Szwajcaria zachwyca swym pięknem i różnorodnością. Fascynujący krajobraz tworzą imponujące góry ze słynnym Matterhorn na czele, malownicze wioski oraz rozległe jeziora odbijające w swym wodach najpiękniejsze szwajcarskie miasta. To kraj nieprzebranych możliwości dla aktywnych wędrownych i zapalonych narciarzy. Na tych drugich czekają doskonałe trasy narciarskie otoczone wyjątkową scenerią Alp.

Tutejszy krajobraz zdominowany jest przez góry. Wśród nich króluje szczyt Matterhorn stawiany na równi, jako europejska ikona, z wieżą Eiffla czy Bazyliką św. Piotra. Z charakterystycznie zakrzywionym nosem skalnym i niemal 1000-metrowej wysokości ścianami stanowi duże wyzwanie nawet dla zaawansowanych wspinaczy.


Kraj ten może się też poszczycić największą, wśród krajów alpejskich, liczbą szczytów wznoszących się powyżej 4 tys. metrów. W tak wysokich górach zima trwa prawie cały rok – sezon na białe szaleństwo trwa od wczesnej jesieni do późnej wiosny.


Szwajcaria to jednak nie tylko góry, ale też rozlewające się wokół nich jeziora – można ich naliczyć niemal 100. Najsłynniejsze z nich, Jezioro Genewskie, uznaje się za namiastkę morza. W jego wodach odbijają się najpiękniejsze szwajcarskie miasta – Genewa, Montreux czy Lozanna. Niespodzianką w tutejszym krajobrazie są rozległe plantacje winorośli – jedna z nich, Lavaux, widnieje nawet na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Surowy górski klimat podyktował tutejsze zwyczaje kulinarne. Szwajcarska kuchnia jest syta, a przy tym kaloryczna. Słynne sery oraz czekoladowe specjały są chyba najlepszym na to dowodem. Szwajcaria to także kraj tradycji i prawdziwej perfekcji. Szwajcarzy uwielbiają bicie rekordów. Dla przykładu mają usytuowany najwyżej na świecie bankomat, najwyżej położoną w Europie stację kolejową i nastraszy na świecie hotel górski.


Jak Szwajcaria, to oczywiście zegarki. Tradycje zegarmistrzowskie w tym kraju sięgają połowy XVI wieku. Warsztaty powstawały początkowo w Genewie, później przeniosły się także na prowincję. Szczególnie znany jest region Jury, określany często Doliną Zegarów. W czasie odbywających się tu pokazów Swiss Watch Tours możecie zwiedzić wybrane zakłady, a nawet wziąć udział w warsztatach i stworzyć swój własny model. Jeśli chodzi o ceny zegarków, to mogą bardzo zaskoczyć... szczególnie na aukcjach w Genewie. Dla przykładu Patek Philippe sprzedano za 2,2 mln USD, a Rolex Daytona za 1,1 mln USD. Ceny są wysokie, ale za szwajcarską jakość i precyzję trzeba po prostu zapłacić.

Gryzonia

Gryzonia

Białe szaleństwo na najlepszych stokach w Szwajcarii, a wieczorem lampka regionalnego wina. Urlop zimowy w Gryzonii to idealny wybór dla osób szukających ekstremalnych doznań - adrenaliny na stokach, wyszukanych smaków i wyrafinowanej rozrywki. Ośrodki narciarskie w Gryzonii są znane w całej Europie – dzięki świetnej infrastrukturze, nowoczesnym wyciągom i bogatej ofercie apres-ski.

Zobacz więcej
Wallis

Wallis

Zamiast do trzech, do czterech „dolin" sztuka. Wallis, czyli Cztery Doliny, to niewątpliwie jeden z największych i najbardziej atrakcyjnych terenów narciarskich na świecie. 410 km tras narciarskich, 100 wyciągów w samym Nendaz, liczne snowparki oraz międzynarodowy karnet uprawniający do niezapomnianego szaleństwa na stokach. Wallis to miejsce, które jak magnes przyciąga zimowych wczasowiczów. A siła przyciągania jest tutaj poczwórna.

Zobacz więcej
Berneński Oberland

Berneński Oberland

Nad tym szwajcarskim regionem, niczym mityczni strażnicy, dumnie wznoszą się szczyty Eiger, Mönch i Jungfrau. Fani narciarstwa górskiego poczują się tutaj jak w raju - ekstremalne doznania zapewnią im zjazdy ze stromych ścian Eigeru. Berneński Oberland to także doskonałe miejsce dla saneczkarzy – tu właśnie znajduje się najdłuższa trasa saneczkowa w Europie.

Zobacz więcej
St.Moritz-Corviglia

St.Moritz-Corviglia

St. Moritz z 350 km tras zjazdowych oraz 56 wyciągami uważany jest za najbardziej urozmaicony region sportów zimowych w Szwajcarii. Słońce świeci tu średnio przez 322 dni w roku, tworząc wyjątkowy klimat na zarówno na letni, jak i zimowy wypoczynek. Corviglia to klasyczny szczyt z perfekcyjnie przygotowanymi zjazdami. A Corvatsch to raj dla amatorów rozrywki z najwyżej położonym punktem widokowym w Engadynie.

Zobacz więcej
Davos-Klosters

Davos-Klosters

Davos-Klosters to eldorado sportowe, miasto biznesu, a zarazem metropolia kultury położona pośród jednego z najpiękniejszych górskich krajobrazów. Pięć szczytów i 300 km tras dzielących się na 85 zjazdów tworzy największy i najbardziej popularny teren sportów zimowych w Alpach. To prawdziwy raj dla narciarzy i snowboardzistów.

Zobacz więcej
Arosa-Lenzerheide

Arosa-Lenzerheide

Ten nowy ośrodek narciarski powstał z połączenia dwóch popularnych kurortów: Arosa i Lenzerheide. Obszar Arosy znajduje się na końcu dzikiej i romantycznej doliny Schafiggertal. Lenzerheide położone jest po przeciwległej stronie szczytu Weisshorn. Na odwiedzających czekają rampy dla snowboardzistów, trasy do jazdy w głębokim śniegu, naturalne lodowiska, tory do curlingu, kuligi i wiele innych. Ta śnieżna enklawa jest przeciwwagą dla luksusowego ośrodka St. Moritz – przybywają tu młode osoby, które uwielbiają ekstremalną jazdę z dawką adrenaliny.

Zobacz więcej
Saas-Fee

Saas-Fee

Saas-Fee jest sercem regionu zimowego Wallis. Znajduje się pośrodku najwyższych szczytów w Alpach Szwajcarskich - otoczenie 18 czterotysięczników tworzy niesamowity klimat. Dzięki dużej wysokości oraz lodowcom śnieg jest tutaj gwarantowany.

Zobacz więcej
Zermatt

Zermatt

Zermatt to znany na całym świecie ośrodek sportów zimowych. Leży u stóp majestatycznego Matterhornu – symbolu całej Szwajcarii. Ponad 200 km nartostrad o różnym poziomie trudności, park freestyle'owy i tereny do jazdy poza trasami tworzą prawdziwy raj dla miłośników aktywnego urlopu.

Zobacz więcej
Jungfrau Ski Region

Jungfrau Ski Region

Jungfrau Ski Region tworzą perełki wśród szwajcarskich ośrodków narciarskich, m.in. Grindelwald oraz Wengen. Położone u podnóży szczytów Eiger, Mönch i Jungfrau, z niesłabnąca popularnością przyciągają miłośników narciarstwa i szeroko pojętej turystki górskiej. Trasy o różnym poziomie trudności, przepiękne alpejskie otoczenie i nowoczesna infrastruktura przeplatająca się z tradycyjnymi restauracjami tworzą wyjątkową całość doskonałą na zimowy wypoczynek.

Zobacz więcej