Gruzja to państwo położone na pograniczu Europy i Azji, co przekłada się właściwie na każdy jego aspekt – historyczny, kulturalny, gospodarczy, przyrodniczy. Położenie geograficzne Gruzji powoduje, że jej przynależność kontynentalna jest dyskusyjna i różnie interpretowana. Bezdyskusyjne jest natomiast to, że Gruzja to niesamowite miejsce na mapie świata, warte odwiedzenia i poznania.

Klimat w Gruzji jest bardzo zróżnicowany, a państwo liczy niespełna 4 miliony mieszkańców. Na jego terytorium znajdziemy wysokie, ośnieżone góry, półpustynie, stepy i gęste tropiki. Gruzja to również zachwycające trasy trekkingowe, przepiękne, pasjonujące zabytki średniowiecznej architektury sakralnej i cudowne kurorty nad Morzem Czarnym, które w niczym nie ustępują najsławniejszym kurortom europejskim.
Najpopularniejsze miasta to oczywiście stolica – Tbilisi, ale też Kutaisi i Batumi. Gruzińska kultura jest unikalna, niekiedy zaskakująca, niekiedy wręcz szokująca przy pierwszym z nią zetknięciu. Jednakże Gruzinów cechuje wielka gościnność i być może dlatego Polacy tak upodobali sobie ten kraj, zwłaszcza w ostatnim czasie. Jednak pomimo faktu, że Gruzję odwiedza każdego roku coraz więcej turystów, to nadal są tam regiony niedotknięte, by nie powiedzieć nieskażone, zewnętrznymi wpływami. Ludzie żyją tam w tradycyjny sposób, ten sam w jaki żyli ich przodkowie. Przykładem są wioski w wysokich górach, np. w Swanetii. Chcąc się do nich wybrać, należy dowiedzieć się, jaki strój nie urazi mieszkańców.
Zwiedzać Gruzję można w rozmaity sposób, ale nie można pominąć Tbilisi. Jest ona jedną z najbardziej eklektycznych stolic, głównym ośrodkiem kulturalnym, przemysłowym i naukowym Gruzji. Stara część miasta, czyli tzw. Stare Tbilisi, wyróżnia się charakterystycznymi kamienicami z drewnianymi, misternie rzeźbionymi, kolorowymi balkonami, robiącymi ogromne wrażenie za dnia, jak i w nocy. Wielu podróżujących do Tbilisi poleca nocne zwiedzanie stolicy, która nabiera wtedy jeszcze bardziej osobliwego charakteru. Miasto ma raczej starodawną zabudowę, lecz odnajdziemy tam również okazałe arterie z restauracjami, hotelami i nowoczesnymi sklepami. Z kolei Batumi to jedno z najstarszych miast Gruzji, stolica autonomicznej republiki Adżarii, leżąca na południowo-zachodnim krańcu kraju. Jest jednym z najważniejszych portów Morza Czarnego, i modnym, letnim kurortem, niegdyś symbolem luksusowych, egzotycznych wakacji. Co ciekawe, Gruzini twierdzą, że to właśnie w Gruzji wynaleziono wino. Pije się go w Gruzji wciąż całkiem sporo, można rzec, że razem z czaczą (tradycyjną wódką), stanowią alkohole narodowe.

Zwiedzanie

Dusza Tbilisi

Na szczycie świętej góry Mtacminda, wznoszącej się w centrum miasta, zbudowano w IV wieku n.e. fortecę Narikala. Ruiny tego najbardziej znanego zabytku Tbilisi, zniszczonego przez trzęsienie ziemi w 1827 roku, nazywane są „duszą i sercem miasta”. Do twierdzy można dostać się kolejką linową. U jej podnóża wznosi się współcześnie odrestaurowany kościół Św. Mikołaja. Na górze mieści się również gruziński Panteon – mały cmentarz, gdzie pochowani są słynni artyści i politycy.

Relaks w Tbilisi

Znad Jeziora Żółwiego, położonego na uboczu Tbilisi, na wysokości 687 metrów n.p.m., roztacza się piękna panorama na stolicę Gruzji. Otoczone lasem, jest ulubionym miejscem weekendowego odpoczynku młodych Gruzinów. Plaża, pełna malowniczych kawiarenek i restauracji, zachęcająca do całodniowego, rodzinnego relaksu, wieczorem przeistacza się w dyskotekę na świeżym powietrzu.

Skalne miasto

Wardzia to zespół klasztornych budynków i sal wydrążonych w skale w XI wieku. Dziś tym wyjątkowym zabytkiem opiekuje się kilkunastu mnichów, którzy udostępniają zwiedzającym ponad 300 skalnych komnat. Mieści się tam również prawie 30 piwnic z winami, serwujących doskonałe gatunki tego gruzińskiego nektaru.

Wieża czaczy

Batumi to słynny gruziński kurort leżący nad Morzem Czarnym. Do największych atrakcji miasta, prócz plaż, należy Tańcząca Fontanna, wybudowana nad jeziorem Ardagani, rozciągającego się wzdłuż nadmorskiego deptaka. Kolorowy spektakl wody, światła i dźwięku zaczyna się codziennie po zachodzie słońca. Zdziwienie turystów wzbudza „wieża czaczy”. W pobliżu portu wybudowano budynek zwieńczony 25-metrową wieżą. W jego pobliżu stoi dystrybutor, z którego codziennie o godzinie 19, przez 15 minut leje się czacza – gruziński bimber z winogron.

Atrakcje

Gruzińska Droga Wojenna

To główny szlak przechodzący w poprzek Wielkiego Kaukazu, łącząc Kaukaz Południowy i Północny. Droga jest uznawana za najpiękniejszą drogę samochodową w Gruzji, ponieważ biegnie przez góry i liczy 200 km, a wzdłuż drogi zachowało się wiele budowli ochronnych, takich jak twierdza Ananuri i zabytkowych świątyń.

Futurystyczny bar McDonald’s w Batumi

Atrakcja zupełnie innej kategorii niż poprzednia i polecana zdecydowanie ze względów architektonicznych, a nie kulinarnych. Przypuszcza się, że to najbardziej oryginalny lokal tej sieci na świecie. Zbudowany ze stali i szkła, skrywa w swojej odważnej bryle…łąkę. Warto zobaczyć choć raz w życiu, by przekonać się jak można „bawić się” architekturą, nawet gdy dotyczy ona najbardziej znanego na świecie fast foodu.

Tańczące fontanny w Batumi

Zespół fontann zainstalowanych w roku 2009 na jeziorze Ardagani. Fontanny co wieczór raczą oglądających interesującym przedstawieniem, którego główne składowe to woda, światło, muzyka i lasery.

Rzeźba Ali i Nino

Jedna z najmocniej zapadających w pamięć i najefektowniejszych atrakcji Batumi. Dwie 7-metrowe, stalowe sylwetki kobiety i mężczyzny, zbliżające się do siebie co jakiś czas i zastygające w namiętnym pocałunku, by po chwili się od siebie odsunąć. Ten pomnik jest symbolem miłości, zrozumienia i pokoju między narodami.

Kuchnia

Chinkali

Chinkali, robiące w ostatnich latach furorę w Europie, to duże kołduny wypełnione bulionem. Aby w pełni się nimi delektować, trzeba je spożyć w umiejętny sposób, czyli najpierw nadgryzienie, potem wypicie sączącego się ze środka bulionu, a na koniec reszta.

Chaczapuri

Chaczapuri to chyba najbardziej sławne tradycyjne danie gruzińskie, przez niektórych nazywane gruzińska pizzą. Danie wygrywa prostotą, jest to bowiem zapiekany placek z serem. Występuje w kilku wariantach.

Ciekawostki

Dar od Boga

Gruzini określają swój kraj mianem Sakartwelo, a samych siebie jako Kartweli. Z powstaniem Gruzji wiąże się piękna legenda. Gdy Bóg rozdawał ziemię różnym narodom, wszyscy kłócili się i przepychali, prócz Gruzinów, którzy usiedli pod drzewem i biesiadowali. Gdy już cała ziemię podzielono, Bóg ujrzał uśmiechniętych Gruzinów i powiedział: „Nie chcę, aby wasze radosne twarze zalały się łzami sierot, które wiecznie błąkają się po świecie w poszukiwaniu miejsca do życia. Dlatego oddaje wam ziemię, którą sam sobie zostawiłem. Ten rajski zakątek będzie nazywany „Sakartwelo”, czyli „Ziemią Kartlów”.

Tam, gdzie zatrzymał się czas

Uszguli to położona najwyżej w Europie, na wysokości 2410 metrów n.p.m., średniowieczna, gruzińska wioska, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W tym bajkowym miejscu, położonym u stóp najwyższej góry Gruzji Szchary, czas zatrzymał się wiele set lat temu. W kamiennej wieży mieści się muzeum etnograficzne mające w zbiorach ponadtysiącletnie ikony. W wiosce mieszka około 200 mieszkańców.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Gruzja
Strefa czasowa :
czas polski
Język :
gruźiński
Waluta :
Lari gruziński (GEL)