Panama słynie głównie z Kanału Panamskiego – trudno się dziwić, jest to w końcu jedna z najważniejszych dróg morskich na świecie. Jednak ten kraj to coś więcej niż tylko Kanał. Przekonajcie się, jakie atrakcje oferuje ta niesamowita kraina!

Można powiedzieć, że Panama łączy dwa światy na dwa różne sposoby. Z jednej strony dzięki Kanałowi Panamskiemu łączy Atlantyk z Oceanem Spokojnym, z drugiej jest to przecież kraj łączący Amerykę Północną z Ameryką Południową. Nic więc dziwnego, że w tym kraju spotykają się przeróżne światy.
Z tym krajem kojarzą się dwa zupełnie odmienne krajobrazy: Panama City – stolica Panamy – często nazywana jest drugim Manhattanem z powodu licznych wieżowców. W tym samym mieście możemy podziwiać Casco Viejo czyli historyczne centrum z kolonialną zabudową, wyglądające zupełnie tak, jakby zostało wyjęte z innej epoki. Co więcej, cała Panama zanurzona jest w iście tropikalnej przestrzeni. Prawie połowę tego kraju pokrywają lasy – trzeba przyznać, że gęsta roślinność w zestawieniu z drapaczami chmur robi niesamowite wrażenie.
Ze względu na swoją roślinność, Panama to miejsce, w którym znajdują się imponujące parki narodowe, gdzie podziwiać możemy nie tylko nietypowe drzewa czy piękne kwiaty, ale także obserwować egzotyczne zwierzęta. Panamskie parki narodowe to idealne miejsce dla amatorów fotografii.
Panama to również świetny wybór dla wszystkich tych, którzy marzą o nurkowaniu i oglądaniu rafy koralowej z bliska. Mnóstwo kontrastów, piękna natura oraz imponujące budowle stworzone ręką człowieka – to wszystko sprawi, że Wasze wakacje w Panamie będą niezapomnianym przeżyciem! Szczególnie, że miejsce to nazywane jest najszczęśliwszym na świecie.

Zwiedzanie

Kanał Panamski

Kanał Panamski to jedna z najważniejszych dróg morskich na świecie. Połączył Ocean Spokojny z Atlantykiem, znacznie skracając przy tym czas podróży ze wschodniego na zachodnie wybrzeże Ameryki. Znajduje się tak także muzeum Kanału, w którym poznacie jego historię oraz to, w jaki sposób działa.

Casco Viejo

Historyczne i zabytkowe centrum Panamy, w którym podziwiać będziemy kolonialną architekturę. Od 1997 roku wpisane jest na listę obiektów światowego dziedzictwa UNESCO.

Atrakcje

Spływ rzeką Rio Grande

Jest to idealna forma rozrywki zarówno dla osób szukających mocnych wrażeń, jak i dla tych, którzy chcieliby doświadczyć spokojniejszego spływu. Rzekę możemy podzielić na odcinek górny - Arriba oraz odcinek dolny - Bajo. Arriba to odcinek z bardzo rwącym nurtem oraz licznymi progami. Bajo natomiast jest znacznie spokojniejsza. Na takim spływie bez ograniczeń będziemy mogli podziwiać piękno panamskiej natury

Ogród botaniczny

El Nispero to ogród botaniczny słynący z unikalnych gatunków roślin. Znajdziemy tam między innymi orchideę rosnącą wyłącznie w tym jednym miejscu. Oprócz roślin możemy oglądać tam także egzotyczne zwierzęta.

Kuchnia

Kawa

Panama słynie z niesamowicie smacznej kawy. Często mówi się o niej, że jest jedną z najlepszych na całym świecie. Wielbiciele kawy będą mieli okazję spróbować czarnego naparu w wielu panamskich restauracjach i kawiarniach.

Banany

Panamczycy przygotowują te popularne owoce na kilka sposobów: patacones to smażone, zielone banany na słono, maduros to dojrzałe smażone banany, mające lekko słodki smak oraz tajadas, czyli pieczone banany z cynamonem.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Panama
Strefa czasowa :
UTC -5 godz., czas polski -6 godz.
Język :
hiszpański
Komunikacja :
Na Panamie obowiązuje ruch prawostronny. Transport w Panamie jest na wysokim poziomie. Wygodne, klimatyzowane autokary, chickenbusy (nieco gorszy standard i niższa cena). Co więcej, drogi – w zdecydowanej większości – są w dobrym stanie. Taksówki – bardzo popularny środek transportu; ceny ustala się indywidualnie. Wynajęty samochód lub własny samochód – możemy go prowadzić, tylko posiadając międzynarodowe prawo jazdy oraz polskie prawo jazdy przetłumaczone na j.angielski.
Długość lotu :
ok. 13 godzin
Przykładowe ceny :
posiłek w taniej restauracji – od 5 USD/osobę, cappuccino – ok. 2-3 USD, piwo w sklepie – ok. 0,75 USD
Waluta :
Balboa (PAB), dolar amerykański (USD)