Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) są synonimem przepychu i nowoczesności. Jednak kraj ten oferują znacznie więcej – tradycyjne beduińskie wioski, oazy i targi wielbłądów oraz piaszczyste plaże. Tutaj znajdziecie wszystko co największe i najniezwyklejsze.

Zjednoczone Emiraty Arabskie są pustynnym krajem położonym na północno-wschodnim skrawku Półwyspu Arabskiego. Otaczają go wody Zatoki Perskiej i Omańskiej. Jeszcze niedawno, ledwie 50 lat temu, był to biedny pustynny region, do którego turyści nie mieli po co przyjeżdżać. Jednak od lat 50., kiedy to na obszarze emiratów odkryto ogromne złoża ropy naftowej, z których państwo czerpie ogromne zyski, nastąpił dynamiczny rozwój miejscowej gospodarki i turystyki. Zjednoczone Emiraty Arabskie są jednym z młodszych krajów na świecie. Powstały w 1971 roku z połączenia siedmiu księstw: Abu Dhabi, Dubaju, Sharjah, Ajmanu, Umm al Quwain, Ras al Khaimah oraz Fujairah. Współczesne emiraty należą do najszybciej rozwijających się i najbogatszych krajów na świecie. Wizytówką tego miejsca są niewyobrażalne drapacze chmur, sztuczne wyspy w kształcie palm, luksusowe hotele i dzielnice jak z futurystycznych powieści.

Dubaj – jeden z najpopularniejszych emiratów – słynie z wszystkiego co naj. To tutaj znajdziecie najwyższe budynki, najdroższe i najbardziej luksusowe hotele, największe centra handlowe oraz największą (stworzoną przez człowieka) wyspę. Podobno „Ludzka wyobraźnia to jedyne ograniczenie Dubaju” – i nie ma się czemu dziwić. Właśnie tutaj, na środku pustyni, powstał stok narciarski Ski Dubaj. Jest również ogromne akwarium w samym sercu centrum handlowego! Zresztą, nigdzie indziej na świecie nie ma tak wielu centrów handlowych. Zapewne dlatego dużą popularnością cieszy się Dubajskie Święto Zakupów, gromadzące każdego roku kilka milionów gości.

Stolicą, a zarazem najważniejszą częścią Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest Abu Dhabi. Zajmuje ponad 80% całkowitej powierzchni kraju. Tutaj nowoczesność przeplata się z tradycją. Z jednej strony imponujące drapacze chmur i superluksusowy hotel Emirates Palace, z drugiej zabytkowy fort Qasr Al Hosn oraz bogactwo islamskich meczetów, z których największe wrażenie robi Wielki Meczet Sheikh Zayed. Nie zabraknie tutaj również wspaniałych plaż z drobnym piaskiem i kryształowo czystą wodą. Godne polecenia są szczególnie plaże Saadiyat oraz Corniche.

Ras al Khaimah uznaje się za najbardziej malowniczy emirat, położony w północnej części Półwyspu Arabskiego. Szerokie, piaszczyste plaże w północno-zachodniej części to idealne rozwiązanie na ucieczkę od zgiełku i przepychu miejskich aglomeracji. Na wschodzie króluje pasmo górskie Ru’us Al Jibal z najwyższym szczytem całej arabskiej unii – Jebel Jais. Do niezwykłych zjawisk naturalnych należy zaliczyć również rozległy, pustynny teren pełen czerwonych piasków, który najlepiej zobaczyć nad ranem o wschodzie słońca.

Kierunek Zjednoczone Emiraty Arabskie - dlaczego warto z nami wyjechać?

  • Ceny, które podajemy są cenami które zapłacisz. Bez niespodzianek.
  • Setki tysięcy zadowolonych Klientów w całej Polsce. Miliony na świecie.
  • Dzięsiątki tysięcy hoteli na całym świecie.
  • Bezpieczne i wygodne płatności przez internet

Atrakcje

Burj Khalifa

Powstały w 2010 roku Burj Khalifa jeszcze do niedawna nazywany Burj Dubai, to najwyższy budynek na świecie mierzący 828 m. Trzytrzłonowa konstrukcja budynku, zwężająca się ku górze, przypomina kwiat pustyni, a bogata ornamentyka nawiązuje do kultury i religii islamu. Burj liczy 160 pięter – najniższe z nich zostały przeznaczone na hotel, którego wystrojem zajął się słynny projektant, Giorgio Armani. Koszt budowy wyniósł ok. 1,5 mld dolarów. Podobno najbardziej luksusowe apartamenty nabyto w ciągu 8 godz. Od ogłoszenia sprzedaży.

Ferrari World

Wyjątkowy park rozrywki, w którym znajduje się ponad 20 atrakcji dla całej rodziny. Znajdziecie tutaj najszybszy na świecie roller coaster – kolejka rozpędza się do 100 km/h w 2 sekundy! Jest również bogata Galleria Ferrari z ogromną wystawą poświęconą samochodom marki Ferrari (od 1947 roku). Do tego G-Force, czyli maszyna, która wystrzela najbardziej odważnych uczestników na wysokość nawet 62 metrów!

Eithad Towers

To charakterystyczny kompleks 5 wieżowców, a zarazem wizytówka stolicy. Każdemu z tych pięciu futurystycznych budynków został przypisany odpowiedni numer. W najwyższej wieży (nr 2) o wysokości ponad 300 metrów znajduje się taras widokowy „Observation Deck at 300” z najwyższym punktem obserwacyjnym w Abu Dhabi. To prawdziwa atrakcja stolicy, znajdująca się w czołówce najciekawszych miejsc w Abu Dhabi według portalu TripAdvisor.

Wielki Meczet Sheikh Zayeda

To najpiękniejszy, a zarazem największy meczet w całych Emiratach (8. największy na świecie). Budowla jest w stanie pomieścić nawet 40 tys. wiernych. Według użytkowników portalu TripAdvisor należy do 25 najlepszych atrakcji turystycznych świata i jest numerem 1 wśród najciekawszych miejsc całych Emiratów.

Ciekawostki

Ekologiczne miasto Masdar

Wszystko, co wydaje się być niemożliwe, dzieje się w Emiratach Arabskich. Tak też jest z planowaną budową zielonego miasta Masdar – ekologicznej metropolii, która będzie samowystarczalna energetycznie. Mają tam powstać elektrownie słoneczne, po ulicach będą poruszać się wyłącznie samochody elektryczne, a wszystkie wyprodukowane śmieci zostaną przetworzone i ponownie wykorzystane. Ta imponująca inwestycja ma kosztować około 20 mld dolarów, a zakończenie prac planowane jest na 2020 rok.

Bazar złota

W centrum Starówki Dajra ciągnie się bazar złota – czyli wąskie uliczki wypełnione sklepami jubilerskimi. Uznaje się, że właśnie w Dubaju złoto można kupić taniej, niż w innych miejscach na świecie. Jeśli żaden z produktów nam się nie spodoba, złotnicy mogą wyrobić biżuterię według naszych upodobań i własnego projektu. Na całym bazarze znajduje się rzekomo 10 ton złota. Najlepiej przyjść tutaj nocą – całe to miejsce wygląda wówczas naprawdę widowiskowo.

Kuchnia

Falafel

To smażone kuleczki przygotowywane z ciecierzycy i sezamu. Falafel uznaje się za najbardziej popularną wegetariańską potrawę w krajach arabskich. To swoista alternatywa dla kebabów podawanych w barach i restauracjach.

Szawarma

To popularna potrawa z mięsa pieczonego na ruszcie, głównie jagnięcina, podawana w chlebie pita. Szawarma określana jest często odpowiednik tureckiego kebabu.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Strefa czasowa :
czas polski + 4 godz.
Język :
arabski, angielski
Komunikacja :
wynajęcie samochodu – 450 $ za miesiąc; podróżujący komunikacją miejską turyści mają możliwość zakupienia czerwonej karty, którą doładowuje się maksymalnie 10 razy – koszt 2 AED; ciekawostką są taksówki wyłącznie dla kobiet – mają różowy dach i kierowane są tylko przez panie.
Długość lotu :
ok. 5 godz.
Przykładowe ceny :
litrowa butelka wody mineralnej kosztuje, około 2 AED (1,50 zł), Puszka Coca-Coli – 2 dirhamy, obiad zaczyna się od 25 AED (7 $)
Waluta :
dirham (AED)