piękny ogród i duży grill, na którym przygotowywane są mięsne i rybne potrawy.

Amfora (Opatija)

Amfora (Opatija) - przyjemna, klimatyczna restauracja położona nieco na uboczu. Dla gości do wyboru kuchnia narodowa, jak i specjalności kuchni aryjskiej (zwłaszcza potrawy rybne). Porcje są proporcjonalnie duże do ich ceny.

Restaurant Artatore Janja (Mali Lošinj)

Restaurant Artatore Janja (Mali Lošinj) - godna polecenia restauracja znajdująca się niedaleko kilku zadbanych i spokojnych plaż. Różnorodność widniejących w menu potraw sprawia, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie – zupa z kraba, ryby, sałatki, spaghetti z krewetkami, jagnięcina z pieca czy naleśniki ze szparagami. Ceny są rozsądne, więc nasza kieszeń nie powinna za bardzo ucierpieć.

Restauracja Melita

Restauracja Melita - niewielka, klimatyczna restauracja znajdująca się w klasztorze na wyznaczonej pośrodku wielkiego jeziora wysepce Święta Maria. Spokój, cisza, piękny ogród na zewnątrz oraz kamienna sala sprawią, że lokal ten jest naprawdę wyjątkowy. Zapewniony jest duży wybór potraw, jednak w dość wysokich cenach. Za jakość dań i wyjątkową lokalizację trzeba po prostu zapłacić.

Panorama

Panorama - restauracja usytuowana na terenie niewielkiej twierdzy z tarasem i wyjątkowym widokiem na zatokę. Lokal znajduje się około 2 km od miasta Hvar i oferuje wiele doskonale przyrządzonych potraw – warto spróbować szczególnie mięsa koźlęcego pieczonego pod metalowym kloszem. Konieczne jest wcześniejsze rezerwowanie stolika.

Feral

Feral - niewielki, ale klimatyczny lokal z wnętrzem stylizowanym na stare. Miejsce to specjalizuje się w tradycyjnych daniach dalmatyńskich z ryb i mięsa. Warto zająć stolik na tarasie i cieszyć się niepowtarzalnymi widokami.

Ciekawostki

Wina

Wina - Wina z Istrii i zatoki Kvarner wyrobiły już sobie międzynarodową markę – wszystko za sprawą dobrego klimatu oraz wyjątkowym właściwościom gleby w tym regionie. Znane jest białe Malvazija oraz czerwone odmiany Teran i Merlot. „Napój bogów” sprzedawany jest bezpośrednio przez winnice. W obu regionach Chorwacji dobrze oznakowane winne ulice prowadzą do piwnic winiarni, gdzie można skosztować i kupić ten trunek.

Nudyzm

Nudyzm - Regiony Chorwacji – Istria i Kvarner – były pierwszymi regionami w obszarze Morza Śródziemnego, gdzie dozwolony był nudyzm – nawet do obecnych czasów pozostały „ostoją” nagich kąpieli. Wiele kompleksów wypoczynkowych posiada własne strefy, które zarezerwowane są wyłącznie dla turystów-nudystów. Na innych plażach znajdujących się nieco na uboczu zwykli plażowicze i nudyści wypoczywają obok siebie.

Juraj Dalmatinac

Juraj Dalmatinac - Niewielu artystów wywarło tak duży wpływ na architekturę i sztukę Dalmacji jak Juraj Dalmatinac. Kształcony u słynnych mistrzów architektury w Wenecji, przyczynił się do budowy katedry św. Jakuba w Szybeniku i stworzył cenną płaskorzeźbę w katedrze w Splicie (zobrazowanie biczowania Jezusa). Rewolucyjnym momentem było wykorzystanie przez niego kamienia jako materiału budowlanego – artysta rozwinął oryginalną technikę spajania kamiennych płyt.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Chorwacja
Strefa czasowa :
czas polski
Język :
chorwacki, niemiecki, angielski
Komunikacja :
bilet autobusowy jednostrefowy – ok. 10 Kn, autobus za 100 km – ok 40-50 Kn, prom na niewielką odległość – ok. 20 Kn.
Długość lotu :
1 godz. 45 min – 2 godz. 30 min
Przykładowe ceny :
ceny podobne jak w Polsce, choć np. papierosy i alkohole są trochę tańsze. Posiłek dla 2 osób w knajpce nad morzem kosztuje ok 200 Kn (ponad 100 zł).
Waluta :
kuna (HRK)