Costa Cálida w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Ciepłe Wybrzeże”. Nie bez powodu, bowiem wysokie temperatury utrzymują się tam przez prawie pół roku, a sam region jest uznawany za najcieplejszy w całej Hiszpanii.

Costa Cálida w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Ciepłe Wybrzeże”. Nie bez powodu, bowiem wysokie temperatury utrzymują się tam przez prawie pół roku, a sam region jest uznawany za najcieplejszy w całej Hiszpanii. Brzeg morza rozciągający się na długości prawie 250 kilometrów, piękne, piaszczyste plaże, idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, wielowiekowe zabytki w okolicznych miejscowościach i zachwycająca roślinność – to kilka najważniejszych cech wyróżniających region.

Ten turystyczny obszar stanowiący południową część Costa Blanca znajduje uznanie wśród fanów leniwego wypoczynku na plaży, jak i miłośników zwiedzania. Duch historii wyczuwalny jest przede wszystkim w liczącej ponad 2500 lat Kartagenie i stolicy rejonu – Murcji. Dolina Ricote urzeka krajobrazem żyznych równin roztaczających się wzdłuż rzeki Segura, zaś Jumilla to miasto, które charakteryzuje uroczy wiejski pejzaż i słynne winnice. Obok niego należy wymienić dwa pozostałe, główne obszary uprawy winorośli – gminę Bullas i Yecla. Na uwagę zasługują również jedyne w swoim rodzaju miasta: La Unión z Parkiem Górniczym i jedną z największych kopalni w Europie, „miasto tysiąca nazw”, czyli Lorca wyróżniająca się bogactwem zabytków, święte miasto Caravaca de la Cruz czy położone na Morzu Mniejszym wyspy: Barón, Perdiguera, Ciervo, Sujeto i Rondella. Costa Cálida kojarzy się przede wszystkim ze wspomnianym Morzem Mniejszym (hiszp. Mar Menor) zwanym „największym basenem Europy”. Ta słona laguna oddzielona jest od Morza Śródziemnego 22kilometrową mierzeją La Manga. Łagodne podmuchy wiatru sprzyjają tu uprawianiu sportów wodnych, między innymi windsurfingu czy żeglarstwa.

Jak na hiszpański, nadmorski region przystało, w Costa Cálida znajduje się wiele knajp i barów, które spełnią oczekiwania smakoszy, a dyskoteki, lokalna muzyka i odbywające się w sezonie letnim festiwale przypadną do gustu turystom lubiącym rozrywkę.

Zwiedzanie

Katedra w Murcji

Hiszpańska Catedral de Santa María to najważniejszy obiekt religijny w Murcji stanowiący połączenie kilku stylów architektonicznych. Jego budowa rozpoczęła się pod koniec XIV w. Na uwagę zasługuje przede wszystkim przepiękna fasada projektu Jaime’a Borta oraz mierząca 92 metry wysokości wieża.

Ruiny teatru rzymskiego

Symbol Kartageny. Budowę teatru datuje się na V-I w p.n.e., gdy miasto nosiło nazwę Carthago Nova. Co ciekawe, ruiny zostały odkryte dopiero w 1988 r. Dziś wokół teatru rozmieszczone są budynki mieszkalne i park.

Experiencia 43

Fabryka słynnego hiszpańskiego likieru Licor 43 znajduje się w Kartagenie i umożliwia odwiedzającym poznanie tajników produkcji tego słynnego alkoholu, a także spróbowanie pysznych koktajli powstałych na jego bazie.

Forteca Słońca

Średniowieczny zamek stanowiący symbol „miasta słońca”, „miasta kościołów” czy „miasta tysiąca nazw”. Lorca, bo o niej mowa, wyróżnia się bogactwem zabytków – średniowiecznych, renesansowych i barokowych. Forteca rozciąga się wysoko nad miastem i jest jednym z największych zamków w Hiszpanii.

Kuchnia

Caldero del Mar Menor

Potrawa, o której mówi się, że to murcjańska odpowiedź na tradycyjną paellę. To duszona potrawa z ryżu i bulionu z ryb pochodzących z Morza Mniejszego, z dodatkiem tzw. „ñoras”, czyli suszonych papryczek, czosnku, pomidorów i szafranu.

La olla gitana i cocido con pelotas

Tradycyjne gulasze przygotowywane na bazie warzyw strączkowych i najczęściej wieprzowiny. Gotuje się je w wielkich garnkach, na małym ogniu. Mieszkańcom Murcji kojarzą się z typowymi „babcinymi” potrawami.

Ciekawostki

Flamenco w kopalni

Agrupa Vicenta to jedna z największych kopalni w Europie, która jest otwarta do zwiedzania dla turystów. Jej tunele sięgają ponad 80 metrów głębokości. Nietypową atrakcję stanowią pokazy flamenco odbywające się we wnętrzu kopalni, które łączą w sobie grę na gitarze, taniec i śpiew. Święte

Święte miasto

W 1998 r. papież Jan Paweł II nadał miastu Caravaca de la Cruz status świętego miasta. Tym samym przystąpiło ono do grona czterech miast o tym zaszczytnym religijnym tytule – Santiago de Compostela, Santo Toribio de Liébana, Rzymu i Jerozolimy. To miejsce, do którego licznie przybywają pielgrzymi chcący na własne oczy zobaczyć cudowne relikwie, czyli drzazgi z krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Hiszpania
Strefa czasowa :
czas polski
Język :
hiszpański, angielski, niemiecki
Komunikacja :
autobusy (dobra sieć połączeń), samochód (wynajem to koszt 25-50 EUR)
Długość lotu :
ok. 3,5 godz
Przykładowe ceny :
jednodaniowy obiad w restauracji – 15-20 EUR, filiżanka kawy – 1, 5 EUR, lampka lokalnego wina – 2-3 EUR
Waluta :
euro (EUR)