Panama słynie głównie z Kanału Panamskiego – trudno się dziwić, jest to w końcu jedna z najważniejszych dróg morskich na świecie. Jednak ten kraj to coś więcej niż tylko Kanał. Przekonajcie się, jakie atrakcje oferuje ta niesamowita kraina!

Można powiedzieć, że Panama łączy dwa światy na dwa różne sposoby. Z jednej strony dzięki Kanałowi Panamskiemu łączy Atlantyk z Oceanem Spokojnym, z drugiej jest to przecież kraj łączący Amerykę Północną z Ameryką Południową. Nic więc dziwnego, że w tym kraju spotykają się przeróżne światy.
Z tym krajem kojarzą się dwa zupełnie odmienne krajobrazy: Panama City – stolica Panamy – często nazywana jest drugim Manhattanem z powodu licznych wieżowców. W tym samym mieście możemy podziwiać Casco Viejo czyli historyczne centrum z kolonialną zabudową, wyglądające zupełnie tak, jakby zostało wyjęte z innej epoki. Co więcej, cała Panama zanurzona jest w iście tropikalnej przestrzeni. Prawie połowę tego kraju pokrywają lasy – trzeba przyznać, że gęsta roślinność w zestawieniu z drapaczami chmur robi niesamowite wrażenie.
Ze względu na swoją roślinność, Panama to miejsce, w którym znajdują się imponujące parki narodowe, gdzie podziwiać możemy nie tylko nietypowe drzewa czy piękne kwiaty, ale także obserwować egzotyczne zwierzęta. Panamskie parki narodowe to idealne miejsce dla amatorów fotografii.
Panama to również świetny wybór dla wszystkich tych, którzy marzą o nurkowaniu i oglądaniu rafy koralowej z bliska. Mnóstwo kontrastów, piękna natura oraz imponujące budowle stworzone ręką człowieka – to wszystko sprawi, że Wasze wakacje w Panamie będą niezapomnianym przeżyciem! Szczególnie, że miejsce to nazywane jest najszczęśliwszym na świecie.

Zwiedzanie

Oranjestad

Stolica i zarazem największe miasto na Arubie stanowi świetną okazję do zobaczenia pięknych oraz niezwykle kolorowych budynków. Kolonialna architektura zachwyca, a spacer po Oranjestadzie to najlepszy sposób na poznanie mieszkańców wyspy i na rozmowę z nimi.

Eagle Beach

Najpiękniejsza plaża na całej wyspie. Biały piasek, piękne morze za plecami… To wszystko sprzyja robieniu fenomenalnych, pocztówkowych zdjęć. Turyści mogą spędzać na niej całe dnie, opalając się i zażywając kąpieli w błękitnej wodzie.

Kanał Panamski

Kanał Panamski to jedna z najważniejszych dróg morskich na świecie. Połączył Ocean Spokojny z Atlantykiem, znacznie skracając przy tym czas podróży ze wschodniego na zachodnie wybrzeże Ameryki. Znajduje się tak także muzeum Kanału, w którym poznacie jego historię oraz to, w jaki sposób działa.

Casco Viejo

Historyczne i zabytkowe centrum Panamy, w którym podziwiać będziemy kolonialną architekturę. Od 1997 roku wpisane jest na listę obiektów światowego dziedzictwa UNESCO.

Atrakcje

Festiwale

Aruba to iście festiwalowe miejsce. Przez cały rok organizuje się tu przeróżne imprezy, podczas których turyści mogą tańczyć, wypoczywać i bawić się. Jest to idealny kierunek dla wszystkich osób głodnych nowych wrażeń.

Flamingi

Te różowe stworzenia stanowią jedną z największych atrakcji Aruby. Czas z nimi chcą spędzać zarówno dorośli, jak i dzieci. Flamingi chodzące po pięknej plaży to widok nie tylko rzadki, lecz także zachwycający wielu turystów.

Farma motyli

Setki gatunków motyli w pięknym, rajskim ogrodzie? Na Arubie taka atrakcja jest na wyciągnięcie ręki! The Butterfly Farm to miejsce pełne egzotycznych skrzydlatych stworzeń, które zachwycają swoimi niezwykłymi kolorami i wzorami na skrzydłach.

Divi divi

Divi divi to drzewa, które na pocztówkach z Aruby pojawiają się równie często co flamingi. Możemy zobaczyć je na plaży Eagle Beach. Wyglądają, jakby miały się przewrócić od silnego podmuchu wiatru, podczas gdy tak naprawdę są silnie przytwierdzone do piaszczystego podłoża.

Spływ rzeką Rio Grande

Jest to idealna forma rozrywki zarówno dla osób szukających mocnych wrażeń, jak i dla tych, którzy chcieliby doświadczyć spokojniejszego spływu. Rzekę możemy podzielić na odcinek górny - Arriba oraz odcinek dolny - Bajo. Arriba to odcinek z bardzo rwącym nurtem oraz licznymi progami. Bajo natomiast jest znacznie spokojniejsza. Na takim spływie bez ograniczeń będziemy mogli podziwiać piękno panamskiej natury

Ogród botaniczny

El Nispero to ogród botaniczny słynący z unikalnych gatunków roślin. Znajdziemy tam między innymi orchideę rosnącą wyłącznie w tym jednym miejscu. Oprócz roślin możemy oglądać tam także egzotyczne zwierzęta.

Kuchnia

Keshi yena

Keshi yena to arubiański przysmak, który z całą pewnością pozwoli poczuć klimat wyspy. Holenderski ser faszerowany kurczakiem bądź wołowiną może stanowić bardzo ciekawą przygodę kulinarną.

Pisca den foil

W kuchni na Arubie nie mogło oczywiście zabraknąć morskich stworzeń. Pisca den foil to nic innego jak ryba pieczona w folii w towarzystwie warzyw i przypraw.

Kawa

Panama słynie z niesamowicie smacznej kawy. Często mówi się o niej, że jest jedną z najlepszych na całym świecie. Wielbiciele kawy będą mieli okazję spróbować czarnego naparu w wielu panamskich restauracjach i kawiarniach.

Banany

Panamczycy przygotowują te popularne owoce na kilka sposobów: patacones to smażone, zielone banany na słono, maduros to dojrzałe smażone banany, mające lekko słodki smak oraz tajadas, czyli pieczone banany z cynamonem.